Temperatura oleju T-25

Wszystko o ciągnikach z ZSRR
Awatar użytkownika
Deleted_User
Posty: 2797
Rejestracja: 01 sty 1970, 1:00

Temperatura oleju T-25

Post autor: Deleted_User »

Panowie,

Mam do Was pytanie: Jakie temperatury oleju wskazuje termometr w Waszych ciągnikach ?

O co mi chodzi: W moim traktorze od nowości - żebym nie wiem jak zaiwaniał w największy upał - temperatura w zasadzie nie przekracza 40 stopni. Dawno temu wydało mi się to podejrzane - wymieniłem wskaźnik na nowy. Bez zmian.
Wczoraj wymieniłem czujnik temperatury oleju. Dzisiaj - przy stosunkowo upalnym dniu - traktor pracował w kopaczce do ziemniaków - temperatura nie osiągnęła nawet 40 stopni.

Czy to jest normalka, czy coś mam skopane ? Wydaje mi się, że olej w rozgrzanym silniku powinien mieć więcej aniżeli 40 stopni.

Pozdrawiam,
wlodecki
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4846
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Temperatura oleju T-25

Post autor: Bolszewik »

Nie wiem czy to normalne ale rzeczywiście nie osiągają one temperatury. Ja też mam nowy licznik i nawet po długotrwałej ciężkiej pracy wskaźnik ledwie łapie "zielone pole" czyli gdzieś 60 st. C

Podobnie jest u innych znajomych którzy mają T-25.

Nie wiem do końca co o tym myśleć :confused:
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
Deleted_User
Posty: 2797
Rejestracja: 01 sty 1970, 1:00

RE: Temperatura oleju T-25

Post autor: Deleted_User »

Może czujniki Wam się jakieś liche trafiły?
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4846
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Temperatura oleju T-25

Post autor: Bolszewik »

Nie w tym problem, bo takie same czujniki są bodaj w Białoruśkach.

Problem polega raczej na usytuowaniu czujnika w podstawie wirówki oleju. Jeśli wszystko jest sprawne i drożne to olej bardzo szybko spływa stamtąd do miski olejowej. Możliwe że czujnik nie ma przez cały czas kontaktu z olejem przez co nie działa poprawnie.

:confused:
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
KECZO
Posty: 271
Rejestracja: 11 lip 2008, 9:21

RE: Temperatura oleju T-25

Post autor: KECZO »

U mnie jest to samo.Ale jeśli w każdym T-25 tak jest i działają one bez problemu to chyba nie ma się czym przejmować.

Mam jedno pytanko.Jednego razu jak dolałem oleju to później przy pracy miałem dziwne ciśnienie oleju tzn.do pewnych obrotów ciśnienie skakało do 2kg/cm2 a po przekroczeniu tych obrotów spadało do 1 kg/cm2.Sprawdzałem ilość oleju i nie przekraczała max.dozwolonego poziomu.A następnego dnia w wszystko wróciło do normy czyli jak sie wkręcał na obroty to osiągał 3kg/cm2.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4846
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Temperatura oleju T-25

Post autor: Bolszewik »

Pod alternatorem na bloku silnika jest śruba do regulacji ciśnienia oleju w układzie. Ciśnienie to powinno być w granicach od 1,5 - 3,5 MPa.

Możliwe że jak dolałeś świeżego oleju to wypłukał on jakiegoś "frędzla" który przytkał wirówkę i ciśnienie szalało. Miałem coś takiego po tym jak przy zakładaniu pokryw zaworów do układu olejowego dostał się farfocel silikonu. Zatkał on jedną z dyszy wirówki.

Co do ciśnienia oleju to w moim przy rozruchu jest troszkę za wysokie bo sięga prawie 4 MPa. Na szczęście szybko spada do dopuszczalnego poziomu. Natomiast nawet po długotrwałej ciężkiej pracy utrzymuje się powyżej 2,5 MPa.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
Deleted_User
Posty: 2797
Rejestracja: 01 sty 1970, 1:00

RE: Temperatura oleju T-25

Post autor: Deleted_User »

Witam,

Na podstawie naszych wypowiedzi należy chyba przyjąć, że "ten typ tak ma".

Pozdrawiam
wlodecki
Awatar użytkownika
KECZO
Posty: 271
Rejestracja: 11 lip 2008, 9:21

RE: Temperatura oleju T-25

Post autor: KECZO »

Ja już wcześniej to napisałem ale podpisuje sie pod tym stwierdzeniem-ten typ tak m i juz:yes: nie ma sie chyba czym przejmować zresztą ja nie słyszałem żeby komuś zatarł się Władzio bo temperaturę złapał
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4846
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Temperatura oleju T-25

Post autor: Bolszewik »

Jako ciekawostkę podam że dziś widziałem u kolegi w T-25 jak wskaźnik oparł się po prawej stronie. Ale to bardoooo zheblowany egzemplarz tego ciągniczka.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12233
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Temperatura oleju T-25

Post autor: Ursus »

Popraw błędy Kolego bo inaczej niestety będę musiał usunąć ten post :|
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
KECZO
Posty: 271
Rejestracja: 11 lip 2008, 9:21

RE: Temperatura oleju T-25

Post autor: KECZO »

Mam pytanie czy dało by sie zmierzyć temp. oleju przez włożenie w miejsce miarki oleju specjalny termometr tylko zaraz po pracy,po zgaszeniu silnika:confused:Co o tym myślicie?
Awatar użytkownika
zmenczony
Posty: 74
Rejestracja: 22 maja 2008, 21:32

RE: Temperatura oleju T-25

Post autor: zmenczony »

Taki patent miałem w "maluchu". Czujnik temp. był zarazem bagnetem . Jedyna niedogodność to to, że był tam przew. elekt. do wskaźnika w kabinie.
Awatar użytkownika
Deleted_User
Posty: 2797
Rejestracja: 01 sty 1970, 1:00

RE: Temperatura oleju T-25

Post autor: Deleted_User »

No to ja was zadziwię - mam silnik po wymianie cylindrów, pierścieni i tłoków, oraz po regeneracji głowic, i przy pracy w ciężkich warunkach - czyli ciepło i np orka, wskazówka podchodzi u mnie do poziomu pomiędzy 60-80 - tak tam chyba jest skala i już tak zostaje!!! Tzn pewnie by się jeszcze podniosła ale nie daję mu w dupę za mocno, rozumiem to tak, że przy tej temp. olej już się nie nagrzewa bardziej, przy określonych warunkach. Jak wcześniej miałem silnik przegrzany to nie mogłem pracować wcale w upał czy nawet jak było ciepło bo po 30 min. temp. była ponad 90!!!!!!!!!!!!!!!!!
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4846
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Temperatura oleju T-25

Post autor: Bolszewik »

Znaczy że cczujniki są w porządku, ich dodatkową funkcją jest to ze pokazują stan zuzycia silnika. Nie są niestety umiejscowione zbyt szcześliwie bo gdyby były w bloku silnika to z pewnoscią pokazywałyby więcej. Dla majsterckowiczów jest możliwość żeby zafundować sobie czujnik w innym miejscu.

W każdym razie najważniejszym wskaźnikiem jest w T-25 cisnienie oleju.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
KECZO
Posty: 271
Rejestracja: 11 lip 2008, 9:21

RE: Temperatura oleju T-25

Post autor: KECZO »

Zauważyłem ze po zwiększeniu ciśnienia oleju temperatura trochę wzorsła
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4846
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Temperatura oleju T-25

Post autor: Bolszewik »

To raczej wynika z praw fizyki. Jeśli mieści się w zielonym polu to wszystko gra. U mnie nigdy nawet po długiej pracy nie przekracza połowy zielonego pola.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Shred
Posty: 45
Rejestracja: 09 sie 2013, 8:17

RE: Temperatura oleju T-25

Post autor: Shred »

Witam. Mam problem ze wzkaźnikiem temp. oleju w moim rusinie. Otóż kupiłem nowy czujnik i i wzkaźnik, ale gdy tylko je podłącze to po włączeniu masy wzkaźnik pokazuję 60 stopni. Nie jestem pewien ale to chyba wina zbyt dużego napięcia. W związku z tym pytam się gdzie mogę zmierzyć napięcie. Z góry dzięki.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4846
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Temperatura oleju T-25

Post autor: Bolszewik »

Tam gdzie masz dostęp, najłatwiej na rozruszniku.

Przy wyłączonym silniku max 12,5 V
Przy pracującym silniku na wysokich obrotach max. 14,5 V
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Shred
Posty: 45
Rejestracja: 09 sie 2013, 8:17

RE: Temperatura oleju T-25

Post autor: Shred »

Dzięki. A teraz może z innej beczki i trochę nie na temat. Nie wiecie Panowie skąd wziąć kompletny pedał blokady dyfra do rusina?
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4846
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Temperatura oleju T-25

Post autor: Bolszewik »

Ze sklepu lub z odzysku.

Polecam trzy miejsca:

TrakRol Adres: Stolarska 12, 25-523 Kielce
Tel./fax 41 346 26 96 Kom. 608 040 438
Email: trakrol.nogaj@vp.pl

Agroma Kielce:

http://allegro.pl/kolo-sprzegla-pompy-t ... 06710.html

Kisiel:

http://allegro.pl/t-25-sworzen-tloka-do ... 48452.html
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
ODPOWIEDZ