Koło pasowe T25

Wszystko o ciągnikach z ZSRR
kaz
Posty: 9
Rejestracja: 14 paź 2008, 22:59

Koło pasowe T25

Post autor: kaz »

Mam T25 już 24 lata ale nie widziałem instrukcji obsługi poprzedni właściciel jej nie miał.Intyguje mnie to wyjście na koło pasowe w którym kierunku miał by biec ten pas do tyłu niemożliwe do przodu lampa i alternator może przeszkadzać więc jak w bok?
Widział może to ktoś w działaniu a co mówi o tym instrukcja.
Awatar użytkownika
drandrzej
Posty: 2018
Rejestracja: 29 paź 2007, 23:28

RE: Koło pasowe T25

Post autor: drandrzej »

agrotechnik napisał/a:
Witam. Koło Pasowe w zetorze 25 ogólnie idzie do tyłu, ale jak w zetorach zaczęto montować podnośniki, to albo jedno, albo drugie,
da się przestawić ramię podnośnika "w górę " , wtedy wystarczy rozpiąć wieszak (1 bolec) - i obie funkcje spełnione , no chyba , że ktoś chce machać podnośnikiem przy założonym pasie ;) - tego się nie da
Awatar użytkownika
Jacek ze Skansena
Posty: 2797
Rejestracja: 17 paź 2006, 11:22

RE: Koło pasowe T25

Post autor: Jacek ze Skansena »

Fajnie Andrzej to ujął ale jasno i dosadnie.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4849
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Koło pasowe T25

Post autor: Bolszewik »

E... panowie nie wiecie chyba o czym mówicie.

W T-25 Koło pasowe to nie przystawka kątowa jak w Ursusach czy Zetorach. Tutaj jest to przystawka przykręcana do boku korpusu skrzyni biegów. Po prawej stronie tuż przed tylnim kołem. Po zdemontowaniu kaptura ochronnego, zdjęciu zawleczki i dystansu otrzymujemy wieloklin. Jest to wałek pośredni nawrotu. Dzięki temu koło pasowe może kręcić się zarówno w prawo jak i w lewo zależnie od ustawienia kierunku jazdy. Oczywiście nie wbijamy biegu tylko zmieniamy nawrót. Obroty wynoszą 1000 obr/min przy obrotach silnika równych 1800 obr/min.
Aby używać przystawki instrukcja zaleca ustawić ciągnik w położeniu wysokim (zwolnice w pionie) i maksymalnie poszerzyć. Nic nie mówi się tam o demontowaniu jakichkolwiek elementów. Należy więc domniemywać że przystawka znacznie "odsuwa" pas od pojazdu. Sądząc po rysunkach to około 20 cm.
Nowsze roczniki T-25 miały już ten wałek krótki bez wieloklina do zamontowania koła pasowego. Jak robiłem remont to taki mi właśnie zaoferowano w sklepie, ale ponieważ akutat ta część była dobra więc jej nie zmieniałem i mam oryginał.

Obrazek

Obrazek

Jak dorwę skaner to zrobię skany z instrukcji i katalogu części.
Jeśli chcesz to mogę również zrobić zdjęcia ciągnika z uwzględnieniem tego właśnie punktu.

Szczerze mówiąc to nigdy nie widziałem T-25 z przystawką pasową, ani samej przystawki (pomijając ryciny). Myślę też że to rzadki okaz bo była to rzecz na dodatkowe zamówienie a nie standard.

Temat bardzo mnie również ciekawi i chętnie go rozwinę.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
hubert
Posty: 663
Rejestracja: 30 lip 2007, 21:01

RE: Koło pasowe T25

Post autor: hubert »

Tutaj tak mi się wydaje wystapiła pewna nie ścisłosc T25 to jest albo Wladimirec T-25, albo zetor 25 T i jacek i andrzej piszą o zetorze, a ty bolszewik o wladimircu, albo mi się wydaje:)
Awatar użytkownika
Jacek ze Skansena
Posty: 2797
Rejestracja: 17 paź 2006, 11:22

RE: Koło pasowe T25

Post autor: Jacek ze Skansena »

Ja tylko zczytałem Andrzeja i sie odniosłem. Może masz rację.
kaz
Posty: 9
Rejestracja: 14 paź 2008, 22:59

RE: Koło pasowe T25

Post autor: kaz »

Chodziło mi o Władimirca.
Dziękuję kolego Bolszewik za wyjaśnienie.
Ale nawet przy wysokim ustawieniu pas nie pujdzie do tyłu a jeśli nie jest to przystawka kątowa to pozostaje tylko w przód.
Jako ciekawostkę powiem że jeden gościu tłumaczył mi że to nie wyjście do przystawki tylko do przedniego napędu i że była nawet taka wersja władymirca z przednim napędem ale nie dałem mu wiary.
Awatar użytkownika
agrotechnik
Posty: 1052
Rejestracja: 24 lis 2007, 16:38

RE: Koło pasowe T25

Post autor: agrotechnik »

hubert napisał/a:
Tutaj tak mi się wydaje wystąpiła pewna nie ścisłość T25 to jest albo Wladimirec T-25, albo zetor 25 T i jacek i Andrzej piszą o zetorze, a ty bolszewik o wladimircu, albo mi się wydaje:)

Mi tez się pomyliło ze chodzi o transportową wersję zetora-T25. Z góry przepraszam.:shy:
Awatar użytkownika
drandrzej
Posty: 2018
Rejestracja: 29 paź 2007, 23:28

RE: Koło pasowe T25

Post autor: drandrzej »

Ja tylko chciałem legendę zetorkową sprostować , odnośnie Władka - mam o nim zbyt małe pojęcie , ale chętnie dowiem się jak brzmi właściwa odpowiedź na wątpliwości kaz-a
czy ktoś widział to na żywo ?? , bo może być i tak ,że trzeba coś podemontować lekko żeby się dało użyć
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4849
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Koło pasowe T25

Post autor: Bolszewik »

Napęd przedni owszem występował była to wersja T-30 bodajrze. Oraz w obecnie montowanych ciągnikach typu "ŚLĄZAK" Praktycznie to samo co T-25. Wyjście do przedniego napędu jest z pod spodem z przodu skrzyni biegów.
http://www.slazak.pl/index.php?cmd=ofer ... &z=zdjecia
Jak widać na w/w zdjęciach wał napędowy wychodzi tak jak pisałem, a wałek do napedu koła pasowego jest krótki i nie wystaje już z obudowy skrzyni biegów. Jest tylko pokrywka.

Oto co jest w literaturze.

Instrukcja z z końca lat osiemdziesiątych:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Instr. obsł. z 1975 r.:

Obrazek

Obrazek

Katalog cześci:

Obrazek


Napęd maszyn tylko do przodu lub w dół. Podejrzewam że istniały w ZSRR jakieś maszyny lub ich projekty które wykorzystywały nawet nie samą przystawkę pasową ale to wyjście. Ale czy coś gdzieś jest to nie mam pojecia, a znaleśc nie umiem bo nie znam rosyjskiego.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
kaz
Posty: 9
Rejestracja: 14 paź 2008, 22:59

RE: Koło pasowe T25

Post autor: kaz »

No to moja ciekawość na temat koła pasowego została zaspokojona.
Ten ślązak to silnik ma inny większa moc i na lic. Deutz i te obroty 3000 min!! A ta przekładnia kierownicy we władymircu do pracy na wstecznym biegu to też chyba jakiś radziecki patent wątpię żeby tego w polsce ktoś używał.Słszałem że pierwotnie był to ciągnik do prac na plantacjach bawełny być może mieli tam jakieś maszyny które wymagały długotrwałej pracy na wstecznym biegu
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4849
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Koło pasowe T25

Post autor: Bolszewik »

Koło pasowe w T-25 jest w praktyce nie do użycia. Jeśli już ktoś potrzebuje napędzać coś kołem pasowym z Władimirca to musi sobie przerobić przystawkę pasową od C-330 albo od czegoś wykombinować. I zamontować to z tyłu na WOM.

Gdzieś na zdjęciu widziałem T-25 przestawiony do jazdy tyłem. Ogólnie to rozwiązanie to pochodzi bodaj od DT-20 poprzednika T-25.

A ty Kaz potrzebujesz coś napędzać kołem pasowym, chcesz wykorzystać do czegoś ten wałek czy tak dla "spotru" zaciekawił cię temat ?
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
agrotechnik
Posty: 1052
Rejestracja: 24 lis 2007, 16:38

RE: Koło pasowe T25

Post autor: agrotechnik »

Jak nie znasz rosyjskiego, to zeskanuj książkę, a to co jest napisane wrzuć tu, po skopiowaniu tekstu:
http://translate.google.pl/translate_t#
Wybierz tylko język do tłumaczenia, i ustawa aby na polski tłumaczyło. Może nie być idealna jakość tłumaczenia, ale ten translator ułatwia życie. Polecam równiez innym kolegom, którzy np.: nie znają english, a chcieliby pogadać z kolegą ~blacksmith. Ułatwia to życie, i teraz każdy będzie mógł sobie tłumaczyć co chciałby wiedzieć, ale nie zna danego języka.

How you do not know Russian, to scan a book, and what is written here throw, you've read the text:
[url] http://translate.google.pl/translate_t # [/ url]
Select only language to translate, and the law that the American explained. It may not be perfect quality of the translation, but the translator makes life. You can also check out other colleagues, who for example, does not know English, and would like to talk with someone ~ blacksmith.This makes it easy to force, and now everyone will be able to explain what would like to know, but he does not know the language.

Specjalne dałem drugi tekst, tłumaczony z translatora, aby ewentualnie ~blacksmith wiedział o co chodzi. Jemu tez się to przyda, do kontaktów z nami.:):smilewinkgrin:

Special gave the second text, translated from the translator, to eventually ~ blacksmith knows what's going on. To him also is useful to contact us.:):smilewinkgrin:
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4849
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Koło pasowe T25

Post autor: Bolszewik »

Tylko jest jeden problem trzeba wiedzieć czego się szuka. A nie na pałę skanować wszystkie strony i wyłuszczać treść. Z tłumaczeniem to ja nie mam problemów bo jeśli bym dostał tekst to znam kogos kto perfekcyjnie zna rosyjski.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
kaz
Posty: 9
Rejestracja: 14 paź 2008, 22:59

RE: Koło pasowe T25

Post autor: kaz »

O koło pytałem z czystej ciekawości niema potrzeby żeby go używać instrukcji nie posiadam a w rozmowach każdy miał inną teorię na temat przeznaczenia tego wałka.
Co do tego tłumaczenia przez translate to nie uwzględnia ono składni i najczęściej wychodzi z tego bełkot.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4849
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Koło pasowe T25

Post autor: Bolszewik »

Nawet dla sportu próbowałem tłumaczyć, ale to naprawdę trudne. Ogólnie można pojąc sens pod warunkiem że trafi się na odpowiednią stronę. Jednak gdy wpiszę się "traktor T 25" i puści na rosyjskie/białoruskie serwery to 99% stanowią ichniejsze allegro i inne firmy handlowe. Opisy trudno znaleźć, jak kto ma dużo czasu to może próbować.

Swego czasu to myślałem żeby zrobić z tego napęd do kosiarki zaczepianej na przód. Ale problemy już na etapie teorii przerosły mnie o kilometry.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
ODPOWIEDZ