transportowanie C-308 lub dzika

Wszystkie małe ciągniczki takie jak Ursus C-308, Dzik, Mrówka
Awatar użytkownika
pksa
Posty: 27
Rejestracja: 12 sie 2012, 16:23

transportowanie C-308 lub dzika

Post autor: pksa »

Myślę o najoptymalniejszym sposobie transportowania mojego C-308.
Czy ktoś z Was wypróbował jakąś najlżejszą przyczepkę, np. na quady?

Problem polega na limicie 3.5tony dla pojazdu kierowanego przez kierowcę z kategorią B, oraz na niedawno wprowadzonej opłacie via-toll.

Ja jeżdżę VITO, który sam maj już 2940kg w papierach. Jak dołączam typową przyczepę zarejestrowaną na 750kg to już wpadam w inne prawo jazdy oraz opłaty viatoll.

Myślałem o jakiejś przyczepie pod quada lub innej lekkiej. Ale nie mogę znaleść takiej. Najmniejszą pod quada znalazłem jest na 550kg (385kg do załadunku).

I tu przyczhodzi pytanie ile faktycznie waży Ursus C-308. Nie mam instrukcji. Wikipedia podaje masę całkowitą 480 kg (270 sam + obciążki). Ale w innym miejscu widziałem, że waży on 270kg bez obciążków + 137 obciążkinki kół + około 37 obciążk przedni = razem 444 kg. Czyli po zdjęciu obciążkika przedniego (u mnie go nie ma) to już jestem blisko.

pozdrawiam
marek k25
Posty: 50
Rejestracja: 20 wrz 2008, 21:50

RE: transportowanie C-308 lub dzika

Post autor: marek k25 »

Na kategorie B można ciągnąć przyczepkę lekką do 750kg (DMC) nawet jeśli samochód ma DMC 3,5t, wtedy taki zestaw może ważyć 4250kg , ale uwaga bo wtedy trzeba mieć już viatol na odpowiednich drogach.
Ostatnio słyszałem że niedaleki sąsiad zapłacił 3tys.za brak viatola na A4 ( zestaw audi A6 plus przyczepa do przewozu koni)
Wypożycz przyczepę do 750kg i omijaj drogi te gdzie się płaci za pomocą viatola.
Awatar użytkownika
pksa
Posty: 27
Rejestracja: 12 sie 2012, 16:23

RE: transportowanie C-308 lub dzika

Post autor: pksa »

Ja zapłaciłem 300 zł ale policji. On musiał płacić Inspecji Nadzoru Ruchu (czy jakoś tak).
No własnie ale ja chcę się zmieścić z przyczepę w limicie 3.5 tony.
jacek0106
Posty: 686
Rejestracja: 11 lut 2012, 19:38

RE: transportowanie C-308 lub dzika

Post autor: jacek0106 »

Terenówką lub busem raczej ciężko się zmieścić w tym durnym Viatolu, problem polega na tym że jest DMC duże wpisane, a oni lubią potem do domu zdjęcie auta z przyczepą przysłać z żądaniem wysłania im kserokopi dowodów rejestracyjnych. Mieli coś te przepisy poprawiać, chociażby ze względu na łodzie i przyczepy kampingowe, ale puki co cisza i po 3 tysie kasują. Mam w busie DMC 2450 to z lekką latam. Wygląda na to że będziesz musiał osobówką to pociągnąć lub Viatol omijać. Ja mam jeszcze gorzej gdzieś z traktorem polecieć bo 3 tony waży,kategorię mam, ale ciężarówki żadnej.
A policji żadnych mandatów nie płacisz bo na kategorię B lekka 750 nie sumuje się z autem.
Awatar użytkownika
Jacek ze Skansena
Posty: 2797
Rejestracja: 17 paź 2006, 11:22

RE: transportowanie C-308 lub dzika

Post autor: Jacek ze Skansena »

Z tego co wiem jak masz normalną przyczepkę nawet do 500kg to zabierasz na nią dzika a potem podłanczasz ją jako przyczepka traktorkowa. Tak robi Stasiu z Tucholi i tak chyba robi w tym roku Paweł URSUS. Tu niema się czego obawiać. Nie przekroczysz 5,5t
Awatar użytkownika
pksa
Posty: 27
Rejestracja: 12 sie 2012, 16:23

RE: transportowanie C-308 lub dzika

Post autor: pksa »

Jan ostatnio jednak musialem zaplacic mandat policji. Bo wiozlem busem dzika i duuuza przyczepe a na niej druga przyczepe. Pół Polski. Mam wielką nadzieję, że jednak jakich viatoll mi zdjęcia nie przyśle.

Szukam przyczepki zarejstrowanej na max 560kg na której można dzika przewieźć.
DLV200
Posty: 20
Rejestracja: 06 lip 2012, 13:16

RE: transportowanie C-308 lub dzika

Post autor: DLV200 »

Mam pytanie: a jaka była podstawa do ukarania ? Tzn. jaki paragraf napisali na mandacie ?
Awatar użytkownika
pksa
Posty: 27
Rejestracja: 12 sie 2012, 16:23

RE: transportowanie C-308 lub dzika

Post autor: pksa »

trudno rozczytać, ale Art 94 oraz 87PRO
ale trzeba wiedzieć, że miałem wtedy ogromną przyczepę a na niej drugą
jacek0106
Posty: 686
Rejestracja: 11 lut 2012, 19:38

RE: transportowanie C-308 lub dzika

Post autor: jacek0106 »

Jest jeszcze jeden wyjątek w przepisach, głównie dla caravaningowców, że można na kategorię B ciągnąć przyczepe ciężką (z hamulcem), pod warunkiem że DMC przyczepy nie przekracza masy własnej pojazdu ciągnącego i całość nie przekracza 3.5t, niekiedy policjanci żądając kategori E zapominają o tym kruczku. No chyba że ten mandat był za przeładowanie niezgodne z dowodem to wtedy proponują albo ważenie i parking policyjny, albo mandat umowny i zakończenie sprawy.
Awatar użytkownika
pksa
Posty: 27
Rejestracja: 12 sie 2012, 16:23

RE: transportowanie C-308 lub dzika

Post autor: pksa »

cały problem jest wtych 3.5 tony, to w sumie nie wiele. zazwyczaj maluchem nie ciągniemy przyczepy karawaningowej ani traktora na przyczepie
Mam nadzieję, że ktoś myśli nad zmianą tych przepisów, przynajmniej viatolla bo to jest kosmos.
Mariuszczs
Posty: 386
Rejestracja: 10 cze 2012, 9:53

RE: transportowanie C-308 lub dzika

Post autor: Mariuszczs »

Ale to Vito to nie ma paki ? Ja tam nie takie ładunku do byle Sharana pakuje.

A po drugie vito waży mniej niż 2 tony więc zapasu masz na przyczepkę i dzika.Jeśli na tą małą przyczepce możesz włożyć 380 kilo to obciążniki włóż do Vita.

2940+550 = 3490 kg i ciężary rozłożone daleko od granic ładowności .
jacek0106
Posty: 686
Rejestracja: 11 lut 2012, 19:38

RE: transportowanie C-308 lub dzika

Post autor: jacek0106 »

I to jest najbardziej chore w tych przepisach, że ciągnąc lawetę lekką osobówka którą miota po całej drodze będziemy w zgodzie z przepisami, a jadąc bezpiecznie busem czy terenówką łamiemy prawo.
Awatar użytkownika
pksa
Posty: 27
Rejestracja: 12 sie 2012, 16:23

RE: transportowanie C-308 lub dzika

Post autor: pksa »

Zgoda w całej rozciągłości.
Natomiast problem polega na tym by znaleść taką przyczepkę która jest zarejstrowana na te 550 kg i posadowić na niej traktor. Wtedy niby jest ok, ale gdyby ktoś chciał to ważyć to kicha.

Nie chcę się bawić z rozmontowywanie odważników boczny bo to ma sens na raz, a nie w ogóle. Jeśli zabiorę się za rozmontowywanie to go nawet zmieszczę do VITO nie pozbywając się drugiego rzędu siedzień.
jacek0106
Posty: 686
Rejestracja: 11 lut 2012, 19:38

RE: transportowanie C-308 lub dzika

Post autor: jacek0106 »

Te przepisy w całej UE takie durne są. Mnie się niemiec czepił że lawetę transporterem w niedzielę ciągnę, a w dowodzie mam ciężarowy, ja mu na to że takie same transportery mają wbite osobowy.
A on że to taki kruczek prawny i 60 euro przyszło pocztą placić. Osobówkami wszyscy pojechali, a ja czekałem pod posterunkiem na godzinę 10 żeby mi papiery oddał, bo od tej godziny można było już jechać. W USA jest pod tym względem wolność na drodze. Te 550kg to jedyne słuszne rozwiązanie, bo niespotkałem się jeszcze żeby lekkie ważyli. DMC busa obecnie za chiny nie zmniejszysz, i to bez wyjątku czy ciężarowy, czy osobowy.Dawniej taki numer szło jeszcze zrobić. Jak ostatnio kupowałem nową to pytali jaką chce chomologacje, i na DMC550 dwuosiówkę też można bylo kupić.
DLV200
Posty: 20
Rejestracja: 06 lip 2012, 13:16

RE: transportowanie C-308 lub dzika

Post autor: DLV200 »

Mam jeszcze jedno pytanie (bo z tego art 94) wynika nieco inna sprawa. Czy ta przyczepa która była na "haku" Vito nie byla przypadkiem lawetą ??? Jesli była 'lawetą" to na lawetę trzeba mieć już chyba kategorię dodatkową w prawie jazdy czyli B+E (laweta jest szersza i nie mieści się w skrajni tak jak zwykła przyczepa towarowa typu "lekka")
jacek0106
Posty: 686
Rejestracja: 11 lut 2012, 19:38

RE: transportowanie C-308 lub dzika

Post autor: jacek0106 »

Jazda z przyczepą pow.750kg(ciężarową), wymaga kategori E jeżeli zestaw przekracza 3.5 tony. Bez kategori E też można jechać z ciężarową jeżeli DMC zestawu nie przekracza 3.5 tony a MW auta nie jest mniejsze od DMC przyczepy. I nie ma tu znaczenia żaden wymiar. Ale co mi z tego jak mam wszystkie kategorie, a i tak na taki mały zestaw muszę mieć zamontowany system viatoll, tacho i podlegam już pod krokodyli. Dlatego ludzie teraz dużo autolawetami latają, bo łatwiej się w tych 3.5 tonach zmieścić.
krakerss
Posty: 203
Rejestracja: 17 sie 2008, 19:21

RE: transportowanie C-308 lub dzika

Post autor: krakerss »

Moim zdaniem niezależnie od DMC zestawu na przyczepę ciężarową ( powyżej 750 kg musisz mieć E do B ( w tym komkretnym przypadku)
jacek0106
Posty: 686
Rejestracja: 11 lut 2012, 19:38

RE: transportowanie C-308 lub dzika

Post autor: jacek0106 »

Kierowca np. audi A6 może pojechać z lawetą DMC 1500kg bez kategori E
. Jak ktoś nie wierzy to niech zadzwoni na ITD. W tym konkretnym przypadku to mały bus ma potężne DMC i jest problem,bo liczą się tylko masy i DMC, a i jeszcze uciąg na haku.
Większość przyczep kampingowych ma DMC ok.1000kg i wszyscy legalnie latają osobówkami bez E, a kolega pksa niestety, potrzebował by kategorię E na swoje Vito z campingiem większym niż niewiadówka.
ODPOWIEDZ