Pług do Boćka

Wszystko co dotyczy różnych starych pługów, kultywatorów, bron, głęboszy itd.
Awatar użytkownika
drax
Posty: 440
Rejestracja: 21 paź 2009, 19:17

Pług do Boćka

Post autor: drax »

Zima (mam nadzieję) wkrótce odejdzie i zacząłem się rozglądać za pługiem do Zetorka, dość ciężko jest znaleźć PZ-1, a w okolicy u mnie jest sporo pługów, przy okazji na allegro znalazłem coś takiego:

http://allegro.pl/item919289710_plug_dw ... ziadz.html

Czy Zetor da rade sobie z tym pługiem, czy raczej szukać PZ-1 ?
Nie jestem pewny ale gdzieś chyba widziałem, że nowsze grudządze mają możliwość odkręcenia jednej skiby i zostaje jednoskibowy. Jest to prawa, czy coś takiego nie istnieje ?

Nie będę ukrywał, że wolałbym PZ-1 ze względu na to, że był przystosowany do Zetora, a mój mnie tak zauroczył, że mam zamiar (po wykonaniu przez niego prac) doprowadzić go w miarę do stanu oryginalności.
Awatar użytkownika
damber
Posty: 2568
Rejestracja: 29 lis 2009, 19:18
Kontakt:

RE: Pług do Boćka

Post autor: damber »

Da się odkręcić skibę, ale nie wiem czy to coś pomoże bo gdzieś tutaj na forum czytałem, że ciężko jest dopasować pługi nowszej generacji do Zetor-a 25K.
Facebook. old URSUS tractor
Awatar użytkownika
drax
Posty: 440
Rejestracja: 21 paź 2009, 19:17

RE: Pług do Boćka

Post autor: drax »

damber napisał/a:
Da się odkręcić skibę, ale nie wiem czy to coś pomoże bo gdzieś tutaj na forum czytałem, że ciężko jest dopasować pługi nowszej generacji do Zetor-a 25K.
A czy w tym egzemplarzu jest taka możliwość ? Przydała by mi się możliwość odkręcenia tej jednej skiby bo mam część terenu dosyć mokrą a z 1 skiba by było znacznie bezpieczniej wjechać niż z 2.

Pod jakim względem jest problem dopasować ? W czym tkwi ten problem ?
Awatar użytkownika
damber
Posty: 2568
Rejestracja: 29 lis 2009, 19:18
Kontakt:

RE: Pług do Boćka

Post autor: damber »

Widze, że jest to Grudziądzki to pewnie da się odkręcić całą słupicę. Są też pługi podobne do Grudziądzkich ale innych firm (bo jest ich kilka) które identyczne pługi produkują ale mają już słupice przyspawane na stałe do ramy.
Nie wiem jakie masz średnice otworów w dolnych kulach-jeśli masz orginalne Zetorowskie to będziesz musiał wymienić bo pewnie będą za małe.
Facebook. old URSUS tractor
Awatar użytkownika
drax
Posty: 440
Rejestracja: 21 paź 2009, 19:17

RE: Pług do Boćka

Post autor: drax »

28-30 mm (nie miałem pod ręką suwmiarki jak mierzyłem i mierzyłem zwykła miarką) mają otwory w kulach, a ile mieć powinny do takiego pługa ?



http://www.autogielda.pl/maszyny_rolnic ... 7C79F.html

na tych fotkach dobrze widac pług, mógłbyś napisać w którym miejscu odkręca się ta skibę? z tego co widzę to grzudziądzki pług.
Awatar użytkownika
damber
Posty: 2568
Rejestracja: 29 lis 2009, 19:18
Kontakt:

RE: Pług do Boćka

Post autor: damber »

To powinno pasować, choć w 2 kat. zawieszania TUZ występują dwa wymiary 28,7mm lub 37,4mm. Widziałem już pługi 2 skibowe z większymi wymiarami czopów. Przy zakupie musisz zwrócić na to uwage.
Facebook. old URSUS tractor
Awatar użytkownika
drax
Posty: 440
Rejestracja: 21 paź 2009, 19:17

RE: Pług do Boćka

Post autor: drax »

Czyli wiem na co zwrócić podstawową uwagę, a gdzie jest ten problem wynikający między nowszym pługiem a PZ-1 ?
Awatar użytkownika
damber
Posty: 2568
Rejestracja: 29 lis 2009, 19:18
Kontakt:

RE: Pług do Boćka

Post autor: damber »

Trzeba odkręcić te śruby i możesz zdjąć całą słupice wraz z korpusem ( oczywiście jeśli nie jest przyspawana od spodu:) )
Obrazek

W PZ-1 korpusy są bardziej oddalone co wpływa na lepsze zagłębianie się pługa. Z masą pługa nie powinno być problemu.
Facebook. old URSUS tractor
Awatar użytkownika
drax
Posty: 440
Rejestracja: 21 paź 2009, 19:17

RE: Pług do Boćka

Post autor: drax »

dużo nie mam bo około 1ha suchego terenu i około 0.3-0.4 ha dość mokrego, dlatego mnie interesuje możliwość odkręcenia tej skiby.

A czy w tym niebieskim pługu jest taka możliwość ?
Awatar użytkownika
damber
Posty: 2568
Rejestracja: 29 lis 2009, 19:18
Kontakt:

RE: Pług do Boćka

Post autor: damber »

Tak w tym niebieskim też można jest to poprzednia wersja tego czerwonego.
Sąsiad ma na takiej samej ramie (chodzi mi tu o budowę) tylko że jest 3 skibowy i też odkręca 3-ą skibę jak orze podmokłe tereny.



Drax jaki pług kupiłeś do Boćka?, bo pisałeś w innym temacie, że będziesz robił orke.
Facebook. old URSUS tractor
Awatar użytkownika
drax
Posty: 440
Rejestracja: 21 paź 2009, 19:17

RE: Pług do Boćka

Post autor: drax »

kupiłem we wtorek i nawet nie zdjąłem go z przyczepy z braku czasu :), jutro jak nie zapomnę i będzie chwila to zrobię fotki, nie ma żadnej tabliczki, ale grudziądzki jakiś, jest możliwość odkręcenia słupicy, tka mi się wydaje :)
Awatar użytkownika
damber
Posty: 2568
Rejestracja: 29 lis 2009, 19:18
Kontakt:

RE: Pług do Boćka

Post autor: damber »

No to super, czekam na fotki :)
Facebook. old URSUS tractor
Awatar użytkownika
arekfarmer
Posty: 43
Rejestracja: 25 mar 2009, 7:15

RE: Pług do Boćka

Post autor: arekfarmer »

podstawowa różnica między zwykłym pługiem np.grudziądzkim a pługiem do zetora jest taka że aby dało się odpowiednio ustawić pług musi on mieć znacznie wyżej usytuowany punkt mocowania łącznika górnego.
HARY
Posty: 149
Rejestracja: 13 sie 2010, 14:40

RE: Pług do Boćka

Post autor: HARY »

Witam kolegów, ponieważ jestem jeszcze nie upieczonym traktorzystą
może ktoś jest w stanie wyjaśnić co to jest za pług iczy do boćka podejdzie.

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=1175554724
Awatar użytkownika
drax
Posty: 440
Rejestracja: 21 paź 2009, 19:17

RE: Pług do Boćka

Post autor: drax »

podejśc podejdzie, ale będziesz go musiał zapiąć w przednie uszy od pokrywy, nie te co są wyżej, co normalnie się zapina, bo wydaje mi się, że za nisko ma usytuwany punkt zaczepu, ja mam podobny na placu
HARY
Posty: 149
Rejestracja: 13 sie 2010, 14:40

RE: Pług do Boćka

Post autor: HARY »

Dziękuje będziemy prubować jak będzie BociekA może ktoś ma orginalny PZ-1 do sprzedania.
pozdrawiam.
Awatar użytkownika
przemekcypry
Posty: 36
Rejestracja: 15 sty 2011, 16:28

RE: Pług do Boćka

Post autor: przemekcypry »

Ja niemam zetora ale poszukuje do niego kupie pług 1 skibowy obrotowy (widziałem na alegro) ma przedział mocy 14-25km awienc wsam ras są dwa tytpy chydraulicny i mechaniczny.
Awatar użytkownika
drax
Posty: 440
Rejestracja: 21 paź 2009, 19:17

RE: Pług do Boćka

Post autor: drax »

Panowie, ktoś mi kiedyś wysyłał instrukcję do pługa PZ-1 i ja również komuś wysyłałem, a teraz tego nie mogę znaleźć na kompie, ani na mailu, jeśli ktoś ma to prosiłbym o wysłanie mi na maila.
ODPOWIEDZ