Obejście przekaźnika rozrusznika

Wszystko o ciągnikach z ZSRR
igllo
Posty: 6
Rejestracja: 24 lis 2018, 16:59

Obejście przekaźnika rozrusznika

Post autor: igllo »

Witam,
Potrzebuję pomocy ponieważ miewam ostatnio dużo problemów z przekaźnikiem rozrusznika,dlatego chciałbym go zlikwidować wiem ze to częsta praktyka we Władku.
Moje pytanie brzmi które przewody powinienem spiąć żeby obejść przekaźnik (stacyjka rozrusznika na krótko) i co powinienem zrobić z dwoma pozostałymi przewodami.
Poniżej zamieszczam zdjęcie przekaźnika z ponumerowanymi przyłączami. Słabo znam się na elektryce więc wrzucanie schematów na niewiele się zda liczę raczej na odpowiedź typu połączyć przewód 1 z 3, z przewodem 2 zrobić to z przewodem 4 zrobić to. Wiem że trzeba połączyć stacyjkę z rozrusznikiem tyle że nie chce rozmontowywać całej elektryki przy zegarach (jestem w stanie wyjąc sam przekaźnik i nad nim popracować) a jest tam taki gąszcz kabli że nie jestem w stanie zidentyfikować który kabel gdzie idzie, liczę więc że ktoś wie które kable w które miejsce przekaźnika były podłączane i na tej podstawie mi pomoże. Posiadam władka T25A2.
https://zapodaj.net/5062ef99ccfae.png.html
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4846
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

Re: Obejście przekaźnika rozrusznika

Post autor: Bolszewik »

Na początek połącz przewody które idą do skrzyni biegów. Gdy włączony jest wsteczny nie da się odpalić.

Które przewody połączyć można sprawdzić eksperymentalnie.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
pop
Posty: 775
Rejestracja: 04 lis 2011, 19:23

Re: Obejście przekaźnika rozrusznika

Post autor: pop »

Pominięcie przekaźnika nie jest dobrym rozwiązaniem,bo obciaża stacyjkę,a nie wiadomo,czy została na taki prąd przystosowana.Znacznie lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie przekaźnika np.typ541 w miejsce istniejącego ,a sama przeróbka,to nic trudnego.Według schematu,który znalazłem ,to powinieneś połaczyć C z K,problem w tym,że na schemacie oba styki sterujące są oznaczone K(twoje3i4)jeden przewód jest biały,a drugi różowy i ten różowy jest ze stacyjki ,odepnij go i sprawdź żarówką,czy po przkreceniu kluczyka w pozycję start pojawia się na nim napięcie,jeśli tak,podłącz go do C czyli twoje 1,reszta przewodów może pozostać na swoim miejscu.
igllo
Posty: 6
Rejestracja: 24 lis 2018, 16:59

Re: Obejście przekaźnika rozrusznika

Post autor: igllo »

Dzięki wielkie za szybką i konkretną odpowiedź odpowiedź.
Jeśli chodzi o wsteczny bieg to już jest zrobione, ale dzięki za podpowiedź.
Na weekendzie będę miał dostęp do władka wtedy popróbuję i dam znać jak wyszło.
ODPOWIEDZ