Szlifierka, ostrzałka

Wszystko o starych maszynach żniwnych ...
cegielski
Posty: 18
Rejestracja: 25 maja 2017, 18:44

Szlifierka, ostrzałka

Post autor: cegielski »

Witam. Zakupiłem ostatnio taki wynalazek i nie mam pojęcia do czego to słuźy. Kręcąc korbą kamień kręci się i porusza w pionie góra-dół. Moźe ktoś z Kolegów wie do czego to słuźyło?
Fotki http://tufotki.pl/W4BGn
Awatar użytkownika
Marcin125p
Posty: 886
Rejestracja: 29 sie 2006, 12:31
Lokalizacja: Koszkowo (w PGS :-) )

RE: Szlifierka, ostrzałka

Post autor: Marcin125p »

Ostrzałka do listw tnących w kosiarkach, żniwiarkach i snopowiązałkach. Ten rodzaj ostrzałki mocowano na ramie bądź innej solidnej części maszyny, przykładano listwę i kręcąc korbą ostrzono listwy.
RATUJMY LEGENDY NASZYCH PÓL I DRÓG
cegielski
Posty: 18
Rejestracja: 25 maja 2017, 18:44

RE: Szlifierka, ostrzałka

Post autor: cegielski »

Dzięki. To by nawet pasowało. Od dołu jest mocowanie tej szlifierki do jakiejś płyty, a u góry jest uchwyt do listwy ze stalkami i przesuwając ostrzy się boki sąsiednich stalek od dołu.



Skombinowałem kawałek listwy tnącej. Idealnie pasuje w mocowanie i po pokręceniu kamień ostrzy noźe na brzytwę! Niepojęte jest wymyślenie tak dziwnego urządzenia*flower*
wojtek12321
Posty: 284
Rejestracja: 01 sie 2014, 22:11

RE: Szlifierka, ostrzałka

Post autor: wojtek12321 »

cegielski napisał/a:Skombinowałem kawałek listwy tnącej. Idealnie pasuje w mocowanie i po pokręceniu kamień ostrzy noże na brzytwę! Niepojęte jest wymyślenie tak dziwnego urządzenia*flower*
To nie jest "dziwne urządzenie" to jest/było bardzo wygodne, przemyślane urządzenie do ostrzenia kos listwowych, jak by był jeszcze jakiś napęd "mechaniczny" a nie korba to mód malina. Dziś to już raczej będzie utrudniony dostęp do takich kamieni. Była identyczna u brata, wywiózł już bardzo dawno na złom, ale w czasach użytkowania żniwiarki i potem snopowiązałki była niezastąpiona przy "odnawianiu" kos.
Roman1313
Posty: 570
Rejestracja: 14 kwie 2010, 23:39

RE: Szlifierka, ostrzałka

Post autor: Roman1313 »

Jak dla mnie to prawdziwy rarytas taka maszynka. U mnie ostrzyło się ręcznie lub na zwykłym kamieniu obrotowym zanurzonym w wodzie napędzanym korbą tzw bruskiem.
ODPOWIEDZ