Pług 3 skibowy

Wszystko co dotyczy różnych starych pługów, kultywatorów, bron, głęboszy itd.
arty
Posty: 44
Rejestracja: 25 sie 2009, 17:48

Pług 3 skibowy

Post autor: arty »

Mam problem z moim pługiem 3 skibowym - robiony na wzór grudziadza ( niskie słubice, lemiesze na 2 otwory)
Nie idzie go ustawić - już kilka osób próbowało nim orać i każdy mówi ze cos nie tak...
Konstrukcja ramy raczej jest dobra bo wszystko na wzór oryginału.
Problemem jest ze nie odwraca dobrze skiby, dlatego musze go trochę skręcić na regulacji aby jako tako dało się orac.. ( nie ma łamaczy skib)
Znowu inny problem ze do orki zimowej 3 skiby nie ma szans bo ciągnik się zkopuje, ale po odkręceniu jednej skiby tez nie jest wiele lepiej - tyle co daje sobie rade ( opony już się koncza, ale widziałem filmik jak ktoś majorkiem i po sniegu orał i dawało rade na 3 skiby...
Ostatnio rozmawiając ze znajomym stwierdził ze tez miał podobny problem ale wymienił odkładnice na wyższe i od razu lepiej...

Czy wymiana odkładnic rzeczywiście mogłaby zrobić dużą róznicę?
Jeśli tak to jakie odkładnice byście polecali
Awatar użytkownika
chrapek3011
Posty: 4008
Rejestracja: 23 lip 2011, 20:44

RE: Pług 3 skibowy

Post autor: chrapek3011 »

Napiszę tylko jedno...Majorek nie jest do orki na trzy skiby!!!Z dwuskibowym sobie lata dwójką-trójką szosową bez problemu.Gumy musi mieć zdrowe na tyle,żeby miał się na czym oprzeć i obciążniki w tylnych kołach.
Titek
Posty: 65
Rejestracja: 15 gru 2012, 22:19

RE: Pług 3 skibowy

Post autor: Titek »

Niby dlaczego Majorek do 3 skib się nie nadaje? Dopóki u nas nie było 30tki, to właśnie Zetek latał sobie w trójce do czasu, aż wyłamały się korpusy na kamieniach.
Co do pługa robionego, miałem też taki i nie dał się za nic poprawnie ustawić. Jak nie ma UG fabrycznego to o dobrej orce można zapomnieć.
Awatar użytkownika
chrapek3011
Posty: 4008
Rejestracja: 23 lip 2011, 20:44

RE: Pług 3 skibowy

Post autor: chrapek3011 »

To właśnie są te rzeczy,których co niektórzy nie rozumieją...Jak widzę nieraz na ciężkiej ziemi jak ktoś katuje C-360 na trzy skiby,a co dopiero Majorek...Albo agregat stworzony dla osiemdziesiątki za Perkinsem...
Titek
Posty: 65
Rejestracja: 15 gru 2012, 22:19

RE: Pług 3 skibowy

Post autor: Titek »

Nie widzę powodów, by dawać ciągnikowi fory skoro to jest maszyna do pracy, a nie na zloty. Jak daje radę, lżej mu robić nie będę. Jak się zepsuje to naprawiam, ale nie latam ze szmateczką by zetrzeć każdy pyłek z nowego lakieru. Poza tym nie każdy ma glinę, w której ciągnik ma się udusić. Ziemia ziemi nie równa.

Fakt faktem, ten wspomniany Perkins to jest obciążany ponad wszystkie rozsądne normy.
Awatar użytkownika
chrapek3011
Posty: 4008
Rejestracja: 23 lip 2011, 20:44

RE: Pług 3 skibowy

Post autor: chrapek3011 »

...to czyszczenie szmateczką to akurat ja mam ciągniki tak porobione,że nadają się i na zloty i do normalnej pracy.Nie martwię się,że przy obciążeniach może mi się coś roz...bać.

Zetor 3011 ma tylko 30-35 KM do tego nie wiadomo ile padniętych,więc może warto się czasami zastanowić.
Wicher
Posty: 2077
Rejestracja: 27 lis 2011, 14:16
Lokalizacja: Garbów, Lubelskie

RE: Pług 3 skibowy

Post autor: Wicher »

Majorek jest ciągnikiem tej samej klasy co 30, a to że ma 3 cylindry tylko poprawia pracę silnika. Także 2 skiby i tyle. Nie sztuka co roku robić kapitalny bo ciągnik przegrzany.
Rolnik amator, wiejski mechanizator ;)
Titek
Posty: 65
Rejestracja: 15 gru 2012, 22:19

RE: Pług 3 skibowy

Post autor: Titek »

Silnik zdrowy i co do jednego konia jestem pewny, że nie zdechły. Mam 30tkę i Majorka, oba w trójkach orały, ta sama klasa ciągników. 30tka remont miała w 95r, Zetek w 84r. Jakoś tłoków do dziś mi nie wydmuchało, żaden się nie przegrzał, żaden nie zawiódł podczas roboty. Jeśli myślicie, że jestem katem ciągników, to grubo się mylicie. Tylko, że u mnie ciągnik ma robić, a nie próżnować. I jak napisałem wcześniej, jak się zepsuje, to się naprawia.
Wicher
Posty: 2077
Rejestracja: 27 lis 2011, 14:16
Lokalizacja: Garbów, Lubelskie

RE: Pług 3 skibowy

Post autor: Wicher »

U mnie też robi, ale ja mam gliny i to podmokłe...
Rolnik amator, wiejski mechanizator ;)
Awatar użytkownika
Boniek
Posty: 166
Rejestracja: 07 lut 2013, 22:38

RE: Pług 3 skibowy

Post autor: Boniek »

Kat katem, ale czasem warto wziąć kartkę i ołówek i sprawdzić czy aby na pewno się opłaca.

Ale tu nie o tym. Wrzuć jakąś fotkę pługa. Może być tak że np korpusy są nie współ-liniowo. To że robiony na wzór, nie znaczy że dobrze zrobiony. Zrób eksperyment. Postaw go na jakimś równym i twardym podłożu. prawdzaj czy płozy są równoległe względem siebie i względem ramy, czy są pionowe etc. Od tego trzeba zacząć.
Moja filozofia brzmi: tanio kupić a potem się narobić i nakląć
klaudiusz
Posty: 183
Rejestracja: 28 mar 2010, 21:27

RE: Pług 3 skibowy

Post autor: klaudiusz »

Titek
Krótko jak byś chciał aby coś spróbować podpowiedzieć , to zrób zdjęcie tak na sucho to nie ma co się szarpać może jest jakiś trik jest co ci uszło uwadze.
A masz (forszale) małe jak to się nazywa ?
orka lepiej wygląda. :p



arty to do ciebie nie do titeka
Krótko jak byś chciał aby coś spróbować podpowiedzieć , to zrób zdjęcie tak na sucho to nie ma co się szarpać może jest jakiś trik jest co ci uszło uwadze.
A masz (forszale) małe jak to się nazywa ?
orka lepiej wygląda. razz
Awatar użytkownika
pawelll48
Posty: 232
Rejestracja: 18 lis 2011, 23:44

RE: Pług 3 skibowy

Post autor: pawelll48 »

chrapek3011 napisał/a:
To właśnie są te rzeczy,których co niektórzy nie rozumieją...Jak widzę nieraz na ciężkiej ziemi jak ktoś katuje C-360 na trzy skiby,a co dopiero Majorek...Albo agregat stworzony dla osiemdziesiątki za Perkinsem...
A co można pomyśleć o takiej osobie: *shop*
http://www.agrofoto.pl/forum/gallery/im ... nt_1328658
Awatar użytkownika
chrapek3011
Posty: 4008
Rejestracja: 23 lip 2011, 20:44

RE: Pług 3 skibowy

Post autor: chrapek3011 »

Na moje niech nawet od Zetorów 16245 sprzęt zakładają.Są pewne różnice między fachową pracą na roli a tzw.tytłaniem i bezsensownym paleniem ropy.

Kiedyś czytałem taki artykuł...Czy lepiej orać szybko czy szeroko?Ja nie jestem rolnikiem ale prawie całe życie mieszkam na wsi.Proszę o odpowiedzi fachowców rolników.
Titek
Posty: 65
Rejestracja: 15 gru 2012, 22:19

RE: Pług 3 skibowy

Post autor: Titek »

Lepiej szerzej, a wolniej w granicach 5-7km/h. Zmniejsza się zużycie elementów roboczych i spada spalanie ciągnika.
Awatar użytkownika
chrapek3011
Posty: 4008
Rejestracja: 23 lip 2011, 20:44

RE: Pług 3 skibowy

Post autor: chrapek3011 »

Prawidłowa odpowiedź.
arty
Posty: 44
Rejestracja: 25 sie 2009, 17:48

RE: Pług 3 skibowy

Post autor: arty »

Maciej racje - musze porobić zdjęcia może ktoś zobaczy co jest nie tak....

Z tym że nie wiem kiedy to zrobię - bo pług już wciągnięty pod dach i jedna skiba zdjęta...
Na pewno wrócę do tego tematu ze zdjęciami jak trochę wolnego znajdę aby porobić zdjęcia...
Może zapiąłbym go do ciągnika to by było widać tez ustawienie......
ODPOWIEDZ