Pług konny - przebudowa cd

Wszystko co dotyczy różnych starych pługów, kultywatorów, bron, głęboszy itd.
anim7991
Posty: 185
Rejestracja: 26 lip 2015, 12:44

Re: Pług konny - przebudowa cd

Post autor: anim7991 »

Nie mogę, trudno byłoby nawiercić i nagwintować mocowanie w ramie a poza tym żeby podnieść wyżej niż rama, muszę ją skrócić - i tak muszę ale mniej.
Myślisz, że skrócenie dolnych cięgieł o jakieś 20cm to dobry pomysł? Analogicznie musiałbym też skrócić górne?
Maszyny i tak pewnie będę miał wszystkie swoje więc mogę wieżyczki dorabiać do nich.
Dodatkowo, pług jest dość wąski, to można byłoby mocowanie też zrobić węższe. Tylko czy mi się te wszystkie wymiary nie rozjadą?
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Pług konny - przebudowa cd

Post autor: bergman31 »

Możesz zrobić podnośnik według kategorii 1.

Wymiary:
A=235
B=715-730
b=270
S=533-630
c=280
e=95
f=170
D=300
L=415
H+h=540 ( maksymalny wysokość podnoszenia cięgieł dolnych od podłoża wynosi 690mm)

TUZ kategorii 1 ma mniejsze średnice otworów i sworzni. Jednak jak robisz dla siebie, to możesz zostawić takie jak dla kategorii 2.
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1534
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

Re: Pług konny - przebudowa cd

Post autor: marek »

Wg mnie ramiona dolne skróć co najmniej o połowę.Ja miałem oryginalne od ciągnika skrócone i pospawane. Spawy trzymały.Nie widzę też punktów do których podłączysz odciągi boczne. Chyba że między ramionami ale to nie będzie to samo co regulowane odciągi z boku . Bez nich narzędzie będzie przesuwać się na boki i będziesz mógł ciągać co najwyżej brony.Inne będą jechać po najniższej lini oporu.A szczególnie pług.
anim7991
Posty: 185
Rejestracja: 26 lip 2015, 12:44

Re: Pług konny - przebudowa cd

Post autor: anim7991 »

Wyszło mniej więcej tak:
Obrazek
Obrazek
Dolne cięgła będę jednak skracał samo pospawanie to nie żaden problem tylko żeby dobrze podnosił.

Z tymi odciągami aż tak bym nie przesadzał aczkolwiek mam specjalnie na tą okazję śruby rzymskie - Jak to fabrycznie jest przymocowane?

Na tym zdjęciu ten wałek (od ramion podnośnika) tak leży, bo wpadłem na pomysł aby umieścić go nad mocowaniem cięgła górnego. Ułożyskuje go na mosiężnych blachach albo zwykłe łożysko kryte - myślę nad tym intensywnie. Na łożysku chodziłoby super lekko ale nie ma tam też jakiś dużych obrotów.

Z drugiej strony fabryczne zwrotnice w kołach są na tulejkach. Ja w swoim zrobiłem zwrotnice na łożyskach stożkowych (dwa na zwrotnice góra i dół) a w przekładni kierowniczej jest układ wspomagania. Nie podłączyłem do niego hydrauliki bo koła obracają się jednym palcem na postoju i podczas jazdy. Więc może łożysko w wałku podnośnika?
Alchemik
Posty: 328
Rejestracja: 15 sty 2019, 16:29

Re: Pług konny - przebudowa cd

Post autor: Alchemik »

Odciągi albo na krzyż (kształt X) miedzy dolnymi cięgnami, albo ksztalcie litery V , lub na zewnątrz. Najlepiej punkty mocowania przy traktorku w linii osi mocowania dolnych ciegien, przy podnoszeniu i opuszczaniu nie bedzie zmieniał sie ich naciąg.
anim7991
Posty: 185
Rejestracja: 26 lip 2015, 12:44

Re: Pług konny - przebudowa cd

Post autor: anim7991 »

I super, bo przejrzałem jeszcze raz fotki i nie mam miejsca na zrobienie odciągów jak fabrycznie. Mogę zrobić na X do wewnątrz. Mogę też punkt mocowania zintegrować ze sworzniem mocującym dolne cięgła, czy to dobry pomysł?
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1534
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

Re: Pług konny - przebudowa cd

Post autor: marek »

Wg mnie najlepszym rozwiązaniem będzie X. Ale pamiętaj żeby rzymskie śruby były połączone elastycznie czyli poprzez łańcuch bo sztywne cięgna będą się wyginać.Z tym X łączy się niedogodność bo przy każdym podłączaniu narzędzia będziesz musiał luzować odciągi. Boczne luzują się same.
pop
Posty: 758
Rejestracja: 04 lis 2011, 19:23

Re: Pług konny - przebudowa cd

Post autor: pop »

Przy układzie X,łańcuchy warto zamontować do ramiona z wykorzystaniem haka,wówczas nie trzeba tyle rozkręcać śrub rzymskich oraz łatwiej dopasować do szerokości maszyny zaczepiając na odpowiednie oczko łańcucha.
anim7991
Posty: 185
Rejestracja: 26 lip 2015, 12:44

Re: Pług konny - przebudowa cd

Post autor: anim7991 »

Podnośnik skończony. W pługu konnym oba kółka przesunięte są ku przodowi. W fabrycznych pługach koło wychodzi przy tylnej Skibie. Przenieść je czy zostawić tak jak jest?
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Pług konny - przebudowa cd

Post autor: bergman31 »

W starych pługach koło było z przodu, tak samo w kultywatorach.

Zostaw koło z przodu.
anim7991
Posty: 185
Rejestracja: 26 lip 2015, 12:44

Re: Pług konny - przebudowa cd

Post autor: anim7991 »

No to zostawiłem kółko.

Mam małą zagwostkę. Belka wychodzi strasznie nisko (około 20cm poniżej ramy pługa) nie jest to może aż taki problem mechaniczny co wizualny (do ogarnięcia w miarę możliwości). Podnośnik najniżej jest 20cm od ziemi a najwyżej 54cm co daje 34cm podnoszenia. Zastanawiam się nad skróceniem wieszaków ale nie chcę popsuć wymiarów. Ogólnie jest dobrze bo jak zrobiłem prowizoryczną wieżyczkę z drewna :-) to w najniższym punkcie była w pionie a w czasie podnoszenia kładzie się na ciągnik :)
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Pług konny - przebudowa cd

Post autor: bergman31 »

Dlaczego chcesz skrócić wieszaki?

Dla zwiększenia wysokości podnoszenia możesz wydłużyć górne ramiona lub przesunąć punkty mocowania wieszaków w dolnych cięgłach (ramionach) bliżej mostu. Zmniejszy się trochę udźwig podnośnika.
anim7991
Posty: 185
Rejestracja: 26 lip 2015, 12:44

Re: Pług konny - przebudowa cd

Post autor: anim7991 »

Nie chodzi o wysokość podnoszenia tylko o zakres. Jeśli w dolnym zakresie dolne mocowanie pługa (końcówka ramienia dolnego od strony urządzenia) jest 20cm od ziemi a w górnym 54cm to belka w pługu jest dość nisko.
Gdybym skrócił wieszak o 10cm to miałbym wartości 30cm (dolne położenie) i 64cm (górne położenie).

Wysokość położenia jest chyba w normie. 34cm zakres, czyli pług ustawiam 14cm nad ziemią do transportu w najwyższym położeniu podnośnika i mogę go obniżyć do 34cm co daje 20cm poniżej poziomu gruntu. W razie potrzeby głębszej orki (w co wątpię) mogę jeszcze obniżyć na wieszakach na korbkach o jakieś 10cm co daje ponad 30cm możliwości zagłębienia pługa.

Jeśli się gdzieś mylę, bądź popełniłem błąd to jeszcze można to łatwo naprawić.
Fajnie byłoby gdyby belka wychodziła w ramie pługa ale wtedy dolne ramiona podnośnika musiałby być bardzo wysoko. Może jednak warto zostawić tak jak jest.
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Pług konny - przebudowa cd

Post autor: bergman31 »

Źle napisałem w poprzednim komentarzu. Chodziło mi oczywiście o zakres podnoszenia ramion.

Przy tym konnym pługu nie da się orać na głębokość 30cm. 20cm to raczej jego maksymalną głębokość pracy.

Daj zdjęcia podnośnika zrobione z boku ciągnika.
anim7991
Posty: 185
Rejestracja: 26 lip 2015, 12:44

Re: Pług konny - przebudowa cd

Post autor: anim7991 »

Jeśli głębokość orania to max 20cm to ustawie pierwszy pług w najwyższym położeniu podnośnika na 20cm nad ziemią, Wtedy głębokość orki maksymalna będzie 14cm a w razie potrzeby (i jeśli ciągnik da radę) będę mógł na wieszaku opuścić o 6cm i będzie malinka :)
No i doradź, czy pierwszy pług idzie dobrze względem koła tylnego.

Zdjęcia:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Pług konny - przebudowa cd

Post autor: bergman31 »

Wrzuć jeszcze zdjęcia jak masz zamocowany siłownik do ramy i do wałka od ramion górnych. Może wymyśli się jeszcze coś aby zwiększyć zakres podnoszenia cięgieł dolnych.

Odległość od lewego boku tylnego koła do czubka lemiesza pierwszego pługa musi być taka sama jak odległość od płozy pierwszego pługa do czubka lemiesza drugiego pługa. Odległość zmierz w lini prostopadłej do osi podłużnej pługa/traktora.
anim7991
Posty: 185
Rejestracja: 26 lip 2015, 12:44

Re: Pług konny - przebudowa cd

Post autor: anim7991 »

Nic się już nie zrobi bo wieszaki wadzą o ramiona. Musiałbym je podciąć ale znacznie osłabi to konstrukcję. Ogólnie wprowadziłem kilka modyfikacji i podnosi o 37cm co jest w pełni zadowalające. Siłownika nie można przenieść, pochylić, cofnąć. Ten ciągnik jest mniejszy a co za tym idzie, wszystko musi być albo mniejsze, albo nieźle upchnięte. Między lewarkiem a siedzeniem jest 2mm i to ze zdjętą blachą od pompki. Muszę dorobić dźwignię do pompki, linki do śruby spustowej żebym mógł sobie podnosić i opuszczać z kabinki. Wieżyczka jest zrobiona prowizoryczna, z drewna gdyż chciałem sprawdzić jak się zachowuje.
Obrazek

tu jak pracuje:
https://youtu.be/BYwcGPgYewE
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Pług konny - przebudowa cd

Post autor: bergman31 »

Zakres podnoszenia ramion podnośnika wygląda na wystarczający. Wszystko wyjdzie w praktyce w czasie orki itp.
anim7991
Posty: 185
Rejestracja: 26 lip 2015, 12:44

Re: Pług konny - przebudowa cd

Post autor: anim7991 »

No i podnośnik skończony. Muszę tylko zdemontować te łańcuszki które pewnie powodować będą różne hałasy. Ogólnie precyzja jest dobra, bo sworznie wchodzą lekko na ciasno :) dzięki czemu nie będą grały przy wibracjach. Pług podnosi dość wysoko. Niedługo testy polowe :-)
Jest hak do przyczepy na bolec 37mm, jest wypinana kula do przyczepki samochodowej.
Obrazek
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Pług konny - przebudowa cd

Post autor: bergman31 »

No to czekamy na testy w polu.
ODPOWIEDZ