Młocarnie i maszyny współpracujące

Wszystko o starych maszynach żniwnych ...
Awatar użytkownika
Marcin125p
Posty: 886
Rejestracja: 29 sie 2006, 12:31
Lokalizacja: Koszkowo (w PGS :-) )

Młocarnie i maszyny współpracujące

Post autor: Marcin125p »

Poszukuje informacji na temat młocarnii MCC-10B i MZC-4 (głównie fotki i literature)
RATUJMY LEGENDY NASZYCH PÓL I DRÓG
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Młocarnie i maszyny współpracujące

Post autor: Ursus »

Ja mam tylko takie zdjęcie Młocarni MCC 10A jak narazie ;)
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Marcin125p
Posty: 886
Rejestracja: 29 sie 2006, 12:31
Lokalizacja: Koszkowo (w PGS :-) )

RE: Młocarnie i maszyny współpracujące

Post autor: Marcin125p »

Podaję dane techniczne MCC-10: bęben młócący cepowy otwarty, o szerokości 85cm i średnicy 50cm; obroty na minutę max. 1200, 8 cepowy. 4-klawiszowy wytrząsacz. Sortowanie ziarna cylindryczne (póżnej zastąpione sitowym w modelu MCC-10B ). Wymiary MCC-10 : długość - 533 cm, szerokość - 198cm, wysokość - 275cm, waga maszyny 2590 kg (MCC-10B ważyła 2000 kg). wydajność w q ziarna na godzinę (pszenica) 8-12.
RATUJMY LEGENDY NASZYCH PÓL I DRÓG
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Młocarnie i maszyny współpracujące

Post autor: Ursus »

Dzięki za informację. Może pokusiłbyś się na napisanie jakiegoś artykułu na stronkę??
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Marcin125p
Posty: 886
Rejestracja: 29 sie 2006, 12:31
Lokalizacja: Koszkowo (w PGS :-) )

RE: Młocarnie i maszyny współpracujące

Post autor: Marcin125p »

Opis: młocarnia MSC-8.
Ta maszyna była dużo nowocześniejsza niż pozostale produkcji polskiej. Cechy szczególne to: samopodawacz dzięki, któremu na pomoście młocarnii nie potrzebna była praca ludzi. Z taśmy samopodawcza zboże spadało do bębna rozcinającego a dopiero potem do zespołu młócącego. Plewy były transportowane przez ssawę (maja ją niektóre 4 i warmianki) i rurociąg na osobne miejsce lub do worków. Dane techniczne MSC-8 : bęben szeroki na 170 cm i średnicy 51 cm. Liczba cepów 10. Wytrząsacz klawiszowy schodkowy. Sortowanie ziarna sitowe. Wymiary młocarnii: długość 627 cm; szerokość 295 cm; wysokość 320 cm; waga 5900 kg. Wydajność w q ziarna na godzinę - ok. 15. Młockarnia ta była produkowana w Stalowej Woli.

Młocarnie MSC-6 i MSC 7 ("Warmianka).

Te młocarnie były mniej skomplikowane technicznie niż MCC-10 i MSC-8. Wydajność MSC-6 była mniejsza o ok.40% od wydajności MCC-10 i wynosiła ok.6 q ziarna na godzinę. MSC-7A była od MSC-6 szersza i dłuższa i miała obudowę stalową(MSC-6 miała obudowę z twardych płyt pilśniowych). "Siódemki'' ( nie wiem czy wszystkie) były wyposażone w ssawę, która transportowała plewy spod sit do prasy lub na osobne miejsce.
Dane techniczne MSC-6 : Bęben szeroki na 168,5 cm i średnicy 40 cm. Obroty max. bębna 1420 na minutę. Liczba cepów - 6.Wytrząsacz pomostowy od klepiska do wylotu słomy. Sortowanie ziarna sitowe. Wymiary młocarnii: długość - 496 cm; szerokość - 245 cm; wysokość 280 cm; waga maszyny - 1700 kg. Młocarnia MSC-7 A posiadała bęben i wytrząsacz o taki samych o takich samych wymiarach jak "6". Wyniary maszyny: długość - 538 cm; szerokość - 268 cm; wysokość - 280 cm; waga 1800 kg. "Warmianki" ze względu na prostą obsługę były popularne w gospodarstwach chłopskich i w SKR-ach i MBM-ach (MBM - Międzykółkowa Baza Maszynowa)
RATUJMY LEGENDY NASZYCH PÓL I DRÓG
Awatar użytkownika
rafal
Posty: 1457
Rejestracja: 26 cze 2006, 15:02

RE: Młocarnie i maszyny współpracujące

Post autor: rafal »

Warmiankę podziwialiśmy w pracy podczas zlotu w Wilkowicach.
Marcin mam taką małą propozycję , może udało by Ci się wukorzystująć te cenne dane napisać mały artykuł z rysunkami i fotkami? Może być badzo krótki. Zachęcam do napisania , widziałbym coś takiego na stronce w artykułach , gdyż jeszcze o tej tematyce nie było.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Marcin125p
Posty: 886
Rejestracja: 29 sie 2006, 12:31
Lokalizacja: Koszkowo (w PGS :-) )

RE: Młocarnie i maszyny współpracujące

Post autor: Marcin125p »

Teraz przedstawię maszyny,które pracowały z młocarniami - prasy stacyjne. Pierwsze prasy stacyjne naszej produkcji pojawiły się na początku lat 60-tych były na zelaznych kołach i mialy inny system podawania słomy pod tłok. Widły nagarniające słomę były zamontowane nad prasą. Pierwsze prasy do młocarń wąskomlotnych (MCC-10 i MZC-4)miały odznaczenie PS1; późniejsze wersje PS1A ( koła gumowe, widły pod blachą odbioru słomy od młocarni) były wydajniejsze, łatwiejsze w transporcie. Równocześnie z PS1 była produkowana prasa PS2 (póżniejsze PS2A i PS2/1) do młocarń szerokomłotnych ("Warmianki i MSC-8) . Podaję opis znaczenia pracy młocarni z prasą. Znaczenie pras do słomy polega głównie na tym, że sprasowana słoma zajmuje trzykrotnie mniejszą powierzchnię niż słoma luzem. Słoma z prasy jest łatwiejsza w transporcie i w składowaniu. W czasie młócki z prasą prasuje się również zgoniny co znacznie zmniejsza straty słomy. Prasy są napędzane pasem od młocarni a dokładnie od wału bębna.
RATUJMY LEGENDY NASZYCH PÓL I DRÓG
Awatar użytkownika
Marcin125p
Posty: 886
Rejestracja: 29 sie 2006, 12:31
Lokalizacja: Koszkowo (w PGS :-) )

RE: Młocarnie i maszyny współpracujące

Post autor: Marcin125p »

Młocarnia MZC-4.
Dane techniczne i wymiary młocarni MZC-4: Bęben o dlugości 85 cm i średnicy 50 cm. 8 cepów. Odbiór plew wydmuchem(poślad zaś ssawą na osobne miejsce). Sortowanie ziarna sitowe. Wymiary młockarnii: długość - 533 cm; wysokość - 275 cm; szerokość 198 cm; waga 1080 kg. MZC-4 była krótsza od MCC-10 tylko miała pomost za tylną obudową na, którym stał młócący. MZC-4 była modernizowana, jej następczynie to MZC-4A i MZC-4B zwane popularnie "Lubliniankami".

Młocarnia MCU- 12.
Niestety nie mam jej wymiarów oraz danych na temat bebna:no:. Budowa tej maszyny jest wzorowana na młocarni kombajnu. Z zespołów, których nie spotka się w innej młocarnii to : podawacz skrzydełkowy,który reguluje podawanie snopów do bębna, przenośnik nie wymłóconych kłosów( podaje niedomłócone kłosy do bębna zmniejszając straty), łożyska drewniane na głównych wałach oraz ssawę. Sortowanie ziarna cylindryczne. Waga maszyny 2360 kg. wydajność - 15 q ziarna na godzinę. była produkowana w FMŻ Płock.
RATUJMY LEGENDY NASZYCH PÓL I DRÓG
Awatar użytkownika
rafal
Posty: 1457
Rejestracja: 26 cze 2006, 15:02

RE: Młocarnie i maszyny współpracujące

Post autor: rafal »

Marcin , masz może zdjęcie MCU -12 ? czy ta młocarnia była oparta o na kombajnie Vistula ? :confused:
Awatar użytkownika
Marcin125p
Posty: 886
Rejestracja: 29 sie 2006, 12:31
Lokalizacja: Koszkowo (w PGS :-) )

RE: Młocarnie i maszyny współpracujące

Post autor: Marcin125p »

Rafał, ja to pisałem na podstawie artykułów z podręcznika o młocarniach. Jedyne co mam to schematy młocarń - MCC-10, MSC-6 oraz MSC-8. O MCU-12 jedynie był tekst i żadnej informacji więcej. Więc nie mam pojęcia jak ta maszyna wyglądała:confused::rol:
RATUJMY LEGENDY NASZYCH PÓL I DRÓG
Awatar użytkownika
rafal
Posty: 1457
Rejestracja: 26 cze 2006, 15:02

RE: Młocarnie i maszyny współpracujące

Post autor: rafal »

zatem to jest kolejny powód do głębszych dociekań. Bardzo mnie zaskoczyła ta młocarnia MCU-12. Również postaram się coś o niej znaleźć. :yes:
Awatar użytkownika
Marcin125p
Posty: 886
Rejestracja: 29 sie 2006, 12:31
Lokalizacja: Koszkowo (w PGS :-) )

RE: Młocarnie i maszyny współpracujące

Post autor: Marcin125p »

Teraz opiszę 2 maszyny, które są do siebie podobne: przenośnik snopków i stertnik słomy. Te maszyny miały podobną budowę. Przenośnik snopów pracował głównie z młocarnią MSC-8, która miała miejsce przy taśmie na specjalne stojaki do przenośnika. Przenośnik był napędzany przez przekładnię, zamocowaną na pomoście młocarnii. Przenośnikami najlepiej się pracowało przy młocarniach szerokomłotnych i z taśmą samopodawacza. Stertniki mogły pracować ze wszystkimi młocarniami niezależnie od typu i wydajności. Stertniki mogły osiągnąć wydajność nawet do 10 ton słomy na godzinę:o. Wysokość podawania słomy sięgałą do 8 metrów. Napęd stertnika odbywał się od wału bębna pasem (jak przy prasach) lub własnym silnikiem. Zastosowanie stertnika zmniejszało liczbę ludzi przy odbiorze słomy. W niektórych rejonach te maszyny nazywano elewatorami ze względu na podobną budowę kopaczki ciągnikowej z taśmą, która podawała buraki na przyczepę - elewatorówka:yes:
RATUJMY LEGENDY NASZYCH PÓL I DRÓG
Awatar użytkownika
Jacek ze Skansena
Posty: 2797
Rejestracja: 17 paź 2006, 11:22

RE: Młocarnie i maszyny współpracujące

Post autor: Jacek ze Skansena »

czy możesz mi coś powiedzieć o Snopowiazałce montowanej za młocarnia. Jak to sie nazywało. Roi snopki i posdaje na przyczepę. mam takie coś na oku i chciałbym wiedzieć czy to rzadka maszyna czy nie.
Awatar użytkownika
Marcin125p
Posty: 886
Rejestracja: 29 sie 2006, 12:31
Lokalizacja: Koszkowo (w PGS :-) )

RE: Młocarnie i maszyny współpracujące

Post autor: Marcin125p »

O snopowiązałce zamontowanej za młocarnią nie słyszałem:confused:. Może to jakaś prasa co wiąże jak snopowiązałka:confused: . I jeszcze podaje na przyczepę:confused:. Może to jakaś krzyżówka - snopowiązałki i prasy:confused: .
RATUJMY LEGENDY NASZYCH PÓL I DRÓG
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Młocarnie i maszyny współpracujące

Post autor: Ursus »

Mi też się tak wydaję - bo snopowiązałka to raczej z pracą na polu mi się kojarzy :)
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Jacek ze Skansena
Posty: 2797
Rejestracja: 17 paź 2006, 11:22

RE: Młocarnie i maszyny współpracujące

Post autor: Jacek ze Skansena »

Znalazłem taką wiązałkę snopków i chcę ja kupić w niedzielę. Właśnie przystawiana jest do małocarni a własciwie za nia i słomę przerabia na snopki i podaje na przyczepę lub na stóg. Dokładnie jeszcze tego nie widziałem ale jest to podobno sprawne. Bardzo ciekawi mnie taka maszyna w zestawie. Może uda się to wszystko uruchomić. To byłby pokaz.
Awatar użytkownika
Marcin125p
Posty: 886
Rejestracja: 29 sie 2006, 12:31
Lokalizacja: Koszkowo (w PGS :-) )

RE: Młocarnie i maszyny współpracujące

Post autor: Marcin125p »

A do jakiej młocarnii? Chodzi mi o markę i model?. Bo ta co ją opisywałem poprzednio to była produkcji niemieckiej ( ta z wiązaczem )
RATUJMY LEGENDY NASZYCH PÓL I DRÓG
Awatar użytkownika
Jacek ze Skansena
Posty: 2797
Rejestracja: 17 paź 2006, 11:22

RE: Młocarnie i maszyny współpracujące

Post autor: Jacek ze Skansena »

Ten sprzęt jest produkcji polskiej. Młocarnia Warmianka chya szóstka i do niej dokupiono w okresie późniejszym właśnie tą przystawkę.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Młocarnie i maszyny współpracujące

Post autor: Ursus »

Jacek cyknij jakieś fotki tego i wrzuć tutaj :) Albo mi prześlij to ja wstawie :)
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Jacek ze Skansena
Posty: 2797
Rejestracja: 17 paź 2006, 11:22

RE: Młocarnie i maszyny współpracujące

Post autor: Jacek ze Skansena »

Słuchajcie przywiozłem ten zestaw. Muszę sie przyznać, że gość, który mi to spredał zachował się jak przwdziwy GOŚĆ. Plecy mnie bolą, rąk nie czuje ale mam to za sobą. Pomagał mi kolega Marian z Klubu. Niewiem kiedy to uruchomię ale napewno będę chciał. Silnik S-320 - Warmianka MSC5 - przystawka do wiązania słomy wymłóconej KUNA 21 wraz z podajnikiem na przyczepę. Kolega załapał sie jeszcze na starą sieczkarnie z drewnianą podstawą. S-320 podobno pracował trzy sezony i to może być prawda. Jest na nim pierwsza farba. Brak na nim śladów pędzla. Są nawet pasy transmisyjne i podpory do tego sprzętu.
ODPOWIEDZ