AGRIA 1700

Wszystkie małe ciągniczki takie jak Ursus C-308, Dzik, Mrówka
automat110
Posty: 21
Rejestracja: 06 wrz 2009, 16:26

AGRIA 1700

Post autor: automat110 »

Witam. Chyba jako pierwszy chciałbym się pochwalić ciągniczkiem jednoosiowym AGRIA 1700. Jest to niemiecka konstrukcja z 1963 roku. Silnik jednocylindrowy, czterosuwowy, chłodzony powietrzem, poj. 293 ccm, moc 7 koni. Oficjalnie ma 3 biegi do przodu plus polowe, jednak jest jeszcze ukryty 4 bieg, do użycia tylko na prostej drodze bo rozwija się na nim 40 km/h!!!. Koła 16" napęd rozłączany lewe prawe lub oba koła. Mam do niej oryginalną glebogryzarkę z porządną przekładnią, aktualnie fachowiec dorabia mi noże. Wyposażenie jakie oferowano do tego ciągniczka jest imponujące. Oprócz glebogryzarki można było nabyć pług obrotowy, kosiarkę listwową, brony, sprężynówkę, pompę do wody, 3 rodzaje przyczep z oświetleniem. Dostępnych było kilka silników-dwusówy i diesle.Jedna z przyczep posiadała napęd przenoszony na most z wałka w ciągniczku. Ciągniczek kupiłem u faceta z sąsiedniej wioski za 450 zł, twierdził że coś jest popsute bo nie ma wolnych obrotów, wyczyściłem iglicę w gaźniku i się znalazły. Ciągnik ten to mercedes w swojej klasie, pali o każdej porze roku w każdej temperaturze za 1 razem, targa 500 kg na przyczepce bez większego wysiłku. Miałem też jakiś czas naszego DZIKA, jest większy, wygląda na mocniejszy ale niech się schowa( choć również go lubiłem) W zimę planuję zajrzeć jak wygląda łożysko wału i sworzeń tłoka bo coś delikatnie stuka, ciśnienie bardzo dobre więc cylindra nie dotykam. Załączam fotki( jeśli się uda)



proszę o podpowiedź jak dodać fotki
robson372
Posty: 171
Rejestracja: 07 kwie 2009, 22:12

RE: AGRIA 1700

Post autor: robson372 »

Oj znów nie przesadzaj że Dzik może się schować,fakt że dzik ma pewne wady ale spokojnie może konkurować z zachodnim sprzętem z tamtych lat,chociaż ja lubię wszystkie ciągniki jednoosiowe ale najbardziej lubię Dzika i Ursusa-308 bo są Polskie,co do Agriry to wiadomo że ma swoją wielką renomę w produkcji mikrociągników jednak dla Polskich mikrociągników 500 kg to żaden ciężar,Dzik i Ursus mogą przewieść nawet 2t
http://images20.fotosik.pl/20/afa3915c43774bf5.jpg
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12233
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: AGRIA 1700

Post autor: Ursus »

Fotki prześlij do mnie na ursus@retrotraktor.pl albo zajrzyj do tego tematu:
https://forum.retrotraktor.pl/viewthread ... ead_id=180

Mam prospekty Agria 4700 - 12 PS benzynowiec i 5700 - 16PS Diesel - podobne są do naszego Tura, troszkę mniejsze.
Oraz Agria 6700 4x4 - 30 PS - Diesel, 2 cylindry - łamaniec taki, jak czeski TZ-4K.



Są one z lat bodajże 74/75
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
robson372
Posty: 171
Rejestracja: 07 kwie 2009, 22:12

RE: AGRIA 1700

Post autor: robson372 »

Warto może również dodać że niektóre Agrie miały bardzo dobre rozwiązania techniczne,mnie najbardziej się podobają modele z napędem na cztery koła czyli na ciągnik i na przyczepę,trzeba przyznać że modelów Agrii było naprawdę sporo i każdy z nich był ciekawy.
automat110
Posty: 21
Rejestracja: 06 wrz 2009, 16:26

RE: AGRIA 1700

Post autor: automat110 »

Pisząc że DZIK może się schować miałem na myśli rozwiązania techniczne, dopracowanie i pomysłowość inżynierów od AGRII. Czego nie można odmówić DZIKOM to tego, że skrzynia jest na pewno mocniejsza, szkoda że nasi inżynierowie nie mieli możliwości rozwojowych i bazy takiej jak Niemcy, jestem pewien że zbudowaliby jeszcze niejednego świetnego następcę DZIKA. Fotki wyślę w takim razie na maila i uprzejmie proszę o wklejenie ich do tematu. Pozdrawiam. Wojtek.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12233
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: AGRIA 1700

Post autor: Ursus »

Wklejam fotki:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
robson372
Posty: 171
Rejestracja: 07 kwie 2009, 22:12

RE: AGRIA 1700

Post autor: robson372 »

automat110 -Myślę że za 450zł to naprawdę warto za taki sprzęt,jednak czy sprawdzałeś jak radzi sobie z orką?Bo myślę że z orką może mieć problem z tego względu że jest trochę za lekki,Dzik który jest dużo cięższy czasem przy wzniesieniach ma problem z orka(oczywiście zależy od gleby)Czy masz tam zamontowane jakieś obciążniki?
automat110
Posty: 21
Rejestracja: 06 wrz 2009, 16:26

RE: AGRIA 1700

Post autor: automat110 »

Robson, jeszcze nim nie orałem bo nie mam pługa, w Polsce ciężko coś do tego dostać, dlatego mam w planie zaadoptować pług obrotowy od czeskiej TERRY, ale to jak bozia da czas;). Obciążniki założyłem mu na razie też od Terry bo rwał przy ruszaniu, oryginalne są dużo cięższe ale też nie ma tego w Polsce. Kiedyś na aaledrogo gość miał taką Agrię z dwusuwem razem z obciążnikami na koła i czołowymi, dodatkowo miała oryginalny pług i gdyby chciał trochę mniej to bym ją wziął. Na czoło doropiłem wieszak na obciążnik, też od Terry, więc może w sumie wszystkię ją odpowiednio dociążą. Jak już to podorabiam do dorzucę fotki. Jako ciekawostka- na ostatnim zdjęciu widać dopiętą z tyłu taką skrzynkę przekładniową, zakłada się ją do pracy glebogryzarki(teraz rozebrana bo zmieniam simmerinki i dorabiam noże). Ma ciekawe działanie, zanim je rozgryzłem ciągnik gasł mi z 10 razy. Działa to tak: odpalamy maszynę, włączaamy bieg neutralny, załączamy oba napędy i włączamy glebogryzarkę. Z ciągniczka wychodzą dwa wałki zaraz przy sobie, jeden pracuje z silnikiem a drugi z załaczonym biegiem, ta przekładnie przekazuje obroty z wałka od silnika na ten napędowy i swoim biegiem powolutku ciagnie maszynę z glebogryzarką do przodu, można w tym czasie pić kawę bo jedzie sama, oczywiście przy zawracaniu potrzeba traktorzysty. Ciągniczek ma jeszcze fajną opcję hamulca ręcznego, otóż przy rączce hamulca jest taka zapadka, która robi za ręczny.
jfry
Posty: 6
Rejestracja: 03 lut 2012, 19:48

RE: AGRIA 1700

Post autor: jfry »

Używając glebogryzarkę z reduktorem należy ją załączać tylko wtedy , gdy dzwignia biegów jest w położeniu neutralnym.Po załączeniu maszyna rusza biegiem pełzającym /żółwim/.Aby korzystać z jakiegokolwiek biegu , choćby dla szybszego nawracania,glebogryzarkę trzeba wyłączyć.Faktycznie niesamowicie się ślimaczy,ale jeden przejazd raczej załatwia sprawę ,bo przy szybkości około 1 km/godz.to można uprawić na puch wszystko, oprócz asfaltu i betonu.
magol25
Posty: 1
Rejestracja: 07 lis 2013, 21:30

RE: AGRIA 1700

Post autor: magol25 »

Witam. Właśnie stałem się właścicielem ciągniczka jednoosiowego Agira. Jestem zielony w tym temacie ale mam nadzieję że mi pomożecie. Sprzęt kupiłem dzisiaj jest z silnikiem dwusuwowym, ale to co mnie zauroczyło to osprzęt bo jest imponujący. Do ciągniczka był pług odwracany, glebogryzarka oraz kultywator ze zmienną szerokością. Traktorek posiada obciążniki na koła oraz przód. Na hak zamontowany jest adapter do podpinania pługa oraz kultywatora. Wyjście na wałek mocy jest podwójne to górne załancza glebogryzarkę a dolne wałek mocy do podpięcia przyczepy z napędem. Jedyne co jest uszkodzone to linka od hamulca ręcznego oraz jakiś mądry zaspawał regulację kierownicy góra dół bo gwint jest zerwany od tej regulacji. Reszta sprzętu jest sprawna. Traktorek jest pomalowany jakąś brązową farbą i brzydko wygląda. Dlatego chciałbym się dowiedzieć jakie były orginalne kolory tych maszyn oraz gdzie mam szukać tablic znamionowych na tym sprzęcie. Jutro zrobię fotki to wyślę jak to wygląda.
ZULUS
Posty: 48
Rejestracja: 06 gru 2012, 12:46

RE: AGRIA 1700

Post autor: ZULUS »

[quote]magol25 napisał/a:
Witam. Właśnie stałem się właścicielem ciągniczka jednoosiowego Agira.
U mnie na polu i w trakcie budowy pracuje AGRIA 2800 D. Kupiłem ją 8 lub 9 lat temu - tak wyglądała na początku https://plus.google.com/photos?partneri ... 5280184897.
Zmuszony byłem coś wykombinować , bo sporo mam powierzchni do koszenia - łąki i teren wokół zabudowań. Agria została zmodyfikowana do stanu https://plus.google.com/photos/10024243 ... 5280184897 - możliwość podpięcia kosiarki nożowej (od Stigi) kosiarki listwoewj (przerobiony dyszel od konnej), przyczepy transportowej oraz
z przodu pług https://plus.google.com/photos/10024243 ... 5280184897. Jestem zachwycony tym sprzętem, bo to niezawodny muł
roboczy !!!. Na wiosnę postaram się zrobić przystawkę (z podnośnikiem hydraulicznym z tyłu) dzięki której uruchomię glebogryzarkę i pług (mam oryginalne).<br><br><br><br>[quote]magol25 napisał/a:
Witam. Właśnie stałem się właścicielem ciągniczka jednoosiowego Agira. ....

Polecam stronę http://www.agria.de/de/service/download ... index.html

Znajdziesz tam sporo dokumentacji do poszczególnych typów
starszych modeli ciągników AGRIA. Moja AGRIA 2800 D ma oryginalny kolor - zieleń. Jest kilkanaście filmów i zdjęć w internecie. Dokumentacje do mojego silnika dostałem od producenta Einhel - o dziwo można w Polsce kupić oryginalne części do tego modelu.
automat110
Posty: 21
Rejestracja: 06 wrz 2009, 16:26

RE: AGRIA 1700

Post autor: automat110 »

zulus nieźle ją podrasowałeś, rozumiem że sytuacja zmusiła do przeróbki, ja kiedyś miałem też taki pomysł ale została w oryginale, jakiś czas temu kupiłem pompę do wody ssąco tłoczącą do agrii 1800 ale coś słabo działa.
Fenris
Posty: 35
Rejestracja: 19 lip 2020, 18:22

Re: AGRIA 1700

Post autor: Fenris »

Witam,
czy urządzenia do modelu np 1700 jest standardowe - da się podłączyć do markowych Agrii, czy każdy model ma swoje ?
pozdrawiam
Rafał
ODPOWIEDZ