Gidle Piorun

Wszystko co dotyczy różnych starych pługów, kultywatorów, bron, głęboszy itd.
Awatar użytkownika
wujekcinek
Posty: 111
Rejestracja: 09 gru 2006, 9:52

Gidle Piorun

Post autor: wujekcinek »

Od dłuższego czasu jestem posiadaczem pługa dwuskibowego, koleśnego o szerokości skiby 24cm. Zgodnie z tabliczką producentem jest Gidelska Fabryka Maszyn, a masa pługa to 97kg, reszta danych jest nieczytelna, gdyż poprzedni właściciel pokaleczył tabliczkę, chcąc ją zdjąć i sprzedać na skup aluminium.
Pług ten z dorobionym zaczepem do ciągnika pracował przy Esie 18, później ze dwa razy, gdy nie mogłem pożyczyć większego orałem nim C-325, ostatnich kilka lat stał. Chcąc się uniezależnić od pożyczania pługa chciałem dokupić do niego nowe lemiesze i większe okładnice, odsunąć od ramy jedną skibę, tak by zabierał trochę więcej ziemi, najlepiej 2x30cm.
Lemiesze, mają jakiś nietypowy rozstaw śrub a mianowicie 125mm, pługi grudziądzkie mają 115cm, orlik ma 95cm. Moje pytanie, czy idzie od czegoś dobrać lemiesze, tak aby nie kaleczyć ramy pługa i żeby jednocześnie wartość części nie przekroczyła wartości pługa.
Pług przypomina dwuskibową wersję pługa z tematu http://www.retrotraktor.pl/forum/viewth ... ad_id=3072
Lemiesze takie znalazłem jedynie w granicie, ale po 200zł za sztukę.
Zdjęcia pługa postaram się niebawem podesłać.
Obrazek
ODPOWIEDZ