Vistula KZB-3 schemat instalacji elektrycznej.

Wszystko o starych maszynach żniwnych ...
Kuna20d
Posty: 4
Rejestracja: 16 lis 2022, 17:30

Vistula KZB-3 schemat instalacji elektrycznej.

Post autor: Kuna20d »

Witam, poszukuję schematu instalacji elektrycznej do Vistuli KZB-3 1970rok, silnik star 28 ze świecami żarowymi, rozrusznik na 24v. W kombajnie brak jest całej instalacji wiec ciężko odtworzyć samemu. Z góry dziękuję za pomoc. :D
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1534
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

Re: Vistula KZB-3 schemat instalacji elektrycznej.

Post autor: marek »

Na Twoim miejscu przerobił bym całą instalację na 24V. Pozbędziesz się ,,klapaka,, który komplikuje instalację i ulega awariom. Wymień tylko prądnicę na 24V-owy alternator i zamontuj świecę płomieniową zamiast żarowych. Żarówki na 24 V.Moim zdaniem prościej jest ciągnąć instalację kabelek po kabelku niż wg. schematu.Chyba że zależy Ci na oryginale.Instalacja bez klapaka i z alternatorem będzie mało skomplikowana.Jeżeli znasz podstawy elektryki to dasz radę.
Kuna20d
Posty: 4
Rejestracja: 16 lis 2022, 17:30

Re: Vistula KZB-3 schemat instalacji elektrycznej.

Post autor: Kuna20d »

Tak chciałem zrobić, mam jeszcze kilka pytań czy świece żarowe były zasilane z napięcia 12v czy 24v bo akurat mam 6 nowych i drugie pytanie chodzi o pompę wtryskową jest na niej od strony napędu pompy takie pokrętło podobno służyło to do zwieksznia dawki paliwa lub zmiany kąta wtrysku, nie wiem jak to działa, bo po przekręceniu odbija z powrotem.
pop
Posty: 758
Rejestracja: 04 lis 2011, 19:23

Re: Vistula KZB-3 schemat instalacji elektrycznej.

Post autor: pop »

Tylko rozruch był na 24V,reszta odbiorników jest na 12V.Nad montażem świec radzę się zastanowić,bo były one częstą przyczyną awarii silnika(upalony żarnik wpadał na tłok) o ilości prądu potrzebnego do rozgrzania nie wspomnę.Wciśnij gaz do końca i wtedy przekręć pokrętło na pompie.
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Vistula KZB-3 schemat instalacji elektrycznej.

Post autor: bergman31 »

Latem w żniwa świece żarowe są zbyteczne.
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1534
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

Re: Vistula KZB-3 schemat instalacji elektrycznej.

Post autor: marek »

Powiem tak. Zawsze można zostawić obwód dla oryginalnych świec z osobnym poza stacyjkowym przyciskiem z jednego aku. 12V. I tak i tak będą zamontowane Kolega zawsze będzie się mógł wspomóc świecami, bo szczerze mówiąc nie odważył bym się biegać z kopciem po ściernisku :D Gruźlik nie był zbyt udanym silnikiem w temacie zakasłania.Na bazie były takie co pierwszy raz rano odpalały tylko na zaciąg.
Kuna20d
Posty: 4
Rejestracja: 16 lis 2022, 17:30

Re: Vistula KZB-3 schemat instalacji elektrycznej.

Post autor: Kuna20d »

W temperaturze pow. 10 stopni na plusie pali jako tako na zimnym silniku a ciepłym od strzała, jednak przy obecnej pogodzie to juz spory problem. Chce jednak żeby w zimie też odpalała bo wiadomo zimą zawsze jakieś remonty się wykonuje a bez sprawnego silnika ciężko stwierdzić czy reszta kombajnu pracuje poprawnie.
pop
Posty: 758
Rejestracja: 04 lis 2011, 19:23

Re: Vistula KZB-3 schemat instalacji elektrycznej.

Post autor: pop »

W oryginalnej instalacji "rechota"było 7 świec żarowych połączonych szeregowo,ta siódma służyła jako wskaźnik i była zamontowana na desce rozdzielczej,jako przekaźnik został zaadoptowany "elektromagnes" od rozrusznika.Przy nowych akumulatorach układ się sprawdzał i pozwalał uruchomić gruźlika nawet przy kilkunastostopniowym mrozie.Mając pewne doświadczenie w tym temacie, nigdy nie wróciłbym do oryginalnego układu,a raczej pomyślał o świecy płomieniowej,a gdyby to był mój sprzęt,to pewnie na opalarce temat wstępnego podgrzewania by się zakończył,bo w końcu ile mamy sytuacji odpalania kombajnu w niskich temperaturach ;) .
Kuna20d
Posty: 4
Rejestracja: 16 lis 2022, 17:30

Re: Vistula KZB-3 schemat instalacji elektrycznej.

Post autor: Kuna20d »

Akurat u mnie te świece są połączone na pewno równolegle wkręcone w głowice wiec minus na silniku.
ODPOWIEDZ