Pług do Zetora 3011

Wszystko co dotyczy różnych starych pługów, kultywatorów, bron, głęboszy itd.
pawelp1320
Posty: 181
Rejestracja: 09 paź 2019, 10:01

Pług do Zetora 3011

Post autor: pawelp1320 »

Witam, posiadam taki pług.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tabliczka zamalowana i nie czytelna na ten moment, ale wydaje mi się że to Orlik 2 skibowy ale z dospawaną przystawką na 3 skibę.
Na jesień próbowałem trochę przeorać obornik pod warzywa ale kiepsko szło bo narazie mam słabe opony w zetorku i się bardzo ślizgał. Zastanawiam się czy zostawić pług tak jak jest czy odciąć tą przystawkę (zrobić przykręcana na flansze) i zostawić 2 skibowy. Zależy mi na głębokiej orce i nie wiem czy zetor, mimo lepszych opon da radę tym 3 skibom przy zimowej orce. Czy nie lepiej będzie kupić UG 2 skibowy wziamian za ten? Dodam że ziemia u mnie ciężka, gliniasta i często do przyorania będzie obornik, a nie chciałbym żeby to wyglądało jak w zeszłym roku, gdzie połowa obornik jest nie przykryta.
Co doradzicie?
pop
Posty: 758
Rejestracja: 04 lis 2011, 19:23

Re: Pług do Zetora 3011

Post autor: pop »

3011 to za mały ciągnik do trzech skib,ale możesz ją wykorzystywać przy podorywce.
pawelp1320
Posty: 181
Rejestracja: 09 paź 2019, 10:01

Re: Pług do Zetora 3011

Post autor: pawelp1320 »

I tak planowałem odciąć tą przystawkę na 3 skibę która jest dospawana. Wtedy będzie oryginalny Orlik 2 skibowy, z tym że nie wiem czy nie lepiej zmienić na unie grudziądz 2 skibową. Orlik z tego co czytałem to pług podorywkowy i do średniej orki, a ja potrzebuję pługa do głębokiej orki. Podrywek nie wykonuję ponieważ uprawiam warzywa.
pop
Posty: 758
Rejestracja: 04 lis 2011, 19:23

Re: Pług do Zetora 3011

Post autor: pop »

Nie znam się i nie widziałem pługa o jakim mówisz,sądziłem,że to "pełnowymiarowy "pług,bo z wyglądu podobny do mojego 2 skibowca z lat 80-tych.
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Pług do Zetora 3011

Post autor: bergman31 »

pop spójż na odkładnie tego pługa, są niedzielone i są mniejsze niż w pługach do orki średniej i głębokiej.
SzymonS
Posty: 97
Rejestracja: 04 gru 2021, 23:34

Re: Pług do Zetora 3011

Post autor: SzymonS »

ty masz ten pług tz ogrodniczy, czyli z małymi korpusami, ogólnie to ma bardzo podobną szerokość jak UG2, tylko ma małe skibki, ogólnie jak masz na głęboko orać, to lepiej Ug2 kup, bo ten pług sam w sobie jest mały w tym odkładnice, które są podobnych rozmiarów jak w pługach podorywkowych, czyli liczy się tutaj głównie prędkość przy oraniu
Jeżeli chodzi o ślizganie się ciągnika, to trzeba go dociążyć, bo 3011 z małym pługiem 3 skibowym da radę spokojnie, to jest pług na miarę c330 (3skibowy), a jeżeli chodzi o UG2 przy 3011 to powinien sobie spokojnie poradzić
pawelp1320
Posty: 181
Rejestracja: 09 paź 2019, 10:01

Re: Pług do Zetora 3011

Post autor: pawelp1320 »

Dobrze, to poszukam UG2. Zależy mi właśnie na głębokiej orce. Niewiele jest tego areału ale jednak orka potrzebna. A powiedzcie mi czy uni grudziądz 2 jest kilka rodzajów?
Martek
Posty: 350
Rejestracja: 25 sie 2022, 10:51

Re: Pług do Zetora 3011

Post autor: Martek »

A dużo masz tego orania rocznie?
nie wiem czy warto Ci kombinować z innymi pługami tym bardziej zmiana na UG2 to słaby postęp...
Proponuje po prostu odkrecić 3 słupice i działać, można dołożyć scinacze.

Jak masz serio ciężką glinę to 2 skiby będą aż nadto. W ciężkiej glinie i to jeszcze z obornikiem C360 ma problem z UG2.
Awatar użytkownika
Borekk17
Posty: 386
Rejestracja: 09 gru 2018, 22:30
Lokalizacja: Dzierżoniów
Kontakt:

Re: Pług do Zetora 3011

Post autor: Borekk17 »

Te małe 3skibki jak masz obciążniki i w miarę zdrowy motor to Majorek będzie szedł jak burza

Ja dla testu zapiąłem swojego Majora do zwykłego ug3 i w głębokiej orce idzie dość fajnie

Oczywiście nie mogę się równać ze wszystkimi bo u każdego mogą być inne warunki inna gleba itd
Ursus C-4011 Zetor 3011 major x4 Fortschritt E512
Martek
Posty: 350
Rejestracja: 25 sie 2022, 10:51

Re: Pług do Zetora 3011

Post autor: Martek »

Borekk17 pisze: 28 mar 2023, 9:20 Te małe 3skibki jak masz obciążniki i w miarę zdrowy motor to Majorek będzie szedł jak burza
Nie wiem dlaczego ciagle to powtarzasz skoro autor od razu napisał, że ma ciężkie i gliniaste ziemie i nie dawał rady po oborniku.
Nie byłem u niego, ale znam pola gdzie C360 się poci w dwóch skibach...
Awatar użytkownika
Borekk17
Posty: 386
Rejestracja: 09 gru 2018, 22:30
Lokalizacja: Dzierżoniów
Kontakt:

Re: Pług do Zetora 3011

Post autor: Borekk17 »

Gdzie to ciągle powtarzam ?

Sam mam takie pola że 40 ledwo drze dwie skiby na głęboko a na innych kawałkach pluga nie czuję wcale

Nie znam jego warunków ug2 to optymalny pług do majorka czy c330 ten 3skibowiec ze zdjęcia bierze tyle co zwykly dwuskibowy więc będzie stawiać podobne opory dla ciągnika
Ursus C-4011 Zetor 3011 major x4 Fortschritt E512
Martek
Posty: 350
Rejestracja: 25 sie 2022, 10:51

Re: Pług do Zetora 3011

Post autor: Martek »

Borekk17 pisze: 28 mar 2023, 13:51 Gdzie to ciągle powtarzam ?

Sam mam takie pola że 40 ledwo drze dwie skiby na głęboko a na innych kawałkach pluga nie czuję wcale

Nie znam jego warunków ug2 to optymalny pług do majorka czy c330 ten 3skibowiec ze zdjęcia bierze tyle co zwykly dwuskibowy więc będzie stawiać podobne opory dla ciągnika
Autor posta prosił o poradę co ma zrobić bo nie może uciągnąć tego pługa. Nie wiem w jaki sposób doradziłeś pisząc tylko, że powinien z nim fruwac :lol:

Jasne można wcisnąć oponki 14,9-28, mocno dociążyć, blokada na stałe i będzie ciągnąć nawet UG3 na 4 polowej ;p, ale szkoda przesilać skrzynie i most a i prędkośc mierna ;p
Ja tak jak pisałem proponuje odkręcić słupicę i próbować.
Poza tym jeśli tylne opony są słabe tak jak piszesz to i tak trzeba je zmienić + obciążniki jeśli jakichś brakuje.
Alchemik
Posty: 328
Rejestracja: 15 sty 2019, 16:29

Re: Pług do Zetora 3011

Post autor: Alchemik »

Pewnie budżet nie duży. Jak jest do orki dużo obornika to najlepiej jakby był to pług który dobrze kryje. Zachodnie cena pewnie przekreśla. Najpopularniejsze UG raczej nie są mocne w tej kategorii.
Można szukać czegoś jak w tym temacie, ale to rzadkość:
https://retrotraktor.pl/forum/viewtopic.php?t=8730
https://retrotraktor.pl/forum/viewtopic.php?t=8730
Ewentualnie niektórzy dobierali odkładanie z innych pługów i może coś sensownego da się kupić.
Jak nie, to kupić najtańszy pług UG 2x30, czy 2x35 w dobrym stanie i tyle.

https://m.youtube.com/watch?v=WQNnBksNs ... e=youtu.be
pawelp1320
Posty: 181
Rejestracja: 09 paź 2019, 10:01

Re: Pług do Zetora 3011

Post autor: pawelp1320 »

Widzę że temat się rozwinął. Co do opon, to faktycznie wymagają wymiany i do tego się przymierzam powoli. Obciążników z tyłu niestety nie mam. Też od jakiegoś czasu szukam i jak coś mi wpadnie w oko to zapewne kupię.
Co do mojego pługa to wnioski mam takie:
1. Podczas orki zawodziły głównie : słaby stan opony, jeszcze ta która idzie w bruździe jako tako, to znowu ta która idzie po polu jest łysawa i było na grubo świeżego obornika który dodatkowo powodował poślizg.
2. Przez to ciężko mi było ustawić pług na ciągle, na kole i wysokość na ramionach podnośnika (nie opuszczałem całkiem)
3. Pług z konstrukcji wydaje mi się w porządku, jedynie co mi nie pasuje to te odkładnie. Według mnie są za małe, za proste (mało wygięte) i przez to mogą słabo przewracać skibę
4. O ile w podorywce na te 5-10 cm by były w porządku bo na przewrócenie skiby wpłynie prędkość jazdy o tyle w głębokiej, zimowej orce nie widzę tego. Nawet jakbym zrzucił tą ostatnią skibę to będzie brał wąsko, nie przewracał skib, obornika chyba nie skryje.
5. W UG2 odkładnie są większe, bardziej wyciągnięte w tył, większe lemiesze. Wydaje się bardziej plugiem do orki zimowej, głębokiej.
To są moje przypuszczenia, nie mam aż takiego doświadczenia i to jakby moje gdybanie trochę. Jeśli się mylę poprawcie mnie, i z chęcią posłucham wszelkich porad.
Martek
Posty: 350
Rejestracja: 25 sie 2022, 10:51

Re: Pług do Zetora 3011

Post autor: Martek »

No nie ma co tu wiecej radzic, wlasciwie sam dobrze wiedziales co jest nie tak.
Potrzebujesz do orki nowych opon i obciaznikow. Zmiana pluga na ug2 nie zaszkodzi, ale jak juz kupowac to zmien na zachodni.
Ile masz tej ziemi, bedziesz rozwijal gospodarstwo? Moze od razu lepiej dokupic porzadny ciagnik do upraw?
Martek
Posty: 350
Rejestracja: 25 sie 2022, 10:51

Re: Pług do Zetora 3011

Post autor: Martek »

Nowka ogloszenie
Załączniki
20230328_220313.jpg
pawelp1320
Posty: 181
Rejestracja: 09 paź 2019, 10:01

Re: Pług do Zetora 3011

Post autor: pawelp1320 »

Martek pisze: 28 mar 2023, 20:36 No nie ma co tu wiecej radzic, wlasciwie sam dobrze wiedziales co jest nie tak.
Potrzebujesz do orki nowych opon i obciaznikow. Zmiana pluga na ug2 nie zaszkodzi, ale jak juz kupowac to zmien na zachodni.
Ile masz tej ziemi, bedziesz rozwijal gospodarstwo? Moze od razu lepiej dokupic porzadny ciagnik do upraw?

Nie mam dużo ziemi do uprawy. Jest jedynie z 15-20 arów pod warzywa. Rozwijać jak narazie nie planuję, może w przyszłości dokupię trochę pola ale w granicach 1 ha.
Alchemik
Posty: 328
Rejestracja: 15 sty 2019, 16:29

Re: Pług do Zetora 3011

Post autor: Alchemik »

Używany 2 skibowy pług UG dużo nie kosztuje i nawet sprzedając go na złom sporo odzyskamy.
Zachodniego tak małego ciężko kupić. Najszybciej to chyba obracany, ale swoje kosztuje.
W 3 skiby jak nie ma podorywek, czy nie zależy na odoraniu od granicy itp to chyba nie ma co się pchać. Chociaż czasami można trafić na okazję i kupić 3 skibowy w cenie 2. Odkręcić zawsze można jeden korpus ( ewentualnie nawet skrócić, czy przerobić na dokręcany na śruby), a mamy w zapasie odkładanie, słupice itp.
Nawet jak dołoży się obciążniki, lepsze opony, to orka na 3 skiby obornika to za dużo na 3011. 4011 zazwyczaj w takich warunkach ma co robić. Lepiej trochę węższy pług, a jechać szybciej co trochę poprawi krycie.
pawelp1320
Posty: 181
Rejestracja: 09 paź 2019, 10:01

Re: Pług do Zetora 3011

Post autor: pawelp1320 »

A co powiecie o pługu Unia Grudziądz 2 skibowy ale starego typu, na tzw. dwie wajchy. Mam do obejrzenia taki pług. Warto taki nabyć czy może miały jakieś bolączki i lepiej szukać nowego typu?
pop
Posty: 758
Rejestracja: 04 lis 2011, 19:23

Re: Pług do Zetora 3011

Post autor: pop »

Dwa pokolenia używały tego modelu pługa,bez zastrzeżeń.
ODPOWIEDZ