Jakie ładowanie we władku

Wszystko o ciągnikach z ZSRR
bronek102
Posty: 6
Rejestracja: 01 sty 2014, 18:23

RE: Jakie ładowanie we władku

Post autor: bronek102 »

@Bolszewik .Prośba ws wydajności alternatora we Władku.
Mam zamontowany w T25 alternator od poloneza A124N-14/44 z Elmot-u który współpracuje z regulatorem wibracyjnym RC 2/12D.Problem polega na tym że nie ma on wydajności prądu {jest tylko 2...5A} a napięcie na akumullatorze bez odpalenia 12,8 V a po odpaleniu 14,6 ...14,9V.
Pytanie; jak można wyregulować większą wydajność tego alternatora, bo jadąc na włączonych światłach akumulator się wyczerpuje po ok 2 godzinach jazdy i nie można już wtedy odpalić ciągnika.
Przegłądałem zamieszczony przez Pana schemat na forum i nie wiem jak sobie poradzić z tym problemem.
Pozdrawiam.
darius
Posty: 315
Rejestracja: 13 paź 2009, 22:27

RE: Jakie ładowanie we władku

Post autor: darius »

Cos masz nie tak z alternatorem ,i ci nie ładuje też tak miałem ze pokazywał 14v a nie ładował,zawies do jakiedo elektryka niech go sprawdzi.A co ci amperomierz pokazuje zaraz po odpaleniu.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4846
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Jakie ładowanie we władku

Post autor: Bolszewik »

Tak, jest ....

Czasami może być taniej po prostu kupić nowy alternator na złomie, niż naprawiać stary.

Może to banalne, ale sprawdź najpierw wszystkie połączenia elektryczne.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
darius
Posty: 315
Rejestracja: 13 paź 2009, 22:27

RE: Jakie ładowanie we władku

Post autor: darius »

Kolego @~bronek102 podjedz na auto złom i kup alternator i taniej cię wyjdzie niż naprawa tego,ja do swojego T25 założyłem od Golfa3 70A i nawet mocowania spasowały,tylko podkładke 10 zastosowałem jako dystans aby pasek chodził centrycznie i koło pasowe zmieniłem.A łdowanie jest takie że po włączeniu świateł i halogenów wskazówka na amperomierzu dalej jest na plus.
bronek102
Posty: 6
Rejestracja: 01 sty 2014, 18:23

RE: Jakie ładowanie we władku

Post autor: bronek102 »

@ Daris
U mnie też wskazówka amperomierza ciągle jest na plusie a zaraz po odpaleniu ma ok 10...12A a później spada na +-4A.Wiem że lepiej jest kupić nowy alternator i pewnie tak też zrobię.Ale niestety jutro i przez następne kilka dni jestem już umówiony do wywożenia drewna i ciągnik jest mi niezbędny.
EDIT:
Jeszcze takie pytanie: czy jest taka możliwość ,żeby tak na "SZYBKO" zwiększyć ładowanie np.połączyć coś <na krótko> ,podmienić tylko regulator , itp.,może jakiś inny sprytny pomysł . Proszę pomóżcie jak się z tym uporać na te kilka dni.
darius
Posty: 315
Rejestracja: 13 paź 2009, 22:27

RE: Jakie ładowanie we władku

Post autor: darius »

Podmiana regulatora może nic nie dać,tat czy inaczej alternator trzeba dac do sprawdZenia bo przyczyna moze byc w srodku.
bronek102
Posty: 6
Rejestracja: 01 sty 2014, 18:23

RE: Jakie ładowanie we władku

Post autor: bronek102 »

Dzisiaj zauważyłem ,że regulator był podczas jazdy bardzo gorący. Przed chwilą zdjełem z niego obudowę i widzę ,że styki są mocno nadpalone .Wyczysciłem je ale jest i tak spore iskrzenie. Pytanie czy można tak jechać czy też można sobie przez to SPALIC instalację.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4846
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Jakie ładowanie we władku

Post autor: Bolszewik »

Wymień nie ryzykuj.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
bronek102
Posty: 6
Rejestracja: 01 sty 2014, 18:23

RE: Jakie ładowanie we władku

Post autor: bronek102 »

Byłem dzisiaj z tym alternatorem u elektryka.Okazało się ,że ma zwarcie i naprawa jest nieopłacalna. Kupiłem inny z autozłomu za 80 zl i teraz jest ok. traktor pali bez problemu. Dzięki za rady. Pozdrawiam kolegów !!!
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4846
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Jakie ładowanie we władku

Post autor: Bolszewik »

Stary "odkop", ale nie chcę zaczynać nowego tematu, bo i sprawa nie warta takiej fatygi ....

Wczoraj padły mi akumulatory. Jeszcze w poprzedni piątek dzielnie kręciły, a wczoraj kiszka, kontrolka owszem żarzy, ale świateł już w zasadzie nie ma. Spoko nie zostawiłem go na zapłonie, nie jest uszkodzona instalacja itd. Padły bateria po .... 12 latach, no brakło im półtorej miecha, bo na karcie gwarancyjnej figuruje 30.12.2005 r.

Nie wiem czy trafiły mi się złote egzemplarze, instalację wykonałem perfekcyjnie, były dobrze przechowywane i eksploatowane .... Fakt jest że przez w/w okres czasu nigdy nie zawiodły. Ze 4-5 lat wstecz sprawdziłem stan wody, dolałem i podłączyłem prostownik. Traktor stoi w suchym garażu gzie jest zwykle powyżej, a w czasie dużych mrozów wynosiłem akumulatory do kotłowni.

Zakupiłem dziś dokładnie takie same: "Centra" 195Ah, 1000A, 2 x 6V - czy wytrzymają podobny okres pracy ?

Czas pokaże ....

*tup*
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Magneto94
Posty: 36
Rejestracja: 04 cze 2017, 9:44

RE: Jakie ładowanie we władku

Post autor: Magneto94 »

Raczej nie sądzę, teraz trochę inne czasy są, nikt nie robi "dlugowiecznych" materiałów eksploatacyjnych, bo mały z tego biznes. Ja miałem też Centry, co prawda wytrzymały sporo mniej niż Pana, bo tylko około 8 lat, lecz to wina moja z tego powodu, że pierwszy rok jeździłem bez całkowitego ładowania w ciągniku. Teraz kupiłem STEEL POWER, tanie nie były, zobaczymy :)
Awatar użytkownika
Majo
Posty: 844
Rejestracja: 11 sty 2014, 9:41

RE: Jakie ładowanie we władku

Post autor: Majo »

Masz w traktorze prądnicę czy alternator?
Awatar użytkownika
SEBRIGHT
Posty: 2565
Rejestracja: 23 sty 2007, 13:27
Lokalizacja: Dobra (Małopolskie)

RE: Jakie ładowanie we władku

Post autor: SEBRIGHT »

Dawniej Centra dawała radę, zwłaszcza aku z serii 'heavy duty', wle w ostatnich latach wydaje mi się że mają tendencję spadkową w kwestii trwałości...
Zetor 25K - 1953; Dolpima PS290 - 1988 (chyba); Dezamet ... - 1988; Żuk A06 - 1980; MF70 - 1980 i 1989; HakoTrac T6 - 1963; Dzik 2 - 1969; Ursus C-355 - 1972; Hakotrac T8 - 1965;
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4846
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Jakie ładowanie we władku

Post autor: Bolszewik »

Te co miałem były >>Heavy Duty<<, nowe też.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
darius
Posty: 315
Rejestracja: 13 paź 2009, 22:27

RE: Jakie ładowanie we władku

Post autor: darius »

Ja powiem tak jak mi powiedział znajomy(kierownik w znanym sklepie motoryzacyjnym),w dzisiejszych czasach to akumulator jak najtańszy aby tyko gwarancje wytrzymał.
grzegorz 1969
Posty: 250
Rejestracja: 24 mar 2013, 12:11

RE: Jakie ładowanie we władku

Post autor: grzegorz 1969 »

U mnie też jeden padł, dziesięcioletnie ZAP, to była końcówka solidnych akumulatorów, wystarczy porównać wagę starych z nowymi, mniej ołowiu, delikatniejsze płyty wszystko się gnie i wysypuje, zobaczę jak będzie na jednej dwunastce od osobówki, bo taki mam w dobrym stanie, przy rozruszniku Jubany powinien dać rady, a jak padnie, to też kupię jedną dwunastkę.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4846
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Jakie ładowanie we władku

Post autor: Bolszewik »

Ponieważ w piątek wziąłem sobie wolny dzień to zależało mi na sprawnym ciągniku.

Zrobiłem wreszcie zabezpieczenie do siłownika wywrotki, miałem tez kilka kursów transportowych.

Sprzedawca w sklepie akumulatory obiecał mi dopiero na popołudniu, od ręki nie było takich jak chciałem. Pojechałem do pracy i zabrałem z C-355 jedna 12V, 125 Ah. Palił bez problemu, ale jak wieczorem założyłem nowe .... bez porównania lepiej.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
ODPOWIEDZ