Instalacja elektryczna Władimirec T25

Wszystko o ciągnikach z ZSRR
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Instalacja elektryczna Władimirec T25

Post autor: Ursus »

Gdyby to był mój ciągnik to zdecydowałbym się na zrobienie instalacji od podstaw, wg standardu podobnego jak w C-360. A że pomagam koledze tylko to usprawnić - to muszę iść na pewne kompromisy z braku czasu i w zgodzie z planami właściciela. Zatem poszła gotowa instalacja Elmot. Jak światła będą śmigały to masy nie będę nigdzie dokładał dodatkowo, oprócz maski.

Świeca nie jest aktywna, ale ją uruchomimy - jednak raczej myślałem o zrobieniu po prostu osobnym przyciskiem uruchamianą - bez przekaźników - podobnie jak jest w C-330.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

Re: Instalacja elektryczna Władimirec T25

Post autor: Bolszewik »

Gdybym podłączał świecę to też na przycisk, ale byłby on tylko sterowaniem zaś prąd wykonawczy przez przekaźnik.
Po kiego grzyba walić wielki/drogi przycisk skoro za grosze lub wręcz za darmo (demontaż ze złomu) można mieć przekaźnik wytrzymujący kilkadziesiąt amper.

Wysłałem Ci parę fotek mojej instalacji może pomogą.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
pop
Posty: 758
Rejestracja: 04 lis 2011, 19:23

Re: Instalacja elektryczna Władimirec T25

Post autor: pop »

Świeca w oryginalnym układzie (dwustopniowe zasilanie)pobiera 40A,jeśli zrezygnujesz z rezystora ,to prąd przy mocnych aku będzie dużo większy.Trzeba mieć świadomość ,że tak naprawdę przycisków na tak duże obciążenia nie ma i wystąpią spore straty.Być może Twoje rozwiązanie będzie na tyle skuteczne,że klient będzie zadowolony.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

Re: Instalacja elektryczna Władimirec T25

Post autor: Bolszewik »

A racja zapomniałem ....

Jeśli jest jedna świeca zamontowana w kolektorze to po lewej stronie obok hebla jest rezystor ograniczający.
Głowica starego typu.

Jeśli są dwie świece zamontowane w głowicy to jest zasilanie bezpośrednie.
Głowica nowego typu.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Instalacja elektryczna Władimirec T25

Post autor: Ursus »

O tym prądzie tak nie myślałem. Są przyciski chyba od rozrusznika 25A. Kiedyś widziałem działające z takim przyciskiem świece w C-330. Ale też przycisk był PRL a nie China ;)

Macie rację, lepiej przekaźnik z auta jakiś z demobilu i te świece podłączyć. Z tego co kojarzę to tam jest w kolektorze od strony kabiny jedna świeca.

Zobaczymy co tam kolega z deską rozdzielczą wymyśli, to będę działał.

Dzięki Bolszewik za zdjęcia, ładnie to masz u siebie zrobione. Mogę je tu wrzucić?
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

Re: Instalacja elektryczna Władimirec T25

Post autor: Bolszewik »

Tak, jasne wstaw zdjęcia.

Dodam że ten przycisk na górze deski rozdzielczej to klakson. Pochodzi ze Stara 28, albo i starszego ....

Od spodu jest przycisk rozruchu. Skopiowałem rozwiązanie z C-360 gdyż uznałem je za bezpieczne (przypadkowy rozruch).

Po prawej już za "deską" jest przełącznik tylnego reflektora.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
ODPOWIEDZ