Młocarnie i maszyny współpracujące

Wszystko o starych maszynach żniwnych ...
Awatar użytkownika
Marcin125p
Posty: 886
Rejestracja: 29 sie 2006, 12:31
Lokalizacja: Koszkowo (w PGS :-) )

RE: Młocarnie i maszyny współpracujące

Post autor: Marcin125p »

Nic nie szkodzi. Każdy może się pomylić ;). Ale na fotki czekam :).
RATUJMY LEGENDY NASZYCH PÓL I DRÓG
Awatar użytkownika
agrotechnik
Posty: 1052
Rejestracja: 24 lis 2007, 16:38

RE: Młocarnie i maszyny współpracujące

Post autor: agrotechnik »

Będą niedługo o ile się postaram.;)
Awatar użytkownika
Jacek ze Skansena
Posty: 2797
Rejestracja: 17 paź 2006, 11:22

RE: Młocarnie i maszyny współpracujące

Post autor: Jacek ze Skansena »

Fazer czemu chcesz taką ładną młockę przetopić? Ile za nią weźmiesz?
Awatar użytkownika
Marcin125p
Posty: 886
Rejestracja: 29 sie 2006, 12:31
Lokalizacja: Koszkowo (w PGS :-) )

RE: Młocarnie i maszyny współpracujące

Post autor: Marcin125p »

W książce "Informator- poradnik dla kierownika PGR" były zamieszczone fotki młocarń. Oprócz "Warmianek" i MCC-10A pojawiła się fotka największej polskiej młocarni po II Wojnie Światowej - MSC-8. Oto i ona:
Obrazek

A ta "dziesiątka" z forum sprzedam mimo symbolu MCC-10A ma wszystkie podzespoły i wygląda jak MCC-10B. To chyba jest jakaś "przejściówka" :uhoh:
RATUJMY LEGENDY NASZYCH PÓL I DRÓG
Awatar użytkownika
Jacek ze Skansena
Posty: 2797
Rejestracja: 17 paź 2006, 11:22

RE: Młocarnie i maszyny współpracujące

Post autor: Jacek ze Skansena »

Fazer co z twoją młocarnią się stało? czy już ją przepaliłeś czy jeszcze się zastanawiaśz?
Awatar użytkownika
Marcin125p
Posty: 886
Rejestracja: 29 sie 2006, 12:31
Lokalizacja: Koszkowo (w PGS :-) )

RE: Młocarnie i maszyny współpracujące

Post autor: Marcin125p »

Czytając książkę "Informator- poradnik dla kierownika PGR" natknąłem się w tabeli na młocarnię K-117. Wie ktoś coś o tej maszynie:confused:. Bo ja nic nie wiem; a ta młocarnia figurowała obok MSC-8, MS-1100 (art o młocarniach w ZSRR), MC-85, MCC-10A i "Warmianek" w dziale o zapotrzebowaniu mocy silników elektrycznych do maszyn stacjonarnych typu młocarnie, prasy, sieczkarnie, śrutowniki itd.
RATUJMY LEGENDY NASZYCH PÓL I DRÓG
Awatar użytkownika
agrotechnik
Posty: 1052
Rejestracja: 24 lis 2007, 16:38

RE: Młocarnie i maszyny współpracujące

Post autor: agrotechnik »

To jakaś ruska pewnie.
Awatar użytkownika
Deleted_User
Posty: 2797
Rejestracja: 01 sty 1970, 1:00

RE: Młocarnie i maszyny współpracujące

Post autor: Deleted_User »

Nie wiem czy wiecie że STALOWA WOLA MSC8 była wzorowana na niemieckiej młocarni Fortschrit.
Awatar użytkownika
agrotechnik
Posty: 1052
Rejestracja: 24 lis 2007, 16:38

RE: Młocarnie i maszyny współpracujące

Post autor: agrotechnik »

Wszystko co polskie miało swoje korzenie w innym państwie: Vistula, bizon( kiedyś widziałem coś do niego podobne tylko inaczej się nazywał), C45 i inne. W każdym razie komunistom nie chciało się robić nic oryginalnego no może za paroma wyjątkami(C325, c385, SKOT[transporter opancerzony] i inne co było robione z konieczności i nie miało wzoru za granicą).
Awatar użytkownika
Marcin125p
Posty: 886
Rejestracja: 29 sie 2006, 12:31
Lokalizacja: Koszkowo (w PGS :-) )

RE: Młocarnie i maszyny współpracujące

Post autor: Marcin125p »

Kolego nie wiem czy Vistula miała obce korzenie, ale ten temat jest o młocarniach i dyskusje o kombajnach są w innych tematach;). A co do wypowiedzi ~jania to nie wiem czy MSC-8 była na licencji Fortschritta. Muszę zdobyć lub może ty coś wiesz o tym że MSC-8 miała pochodzenie fortschittowskie :uhoh:. Z tego co ja wiem to na licencji były następujące młocarnie i prasy stacjonarne:
MC-85 i jej póżniejsza wersja MCC-10A oparte były na młocarniach Lanza. Prawdopodobnie takie same korzenie miały "Warmianki". Natomiast prasy stacjonarne PS1A i PS2A były oparte na wzór prasy firmy Welger. Najlepszym przykładem byłyby fotki pierwowzorów i naszych maszyn.
Wniosek - polskie maszyny mają wiele nieodkrytych tajemnic :yes:.
RATUJMY LEGENDY NASZYCH PÓL I DRÓG
Awatar użytkownika
agrotechnik
Posty: 1052
Rejestracja: 24 lis 2007, 16:38

RE: Młocarnie i maszyny współpracujące

Post autor: agrotechnik »

i to ile. Wciąż są nowe wątki i nowe tajemnice.
Awatar użytkownika
piotr31
Posty: 545
Rejestracja: 07 sty 2008, 22:59

RE: Młocarnie i maszyny współpracujące

Post autor: piotr31 »

To podnosi poziom adrenaliny
Awatar użytkownika
Marcin125p
Posty: 886
Rejestracja: 29 sie 2006, 12:31
Lokalizacja: Koszkowo (w PGS :-) )

RE: Młocarnie i maszyny współpracujące

Post autor: Marcin125p »

janio napisał/a:
Nie wiem czy wiecie że STALOWA WOLA MSC8 była wzorowana na niemieckiej młocarni Fortschrit.
Przeglądając stronkę natknąłem się w albumie kol. Zaba na fotkę młocarni MSC-15, która również była pierwowzorem MSC-8. Jako ciekawostkę dodam że MSC-15 miała "odwrócone - lustrzane odbicie" podwozia - w odróżnieniu od "Lublinianek" i "Warmianek" skrętna oś i zaczep znajdowały się pod ramą workowników.
RATUJMY LEGENDY NASZYCH PÓL I DRÓG
Awatar użytkownika
agrotechnik
Posty: 1052
Rejestracja: 24 lis 2007, 16:38

RE: Młocarnie i maszyny współpracujące

Post autor: agrotechnik »

Ułatwienie. Jak były pod wytrząsaczami to najpierw trzeba było wyprzątnąć słomę a to zabierało czas potrzebny do schowania młocarni lub jej przestawienia.
Awatar użytkownika
Marcin125p
Posty: 886
Rejestracja: 29 sie 2006, 12:31
Lokalizacja: Koszkowo (w PGS :-) )

RE: Młocarnie i maszyny współpracujące

Post autor: Marcin125p »

agrotechnik napisał/a:
Ułatwienie. Jak były pod wytrząsaczami to najpierw trzeba było wyprzątnąć słomę a to zabierało czas potrzebny do schowania młocarni lub jej przestawienia.
I nie tylko. Np. przy młócce z prasowaniem lub z stertnikiem to trzeba było zdjąć zaczep młocarni. Jak również gdy młocarnia pracowała sama to przeważnie zaczep odczepiali bo komu się chciało sprzątać słomę i zarazem uważać by nie połamać wideł o zaczep. Więc te rozwiązanie co miała MSC-15 było praktyczne chociaż nie było stosowane w innych modelach młocarń. Ja nawet nie mogę sobie wyobrazić jak by wyglądała z odwróconymi osiami np. MCC-10 czy "Warmianka".
RATUJMY LEGENDY NASZYCH PÓL I DRÓG
Awatar użytkownika
Marcin125p
Posty: 886
Rejestracja: 29 sie 2006, 12:31
Lokalizacja: Koszkowo (w PGS :-) )

RE: Młocarnie i maszyny współpracujące

Post autor: Marcin125p »

Przeszukując internet znalazłem fotkę, która przedstawia prototyp młocarni MC-85 i późniejszych MCC-10A i MCC-10B.
Obrazek

Prawdopodobnie młocarnia MC-85 była ściągnięta z młocarni Lanza lub innej produkowanej przed II Wojną Światową.
RATUJMY LEGENDY NASZYCH PÓL I DRÓG
Awatar użytkownika
rafal
Posty: 1457
Rejestracja: 26 cze 2006, 15:02

RE: Młocarnie i maszyny współpracujące

Post autor: rafal »

Marcin bardzo ciekawe spostrzeżenie. Ciekawa fotka. Nie chciałbym wysuwac daleko idących wniosków ale chyba masz rację. Warto porównac budowę tych młocarń.
Awatar użytkownika
Marcin125p
Posty: 886
Rejestracja: 29 sie 2006, 12:31
Lokalizacja: Koszkowo (w PGS :-) )

RE: Młocarnie i maszyny współpracujące

Post autor: Marcin125p »

rafal napisał/a:
Marcin bardzo ciekawe spostrzeżenie. Ciekawa fotka. Nie chciałbym wysuwac daleko idących wniosków ale chyba masz rację. Warto porównac budowę tych młocarń.
Wiesz Rafał, chyba "idę" dobrym tropem - jakiś czas temu na Allegro była młocarnia Lanza, która była prawie identyczna jak MC-85. Różniły się tylko, przypuszczalnie drobnymi szczegółami w budowie i w gabarytach.
RATUJMY LEGENDY NASZYCH PÓL I DRÓG
Awatar użytkownika
Deleted_User
Posty: 2797
Rejestracja: 01 sty 1970, 1:00

RE: Młocarnie i maszyny współpracujące

Post autor: Deleted_User »

Skąd żeś to wytrzasnął.

Słownictwo!! Marcin125p
ODPOWIEDZ