Młocarnie i maszyny współpracujące

Wszystko o starych maszynach żniwnych ...
Awatar użytkownika
agrotechnik
Posty: 1052
Rejestracja: 24 lis 2007, 16:38

RE: Młocarnie i maszyny współpracujące

Post autor: agrotechnik »

Jedynym wynalazkiem jakim ruscy nie skopiowali, to kawałek kutego metalu i sklejki udającej drewno, zwany AK 47 czyli "kałach" i wódka, chociaż to ostatnie to chyba od nas skopiowali, bo "syntetyczna" wódka Vistula też była u nich produkowana. Tak to to począwszy od śrubek, do rakiet to kopie.


Jak już gadamy o kopiach, to tak na uboczu jeszcze powiem, ze po wojnie, kilka samolotów bombowych USA B-29 musiało lądować na terenie ZSRR. Ale rosjanie je internowali, załogi odesłali, i rozebrali te bombowce na części. potem kazali Iljuszynowi je skopiować, i tu okazało się że śruby i nity nie są metryczne, ale calowe jest wszystko. Potem powstało takie niedopracowane, niebezpieczne dziwadło, zwane IŁ-4.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Młocarnie i maszyny współpracujące

Post autor: Bolszewik »

Nie przesadzaj choć Rosjanie zrzynali wszystko od wszystkich to jednak mają też swoje osiągnięcia.

Akurat z rakietami to trafiłeś jak "łysy gzrywką o kant kuli".
Rosyjskie rakiety były znacznie bardziej zaawansowane niż Amerykańskie. Dowodem tego jest to że przez długi czas górowali w kosmosie. Poza tym Rosjanie stworzyli doskonałe paliwo rakietowe czego nigdy nie udało się USA.

Z Kałacha to też bym się nie smiał bo powszechnie uważa się że to najlepszy karabin świata.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
agrotechnik
Posty: 1052
Rejestracja: 24 lis 2007, 16:38

RE: Młocarnie i maszyny współpracujące

Post autor: agrotechnik »

Dobra, ale koniec off-topu i wróćmy do tematu.
Awatar użytkownika
Marcin125p
Posty: 886
Rejestracja: 29 sie 2006, 12:31
Lokalizacja: Koszkowo (w PGS :-) )

RE: Młocarnie i maszyny współpracujące

Post autor: Marcin125p »

OK. Wracając do młocarń- czy ktoś z Was wie jak młocarnia była pierwowzorem "Warmianek"?. Z tego co ja wiem to na pewno jakaś niemka. Może Lanz lub Kodel& Bohm- ta na rysunku przypomina mi "lustrzane odbicie" pierwszej wersji młockarni MSC-6, która miała metalowe koła. Zresztą pochodzenie polskich młocarń jest takie tajemnicze - np. młocarnia MC-85 była kopią przedwojennej młocarni Lanza. Dopiero około 1957 - 1958 wyprodukowano solidnie zmodernizowaną wersję MC-85: młocarnię MCC-10A, której w 1966 roku, po zmianach ( sortownik ziarna, oszalowanie) dano oznaczenie MCC-10B (M-014, "Jubilatka").



Niedawno na czeskim Allegro była "mlaticka" z takim wyposażeniem:
Obrazek
Ja sądzę że te wyposażenie byłoby idealne do młocarń MCC-10 A i B ze względu na to że "Jubilatki" miały za krótki wylot zgonin na podsiewaczu. Następstwem było to że zgoniny spadały na ziemię, zamiast trafić do prasy. Przy takim rozwiązaniu zgoniny by spadały na taśmę, dalej spadałaby słoma i do prasy lub stertnika.
RATUJMY LEGENDY NASZYCH PÓL I DRÓG
Awatar użytkownika
ZIDAN
Posty: 229
Rejestracja: 21 wrz 2008, 20:08

RE: Młocarnie i maszyny współpracujące

Post autor: ZIDAN »

Mam pytanie: Czy te nasze polskie młocarnie powstały na jakimś zagranicznym prototypie czy to tylko polska myśl?
Awatar użytkownika
Marcin125p
Posty: 886
Rejestracja: 29 sie 2006, 12:31
Lokalizacja: Koszkowo (w PGS :-) )

RE: Młocarnie i maszyny współpracujące

Post autor: Marcin125p »

ZIDAN napisał/a:
Mam pytanie: Czy te nasze polskie młocarnie powstały na jakimś zagranicznym prototypie czy to tylko polska myśl?
Większość polskich młocarń miała zagraniczne korzenie: np. młocarnia MC-85 była opracowana na podstawie młocarni Lanza. Już wcześniej to wyjaśniałem na tym forum.

Czytając książkę o FMŻ trafiłem na młocarnię MCU-12, niestety nie ma żadnej fotki. Więc: MCU-12 była oparta na kombajnie ZMS-4 (S-4) i produkowana tylko przez 2 lata: 1957- 1958. Co ciekawe wyprodukowano tylko 153 z czego 110 wyeksportowano do Jugosławii.
RATUJMY LEGENDY NASZYCH PÓL I DRÓG
Awatar użytkownika
jurecq
Posty: 11
Rejestracja: 04 sie 2009, 20:25

RE: Młocarnie i maszyny współpracujące

Post autor: jurecq »

w stadnikach kolo dobczyc stoi podobna maszyna do tej: http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/d1a ... 5e6e2.html (wykorzystalem link kogos z Was, w nazwach sie jeszcze nie orientuje, na oko rozrozniam bardzo wiele typow), maszyna jeszcze kilka lat temu chodzila - sam mialem przyjemnosc wymlocic kilka snopkow, niestety od mniej wiecej 2 lat stoi pod chmurka i niszczeje... na pewno bylaby do sprzedania za grosze, czesc wylotu slomy jest zdemontowana i lezy obok, zostal tylko 1 wytrząsacz - ten srodkowy, ktory jest sprzęgniety z sitem, gdzie sa dwa pozostale nie wiem, pewnie butwieją obok... moge zrobic zdjecia, moze nawet spytam sie tego sasiada co z ta maszyna i czy by sie jej pozbyl, bo inaczej zgnije tam za kilka lat...

w tej samej wsi byla jeszcze kiedys warmianka, sprzedana kilka lat temu za 300 zl...

dodaje szkicowy schemat tej maszyny o ktorej pisalem we 'wspomnieniach', wygladala mniej wiecej tak:
Obrazek
cudowna, recznie robiona maszyna, drewniana obudowa, wytrzasacze, podajnik i ssawa, nieliczne elementy z blachy, bazowala oczywiscie na czesciach z innych maszyn. zastosowano w niej np dwa waly korbowe: pierwszy do napedu 4 wytrzasaczy drugi (taki sam) do sit. nie pamietam jak rozwiazany byl uklad po drugiej stronie, maszyna zawsze stala tak ze po tamtej prawie nie dalo sie przejsc, a poza tym dzieciaka interesowalo bardziej to co sie ruszalo i krecilo - to bylo ponad 20 lat temu, ale fascynacja pozostala... byc moze ta maszyna tam jeszcze jest, kto wie... gdyby byla to nie zastanawialbym sie ani przez chwile nad kupnem bo ten czlowiek zbudowal tylko 3 sztuki, o ile dobrze pamietam, z czego jedna sie spalila, druga pracowala u niego w gospodarstwie, a trzecia zbudowal na sprzedaz.
Awatar użytkownika
Marcin125p
Posty: 886
Rejestracja: 29 sie 2006, 12:31
Lokalizacja: Koszkowo (w PGS :-) )

RE: Młocarnie i maszyny współpracujące

Post autor: Marcin125p »

Kolejna modernizacja MCC-10B: podczas oglądania tej młocarni zauważyłem następująca zmianę: rynna w której szedł pas czerpakowy do ziarna jest metalowa. Więc czy to był efekt modernizacji czy przełożenie od kombajnu :confused:
Jacek - pisałeś na forum że oglądałeś młocarnię MSC 20. Czy mógłbyś ją opisać jak mniej więcej wygląda i wstawić fotki?. Bo przyznaję jeszcze o takiej maszynie nie słyszałem.
RATUJMY LEGENDY NASZYCH PÓL I DRÓG
Awatar użytkownika
Jacek ze Skansena
Posty: 2797
Rejestracja: 17 paź 2006, 11:22

RE: Młocarnie i maszyny współpracujące

Post autor: Jacek ze Skansena »

Marcin to była MCC lub MSC ale w tej chwili nie pamiętam. Raczej MCC20. Fotek zero ale zamierzam tam niebawem się pojawić i wtedy na pewno zrobię. To jest jak głaz. Coś wielkiego. Gość chce to sprzedać jak wspominałem ale 3000 zł odstrasza nieco. Zrobię fotki na pewno
Awatar użytkownika
Marcin125p
Posty: 886
Rejestracja: 29 sie 2006, 12:31
Lokalizacja: Koszkowo (w PGS :-) )

RE: Młocarnie i maszyny współpracujące

Post autor: Marcin125p »

Kolejna młocarnia: Młocarnia cepowa czyszcząca M006/0:
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Ta młocarnia była wyposażona w: podwójne czyszczenie, samopodawacz, rozcinacz snopków, wydmuch do plew oraz na żądanie w wmontowaną do młocarnii prasę oraz bukownik do koniczyny. Napęd: 2 wbudowane silniki elektryczne o mocy 7 i 10 KW. Wydajność wynosiła ok 1200 kg ziarna na godzinę. Waga młocarni - ok. 3500 kg, obsługa: 8 - 10 osób. Przewidywana cena młocarni z silnikami i prasą ok. 130.000 zł.
Ta młocarnia była prawdopodobnie tylko prototypem, miała wejść do seryjnej produkcji w 1969 roku.

Podaję ceny młocarń w latach 1968/1969:
M005/0 (MSC-7B ) "Warmianka" : 33.000 zł.
MCC-10 B : 41.100 zł.
MZC- 4 A : 19.500 zł.
MSC- 8 : 130.000 zł.
MS-1 "Darłowianka" : 9.000 zł.
Prasy stacjonarne:
PS1A : 13.500 zł.
PS2A : 17.700 zł.
RATUJMY LEGENDY NASZYCH PÓL I DRÓG
Awatar użytkownika
SEBRIGHT
Posty: 2556
Rejestracja: 23 sty 2007, 13:27
Lokalizacja: Dobra (Małopolskie)

RE: Młocarnie i maszyny współpracujące

Post autor: SEBRIGHT »

Odkopię temat :)

Dzisiaj przypadkiem natrafiłem na porzuconą młocarnię na stalowych kołach i z dyszlem do zaczepienia za ciągnikiem. Całość całkiem niezłym stanie, pomijając jakiś dorobiony przełącznik 3 fazowy pod blatem. Niestety nie znalazłem żadnej tabliczki znamionowej, jedynie odlewany napis August Dauber Jauer oraz wybitą liczbę 40. Zdjęcie zrobię jak będę następnym razem w tych okolicach, dzisiaj niestety nie miałem przy sobie aparatu.

Teraz pytanie, napis który odczytałem to jest nazwa producenta? Ewentualnie gdzie zwykle są umieszczane tabliczki na młocarniach, może jest zamalowana i nie zauważyłem. Zastanawiam się czy warto ją ratować (trzeba by ją przewieźć około 30km) i chciałbym się wcześniej cokolwiek dowiedzieć o tej maszynie :)
Zetor 25K - 1953; Dolpima PS290 - 1988 (chyba); Dezamet ... - 1988; Żuk A06 - 1980; MF70 - 1980 i 1989; HakoTrac T6 - 1963; Dzik 2 - 1969; Ursus C-355 - 1972; Hakotrac T8 - 1965;
Awatar użytkownika
Marcin125p
Posty: 886
Rejestracja: 29 sie 2006, 12:31
Lokalizacja: Koszkowo (w PGS :-) )

RE: Młocarnie i maszyny współpracujące

Post autor: Marcin125p »

To prawdopodobnie nazwa producenta. Na ogół był stosowany odlew. Tabliczki z tego co ja wiem zaczęły się pojawiać na polskich maszynach po II Wojnie Światowej. Najlepiej zrób (jak tam będziesz) kilka zdjęć i może coś więcej napiszę.
RATUJMY LEGENDY NASZYCH PÓL I DRÓG
Awatar użytkownika
SEBRIGHT
Posty: 2556
Rejestracja: 23 sty 2007, 13:27
Lokalizacja: Dobra (Małopolskie)

RE: Młocarnie i maszyny współpracujące

Post autor: SEBRIGHT »

Marcin dzięki :)
Jak będę w okolicy zrobię fotki i zaraz wrzucę...
Zetor 25K - 1953; Dolpima PS290 - 1988 (chyba); Dezamet ... - 1988; Żuk A06 - 1980; MF70 - 1980 i 1989; HakoTrac T6 - 1963; Dzik 2 - 1969; Ursus C-355 - 1972; Hakotrac T8 - 1965;
misiu1315
Posty: 2
Rejestracja: 28 cze 2012, 14:53

RE: Młocarnie i maszyny współpracujące

Post autor: misiu1315 »

Koledzy mam takie pytanie, widzę tutaj wzmiankę o Warmiance M005/0 oraz M005/2, moja młocarnia to Warmianka M005/1 MSC-7B, czyli żadna z wymienionych, czym się różniła od pozostałych (gumowe koła?)?


PS. jest na sprzedaż razem z prasą PS2 - 1100zł
Awatar użytkownika
Karol1990
Posty: 21
Rejestracja: 02 lut 2011, 11:33

RE: Młocarnie i maszyny współpracujące

Post autor: Karol1990 »

Panowie posiadam młocarnie MZC-4B z prasą, pytanko ile to waży bo trochę mi to wadzi w stodole i myślę żeby się tego pozbyć. Ewentualnie na ile to wycenić.
Za info dziękuję i pozdrawiam Karol ;)
Awatar użytkownika
Fragokov
Posty: 319
Rejestracja: 20 paź 2013, 12:18

RE: Młocarnie i maszyny współpracujące

Post autor: Fragokov »

waga takiego zestawu to około 1t, jak ci to nie potrzebne aa chcesz to w miare szybko sprzedać, to wystaw komplet za 800-900 zł a kupiec się powinien znaleźć
Awatar użytkownika
Karol1990
Posty: 21
Rejestracja: 02 lut 2011, 11:33

RE: Młocarnie i maszyny współpracujące

Post autor: Karol1990 »

~Fragokov dzięki za info. Myślałem że trochę więcej to waży i że wartość większa ;) Pozdrawiam Karol :)
c308
Posty: 3
Rejestracja: 31 mar 2016, 15:33

RE: Młocarnie i maszyny współpracujące

Post autor: c308 »

Mam pytanie co do prasy ms 1 darłowianka ta maszyna pracowała u mnie w rodzinie do roku 1995 i podobno ktoś w okolicy miał do tej młocarni prase przypominam że jest to maszyna szerokomłotna mam pytanie gdzie można znaleźć jakies zdjęcia tej prasy i na jakiej zasadzie ona działała
Awatar użytkownika
Fragokov
Posty: 319
Rejestracja: 20 paź 2013, 12:18

RE: Młocarnie i maszyny współpracujące

Post autor: Fragokov »

Z przodu młocarni wylatywała prze młócona słoma, która wpadała w kosz prasy, która owijała ją sznurkiem i robiła kostki
wojtek12321
Posty: 284
Rejestracja: 01 sie 2014, 22:11

RE: Młocarnie i maszyny współpracujące

Post autor: wojtek12321 »

c308 napisał/a:mam pytanie gdzie można znaleźć jakies zdjęcia tej prasy i na jakiej zasadzie ona działała
http://sprzedajemy.pl/mlocarnia-warmian ... 05,5312727
http://olx.pl/oferta/maszyna-mlockarnia ... 6CgjP.html
http://www.iagro.pl/prasa-kuna-21,at-139800.html
ODPOWIEDZ