Identyfikacja pługa i "instrukcja" obsługi

Wszystko co dotyczy różnych starych pługów, kultywatorów, bron, głęboszy itd.
Pahajos
Posty: 20
Rejestracja: 29 sty 2014, 23:21

Identyfikacja pługa i "instrukcja" obsługi

Post autor: Pahajos »

Witam ,potrzebuję informacji co to za pług , jest przerobiony na dwie skiby (miał podobno 3) potrzebuję kupić odkładnie i musze znac oznaczenia , i niech ktoś tak w miare wytłumaczy jak go ustawić do orania to znaczy którymi dźwigniami co ustawiać w jakich warunkach , tak pobieżnie to wiem że kołem ustawia się głebokosc tą drugą dźwignią obrót ale niewiem po co ? żeby lepiej obracał czy jak ? ale np próbowałem orać ostatnio i pług sie wbijał w ziemie zabijał kępami trawi itd. ( było nierówno) naprawdę ciezko to wyglądało ale to był pierwszy raz :)

Załączam zdjęcie . Może ktoś wytłumaczyć np jak to przygotowac do poprawngo orania ? Czy go się zrzuca do końca na ziemi czy np ma lekko wisieć na siłowniku ? rozumiem że ma być poziomo do podłoża napewno :) żeby dwa pługi brałły równo ziemię . ?

http://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/9faa34c1ef639c3c
wojtek12321
Posty: 284
Rejestracja: 01 sie 2014, 22:11

RE: Identyfikacja pługa i "instrukcja" obsługi

Post autor: wojtek12321 »

Górne otwory w "kożle" służą do regulacji wpięcia cięgła centralnego, im cięgło centralne wyżej w stosunku do zapięcia przy ciągniku to tył pługa wyżej podnosi, tak dopasować aby pług po o puszczeniu podczas orki był równolegle do powierzchni gruntu czyli prawie poziomo. Ten zaznaczony niżej "mimośród", do którego zapina się dolne belki podnośnika to służy do regulacji szerokości tylnej skiby, a nie do żadnego "obrotu" im bardziej wysunięty do przodu to tylna skiba szersza, im bardziej u góry to tylna skiba węższa, powstające przy tym pochylenie pługa reguluje się śrubą cięgła (przeważnie korbelka na cięgle) podnośnika, pług powinien być ustawiony raczej równolegle do gruntu. Chcąc uzyskać "przechylenie" pługa aby lemiesz wchodził "bardziej swoim czubkiem" to do tego celu stosować właśnie "korbelkę" na cięgle. Jaki to typ to nie wiem.

Obrazek
Awatar użytkownika
Majo
Posty: 843
Rejestracja: 11 sty 2014, 9:41

RE: Identyfikacja pługa i "instrukcja" obsługi

Post autor: Majo »

Nie zgodziłbym się do końca z regulacją szerokości. Fakt dzieje sie tak jak piszesz, ale nie ma to jakoś większego celu. Znacznie bardziej zużywają się płozy i piętki, traktor ciągnie nieco bokiem...

Takie coś zdaje egzamin w ramie równoległej, a nie jednobelkowej. Przy maksymalnym wychyle pług idzie nieco bokiem co nie jest korzystne dla orki.
wojtek12321
Posty: 284
Rejestracja: 01 sie 2014, 22:11

RE: Identyfikacja pługa i "instrukcja" obsługi

Post autor: wojtek12321 »

Majo napisał/a:
Nie zgodziłbym się do końca z regulacją szerokości.
Być może jest tak jak piszesz, ale oczywiście przy "ekstremalnych" nastawach tej dźwigni/mimośrodu, przy "normalnej" regulacji, czyli przesunięciu bolca na mimośrodzie do tyłu lub do przodu o 2-3 centymetry (1-2 lub ze trzy obroty korbą/śrubą) daje na tylnej skibie kilku, kilkunasto centymetrową regulację szerokości skiby, oczywiście, jeżeli wszystko jest (wszystkie mocowania, bolce i inne elementy mocujące, zawieszające pług) w miarę "sztywne, bez oznak wyrobienia, wybicia elementów. I prawidłowe nastawy nie zniszczą pługa, jest to przewidziane w konstrukcji, i ta właśnie dźwignia/mimośród jest tylko i wyłącznie do tego, czyli do regulacji szerokości tylnej skiby przeznaczona, do niczego innego (innych nastawów/ustawień) więcej. Chodziło o to aby pług ustawić dokładnie "w osi" ciągnika, aby nie był za bardzo "skrzywiony" w lewo lub w prawo w stosunku do osi ciągnika.
Zaś do regulacji szerokości przedniej (pierwszej) skiby, a co za tym idzie przesunięcie całego pługa równolegle do osi ciągnika w lewo lub w prawo, we wczesnych konstrukcjach pługów stosowany był łańcuch ze śrubą rzymską mocujący belkę podnośnika a w nowszych konstrukcjach śruba regulacyjna przesuwająca samą bęlkę mocującą pług do ramion podnośnika. Jeżeli pług był dobrze wyregulowany tym mimośrodem idealnie z osią ciągnika i szerokość przedniej skiby też uregulowana dobrze od krawędzi bruzdy, (szerokość pośrednich tak bardzo się nie zmieniała bo ustawiona na stałe "do ramy" to zaorane pole wyglądało idealnie, każda skiba ładnie równiutka w stosunku do innych i całe pole w ładne "równiuteńkie prążki" jak na materiale sztruks...:D
ODPOWIEDZ