c-308 lub Dzik-2

Wszystkie małe ciągniczki takie jak Ursus C-308, Dzik, Mrówka
MARIO83
Posty: 180
Rejestracja: 10 paź 2008, 21:43

RE: c-308 lub Dzik-2

Post autor: MARIO83 »

Kolego musisz odkręcić te 4 śruby od strony skrzyni biegów i wtedy wyjdzie.
Pan B
Posty: 3
Rejestracja: 07 lip 2014, 9:29

RE: c-308 lub Dzik-2

Post autor: Pan B »

~MARIO83 dziękuję za odpowiedź.

Na początku odkręciłem zarówno 5 nakrętek od silnika, jak i 4 wkręty od strony skrzyni biegów o których wspominasz.

Niestety bez rezultatu - naszarpałem się*annoy* a silnik jak był połączony tak jest. Dlatego teraz na próbę wkręciłem z powrotem 2 wkręty na krzyż od strony skrzyni, ale też nic nie zmieniło.

Czy jak mam odkręcone te 5 nakrętek od silnika + 4 wkręty od skrzyni silnik powinien zsunąć się bezproblemowo ze sprzęgła? Ciągnę i ciągnę a nie chciałbym tam czegoś urwać*rofl*
marek_79
Posty: 284
Rejestracja: 09 mar 2014, 21:05

RE: c-308 lub Dzik-2

Post autor: marek_79 »

Mam szybkie pytanie, silnik andoria s301 z przekładnią odwracającą obroty... ma to być spięte z dzikiem 21. Czy fabryczne sprzęgło dzika będzie ok, czy musi być zewnętrzne?
dzik96
Posty: 173
Rejestracja: 08 sie 2012, 11:53

RE: c-308 lub Dzik-2

Post autor: dzik96 »

Do Pana B:
Aby ściągnąć silnik w dziku należy w pierwszej kolejności odkręcić 4 śruby, które trzymają w szkrzyni biegów oraz 2 śruby w podpórkach silnika. Dopiero potem ściągamy silnik.Po odkręceniu tych śrub wszystko powinno dobrze zejść, nie ma obawy, że coś zepsujesz lub urwiesz. Odkręcenie 5 śrub przy silniku nic nie da, ponieważ i tak będzie trzymał kosz sprzęgłowy, do którego prawdopodobnie będziesz potrzebował ściągacz. Więc sprawdź na spokojnie, czy wszystkie śruby są odkręcone, bo się tylko można zmęczyć, a przyznam, że ten silnik trochę waży.
Do marek_79:
Oryginalne sprzęgło moim zdaniem powinno wystarczyć. Przyznam, że jest ono dość wytrzymałe. Jedynie musi być w dobrym stanie technicznym, aby się nie ślizgało. Jeśli wszystko dobrze będzie zmontowane, to powinno śmigać.
Pan B
Posty: 3
Rejestracja: 07 lip 2014, 9:29

RE: c-308 lub Dzik-2

Post autor: Pan B »

Kolego ~dzik96 serdeczne dzięki:)

Jest dokładnie tak jak piszesz. Udało się!!!

Od siebie dodam że w przypadku gdy silnik nie chce zejść pomocne są dwa drewniane kliny wbijane równomiernie pomiędzy skrzynię biegów a kołnierz sprzęgła.

P.S. Fakt silnik trochę waży - czuję to*sarcasm*
Mati1

RE: c-308 lub Dzik-2

Post autor: Mati1 »

A czy ktoś kiedyś może ciągnął przyczepę takim zestawem: dzik+lisek+przyczepa
Lisek powinien mieć chyba wzmocniony zaczep z tyłu.

http://olx.pl/oferta/woz-hamulec-najazd ... 3jUDn.html jeśli by tu zrobić tylne odblaski, trójkąt i tabliczkę z adresem właściciela to by była idealna przyczepka do dzika a nazwa to przyczepa specjalna (zgodnie z art. 71, ust. 3 nie trzeba rejestrować (tylko jak przyczepka od dzika):p) to by była nawet przepisowa, co z tego, że SAM - NIE TRZEBA REJESTRACJI:).
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1534
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

RE: c-308 lub Dzik-2

Post autor: marek »

Masa własna dzika jest zbyt mała by przy tak dużej masie ,,przyczepy" zadziałał hamulec najazdowy.Jeżeli masz na myśli przyczepkę typu sam to podlega ona rejestracji. Natomiast pojazd typu sam bym móc poruszać się po drodze publicznej musi mieć homologację.A to wymaga specjalistycznych badań w wyznaczonych stacjach przeglądu pojazdów.Samem bez homologacji możesz jeździć po polu.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: c-308 lub Dzik-2

Post autor: Bolszewik »

Mati1 - masz czkawkę intelektualną czy płyta Ci się zacięła ?
Co rusz piszesz to samo tylko trochę inaczej ....
Niespełna dwie strony wcześniej było klepane to samo.

Bardzo proszę przestań "kasztanić" temat który Chłopaki ciągną od lat.


PS. Kiedy byłem małym chłopcem lubiłem bawić się samochodzikami (jak pewnie każdy). Obserwacja zwykłej zabawki ciągniętej za sznurek - samochodzik / traktorek z przyczepką gdy są one puste lub zapełnione piaskiem. Zabawy koleją elektryczną gdzie przy dużej prędkości ostatni pusty lekki wagonik (plastikowa osobówka) wypada z szyn (poprawiłem fabrykę PIKO i wkleiłem na plastelinie blaszki). Jazda rowerem z doczepionym wózkiem, oraz inne podobne zabawy dają wystarczające wyobrażenie o fizyce.
Jak ktoś do tego chcę się troszkę pouczyć fizy ....
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
krypton
Posty: 200
Rejestracja: 02 wrz 2009, 21:16

RE: c-308 lub Dzik-2

Post autor: krypton »

Mati a nie masz jakiegoś forum o Misiu Uszatku czy królewnie Śnieżce, bardziej adekwatne do Twojego wieku niż starym chłopom zaśmiecać temat o Dziku. Tam sobie zakładaj tematy jakie chcesz. Spróbuj jeszcze o Kubusiu Puchatku poszukać forum. My tam nie wchodzimy i wam dzieciom nie przeszkadzamy. A o ortografii to forum wręcz polecam bo nie mówi się chcem tylko chcę. No cóż chyba będzie Cię trzeba namierzyc po Twoim IP i pogadać z Twoją wychowawczynią.
Awatar użytkownika
DK94
Posty: 251
Rejestracja: 11 lut 2013, 7:42

RE: c-308 lub Dzik-2

Post autor: DK94 »

Możesz pisać na temat dzika ale tylko te rzeczy które dotyczą aktualnej dyskusji a nie, jak ty to robisz wyskakujesz ciągle z zasłyszanymi informacjami które nikogo nie interesują i nie mają pokrycia w prawie, to nie jest forum plotkarskie. Masz prawo założyć nowy temat, ale korzystaj z tego prawa sensownie, każdy bezsensowny temat typu "słyszałem jak ktoś gdzieś pisał, że mogę ciągnąć naczepę dzikiem bez rejestracji" od razu ze strzała wyleci. Od tej chwili kończymy ten OFF TOPIC, posty nie na temat nie są mile widziane.
tomektrak
Posty: 65
Rejestracja: 18 mar 2014, 21:39

RE: c-308 lub Dzik-2

Post autor: tomektrak »

zależy od stanu itd widziałem kiedyś coś takiego za 200 czy 300 w stanie idealnym więc zależy od wyrobienia itd pozdrawiam:D




kto w tym roku był w Wilkowicach dzikiem 2? i ursusem 308 był Piotr Jacek Janek z Jarocina i nie wiem kto był jeszcze
tomektrak
Posty: 65
Rejestracja: 18 mar 2014, 21:39

RE: c-308 lub Dzik-2

Post autor: tomektrak »

http://olx.pl/oferta/dzik-2-CID757-ID70 ... 82ac016b23 co to za silnik wygląda ciekawie:D



a już wiem nie trzeba odpowiadać




Czy to nie jest przypadkiem dzik 1
chodkii
Posty: 148
Rejestracja: 22 sty 2008, 23:51

RE: c-308 lub Dzik-2

Post autor: chodkii »

tomektrak
Posty: 65
Rejestracja: 18 mar 2014, 21:39

RE: c-308 lub Dzik-2

Post autor: tomektrak »

Tak na pewno stary typ skrzyni zaokrąglenia i wejście o zmiany biegów okrągłe.http://olx.pl/oferta/silnik-s82-motopom ... 26010c36ee
Fajnie gdyby ktoś o skompletował podorabiał niestety trzeba wielki wkład finansowy ale chyba warto maskę dało by się dorobić chyba nawet wiem kto by to zrobił gdyby miał na czym się wzorować.

Linki umieszczamy w znacznikach .
Szymek
Posty: 35
Rejestracja: 08 paź 2014, 18:20

RE: c-308 lub Dzik-2

Post autor: Szymek »

Panowie mam taki mały problem z wałkiem pośrednim w dziku otóż czy ta tryba widoczna na zdjęciu od biegu trzeciego powinna latać na boki czy jest to już objaw wytarcia tuleji?
Pozdrawiam
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/0af ... c2792.html
dzik96
Posty: 173
Rejestracja: 08 sie 2012, 11:53

RE: c-308 lub Dzik-2

Post autor: dzik96 »

Trudno powiedzieć. Nigdy nie miałem takiego problemu. Nawet gdyby jednak coś złego się działo, to byłyby widoczne uszkodzenia, np.: uszczerbienia zębów lub spłaszczenie zębów. Kwestia tego, jak bardzo ten tryb lata na boki. Jeśli jest to 0,5mm do maks 1mm, to nawet bym się tym nie przejmował, bo trudniejsze jest wymontowanie wałka pośredniego niż kupienie innego w dobrym stanie. Powinieneś posłuchać, czy nie ma jakiś zgrzytów na tym biegu i dopiero wtedy zastanawiać się co robić.
Szymek
Posty: 35
Rejestracja: 08 paź 2014, 18:20

RE: c-308 lub Dzik-2

Post autor: Szymek »

uszczerbień jeszcze nie ma, myślałem że już ktoś miał taki problem, a wałek pośredni już wymontowany bo mam zamiar wszystkie łożyska i uszczelnienia wymienić a przy okazji wyszło takie coś
Pozdrawiam


Niestety łożyska wymienię ale w innej skrzyni, na kole talerzowym już praktycznie nie ma jednego zęba*no*
Awatar użytkownika
Jacek ze Skansena
Posty: 2797
Rejestracja: 17 paź 2006, 11:22

RE: c-308 lub Dzik-2

Post autor: Jacek ze Skansena »

Odkrycie roku!!! Szukajac w szufladzie znalazłem dwa znaczki od ciągnika "Dzik 2". Każdy inny. Na czym polega różnica?? Taka zagadka.
Awatar użytkownika
Piotr
Posty: 217
Rejestracja: 07 sie 2006, 21:44

RE: c-308 lub Dzik-2

Post autor: Piotr »

dzik96 napisał/a:
Trudno powiedzieć. Nigdy nie miałem takiego problemu. Nawet gdyby jednak coś złego się działo, to byłyby widoczne uszkodzenia, np.: uszczerbienia zębów lub spłaszczenie zębów. Kwestia tego, jak bardzo ten tryb lata na boki. Jeśli jest to 0,5mm do maks 1mm, to nawet bym się tym nie przejmował, bo trudniejsze jest wymontowanie wałka pośredniego niż kupienie innego w dobrym stanie. Powinieneś posłuchać, czy nie ma jakiś zgrzytów na tym biegu i dopiero wtedy zastanawiać się co robić.



Delikatny luz w poosiowy musi być, inaczej będą problemy z przesuwaniem. Zobacz jak bardzo jest wyrobiony wielowpust na wałku, szczególnie jego krawędzie. Niestety normy dzisiaj nikt Ci nie określi - tylko intuicja. Zobacz jak bardzo są wyrobione krawędzie boczne, jeżeli jest zachowana równoległość na wpustach to ja bym się tym nie przejmował.
Awatar użytkownika
parys74
Posty: 75
Rejestracja: 21 paź 2011, 21:38

RE: c-308 lub Dzik-2

Post autor: parys74 »

Zatrzęsienie dzików, widok z okna sąsiada mojego kolegi
https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net ... 8cc70969b2

Linki umieszczamy w kodzie
ODPOWIEDZ