Maszyny do T25

Wszystko o ciągnikach z ZSRR
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4846
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

Maszyny do T25

Post autor: Bolszewik »

Na początku witam szanownych kolegów, z racji ze to mój pierwszy post na tym forum. :)

Mam pytanie dotyczace narzędzi do T25. Podobno była masa róznych ciekawych maszyn przystosowanych do tego ciągniczka. Niestety nigdzie nie znalazłem na ten temat żadnych wiadomości, jedynie w instrukcji obsługi są wymienione. Brak jednak opisów i obrazków. Jeśli ktoś z was dysponuje jakimiś zdjęciami skanami to bardzo bym prosił o ich udostępnienie.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
rafal
Posty: 1457
Rejestracja: 26 cze 2006, 15:02

RE: Maszyny do T25

Post autor: rafal »

Skontaktuj się na PW z Władymircem, na pewno coś będzie miał.
Awatar użytkownika
agrotechnik
Posty: 1052
Rejestracja: 24 lis 2007, 16:38

RE: Maszyny do T25

Post autor: agrotechnik »

Mnie tez ciekawią te maszyny. Ja do 25-tki to znam tylko jedną maszynę- kosiarkę KZBU-1,8.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4846
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Maszyny do T25

Post autor: Bolszewik »

Szkoda bo po co wywarzać otwarte drzwi mozna by coś skopiować, a nie wymyslać od podstaw.

Kolega miał rzekomo książkę gdzie były narysoowane i opisane te maszyny (podobno jak córki były małe to mu zjadły :o).

Konkretnie to interesują mnie dwa tematy:

1. Kosiarka która byłaby zamontowana z przodu niewiele szersza od samego ciągnika. Ewentualnie z tyłu ale też niewiele wystająca na boki.

2. Drugie to tak bardziej dla sportu/ciekawości. Czy przystawka pasowa do T-25 miała jakies praktyczne zastosowanie ? Czy tylko była i nikt nigdy z niej nie kozystał.



Cisza w temacie ?

Nabyłem ostatnio instrukcje obsługi z 1975 r.Pisze w niej że T-25 może współpracować ze wszystkimi maszynami co U-330 jednak ze względu na mniejszą moc i mniejszy ciężar własny nie zawsze sobe radzi.

W instrukcji wymienia się następujące maszyny:

- 1PTS-2N przyczepa jednoosiowa wyposarzona w układ hamulcowy hydrauliczny (pompa hamulcowa wtykana w gniazdo hamulca ręcznego)

- PN-30R pług jednoskibowy

- Ks-2,1 kosiarka

- TLN-1,5 wyrywacz lnu

Wszystkie w/w są produkcji b. ZSRR ale niestety brak zdjęć czy rycin. :(
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
agrotechnik
Posty: 1052
Rejestracja: 24 lis 2007, 16:38

RE: Maszyny do T25

Post autor: agrotechnik »

Jedyną poważną wadą Władka to to że nie miał 2 stopniowego sprzęgła, przez co przy jeździe z np.: wiązałką trzeba było cofać. Ale normalnie to on sobie b. dobrze radzi z kosiarką rotacyjną, dwu bębnową.
Awatar użytkownika
Janusz1959
Posty: 170
Rejestracja: 23 lut 2008, 19:16

RE: Maszyny do T25

Post autor: Janusz1959 »

T-25 to solidna kąstrukcja ,jedyną wadą jest brak sprzęgła dwustopniowego.Nie nadaję się do kosiarki rotacyinej,nie radżi sobię z maszynami które wymagają sprzęgła dwustopniowego.Ja więm że na siłe można wszystko.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4846
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Maszyny do T25

Post autor: Bolszewik »

Akurat mnie nie przeszkadza to że jest jedna tarcza.
Mój był kupowany z myśą o nastepujących rzeczach:
- przywieść drewno z lasu
- snieg odgarnąć
- trawę skosić
- kawałek pola uprawić (żeby się nikogo nie prosić o łaskę)

Co do rotacyjnej to owszem jak ktoś potrafi nim jeździć to radzi sobie świetnie.

Wracając do tematu to rotacyjna dwubębnowa jest dla mnie nie uzyteczna. Poszukuje czegoś mniej więcej na szerokość traktora. Chodzi mi o wykoszenie pod drzewami, drogi dojazdowej itp.

Mam kosiarkę konną K1001 (na gumowych kołach) jak miałem SAMa to jej używałem. Oczywiście mogę ją i do T-25 zapiąć, ale samemu tym jeździć niewygodnie i niebezpiecznie. Cofanie to katastrofa (wyjść wył podnieść kosę) dokładne obkoszenie np. drzewka nie jest możliwe bo łatwo je uszkodzić (lub popsuć maszynę). Myślałem o wyjęciu kosy umieszczeniu jej na konstrukcji za lub przed ciądnikiem i napędzeniu jej z WOM. Po pierwsze jednak szkoda mi psuć tej kosiarki po drugie to kupa roboty, a efekt niepewny. Są oczywiście nowe jednobębnowe ale za drogie jak dla mnie.

Proszę o pomoc może ktoś ma jakiś pomyał.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
Janusz1959
Posty: 170
Rejestracja: 23 lut 2008, 19:16

RE: Maszyny do T25

Post autor: Janusz1959 »

Przed ciągnikem WOM dołem reszta jak w bizonie, chodzi o napęd.Wykorzystujesz listwe i kosę.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4846
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Maszyny do T25

Post autor: Bolszewik »

Dokładnie tak sobie to wyobrażam i to by było idealne rozwiązanie. Jak widziałeś pewnie na zdjęciach "przód" mam uzbrojony więc połowa roboty już jest zrobina.

Pytania:
1. Jaka jest prędność pracy "żyletek"
2. Jak rozwiązać sprawę kopjowania podłoża. Małe kółeczka podporowe za kosą. Ślizgi po obu stronach kosy. Nic nie robić niech podkosie ślizga się jak w konnej.

Może ktoś coś takiego widział i może przesłac jakieś zdjęcie ?
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
Janusz1959
Posty: 170
Rejestracja: 23 lut 2008, 19:16

RE: Maszyny do T25

Post autor: Janusz1959 »

Nie wiem dokładnie,ale obroty ;targańca; to około 2000do2500obrotów, ślizgi nie będzie szarpaci kosą.



Chyba mrówka miała kosę z przodu.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4846
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Maszyny do T25

Post autor: Bolszewik »

Czyli potrzebuje przekłądni 4 - 4,5.
Z tyłu konstrukcja na belki do umocowania przekładni. Najlepiej o sztywnym przełozeniu z zębami modułowymi żeby nie wyła. Mam skrztnie biegów żuk i trampek ale wolałbym nie targać bez sensy tle żelastwa. Wał z dwoma sprzęgłami kardana.
Targaniec maksymalnie skrucić i mechanizm osadzić po lewej tak aby mieścił się w obrysie, a z prawej wystawić kosę poza obrys ze 20 cm.

A może istnieje szansa założenia targańca "odwrotnie: nad listwą tnącą. Wtedy miałbym większą kosę no i nie gniutł bym trawy w pierwszym przejeździe. Były takie kosiarki do ciągników jednoodiowych co miały napęd kosy centralnie na srodku. Ale nie mam pojęcia jak to wyglądało. Też "kulka" i napęd w poziomie z targańca ?
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
Janusz1959
Posty: 170
Rejestracja: 23 lut 2008, 19:16

RE: Maszyny do T25

Post autor: Janusz1959 »

Napęd był zamjęniany z wzdłużnego na popszeczny
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4846
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Maszyny do T25

Post autor: Bolszewik »

A jakiś schemacik czy rys. jak by kolega mógł ?

Czy to jest wykonalne w warunkach prostego warsztatu domowego czy trzeba poważne maszyny mieć ?
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
Janusz1959
Posty: 170
Rejestracja: 23 lut 2008, 19:16

RE: Maszyny do T25

Post autor: Janusz1959 »

Choci kąpa mam 10 lat ,nie więm jak przesłaci fotografię .
Awatar użytkownika
agrotechnik
Posty: 1052
Rejestracja: 24 lis 2007, 16:38

RE: Maszyny do T25

Post autor: agrotechnik »

Przez admina albo przez PW ale ja tego nie umiem. Panie Januszu, pan skontaktuje się z Ursusem, administratorem i on pana nauczy.
Awatar użytkownika
Janusz1959
Posty: 170
Rejestracja: 23 lut 2008, 19:16

RE: Maszyny do T25

Post autor: Janusz1959 »

Dzięki.
Awatar użytkownika
agrotechnik
Posty: 1052
Rejestracja: 24 lis 2007, 16:38

RE: Maszyny do T25

Post autor: agrotechnik »

Nie ma za co. Trzeba sobie pomagać.
kamil82
Posty: 48
Rejestracja: 04 kwie 2011, 10:21

RE: Maszyny do T25

Post autor: kamil82 »

pług 2 skibowy
Awatar użytkownika
przemekprzemek2
Posty: 218
Rejestracja: 20 lut 2008, 21:14

RE: Maszyny do T25

Post autor: przemekprzemek2 »

Jakiej szerokości kultywator jest najlepszy do t25?
bede86
Posty: 19
Rejestracja: 20 lip 2012, 23:27

RE: Maszyny do T25

Post autor: bede86 »

ja mam robiny, 3 rzędowy na 180cm i powiem że ma co ciągnąć ale rusek już słaby
sąsiad ma 240cm z podwójnym wałkiem i jak mu się 60-ka zepsuła to podpiął do 330 ale to było tylko głaskanie a nie robota
ODPOWIEDZ