Pług konny - przebudowa cd

Wszystko co dotyczy różnych starych pługów, kultywatorów, bron, głęboszy itd.
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Pług konny - przebudowa cd

Post autor: bergman31 »

Trochę.
Co chciałbyś wiedzieć?
anim7991
Posty: 185
Rejestracja: 26 lip 2015, 12:44

Re: Pług konny - przebudowa cd

Post autor: anim7991 »

Obrazek
Mam taką pompę, dorobiłem flanszę takie jak na foto. Co jeszcze potrzebuje, żeby zrobić podnośnik i może jeszcze wyjście na wywrot przyczepy? W ogóle się ona nada?
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Pług konny - przebudowa cd

Post autor: bergman31 »

Masz zrobione dodatkowe łożyskowanie na wałki pompy hydrauliczne? Jeśli nie, to łożyska w pompie długo niepochodzą, a i uszczelniacz na wałku pompy szybko zacznie przypuszczać olej.

To jest chyba pompa od T25 Władimiriec. Jeśli jest sprawna, to się nada.

Potrzebujesz:
a) zbiornik do oleju,
b) siłownik hydrauliczny (jedno lub dwustronnego działania),
c) filtr oleju,
d) rozdzielacz hydrauliczny ( jednosekcyjny do sterowania samym podnośnikiem lub dwusekcyjny do sterowania podnośnikiem i gniazdem hydrauliki zewnętrznej),
e) przewody hydrauliczne ( gumowe węże do hydrauliki siłowej wraz zakutymi odpowiednimi złączkami),
anim7991
Posty: 185
Rejestracja: 26 lip 2015, 12:44

Re: Pług konny - przebudowa cd

Post autor: anim7991 »

Nie ma łożysk ;/ ciężko będzie je zrobić. A pompa od wspomagania nadała by się? Mam takich chyba ze 3
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Pług konny - przebudowa cd

Post autor: bergman31 »

Od wspomagania będzie dobra, bo jest w oryginale napędzana paskiem.
Od jakiego samochodu te pompy?
anim7991
Posty: 185
Rejestracja: 26 lip 2015, 12:44

Re: Pług konny - przebudowa cd

Post autor: anim7991 »

No mam jedną od Lanci, mam jedną od Poloneza ZF, jeszcze jakąś. Pytanie o ciśnienie i wydajność ale to sobie daruję na razie - najwyżej się zmieni. W sumie to nawet lepiej, bo taj jest dość duża i w sumie wydajność ma pewnie większą niż powinna.

Ta pompa pracuje z ciśnieniem 90bar a w ursusach jest max ciśnienie odcięcia 120-160 bar. Zobaczę na stole - może była by dobra do podnośnika.
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Pług konny - przebudowa cd

Post autor: bergman31 »

Nie potrzebujesz dużego ciśnienia i wydatku. Dla Twojego traktora taka pompa powinna wystarczyć. Udźwig około 300kg w zupełności wystarczy.

Kiedyś było forum internetowe poświęcone SAMom i pamiętam, że dużo osób zakładało pompy od wspomagania do podnośnika.
Cinelli
Posty: 111
Rejestracja: 26 sty 2020, 20:53

Re: Pług konny - przebudowa cd

Post autor: Cinelli »

Pompa ze zdjęcia typu NSZ 16, dobrym rozwiązaniem będzie napęd na wał kardana.
anim7991
Posty: 185
Rejestracja: 26 lip 2015, 12:44

Re: Pług konny - przebudowa cd

Post autor: anim7991 »

bergman31 pisze: 19 kwie 2020, 17:26 Nie potrzebujesz dużego ciśnienia i wydatku. Dla Twojego traktora taka pompa powinna wystarczyć. Udźwig około 300kg w zupełności wystarczy.

Kiedyś było forum internetowe poświęcone SAMom i pamiętam, że dużo osób zakładało pompy od wspomagania do podnośnika.
I o to chodziło! Gdybyś mógł sobie przypomnieć adres tego forum.
Cinelli pisze: 19 kwie 2020, 17:33 Pompa ze zdjęcia typu NSZ 16, dobrym rozwiązaniem będzie napęd na wał kardana.
Było by świetnie, ale mam do tej pompy dorobione koło pasowe (wieloklinowe) i nawet nie pytajcie w jaki sposób udało się wyszlifować w szajbce wielowpust na pompę... Chociaż jest też wyjście z alternatora - od 126p wałek idzie na przelot. Przemyślę to.
U innych te pompy pracują normalnie na pasku, u mnie nie byłoby dużej siły naciągu paska (wieloklin). Ewentualne łożysko, mógłbym jedynie dodać między kołem pasowym a korpusem - ale czy tak można - nie wiem.

Sprawdzę jak podnosi na pompie od wspomagania. Siłownik który chcę zastosować to siłownik z lewarka - 2.5Tony przerobiony na wejście ciśnienia z siłownika. Jeśli się nie sprawdzi będę kupował fabryczny siłownik do TUZ-a
Obrazek
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Pług konny - przebudowa cd

Post autor: bergman31 »

Jedno forum nazywało się "samyadresforum" i upadło z powodu braku kontaktu z administratorem. Drugie nazywało się "samoróbki.pl" i też chyba upadło.

W tej pompie NSZ16 łożysko dodatkowe ma właśnie znajdować się między korpusem pompy a kołem pasowym.

Niektórzy do miejszch traktorów zakładali taki siłownik z pompką z lewarka do sterowania podnośnikiem. Wystarczyło kilkanaście razy machnąć dźwignią i pług był już w górze. Do opuszczania była podrobione dodatkowe pokrętło.

Możesz poszukać na złomowisku jakiś nieduży siłownik hydrauliczny i rozdzielacz. Czasami coś się trafi dobrego.
anim7991
Posty: 185
Rejestracja: 26 lip 2015, 12:44

Re: Pług konny - przebudowa cd

Post autor: anim7991 »

bergman31 pisze: 19 kwie 2020, 19:12
W tej pompie NSZ16 łożysko dodatkowe ma właśnie znajdować się między korpusem pompy a kołem pasowym.
To super, nawet się nie będę zastanawiał. Blachę z łożyskiem przykręcić to nie problem.
bergman31 pisze: 19 kwie 2020, 19:12 Możesz poszukać na złomowisku jakiś nieduży siłownik hydrauliczny i rozdzielacz. Czasami coś się trafi dobrego.
Z moim szczęściem kupić coś używanego w dobrym stanie graniczy z cudem a dopiero znaleźć :)
anim7991
Posty: 185
Rejestracja: 26 lip 2015, 12:44

Re: Pług konny - przebudowa cd

Post autor: anim7991 »

Dobra, znalazłem chyba wszystkie wymiary. Jeśli mógłby ktoś zerkną to proszę:
Obrazek
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Pług konny - przebudowa cd

Post autor: bergman31 »

Praktycznie masz wszystkie wymiary, z wyjątkiem wykorbienia wałka.
anim7991
Posty: 185
Rejestracja: 26 lip 2015, 12:44

Re: Pług konny - przebudowa cd

Post autor: anim7991 »

To mój rysunek. Wymiary zebrałem z twojego, trochę z internetu. Myślę ze powinno być ok. Wykorbienie 70
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Pług konny - przebudowa cd

Post autor: bergman31 »

Wałek wykorbiony radzę umieścić pod ramą pługa dlatego wymiar 43mm z Twojego rysunku zwiększ o wysokość płaskownika z jakiego jest zrobiona rama w pługu. Wymiar 515mm ulegnie skróceniu. Zrób tak, ponieważ ułatwi Ci to połączenie windy z ramą pługa. Zobacz jak to wygląda na zdjęciu oryginalnego pługa, które wrzuciłeś na początku tematu. W moim pługu też było zrobione podobnie.
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1534
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

Re: Pług konny - przebudowa cd

Post autor: marek »

Pompa od wspomagania raczej się nie nada. To pompa skrzydełkowa - nie zębata i nie nadaje się do stałego obciążenia.Wspomaganie działa na innej zasadzie niż podnośnik.Pompa szybko pada. Obciążenie we wspomaganiu jest chwilowe.Na forach samów była taka opinia.Siłownik też kup na złomie typowy od hydrauliki za grosze. Moim zdaniem ten ma za krótki skok.Miałem w samie podobnej średnicy ale wysuwał się ze 30 cm. Weź pod uwagę punkt podparcia siłownika a odległość od tego punktu do podwieszonego narzędzia Może się okazać że do podniesienia 100 kg potrzeba siły 1 t.Dlatego im skok tłoka będzie większy tym punkt podparcia ramion podnośnika może być dalej.
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Pług konny - przebudowa cd

Post autor: bergman31 »

Ja miałem w SAMie siłownik od wózka widłowego przechylania masztu. Wysuw około 100mm i bez problemu dźwigały wszystkie maszyny jakie miałem. Miałem go zamocowanego poziomo pod siedzeniem jednym końcem do ramy a drugim do krótkich widełek przyspawanych do wałka podnośnika, do którego zamocowane były górne ramiona podnośnika.

U mnie ramiona podnośnika unosiły się na wysokość ponad 750mm. Mogłem jeszcze zwiększyć wysokość poprzez zmianę punktu mocowania wieszaków do cięgieł dolnych, oczywiście kosztem udźwigu.

Pompa hydrauliczna w traktorze także chwilowo pracuje pod obciążeniem. Gdy rozdzielaczem niepodajemy oleju na żaden siłownik, to olej idzie przez rozdzielacz z powrotem do zbiornika.
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1534
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

Re: Pług konny - przebudowa cd

Post autor: marek »

bergman31 pisze: 21 kwie 2020, 11:23 Ja miałem w SAMie siłownik od wózka widłowego przechylania masztu. Wysuw około 100mm i bez problemu dźwigały wszystkie maszyny jakie miałem. Miałem go zamocowanego poziomo pod siedzeniem jednym końcem do ramy a drugim do krótkich widełek przyspawanych do wałka podnośnika, do którego zamocowane były górne ramiona podnośnika.


Udźwig siłownika zależy od jego średnicy - nie długości wysuwu.Ten od widlaka jest dużo grubszy od tego ze zdjęcia. Więc ten ze zdjęcia ma udźwig mniejszy stąd mocując go tak jak u Ciebie uzyska się dużo mniejszą siłę udźwigu.Udźwig można polepszyć właśnie długością wysuwu bo wtedy stosujemy mniejsze przełożenie ramię podłączone do siłownika a koniec ramion podnośnika. U mnie też siłownik leżał pod siedzeniem.

U mnie ramiona podnośnika unosiły się na wysokość ponad 750mm. Mogłem jeszcze zwiększyć wysokość poprzez zmianę punktu mocowania wieszaków do cięgieł dolnych, oczywiście kosztem udźwigu.

Pompa hydrauliczna w traktorze także chwilowo pracuje pod obciążeniem. Gdy rozdzielaczem niepodajemy oleju na żaden siłownik, to olej idzie przez rozdzielacz z powrotem do zbiornika.

W mim samie miałem dużą pompę zębatą ,,Orsta" ale spodobała mi się ta od wspomagania. Postanowiłem zasięgnąć opini o takiej zamianie bo patrząc na różnice w wielkości choć ciśnienie powinno być wystarczające miałem podejrzenia że to może nie zadziałać. .Płytki znajdujące się wewnątrz pompy i wysuwające się z wałka są z tworzywa i pękają lub szybko zużywają się. To opinia tych co robili takie przeróbki. Pozostałem przy pompie zębatej.
anim7991
Posty: 185
Rejestracja: 26 lip 2015, 12:44

Re: Pług konny - przebudowa cd

Post autor: anim7991 »

Trochę powalczyłem i wyszło coś takiego:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Mocowania do cięgieł dolnych dorobione, dokręcone ale... No właśnie jest jedno ale.
Jak projektowałem i wykonywałem ten ciągnik chciałem żeby były zachowane pewne proporcje w stosunku do dużego ciągnika dlatego jest on krótki no i wąski. Jak dorabiam teraz TUZ od ciągnika to zaczyna on wizualnie nie pasować (moim zdaniem zbyt długie cięgła dolne). Zastanawiam się czy nie skrócić dolnych cięgieł i środkowego.
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Pług konny - przebudowa cd

Post autor: bergman31 »

Nie możesz już przesunąć mocowań ramion bliżej przodu traktora?

Oczywiście możesz skrócić ramiona. Przecież i tak dopasujesz sobie maszyny do ciągnika.
ODPOWIEDZ