TZ-4K-14

Wszystkie małe ciągniczki takie jak Ursus C-308, Dzik, Mrówka
jfry
Posty: 6
Rejestracja: 03 lut 2012, 19:48

RE: TZ-4K-14

Post autor: jfry »

Kolego cool_beny - przez ponad 10 lat obrabiałem tzką kilka namiotów foliowych+pół ha pola.I muszę stwierdzic,że moja mordęga skończyła sie kiedy zastąpiłem ją małym japończykiem.Dlatego proponuje mocno zastanowic sie, do czego bedziesz go używał.Jakis mały transport,troszke grzebania w ziemi bez wielkich oczekiwań co do jakosci wykonania-ok.Chyba że ziemia lekka.Ale trzeba pamietać że to mała moc ,konstrukcja łamana czesto sprawia trudnosci w manewrowaniu,diabelnie głośny,glebogryzarka fatalna. Nie zmiania to jednak faktu,ze poczatkowo wydawało mi sie ze mam siódmy cud świata . Wiec może lepiej coś wiekszego albo cos lepszego typuTV 521.Ja radziłem sobie z zapalaniem tak,ze grzałem opalarką cylinder z 5-10 minut.Opalarka na kiju-statywie żeby nie trzymac.
cool_beny
Posty: 3
Rejestracja: 28 sie 2012, 13:53

RE: TZ-4K-14

Post autor: cool_beny »

Dzięki za info, jednak ostatecznie zdecydowałem się że moim pierwszym sprzętem stanie się tz-ka z racji ceny i napędu 4x4. Generalnie udało mi się kupić ją w względnie dobrym stanie za przyzwoite pieniądze, wraz z drobnym osprzętem: pług, kultywator, spych. Teraz udało mi się zdobyć za 800 zł glebogryzarkę i do pełnej radości brakuje mi tylko kosiarki :D I tu spadłem z krzesła 3500 za jakąś Agatkę sprawiło, że odechciało mi się wszystkiego... po długich poszukiwaniach znalazłem prawdziwą rotacyjną kosiarkę ale cena sprawiła że serce mi stanęło 8000 zł i tu pojawia się moje pytanie czy ktoś z forumowiczów próbował zrobić taki osprzęt samemu albo dostosować jakąś do tz? Ewentualnie jak to jest z obrotami wałka WOM w tz bo niby instrukcje mam, czeski jak polski ale ni cholery nie mogę pojąć o co pepiczką chodzi. Zrozumiałem że obroty wałka są zależne od kierunku jazdy ale jakie są obroty na poszczególnych biegach to już nie.
Awatar użytkownika
Traktorek98
Posty: 343
Rejestracja: 30 lis 2012, 18:03

RE: TZ-4K-14

Post autor: Traktorek98 »

Co do pytania na co wzracać uwagę to ja Ci powiem żebyś obejrzał śruby mocujące podnośnik , a raczej jego ramina i ciegno głowne, czesto są wyrobione i mogą odpaść. Tak sie składa że jestem właścicielem takiego ciągnika i wiem co mówie.



Z obrotami WOM'a jest w tym ciagniku niedobrze. Mam kosiarke (rozdrabniacz gałezi) i jak zabardzo rozpedzie nóż z przekładnia w kosiarce , to ciagnik zatrzymuje sie po 10-20 sekundach po wcisnieciu sprzegła, a przy ruszaniu trzeba bardzo powoli puszczać sprzegło żeby nie rozwalić przekładni w kosiarce.
wiktorb40
Posty: 1
Rejestracja: 02 gru 2012, 18:46

RE: TZ-4K-14

Post autor: wiktorb40 »

mam pytanie do miłośników tz4-k14 podobno pasuje rozrusznik od żuka do tego traktorka ale zuk bęzyna czy dizel no i cos ponoc trzeba przerobić moze ktos pomoze bo właśnie padł mi rozrusznik a orgina ł jest dosyć drogi czekam na pomoc wiktorb40
GRZECHU
Posty: 39
Rejestracja: 13 gru 2011, 11:23

RE: TZ-4K-14

Post autor: GRZECHU »

nie jestem pewien ale ten rozrusznik to chyba pasuje od żuka ale starego typu jego symbol jak się nie mylę to R5 taki też szedł w ciapkach jeżeli się mylę to mnie poprawcie ale kiedyś troche robiłem przy tz sąsiada



mocowany jest na dwie czy trzy śruby??
Awatar użytkownika
Traktorek98
Posty: 343
Rejestracja: 30 lis 2012, 18:03

RE: TZ-4K-14

Post autor: Traktorek98 »

Jakby ktoś potrzebował do tz4k14 jakiś informacji typu na ile śrub czy no coś co można zobaczeć bez rozbierania na cześci to ja jestem do usług ,iż mam tego otóż mikrociagnika w garażu. ;)



Teraz niechcemi sie iść do garażu, ale jak nikt Ci nie odpisze to sprawdze jutro.
przemekprzemek2 napisał/a:
Mam pytanie, jak traktorek odpala gdy jest zimny? np. w zimie albo po dłuższym postoju?
Mój tz jest z 88r. i ani razu niemiał szlifu wogóle żadnego remontu i podczas zimy bez autostartu nie zapali. Mimo to lubie go bardzo jest zwinny (tylko trzeba uważać żeby sie nie przewrócił podczas mocnego skrętu), ekonomiczny i estetyczny.
gmirek
Posty: 1
Rejestracja: 30 gru 2012, 17:54

RE: TZ-4K-14

Post autor: gmirek »

Traktorek98
Jaki rozdrabniacz podpinasz pod Tz?
A napęd wałka zależny od silnika ci nie działa? czy się nie sprawdza w tej maszynie?
Piszę bo się zastanawiam czy traktorek dżwignie kosiarko-rozdrabniacz o szerokości ponad 2 m "dwu wirnikowy".
Awatar użytkownika
Traktorek98
Posty: 343
Rejestracja: 30 lis 2012, 18:03

RE: TZ-4K-14

Post autor: Traktorek98 »

Ja samoróbkę z przerobiona przekładnia pasowa od c328 szerokość coś koło 1,4 m. Według mnie się sprawdza tylko że w nich jak masz zbyt duże obroty silnik to długo się zatrzymuje bo napędza skrzynie jeszcze zatrzymujące ostrze. Nie wiem czy z 2m sobie da rade ale mój jest z słabym silnikiem i sobie daje rade to jak masz dobry silnik to chyba da rade, tylko nie wiem czy też byś miał problemy z hamowaniem.Ja się przyzwyczaiłem po prostu sprzęgło wciskam 2metry wcześniej i zatrzymuje się w porę.Jeśli chodzi o rozdrabniacz to moja jest jedno wirnikowa no i przetnie nawet gałęzie o średnicy 5cm (większych nie spotkam w sadzie) .Ja bym chyba zaryzykował. Na jakim biegu planujesz nim kosić?



Jeszcze jedno pytanie. Czy kosiarka jest półzawieszana czy zawieszana? Ja mam półzawieszaną to ułatwia bardzo sprawę. Nie wiem czy podniesie całą kosiarkę.
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1543
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

RE: TZ-4K-14

Post autor: marek »

Na ty forum macie katalog części do tz4http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2295433.html
leszek k
Posty: 19
Rejestracja: 02 sty 2012, 17:32

RE: TZ-4K-14

Post autor: leszek k »

kolego podniesie tylko podkrec zawor przeciazeniowy .jak masz stara pompe to tylko zawor podkrec .wedlug danych z katalogu powinien podniesc 800kg na podnosniku.*tup*
Awatar użytkownika
marek_spectra
Posty: 272
Rejestracja: 02 sty 2013, 19:05

RE: TZ-4K-14

Post autor: marek_spectra »

Jest paru użytkowników małych traktorków. Kiedy znalazłem ten temat pomyślałem że warto by było założyć odrębny wątek dla posiadaczy takich traktorków i ich osprżętu. Nawet chciałem pisać do Admina w tej sprawie, ale hola hola... to RETROTRAKTOR a nie poradnik doniczkowych rolników:)

Odpuściłem i żeby nie robić fermentu założyłem sam swoje takie "forum"
próbuję tam opisywać jakieś swoje doświadczenia, linki etc. Byłoby fajnie gdyby zajrzało tam więcej osób i podzieliło sie swoimi doświadczeniami.

Strona nie jest jescze "oficjalnie otwarta. jest w trakcie budowy, mimo to zapraszam.

Jeśli Admin uzna to za niedozwoloną reklamę i usunie tego posta (lub każe mi zrobić to osobiście)- zrozumiem i żadnych z tego tyułu fochów robić nie zamierzam :)

Link:
http://malytraktor.pl/
leszek k
Posty: 19
Rejestracja: 02 sty 2012, 17:32

RE: TZ-4K-14

Post autor: leszek k »

o wlasnie kolego takie male forum komkretne na temat to genialna rzecz zaraz tam sie loguje
cianek
Posty: 5
Rejestracja: 28 mar 2013, 20:23

RE: TZ-4K-14

Post autor: cianek »

Witam
Mam pytanko.
Kupiłem traktorek dwusuwowy diesla TZ-4K-14. Nie wiem jaki był wcześniej lany olej silnikowy do niego. Chciałbym go wymienić.
Czy ktoś może mi powiedzieć jaki lać olej silnikowy do TZ-4K-14 ?
Czy np. Superol CD 14W90 będzie dobry?

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Traktorek98
Posty: 343
Rejestracja: 30 lis 2012, 18:03

RE: TZ-4K-14

Post autor: Traktorek98 »

Sprawdzę w instrukcji obsługi i konserwacji.

Do silnika i filtra powietrza polecają (w książce):
-Letni czas SUPEROL 11 B
-Zimowy czas SUPEROL 8 B
cianek
Posty: 5
Rejestracja: 28 mar 2013, 20:23

RE: TZ-4K-14

Post autor: cianek »

Przeszczekując internet nie natrafiłem nigdzie gdzie można ten olej dostać. Są jakieś ich odpowiedniki ?Podbijam temat
Czy np. olej silnikowy Superol CC 30 będzie dobrym zamiennikiem ?
WalusPL
Posty: 2
Rejestracja: 06 kwie 2013, 21:32

RE: TZ-4K-14

Post autor: WalusPL »

Witam serdecznie happy
Cieszę się, że jest takie forum użytkowników ciągników tz 4k 14.
Ja i mój Tata jesteśmy posiadaczem takiego egzemplarza z 1977.
Troszkę go przerobiliśmy na potrzeby leśne. W przyszłym tygodniu postaram się zamieścić klika zdjęć.

Ale mam pytanie. Szlif nie był robiony od 1994 roku, zapewne będzie to nas czekało w niedługim czasie- od tego czasu chodzi non stop bez awarii!!!.

Chcemy dokonać następnej przeróbki ulepszenia w tzecie:
-zastosować wspomaganie kierownicy takie z dwoma siłownikami- mam namiary na Skierniewice Lach Poniatowski tam dostaje wszystkie części,
-zastosować rozdzielacz z podziałem funkcji na tylni i w przyszłości na przedni podnośnik.
- oraz świece żarową(irytuje mnie to nagrzewanie opalarką). Oczywiście to co wymienione nie teraz tylko w następnym sezonie zimowym.

Na chwilę obecną zdobywam wszelkie informację na temat wymiany silników. Natrafiłem na różne informacje - na chwilę obecną nie wchodzi w rachubę zmiana silnika[swap](ciągnik musi być do dyspozycji - remont prawdopodobnie w następnej zimie), ale to co mnie nurtuje czy istnieje możliwość zastosowania na przykład jakiejś mini turbosprężarki do tego silnika????tak by dodać mu ze 5,6 do 7 km???? aby był ciut mocniejszy?? jest taka fizyczna możliwość?? ktoś zna temat?? podejmował się wyzwania lub wie jaki model i typ będzie pasował ewentualnie ma jakieś zdjęcia???
I oczywiście pytanie końcowe czy jest sens montowania do tego czy porostu pogodzić się z tym.
Po obudowaniu mojego ciągnika(dociążenia zobaczycie na zdjęciach w przyszłym tyg.) jest troszkę wolny jak na jeden cylinder wolny.
Z góry dziękuję za jaką kol wiek informację.
Pozdrawiam
Walus
cianek
Posty: 5
Rejestracja: 28 mar 2013, 20:23

RE: TZ-4K-14

Post autor: cianek »

Czy ktoś montował alternator od trabanta / wartburga do Tz4K14 ?
Daje radę ?
Ewentualnie jaki byście alternator polecali.
mmlody86
Posty: 1
Rejestracja: 17 lip 2013, 15:24

RE: TZ-4K-14

Post autor: mmlody86 »

witam tez jestem posiadaczem tz-ki od 3 lat i powiem wam ze w mojej tz-ce silnik chyba nadaje sie do remontu, po odpaleniu strasznie kopci czasami jak pracuje przy obciazeniu to nic nie widac tyle dymu, ale ciekawostka jest to ze pali na dotyk czy dzien czy noc, czy zima czy lato, jeden obrot silnikiem i pali, zadnej swiecy zarowej nie ma, zadnego samostartu tez nie uzywam.

co do modyfikacji w mojej tz-ce:
wspomaganie na orbitrolu
hydraulika przod tyl, rozdzielacz dwusekcyjny, pompa hydrauliczna nowa bodajze od ursusa
alternator od tico

pozdrawiam forumowiczow
znosek
Posty: 1
Rejestracja: 19 sie 2013, 23:09

RE: TZ-4K-14

Post autor: znosek »

To jak z tym rozrusznikiem jaki jest najlepszy odpowiednik??
ODPOWIEDZ