Polskie pługi obracane

Wszystko co dotyczy różnych starych pługów, kultywatorów, bron, głęboszy itd.
Awatar użytkownika
z_daro
Posty: 297
Rejestracja: 14 lut 2008, 22:28

Polskie pługi obracane

Post autor: z_daro »

Cześc,
Chciałbym się dowiedziec czy były jakieś polskie pługi obracane, bardzo mnie to ciekawi. Piszcie jak coś o tym wiecie. Ja mam tyle co skan z książki i jest pokazany ten pług ale niestety nie jest podana nazwa *no*
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Awatar użytkownika
Marcin125p
Posty: 886
Rejestracja: 29 sie 2006, 12:31
Lokalizacja: Koszkowo (w PGS :-) )

RE: Polskie pługi obracane

Post autor: Marcin125p »

Polski przemysł produkował pługi obracalne konne typu: "Gidelski", sądecki POS-1, PD2, PDK-2 oraz UWK w dwóch wersjach: z koleśnicą i bez koleśnicy. Te informacje pochodzą z książki "Maszyny i narzędzia rolnicze" z 1960. Natomiast Informator Agromy na lata 1973/74 opisuje 2 typy pługów: konny U070 oraz PON-25 przystosowany do ciągniczków T-4K 14A.
We Wilkowicach kilka razy widziałem zielonego Ursusa C-325 właśnie z pługiem obrotowym. Tylko nie wiem czy to był seryjny pług czy może samoróbka :?.
RATUJMY LEGENDY NASZYCH PÓL I DRÓG
Awatar użytkownika
damber
Posty: 2568
Rejestracja: 29 lis 2009, 19:18
Kontakt:

RE: Polskie pługi obracane

Post autor: damber »

Były produkowane Polskie pługi obracane, a raczej wahadłowe , bo odkładnice miały zamontowane pod kątem 90'. Nosiły nazwy PzO-1 Borsuk 1 i PzO-2 Borsuk 2. Litera w nazwie oznaczała ilość odkładnic. W jakich latach były produkowane tego Ci nie powiem bo nie wiem, ale były dostępne w 1968 roku.



PS. Ten z Twojego skanu to właśnie Borsuk 1 jest :)
Facebook. old URSUS tractor
Awatar użytkownika
Jacek ze Skansena
Posty: 2797
Rejestracja: 17 paź 2006, 11:22

RE: Polskie pługi obracane

Post autor: Jacek ze Skansena »

Nabyłem dzisiaj pług PZ o1,2. Niestety nie posiada drugiej pary odkładni ale jest z roku 1968 i nr seryjny jeśli się nie mylę 35. Cena 5000zł.
lonus
Posty: 207
Rejestracja: 12 gru 2011, 12:28

RE: Polskie pługi obracane

Post autor: lonus »

damber napisał/a:
Były produkowane Polskie pługi obracane, a raczej wahadłowe , bo odkładnice miały zamontowane pod kątem 90'. Nosiły nazwy PzO-1 Borsuk 1 i PzO-2 Borsuk 2. Litera w nazwie oznaczała ilość odkładnic. W jakich latach były produkowane tego Ci nie powiem bo nie wiem, ale były dostępne w 1968 roku.



PS. Ten z Twojego skanu to właśnie Borsuk 1 jest :)
To są pługi obracalne , wahadłowe działają zupełnie inaczej i to jest nowsza historia.Katalog części mam , pługa niestety nie*dull*http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/318 ... 36f51.html
ODPOWIEDZ