Pług leśny

Wszystko co dotyczy różnych starych pługów, kultywatorów, bron, głęboszy itd.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

Pług leśny

Post autor: Bolszewik »

Mam kawałek halizny do obsadzenia. Na powierzchni są pnie o bardzo różnej średnicy - las był z samosiejki. Zastanawiam się czy wyrwać wszystkie pnie koparką (musiał bym nająć). A potem wynająć duży traktor i wypożyczyć z Nadleśnictwa fabryczny pług leśny (nie wiem czy jeszcze go pożyczają i czy w ogóle go mają).

Czy może pokusić się o budowę czegoś takiego jak na ostatnim obrazku:


http://pl.wikipedia.org/wiki/P%C5%82ug


Czy da radę manewrować tym między pniami ?

Jakieś sugestie rady itp. ?
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
Traktorek98
Posty: 343
Rejestracja: 30 lis 2012, 18:03

RE: Pług leśny

Post autor: Traktorek98 »

Może powyrywaj koparką te większe pniaki, a później zwyczajnie za oraj te mniejsze powinny iść. U mnie jak likwidowali sad, to pnie powyrywali JCB i potem orali MTZ 82 z pługiem grudziądź 3 i szedł ładnie. W ziemi pozostawały drobne korzonki i pnie samosiejek i krzaków.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Pług leśny

Post autor: Bolszewik »

Nie taka opcja nie wchodzi w grę.
Jeśli najmę koparkę to idę bez kompromisów wyrywam wszystko. Potem wynajmuję duży traktor i pług leśny. Zresztą kto mi przyjedzie wyrwać kilkanaście pni. Dojazd będzie droższy.

Kilka lat temu gdy sadziłem las na pastwisku za namową leśniczego wynająłem traktor z pługiem leśnym i to była dobra inwestycja. Przyjęcia z pewnością ponad 90%. W zeszłym roku była pierwsza trzebież, sosna ma już ponad 3 - 4 m wysokości.

O oraniu zwykłym pługiem pod las też nie ma mowy, bo to bez sensu. Doświadczalnie na w/w przykładzie przekonało mnie w 100% do tego że grunt pod sadzonki należy przygotować rozorując płytko ziemię na obie strony.

Problemem są jak zwykle pieniądze. Szacuję że za wyrwanie i zaoranie muszę dać z 1000 zł. (Powierzchnia ok. 20 arów) Jeśli dał bym radę zrobić to sam to pieniążki by zostały. Poza tym mam jeszcze inne kawałki gruntu przeznaczone w najbliższym czasie pod zalesienie.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
piotr31
Posty: 545
Rejestracja: 07 sty 2008, 22:59

RE: Pług leśny

Post autor: piotr31 »

Kuzyn z złomu przytargał pług łąkowy i dorobił lewą odkładnie plus dwa kroje .Las sadził na ziemi ornej . A może ZUL jest w okolicy i jemu zlecić zrobienie pasów
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Pług leśny

Post autor: Bolszewik »

Teraz usługi w lasach robią prywatne firmy. Przyjeżdżają robią i idą dalej. Trzeba by ich dorwać jak są na miejscu inaczej koszt przerzutu sprzętu większy niż koszt usługi.
Muszę dokładnie zbadać sprawę możliwości i kosztów wypożyczenia pługa leśnego z Nadleśnictwa. Jakieś 8-9 lat temu pożyczałem go po 20 zetów za godzinę do tego wynajęcie ciągnika - 100 za godzinę. Nie wiem czy i ile będzie to kosztować obecnie.

Zrobienie własnej maszyny ma w moim przypadku takie uzasadnienie że w najbliższym czasie będę miał kolejne kawałki do zalesienie. I tam już raczej będzie mniej pniaków.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
piotr31
Posty: 545
Rejestracja: 07 sty 2008, 22:59

RE: Pług leśny

Post autor: piotr31 »

To rób będziesz miał swój i może jaka fucha się trafi *clap*
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Pług leśny

Post autor: Bolszewik »

Już słyszę ten wrzask:

Kolejny złom .... !!!!


Muszę to wszystko dokładnie policzyć i przede wszystkim dowiedzieć się czy takim ustrojstwem cokolwiek zdziałam. Nie chciał bym się urobić tylko po to by stwierdzić że nie dam rady ....
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
piotr31
Posty: 545
Rejestracja: 07 sty 2008, 22:59

RE: Pług leśny

Post autor: piotr31 »

W lesie karp nie wyrywają tylko pług do góry nad pniak i dalej ,jakie grube te twoje pniaki
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Pług leśny

Post autor: Bolszewik »

Najgrubsze ok. 20 cm średnicy.
Wiem że w lesie nie wyrywają, problem w tym że u mnie były samosiejki i w niektórych miejscach jest pniaków tyle że zostaną spore place puste. W lasach to nie ma znaczenia, ale u mnie jest niespełna 20 arów i chciałbym to w 100% zasadzić.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
piotr31
Posty: 545
Rejestracja: 07 sty 2008, 22:59

RE: Pług leśny

Post autor: piotr31 »

To wynajmuj firmę pług traktor z napędem powinien taki pniak wyorać



Odkładnie zespolić i masz pług leśny ..http://tablica.pl/oferta/spzedam-plug-j ... 4257faa924
piorun1234
Posty: 215
Rejestracja: 24 maja 2011, 20:55

RE: Pług leśny

Post autor: piorun1234 »

Widziałem jak gość sadził las używając podobnego do mojego obsypnika do ziemniaków , ale trochę innej budowy. Z silnika od WSKi szedł na dół łańcuch na glebogryzarkę ok 30 cm szerokości , i dalej przełożenie na koło ciągnące zrobione z felgi 16 cali i wspawane blachy w poprzek tej felgi aby ciągły maszynę. A z tyłu płużek od sadzarki do ziemniaków. Ale u mnie teren mocno pagórkowaty a tą maszyną wiechał wszędzie .
Awatar użytkownika
lacznik78
Posty: 25
Rejestracja: 26 kwie 2012, 20:55

RE: Pług leśny

Post autor: lacznik78 »

U mnie szły takie zwykłym plugiem. mój case 745 xl i plug overum z zabezpieczeniem hydraulicznym
Sosnowisko
Posty: 17
Rejestracja: 23 paź 2012, 9:54

RE: Pług leśny

Post autor: Sosnowisko »

Witam
Masz dwie opcje pierwsza poszukaj w okolicy Zakładu Usług Leśnych, wynajmij ich by wyorali pasy pługiem leśnym lub wynajmij od nich pług LPŻ.
Druga opcja to wykonaj place pół na pół metra i przekop/spulchnienie/ je szpadlem w więźbie zależnej od gatunku drzew jakie będziesz sadził. możesz również wykonać pasy ręcznie np. motyką leśną lub posadzić drzewka/sadzonki bezpośrednio w grunt, jeśli gleba nie jest zachwaszczona.
Pozdrawiam
Andrzej
jacek0106
Posty: 686
Rejestracja: 11 lut 2012, 19:38

RE: Pług leśny

Post autor: jacek0106 »

Jest już zatwierdzony nowy PROW. Od tego roku będą znowu spore dotacje do zalesień. Prywatne zadbane lasy to nadzieja dla przyszłych pokoleń.
Awatar użytkownika
arjanprojekt
Posty: 107
Rejestracja: 28 cze 2011, 21:59

RE: Pług leśny

Post autor: arjanprojekt »

Szkoda że nie mieszkam bliżej, podjechał bym kop-ładą i po zamiatane. Do porozumienia cenowego też byśmy doszli.
Szacuję że roboty było by maks. na 10godzin. Najpierw tylnią łyżką wyrywanie karpin a potem przednim lemieszem zrównanie całości. No i mamy gotowy teren pod pełną orkę dwuskibówką.
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ