Sprzęgło odśrodkowe

Wszystkie małe ciągniczki takie jak Ursus C-308, Dzik, Mrówka
Awatar użytkownika
pksa
Posty: 27
Rejestracja: 12 sie 2012, 16:23

Sprzęgło odśrodkowe

Post autor: pksa »

Mam może głupie pytanie. Trudno.
Z grubsza domyślam się jak działa sprzęgło odśrodkowe (które jest np. w C-308). Ale nie rozumiem jego zastosowania w przypadku urządzenia ze skrzynią biegów. Rozumiem, że przy pewnej szybkowski obrotowej sprzęgło się rozłącza i załącza automatycznie. Więc jak to się ma do dzwigni sprzęgła i wrzucaniu biegów.
Może mnie ktoś oświecić.

Czy przy wysprzęgleniu mój ursusik powinien się zatrzymać?

pozdrawiam
blase
Posty: 78
Rejestracja: 25 mar 2012, 21:21

RE: Sprzęgło odśrodkowe

Post autor: blase »

Z tego co wiem dzik i jemu podobne maja sprzegło cierne mechaniczne a sprzegło odsrodkowe nie ma dzwigni sprzegła zasada działania sprzegła odśrodkowego to szczeki spiete spezynkami w koszu (bebnie) wraz ze wzrostem obrotów rosnie siła odśrodkowa która wychyla szczeki i przenosi moment obrotowy na kosz(beben) np piła spalinowa kosa itd. Sprzegło odsrodkoe działa tylko w jednym kierunku napedznie kosza nie wprawi w ruch silnika nie jest mozliwe zapalenie na zaciąg (pych)hamowanie silnikiem .
TAK powinin sie zatrzymac chyba ze sprzegło ciagnie
wiechuch
Posty: 68
Rejestracja: 05 lip 2009, 11:10

RE: Sprzęgło odśrodkowe

Post autor: wiechuch »

Kol. blase dobrze objaśnił działanie sprzęgła odśrodkowego, jednakże w przypadku silników ze sprzęgłem odśrodkowym nie musisz zatrzymywać pojazdu aby wysprzęglić i zmienić bieg. Wystarczy zmniejszyć obroty a sprężyny same spowodują, że szczęki sprzęgła odśrodkowego zbliżą się do siebie powodując wysprzęglenie. Można to porównać przy sprzęgle ciernym do sytuacji, kiedy pedał sprzęgła jest wciśnięty. Sprzęgło odśrodkowe ma np. traktorek jednoosiowy Terra Vari.
Wicher
Posty: 2077
Rejestracja: 27 lis 2011, 14:16
Lokalizacja: Garbów, Lubelskie

RE: Sprzęgło odśrodkowe

Post autor: Wicher »

Tak, sprzęgło odśrodkowe jest dość rozpowszechnione, nawet we współczesnych skuterkach przy przeniesieniu napędu.
Jego niewątpliwą zaletą jest prostota i wygoda obsługi, ale trzeba pamiętać aby silnik zawsze pracował na dość wysokich obrotach gdy sprzęt jest w ruchu, bo inaczej sprzęgło lubi się przypalić.
Rolnik amator, wiejski mechanizator ;)
jacek0106
Posty: 686
Rejestracja: 11 lut 2012, 19:38

RE: Sprzęgło odśrodkowe

Post autor: jacek0106 »

Zmiana przełożeń przy współpracy ze sprzęgłem odśrodkowym może odbywać się tylko bezstopniowo, (szajba o zmiennej średnicy). W zależności od obrotów zmienia swoją średnicę(tzw. Wariator), pojazd rusza i jedzie płynnie coraz szybciej. Jednak ze względu na ślizgający się pas klinowy nie przeniesie to dużych obciążeń. Przekładnie bezstopniowe przenoszące duże obciążenia to skomplikowane i kosztowne zespoły napędowe gdzie pas główny zbudowany jest z wielu elementów metalowych. W traktorach najczęściej stosuje się przekładnie hydrauliczne, ze względu na niezawodność i komfort operatora.
RobFra
Posty: 157
Rejestracja: 13 wrz 2011, 19:27

RE: Sprzęgło odśrodkowe

Post autor: RobFra »

A ja coś kojarzę, że w C-308 to nie jest dźwignia od sprzęgła tylko od hamulca na sprzęgło odśrodkowe.
Normalnie jak naciskamy dźwignie sprzęgła to rozłącza napęd i można zmienić bieg. Silnik wyje.
W C-308 jak naciśniemy to hamuje sprzęgło (i silnik) więc rozłącza napęd i można zmienić bieg. Silnik jest hamowany.
Chyba widać pewną wadę w różnicy działania.
Awatar użytkownika
pksa
Posty: 27
Rejestracja: 12 sie 2012, 16:23

RE: Sprzęgło odśrodkowe

Post autor: pksa »

No właśnie. W C-308 jest właśnie sprzęgło odśrodkowe. Jednocześnie jest linka do wysprzęglania (tak przynajmniej myślałem) i możliwość zmiany biegów. Słyszałem już o tym, że użycie tej linki (tak jak w rowerze) powoduje jednocześnie hamowanie.

Ale na jakiej zasadzie odbywa się to hamowanie? W zasadzie działania takiego sprzęgła nie widzę jakoś mechanizmu hamowania.
A czy w ogóle w moim C-308 muszę używać tej linki przy zmianie biegów?
RobFra
Posty: 157
Rejestracja: 13 wrz 2011, 19:27

RE: Sprzęgło odśrodkowe

Post autor: RobFra »

pksa napisał/a:
A czy w ogóle w moim C-308 muszę używać tej linki przy zmianie biegów?
Jak se trafisz z obrotami to nie.
jacek0106
Posty: 686
Rejestracja: 11 lut 2012, 19:38

RE: Sprzęgło odśrodkowe

Post autor: jacek0106 »

To by wychodziło na to że przy każdej nie inwazyjnej zmianie biegów trzeba by się zatrzymać
Awatar użytkownika
Santi2006
Posty: 302
Rejestracja: 17 maja 2009, 12:17

RE: Sprzęgło odśrodkowe

Post autor: Santi2006 »

W ciągniczku Ursus 308 jest sprzęgło odśrodkowe. A ta dźwignia co wychodzi z boku to jest hamulec. Wygląda to tak, sprzęgło odśrodkowe chodzi w bębnie (obudowie) a po wew obudowy jest taśma hamulca. W tym ciągniczku biegi włączane są tylko z postoju tak jest wg instrukcji. Przełączenie biegu podczas jazdy grozi uszkodzeniem skrzyni. Ciągniczek ma takie przełożenie że można ruszyć bez problemu z 1 biegu jak i 3.
Awatar użytkownika
pksa
Posty: 27
Rejestracja: 12 sie 2012, 16:23

RE: Sprzęgło odśrodkowe

Post autor: pksa »

Santi, dzięki za rzeczowe wyjaśnienie. Tak też się coś domyślałem, że ta dzwignia to nie to samo co w przypadku sprzęgła ciernego i nie że z biegami jest inaczej.

A jak kupowałem swojego C-308 to właściciel zawzięcie wrzucał biegił w trakcie jazdy z więlkim zgrzytem podsumowaując, że trzeba sprzęgło doregulować i będzie dobrze....:)
ODPOWIEDZ