Czyszczenie filtrów w T25

Wszystko o ciągnikach z ZSRR
Awatar użytkownika
KECZO
Posty: 271
Rejestracja: 11 lip 2008, 9:21

Czyszczenie filtrów w T25

Post autor: KECZO »

Witam. Czy mógłby ktoś opisać jak czyścić filtry w T25 (oczywiście te które można czyścić:p)?
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4846
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Czyszczenie filtrów w T25

Post autor: Bolszewik »

Olejowy (wirówka):

Odkręcić nakrętkę na wirówce. Zdjąć pokrywę, odkręcić kolejną śrubkę (uwaga pod nią jest podkładka) Wyciągnąć filtr do góry. Teraz wystarczy obrócić go do góry nogami wkręcić w imadło śrubę która jest na wierzchu. Pomiędzy dysze wkładasz łyżkę do opon i rozkręcasz. W środku są siatki -dokładnie umyć. Na ściankach może być "nagar" z oleju - zeskrobać (najlepiej szpatułką do lodów). Dwie dyszki w denku są miedziane też należy przeczyścić otworki. W samym denku na spodzie są kanaliki sprawdzić, umyć. Następnie należy obejrzeć trzpień (rurkę/ośkę) na którym obraca się wirówka. Bywa że otworki są zatkane (szczególnie tuż po remoncie gdy frędzelki z silikonu dostaną się do oleju). Wykręcić umyć.
Taka procedura powinna towarzyszyć każdej wymianie oleju inaczej wymiana ma ograniczony sens.

Smok pompy oleju:

Znajduje się z boku na misce olejowej - odkręcić wymyć.

Filtr powietrza:

Wkład umyć / wymienić. W dolnej części wykręcić miseczkę umyć i wlać świeży olej.

Wstępny filtr paliwa:

To ten tuż przy zbiorniku. Jeśli nie ma żadnych problemów to można tylko odkręcić śrubkę odstojnika na dole i spuścić wodę która się tam zbiera (ta wytrącona z paliwa). Od czasu do czasu odkręcić cztery śrubki i zdjąć pierścień wtedy spadnie szklanka i widoczny jest filterek. Mozna go odkręcić i wymyć.

Filtry paliwa:

To te przykręcone do silnika odkręcić szklanki wymienić wkładki.

Filtr układu hydraulicznego:

Znajduje się na korpusie podnośnika po lewej stronie. Odkręcić wymyć w razie potrzeby wymienić wkładkę. Przy okazji sprawdzić odpowietrznik (po prawej stronie w korpusie).

Ja osobiście do mycia wszystkiego używam benzyny ekstrakcyjnej, ale można i zwykłej, bądź ostatecznie ON.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
KECZO
Posty: 271
Rejestracja: 11 lip 2008, 9:21

RE: Czyszczenie filtrów w T25

Post autor: KECZO »

Wielki dzięki:)
Pozdrawiem.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4846
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Czyszczenie filtrów w T25

Post autor: Bolszewik »

Ja wrzucam wszystko do brytfanki wlewam benzynę ekstrakcyjną i myje pędzelkiem. Nie znam lepszej metody.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
KECZO
Posty: 271
Rejestracja: 11 lip 2008, 9:21

RE: Czyszczenie filtrów w T25

Post autor: KECZO »

Wkłady filtru powietrza tez benzyną wymyć ?
Awatar użytkownika
krypton
Posty: 200
Rejestracja: 02 wrz 2009, 21:16

RE: Czyszczenie filtrów w T25

Post autor: krypton »

Jak benzyna odparuje dobrze jeszcze przedmuchać sprężonym powietrzem.
Bolszewik! A czy szpatułka do tortów równiez może być?:D
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4846
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Czyszczenie filtrów w T25

Post autor: Bolszewik »

Absolutnie do tortów nie może być, bo za duża. Chodziło mi o taką drewnianą, ale oczywiście może być też lekarska do przytrzymywania języka, w drodze wyjątku dopuszcza się też weterynaryjne. Dla majsterkowiczów istnieje też możliwość samodzielnego wystrugania w/w narzędzia. :smilewinkgrin:

Tak poważnie to chodzi o to żeby nie podrapać i nie narobić opiłków. Filtr oleju źródłem zanieczyszczeń - czyste kuriozum. Zaś co się tyczy szpatułek do lodów to są wielce użyteczne w garażu i polecam mieć pewien ich zapas.

Zamiast benzyny do czyszczenia filtra powietrza może być denaturat, ON czy OO się nie nadają bo tłuste i nie wypłukają dobrze zanieczyszczeń.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4846
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Czyszczenie filtrów w T25

Post autor: Bolszewik »

Instrukcja podaje 0,8 l.

To jednak w sumie informacja nie warta zapamiętania. Jak rozkręcisz to zobaczysz że na miseczce są odciśnięte karby oznaczające "max" i "min".

Co do gatunku oleju to uważam że powinien być to taki sam olej jak w silniku. Przynajmniej ja taki leje, ale oczywiście Superol może być byle był to olej czysty i nowy.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4846
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Czyszczenie filtrów w T25

Post autor: Bolszewik »

W miseczce na dole są otwory i olej przelewa się z niej do głównego naczynia. Ja po prostu leje olej aż dosięgnie karby max.

Zawsze jak wymieniam olej na wiosnę to zaglądam to filtra myje go i wlewam nowy olej.

Co do drugiego to powodów może być wiele .....

1. Układ paliwowy.
2. Wtryski
3. Pompa wtryskowa
4. Zła regulacja zaworów
5. Nie opadanie odprężnika
6. Brak kompresji
7. Brak lub za mały dopływ powietrza.
8. Woda w paliwie

i pewnie jeszcze z X innych przyczyn.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
drax
Posty: 440
Rejestracja: 21 paź 2009, 19:17

RE: Czyszczenie filtrów w T25

Post autor: drax »

filtr na sieci, sprawdź czy wejdzie Ci strona nkac.pl i inne tego typu strony działające jak proxy, wtedy powinieneś wejść na chomika, ale nie wiem jaka prędkość neta.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4846
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Czyszczenie filtrów w T25

Post autor: Bolszewik »

Dosyłam Ci resztę plików bo wczoraj musiałem wyjść z domu i nie przesłałem wszystkich.

Sprawdź czy są wszystkie.

Chomik jest sprawny i są wszystkie pliki wczoraj sprawdzałem.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
KECZO
Posty: 271
Rejestracja: 11 lip 2008, 9:21

RE: Czyszczenie filtrów w T25

Post autor: KECZO »

Jutro wymiana oleju więc mam kilka pytań:
1. Filtru oleju nie trzeba demontować w całości z silnika (z tą podstawą) tylko tak jak pisał wcześniej Bolszewik tylko górę.
2. Smok pompy powinien wyjść po odkręceniu tej pokrywki tak?
kecaj28
Posty: 25
Rejestracja: 05 gru 2012, 17:15

RE: Czyszczenie filtrów w T25

Post autor: kecaj28 »

Witam.Wczoraj wziąłem się za czyszczenie mojego ciągnika.
Niestety z powodzeniem wymontowałem tylko filtr powietrza.
Jaki olej leje się do miski tego filtra?
Ile tego oleju?
Jak zdjąć kopułę wirówki?
I gdzie(allegro) można się zaopatrzyć w korek spustowy filtra paliwa, bo tamten leje?
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4846
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Czyszczenie filtrów w T25

Post autor: Bolszewik »

Najlepiej ten sam co do silnika, na pewno może być Superol CC (choć nie polecam go do silnika). W każdym razie nie powinien być to olej hydrauliczny i koniecznie czysty nowy nie z "odzysku".

Wlewa się go coś koło 0,5 litra, w misce są znaczniki stanu "min" i "max".

Co do wirówki to opisane dokładnie w drugim poście.

O korek najlepiej pytaj w sklepie lub zadzwoń do któregoś sklepu z allegro np. Agroma Kielce, Kisiel (to nie krypto reklama, po prostu znam te sklepy i wiem że zwykle mają takie drobiazgi.) na pewno mają tylko nie wystawiają takiego drobiu.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
kecaj28
Posty: 25
Rejestracja: 05 gru 2012, 17:15

RE: Czyszczenie filtrów w T25

Post autor: kecaj28 »

Odkręciłem nakrętkę i teraz nie mogę ruszyć korpusu, tak jak jest to opisane w 2 poście.Mam go na siłę zdjąć czy on może jest wykręcany?
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4846
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Czyszczenie filtrów w T25

Post autor: Bolszewik »

Uderz delikatnie raz z jednej raz z drugiej.

Nie jest przykręcany, w obsadzie jest rowek, a w nim uszczelka pewnie się zassał.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
vojteg
Posty: 24
Rejestracja: 10 kwie 2012, 18:34

RE: Czyszczenie filtrów w T25

Post autor: vojteg »

Bolszewik napisał/a:
Najlepiej ten sam co do silnika, na pewno może być Superol CC (choć nie polecam go do silnika). W każdym razie nie powinien być to olej hydrauliczny i koniecznie czysty nowy nie z "odzysku".

Wlewa się go coś koło 0,5 litra, w misce są znaczniki stanu "min" i "max".

Co do wirówki to opisane dokładnie w drugim poście.

O korek najlepiej pytaj w sklepie lub zadzwoń do któregoś sklepu z allegro np. Agroma Kielce, Kisiel (to nie krypto reklama, po prostu znam te sklepy i wiem że zwykle mają takie drobiazgi.) na pewno mają tylko nie wystawiają takiego drobiu.
Dlaczego nie polecasz go do silnika?
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4846
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Czyszczenie filtrów w T25

Post autor: Bolszewik »

Bo to nie najlepszej jakości olej, po rozgrzaniu robi się bardzo rzadki.
Po remoncie kapitalnym silnika żal mi było wlać zwykły najtańszy olej. Teraz od remontu minęło już prawie 10 lat, ale w tym czasie zrobione jest ok. 500 mth. Więc silnik w zasadzie nawet nie dotarty (III obsługa techniczna po 2000 mth). Szkoda mi lać zwykły olej, zresztą co roku na wiosnę i tak go wymieniam.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
KECZO
Posty: 271
Rejestracja: 11 lip 2008, 9:21

RE: Czyszczenie filtrów w T25

Post autor: KECZO »

Potwierdzam, robi się straszna woda na gorąco. Niestety u mnie po rozgrzaniu latem zdarzały się nadmierne spadki ciśnienia. Na Turdusie tych objawów brak dodatkowo zauważyłem też mniejsze zużycie oleju.
albi281
Posty: 15
Rejestracja: 19 sie 2015, 4:13

RE: Czyszczenie filtrów w T25

Post autor: albi281 »

u mnie po wymianie oleju na superol cc zaczęły się problemy z olejem na sprzęgle,może to wina że robi się rzadki?,tak czy owak czeka mnie remoncik
ODPOWIEDZ