Władek - skrzynia

Wszystko o ciągnikach z ZSRR
lucja
Posty: 298
Rejestracja: 21 maja 2010, 18:15

Władek - skrzynia

Post autor: lucja »

Witam, wiem że temat był poruszany jednak mam problem zbiorowy.
Jak jeżdżę nie mogłem przełączyć na szosowe. To w większości używam polowych. Jak przełączyłem na szosowe to mi wywalało biegi i jeździłem tylko na wolnych. Jednak na polowych do przodu ładnie wszystko ale wsteczny raz wchodził raz wyrzucało i zgrzytał przy zmianie. Ostatnio wbijam bieg a on stoi. Ściągnąłem wieżyczki i śrubokrętem wszystko ładnie chodzi i sprawdziłem sprężynki to są całe. Teraz chce to rozkręcić i zrobić jak należy ale i walczę z pokrywą. Da radę ściągnąć ja bez odkręcania przewodów od pompy. Może ktoś ma już objawy.



Witam, ok sciagniete i co zobaczylem. Prawie nic oprocz tego ze na rewersie na walku od zmiany kierunku czyli trzeci walek od strony silnika jest luz i dzwoni na tym co przesuwa kolo.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Władek - skrzynia

Post autor: Bolszewik »

Tak myślałem do wymiany .....
U mnie było to samo.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
lucja
Posty: 298
Rejestracja: 21 maja 2010, 18:15

RE: Władek - skrzynia

Post autor: lucja »

A jak to sie nazywa lachowo.



Fachowo mialo byc i czy trzeba wycigac walek zeby to wymienic.



Przesuwka czy widelki sie wyrabiaja i jest luz.



Moze podkladki na rewersie. Pomocy



A ktos wie jakie to sa widelki na ten walek- 3 patrzac od silnika. Moze to one sie wytarly i jest luz dlatego zgrzyta przy zmianie biegow.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Władek - skrzynia

Post autor: Bolszewik »

Trzeba sprawdzić luz koła ataku skrzyni i kół rewersu.
Jeśli jest wyczuwalny - widać że koła wyłażą z zazębienia to wszystko do wymiany + łożyska.
Po odkręceniu pokrywy wbij bieg, wyciąg odprężnik i niech ktoś obraca silnikiem ciągnąc za pasek klinowy, a ty obserwuj zachowanie kół zębatych.
Jeśli wyłażą z zazębienia, a koła rewersu nie pracują równolegle to do wymiany.

NIE PRÓBUJ robić tego rozrusznikiem !!!
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
lucja
Posty: 298
Rejestracja: 21 maja 2010, 18:15

RE: Władek - skrzynia

Post autor: lucja »

Ok , zauwazylem ze po wyciagnieciu sprezynek i kulek wlaki luzno chodza. I tak na 1 od silnika super cicho prawo lewo na drugim tez cicho na trzecim w dole skrzyni na widelkach dzwoni jak ruszam prawo lewo na czwartym tez cicho. Po czym sie poruszaja widelki i czy to one nie sa wytarte.
lucja
Posty: 298
Rejestracja: 21 maja 2010, 18:15

RE: Władek - skrzynia

Post autor: lucja »

Ok , zauwazylem ze po wyciagnieciu sprezynek i kulek wlaki luzno chodza. I tak na 1 od silnika super cicho prawo lewo na drugim tez cicho na trzecim w dole skrzyni na widelkach dzwoni jak ruszam prawo lewo na czwartym tez cicho. Po czym sie poruszaja widelki i czy to one nie sa wytarte.



Kola rewersu maja luzy. Rozchodza sie na zewnartrz i delikatnie pracuja gora dol. TO POWODUJE ZE CZASAMI NIE MOZNA WBIC SZOSOWYCH BO ZEBY SIE MIJAJA. CO TERAZ
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Władek - skrzynia

Post autor: Bolszewik »

Po pierwsze popraw byki, bo są poważne trudności ze zrozumieniem tekstu.

Ja bym rozebrał skrzynię w drzazgi i robił od podstaw wszystko.
Ty rób jak chcesz, możesz wymieniać po kawałku ....
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
lucja
Posty: 298
Rejestracja: 21 maja 2010, 18:15

RE: Władek - skrzynia

Post autor: lucja »

Przepraszam za bledy ale pisze z telefonu. A ten rewers jak wyciagnac. Wystarczy odkrecic na bokach.



Walcze z rewresem. wszysyko juz prawie odkrecilem ale rewers nie chce zejsc z walka sa tam jeszcze jakies zabezpieczenia.
Awatar użytkownika
KECZO
Posty: 271
Rejestracja: 11 lip 2008, 9:21

RE: Władek - skrzynia

Post autor: KECZO »

Odbezpieczyłeś podkładkę zamkową, taką z uszami zaklepanymi na drugiej podkładce z wycięciami? Ona spina cały rewers i ustala go na wałku.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Władek - skrzynia

Post autor: Bolszewik »

Wymieniając rewers musisz wymienić wałek ataku. Jeśli tego nie zrobisz twoja praca pójdzie w dużej mierze na marne.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
lucja
Posty: 298
Rejestracja: 21 maja 2010, 18:15

RE: Władek - skrzynia

Post autor: lucja »

O dzieki a walek ataku jak wyciagnac.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Władek - skrzynia

Post autor: Bolszewik »

Odkręcić pompę oleju, okienko rewizyjne, sprzęgło łubkowe. Jeśli rewers jest wyjęty to wyjdzie do tyłu. Chyba jest tam jakiś zeger (sprawdź sobie w katalogu). Wymień też łożysko.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
lucja
Posty: 298
Rejestracja: 21 maja 2010, 18:15

RE: Władek - skrzynia

Post autor: lucja »

Witam, mam prosbe szukam rewersa i walka ataku oraz lozysk. Jednak w sklepie prosza o nr katlogowy. Moze mi ktos to ustalic bo nie posiadam ksiazki z czesciami.



Ok brakuje mi tylko lozysk
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Władek - skrzynia

Post autor: Bolszewik »

Co to za sklep co nie ma katalogu ?

Katalogi dostępne są w sieci.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
lucja
Posty: 298
Rejestracja: 21 maja 2010, 18:15

RE: Władek - skrzynia

Post autor: lucja »

Witam, walcze walcze i juz jestem na etapie przykrecania pokrywy skrzyni. Po wymianie rewersa i walka ataku i lozysk zauwazylem, ze ciezko przelaczyc biegi bez wajchy. Czy to jest spowodowane ze na sucho i czesci nowe. Czy moze cos zle zlozylem.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Władek - skrzynia

Post autor: Bolszewik »

Powinny ciężko chodzić.
Ciężko nie znaczy ze zgrzytem czy łamaniem.
Ma być wyczuwalny opór sprężyny i całego mechanizmu, płynne narastanie oporu - pstryk - luz - potem odwrotnie.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
lucja
Posty: 298
Rejestracja: 21 maja 2010, 18:15

RE: Władek - skrzynia

Post autor: lucja »

A jak po rewersie chodzi i nie chce przejsc na zeby przod tyl. To bedzie od tego ze nowe czesci i na sucho. I jeszcze jak zalozyc to zabezpieczenie na blaszki.



Witam, udalo sie. Skrecone, ale jak chcialem odpalic to w skrzyni slychac dziwny halas. I padl mi aku. Czy to moze byc od tego ze nowe czesci. Bo biegi na sucho ladnie chodza. Czekam na aku.



Pomocy- odpalilem i strasznie wyje skrzynia. Ciagnik na luzie wyje. Po nacisnieciu sprzegla cicho. Podejrzewam ze rewers i walek ataku ze soba pracuja i wyje. Jest jakas regulacja. Te dwie naktetki co sa w oknie rewizyjnym dokrecilem na max. Moze to zle.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Władek - skrzynia

Post autor: Bolszewik »

Napisz proszę swój post poprawnie bo te trzy wersy powyżej są trudne do zrozumienia.

Proponuję również dodać fotografię, to zawsze pomaga.

Rewers reguluje się podkładkami i ściągając go po prawej stronie. Na tym wałku osadzone są stożkowe tryby rewersu.
Czy wymieniłeś łożyska ?
Czy sprzęgło łubkowe jest poprawnie skręcone ?
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
lucja
Posty: 298
Rejestracja: 21 maja 2010, 18:15

RE: Władek - skrzynia

Post autor: lucja »

Witam,
- lozyska wymienilem,
-podkaldki zalozylem wszystkie jakie kupilem w sklepie w komplecie.
-lozysko lukowe to ktore.



Zdjecia nie zrobie bo wszystko mam skrecone.



A sprzeglo lukowe jak mozna zle skrecic.




Witam, rozkrecilem ponownie. Znalazlem powod. Blaszka zabezpieczajaca rewers przesunela sie. Prosze o podpowiedz. Jak teraz to poprawic lub zalozyc nowa blaszke ta co ma do zagiecia takie uszy.
grzegorz 1969
Posty: 250
Rejestracja: 24 mar 2013, 12:11

RE: Władek - skrzynia

Post autor: grzegorz 1969 »

Robiłeś to według opisu z instrukcji, bo jeśli nie to żle to wyregulowałeś i zabezpieczyłeś, zarówno koła rewersu i łożysko ataku, prawidłowo złożone i zabezpieczone prędzej utnie blaszkę zabezpieczająca niż się przesunie.
ODPOWIEDZ