Problem ze sprzegłem w t-25

Wszystko o ciągnikach z ZSRR
Painkiller
Posty: 257
Rejestracja: 27 lis 2011, 16:33

RE: Problem ze sprzegłem w t-25

Post autor: Painkiller »

O dzizusie wy chyba nie czytacie postów śruby w łapkach służą do ich ustawienia w równej wysokości ,nie do ciągłej regulacji gdy nie wysprzęgla i tyle..

Szkoda słów jeśli ktoś się zabiera za takie proste rzeczy be pojęcia..:D

Jeszcze jedno Bolszewik możesz mieć racje co do kiepskiej jakości tarczy,musiał bym to widzieć wrzuć fotki ..
piotrek2009
Posty: 3
Rejestracja: 01 wrz 2014, 7:37

RE: Problem ze sprzegłem w t-25

Post autor: piotrek2009 »

Przed remontem jeździło ok ale sprzęgło nigdy nie było rewelacyjne.Tarcze sprzęgłowa kupiłem jedyną dostępna ursus Chełmno.Regulacja na śrubie rzymskiej już zrobiona.Generalnie nie mam luzu jałowego bo wtedy w ogóle nie wysprzęga,próbowałem ustawić luz między łapkami a łożyskiem to biegu nie wbiłem.Przy nowym docisku kołki prowadzące dosyć ciasno wchodziły w tarczę dociskową i tak się zastanawiam czy jak złapie temperaturę to nie będzie blokowało bo przez okienko widać jak pod wpływem nacisku łapek ugina się osłona sprzęgła.Wczoraj pojawił się jeszcze jeden problem jak puszczam sprzęgło to strasznie szarpie (wrażenie takie jakby w jakiejś zębatce brakowało zębów)i to też się pojawiło po wymianie sprzęgła.
Awatar użytkownika
DK94
Posty: 251
Rejestracja: 11 lut 2013, 7:42

RE: Problem ze sprzegłem w t-25

Post autor: DK94 »

piotrek2009 napisał/a:
Wczoraj pojawił się jeszcze jeden problem jak puszczam sprzęgło to strasznie szarpie (wrażenie takie jakby w jakiejś zębatce brakowało zębów)i to też się pojawiło po wymianie sprzęgła.
Jeżeli szarpie to coś z dociskiem, nie dociska równomiernie lub tarcza sprzęgła krzywa.
piotrek2009
Posty: 3
Rejestracja: 01 wrz 2014, 7:37

RE: Problem ze sprzegłem w t-25

Post autor: piotrek2009 »

Witam.Problem udało się rozwiązać.Okazało się że kołki z osłony sprzęgła nie wchodziły na wszystkie otwory w tarczy dociskowej.Pasują albo na jeden albo na dwa otwory(nowy docisk).Po wymianie na używany wszystko działa.Dzięki za wszystkie podpowiedzi
przemex
Posty: 5
Rejestracja: 15 mar 2015, 18:23

RE: Problem ze sprzegłem w t-25

Post autor: przemex »

Witam, mam problem ze sprzęgłem, założyłem nową tarczę sprzęgłową, wyregulowałem sprzęgło ustawiając luz 1mm pomiędzy łożyskiem a łapkami(choć jaki luz bym nie ustawił nic nie daje) wcześniej popuszczając łapki tak aby były luzne i dopiero ustawiając luz a mimo to sprzęgło ślizga, biegi wchodzą w miarę dobrze ale sprzęgło ledwo bierze. Czy problemem mogą być słabe sprężynki docisku czy cały docisk z łapkami włącznie? Czy może ja coś sknociłem przy ustawianiu? A jeżeli to sprężynki to czy lepiej je wymienić czy może podłożyć pod nie podkładki aby lepiej dociskały?
Dodam że stara tarcza sprzęgłowa choć nieco starta i z wyrobionym wieloklinem w który wchodzi wałek sprzęgłowy brała dobrze i nie było problemu poślizgu, wymieniłem ją tylko ze względu na wyrobiony wieloklin i powstały w ten sposób spory luz. No chyba że nowa tarcza sprzęgłowa jest marnej jakości?
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Problem ze sprzegłem w t-25

Post autor: Bolszewik »

Jeśli sprzęgło prawidłowo rozłącza, a łożysko oporowe pracuje tylko przy wciśniętym pedale to jest teoretycznie dobrze.

Skoro poprzednio sprzęgło nie ślizgało się to nie ma co szukać w sprężynach.

Tarcza będzie zapewne złej jakości lub krzywa ....
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
przemex
Posty: 5
Rejestracja: 15 mar 2015, 18:23

RE: Problem ze sprzegłem w t-25

Post autor: przemex »

Możliwe że tarcza ma badziewne okładziny, nie podobała się mi od początku tym bardziej że była cieńsza od starej już nieco wytartej, no ale wziąłem taką jaka w sklepie była bo innej nie było i nie będzie, sprzedawcom innej sprowadzać się zwyczajnie nie chce tylko jakie badziewie im przywożą takie ludziom wciskają, więc będę musiał założyć starą, może jeszcze wymienię te sprężyny o ile nie wcisną mi w sklepie jeszcze gorszych niż te stare...
Awatar użytkownika
baro
Posty: 584
Rejestracja: 19 sty 2010, 19:17

RE: Problem ze sprzegłem w t-25

Post autor: baro »

Może oddaj starą tarczę do regeneracji???
przemex
Posty: 5
Rejestracja: 15 mar 2015, 18:23

RE: Problem ze sprzegłem w t-25

Post autor: przemex »

Tylko jaka będzie pewność że z regeneracji przyjdzie lepsza niż ta ze sklepu?
pop
Posty: 758
Rejestracja: 04 lis 2011, 19:23

RE: Problem ze sprzegłem w t-25

Post autor: pop »

Nie sądzę,żeby okładziny były tak badziewne,że sprzęgło ślizga się obciążone jedynie ciągnikiem.Raczej stawiam,że docisk na czymś jest "podwieszony".
Awatar użytkownika
drandrzej
Posty: 2018
Rejestracja: 29 paź 2007, 23:28

RE: Problem ze sprzegłem w t-25

Post autor: drandrzej »

a może podajcie jaka jest grubośc tarczy nowej fabrycznej oryginalnej z tamtych lat wg katalogu czy ksiązki napraw , przemex porowna ze swoją , a docisk czy wisi czy dociska to sprawdzi sobie bez problemu jak już dobiera się do tarczy
gdzieś prosty bład się czai , w końcu wylezie
przemex
Posty: 5
Rejestracja: 15 mar 2015, 18:23

RE: Problem ze sprzegłem w t-25

Post autor: przemex »

Nowa tarcza ma 9 mm bez jednej dziesiątej a stara miała 10,5mm mniej więcej po zmierzeniu tej części tarczy która była nie zużyta, dodatkowo nowa jest mniejszej średnicy, mniej waży i nie jest całkowita jak stara jeszcze produkcji radzieckiej(ma 25lat) i w tym chyba leży problem. Bo cieńsza tarcza powoduje że docisk musi wejść głębiej w koło zamachowe i przez to sprężyny będą słabiej dociskać a jak już są stare to tym bardziej, docisk na niczym się nie zawiesza a powierzchnie zostały odtłuszczone przed montażem. W każdym razie dziś rozebrałem to ponownie a że nie mam wózka to trochę roboty miałem, postaram się załatwić inną tarczę i nowe sprężyny(ewentualnie podłoże coś pod stare) i zobaczę co z tego wyjdzie.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Problem ze sprzegłem w t-25

Post autor: Bolszewik »

Wybierz się na wycieczkę po sklepach.
Wiem że rada pozornie głupia, ale czasami to jedyne wyjście.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
peter779
Posty: 30
Rejestracja: 16 paź 2016, 11:39

RE: Problem ze sprzegłem w t-25

Post autor: peter779 »

witam nie orientuje się ktoś może gdzie we wladku znajduje się ogranicznik sprzęgła????
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Problem ze sprzegłem w t-25

Post autor: Bolszewik »

Nie bardzo wiem o co Ci chodzi ?

Generalnie po wyregulowaniu w spoczynku ogranicznikiem dla pedału jest spód podłogi.
Wcisnąć więcej niż widełki pozwalają też się nie da. Pedał jest kilka centymetrów nad podłogą.

Problem to wyregulować ....
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
peter779
Posty: 30
Rejestracja: 16 paź 2016, 11:39

RE: Problem ze sprzegłem w t-25

Post autor: peter779 »

grzegorz 1969
Posty: 250
Rejestracja: 24 mar 2013, 12:11

RE: Problem ze sprzegłem w t-25

Post autor: grzegorz 1969 »

Przykręcone do pokrywy wodzików, obok osi pedału sprzęgła. Właśnie zauważyłem, że trochę pęka mi ten ogranicznik i może blokada wodzików gorzej działać.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Problem ze sprzegłem w t-25

Post autor: Bolszewik »

Nie pamiętam czy nie było czy nie dało się naprawić. W każdym razie ja mam dorobione:

https://zapodaj.net/e062e9c56cc69.jpg.html

Stuningowana regulacja:

https://zapodaj.net/186c960e07667.jpg.html



*****

Panowie ktoś zrobił, widział lub ma pomysł jak zrobić tuning sprzęgła - chodzi mi o zmniejszenie siły nacisku na pedał.

Wiem że wciskane pedały są z definicji nieergonomiczne, szczególnie jak ktoś chodzi w lekkiej kategorii wagowej. Oczywiście wiem że można przerobić na pedały podwieszane - odrzucam z definicji za dużo roboty w stosunku do czasu jaki użytkuję traktor. Można przedłużyć ramię dźwigni przy wycisku, ale mój ciągnik jest w niskim ustawieniu więc zbyrt długim ramieniem mogę zawadzić.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
lucja
Posty: 298
Rejestracja: 21 maja 2010, 18:15

Re: Problem ze sprzegłem w t-25

Post autor: lucja »

Witam po długiej przerwie, co jest nie tak ze sprzęgłem że obraca mi obudowę łożyska oporowego i spada z łap dociskowych jest tam sprężynka zmieniłem ja ale to samo się dzieje.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

Re: Problem ze sprzegłem w t-25

Post autor: Bolszewik »

Pewnie o coś wadzi, trzeba odkręcić okienko rewizyjne wyciągnąć odprężnik i wolno obracać ręcznie silnikiem. Druga osoba niech obserwuje.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
ODPOWIEDZ