Ciągnik trójkołowy "JAROMKA" na bazie Dzik 2

Wszystkie małe ciągniczki takie jak Ursus C-308, Dzik, Mrówka
Mirek0805
Posty: 3
Rejestracja: 19 lip 2013, 16:29

Ciągnik trójkołowy "JAROMKA" na bazie Dzik 2

Post autor: Mirek0805 »

Witam, jestem nowy na forum, chociaż stronę odwiedzałem nie raz. Właśnie przywiozłem czterokołowego Dzika 2 z przyczepą od rodziny. Ciągnik jest w rodzinie od lat siedemdziesiątych, kiedy to kupił go mój dziadek i z informacji przekazanych mi dowiedziałem się, że oryginalnie był trójkołowy. Później z uwagi na słabą trakcję podczas prac polowych został przerobiony na czterokołowy. Przebudowę wykonał teść wuja, więc jest nadzieja, że oryginalny przód gdzieś się zachował. Ja przywiozłem ciągnik z myślą przystosowania do odśnieżania, a przyczepę do C-355. Jednak teraz zastanawiam się nad przywróceniem go do stanu oryginalnego, tym bardziej, że dorobiona przednia oś wymaga przebudowy przed zamontowaniem pługa do odśnieżania. Tabliczka znamionowa potwierdza te dane:
Nazwa: Ciągnik Trójkołowy "JAROMKA"
Rok budowy: 1968
Producent: Jarociński Zakład Przemysłu Maszynowego Leśnictwa Przedsiębiorstwo Państwowe
W internecie nie znalazłem żadnych informacji na temat tego ciągnika. Jeżeli ktoś posiada taki ciągnik, dokumentację czy zdjęcia będę bardzo wdzięczny za wszelkie informacje. Z góry dziękuję.
Awatar użytkownika
Jacek ze Skansena
Posty: 2797
Rejestracja: 17 paź 2006, 11:22

RE: Ciągnik trójkołowy "JAROMKA" na bazie Dzik 2

Post autor: Jacek ze Skansena »

Cześć czy to jest ciągnik Dzik w wersji 3 kołowej w oryginale? Jakieś foto by pomogło w przybliżeniu Ciągniczka.
Mirek0805
Posty: 3
Rejestracja: 19 lip 2013, 16:29

RE: Ciągnik trójkołowy "JAROMKA" na bazie Dzik 2

Post autor: Mirek0805 »

"...oryginalnie był trójkołowy. Później z uwagi na słabą trakcję podczas prac polowych został przerobiony na czterokołowy. ...Tabliczka znamionowa potwierdza te dane:
Nazwa: Ciągnik Trójkołowy "JAROMKA"
Rok budowy: 1968
Producent: Jarociński Zakład Przemysłu Maszynowego Leśnictwa Przedsiębiorstwo Państwowe"

Ojciec również potwierdził, że w oryginale był trójkołowy. Więc w 100% wyszedł z fabryki trójkołowy. Dziadek odkupił go ze szkoły podstawowej gdzie wykorzystywany był do prac gospodarskich. Z tego co zauważyłem to z boku podstawy siedzenia jest również nazwa "Jaromka". W tej chwili siedzenie jest przed silnikiem, ale wujek mówi, że mogło znajdować się nad silnikiem. Przednia maska wygląda jak skrócona maska z Dzika-2 i jest zakryta od tyłu półokrągłą przetłoczoną blachą na której znajduje się mała tabliczka. Z góry na łączeniu przedniej i tylnej części maski znajduje się otwór przez który przechodzi kierownica. Maska jest otwierana od góry tzn. tylko jej górna pokrywa. Jak tylko czas pozwoli wrzucę zdjęcia.
MARIO83
Posty: 180
Rejestracja: 10 paź 2008, 21:43

RE: Ciągnik trójkołowy "JAROMKA" na bazie Dzik 2

Post autor: MARIO83 »

Kojarzę że kiedyś na allegro był właśnie taki trzykołowy dzik i sprzedający podawał że jest to orginał wyprodukowany w Jarocinie.
Awatar użytkownika
Jacek ze Skansena
Posty: 2797
Rejestracja: 17 paź 2006, 11:22

RE: Ciągnik trójkołowy "JAROMKA" na bazie Dzik 2

Post autor: Jacek ze Skansena »

Mario masz dobrą pamięć. Było coś takiego na Allegro ale to kilka lat wstecz.
wiechuch
Posty: 68
Rejestracja: 05 lip 2009, 11:10

RE: Ciągnik trójkołowy "JAROMKA" na bazie Dzik 2

Post autor: wiechuch »

W czerwcu 2012 roku była do sprzedania w Jastrzębiu Zdroju oraz w tym roku w lutym ten sam człowiek wystawił Jaromkę w portalu Sprzedajemy.pl z przyczepą , 2 silnikami oraz bronami.
Awatar użytkownika
Jacek ze Skansena
Posty: 2797
Rejestracja: 17 paź 2006, 11:22

RE: Ciągnik trójkołowy "JAROMKA" na bazie Dzik 2

Post autor: Jacek ze Skansena »

Marek to jest Ursus C 308 na 3 kołach. Tamto to Dzik 2 na 3 kołach. Wieczorem może jakieś foto uda się wstawić.
Muran001
Posty: 316
Rejestracja: 31 gru 2011, 12:23

RE: Ciągnik trójkołowy "JAROMKA" na bazie Dzik 2

Post autor: Muran001 »

Przepraszam, że wtrącam się.

Czy tak wyglądał Dzik trójkołowy z Jarocina?

http://tablica.pl/oferta/traktorek-ala- ... e2cf47e4e6
Awatar użytkownika
pawelll48
Posty: 232
Rejestracja: 18 lis 2011, 23:44

RE: Ciągnik trójkołowy "JAROMKA" na bazie Dzik 2

Post autor: pawelll48 »

Tak
Awatar użytkownika
Jacek ze Skansena
Posty: 2797
Rejestracja: 17 paź 2006, 11:22

RE: Ciągnik trójkołowy "JAROMKA" na bazie Dzik 2

Post autor: Jacek ze Skansena »

Chce go łyknąć to niech jak możecie to rozumiecie.
Awatar użytkownika
pawelll48
Posty: 232
Rejestracja: 18 lis 2011, 23:44

RE: Ciągnik trójkołowy "JAROMKA" na bazie Dzik 2

Post autor: pawelll48 »

Myślę, że dziczek z ładnej okazji ;)
Darcio
Posty: 81
Rejestracja: 11 sie 2007, 20:28

RE: Ciągnik trójkołowy "JAROMKA" na bazie Dzik 2

Post autor: Darcio »

Ten trzykołowy Dzik to pewnie coś takiego: http://tablica.pl/oferta/traktorek-ala- ... e2cf47e4e6
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1539
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

RE: Ciągnik trójkołowy "JAROMKA" na bazie Dzik 2

Post autor: marek »

Przeszukałem neta w temacie dzik trójkołowy i nawet znawcy dzików nie wspominają że Dzik miał kiedykolwiek trzy koła.Opisy dotyczące historii produkcji też nic o tym nie wspominają.Na tabliczce jest , jak twierdzi założyciel tematu. ,,ciągnik trójkołowy Jaremka" i nic o Dziku.To że jakaś firma wykorzystała podzespoły Dzika i coś tam wyprodukowała pod inną zresztą nazwą to nazywanie tego Dzikiem jest chyba nadinterpretacją.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Dzik_%28ci ... oosiowy%29 Takie mam zdanie ( takie są znane mi fakty) i pozwólcie że będę go się trzymał.Nie jestem fanem Dzików ale zasięgałem porady znawców.Ale wizualnie sprzęt ładny.A i nie krzyczcie na mnie.:D
Awatar użytkownika
Jacek ze Skansena
Posty: 2797
Rejestracja: 17 paź 2006, 11:22

RE: Ciągnik trójkołowy "JAROMKA" na bazie Dzik 2

Post autor: Jacek ze Skansena »

Myślę, że wyprodukowano ich niewiele dla określonych celów. Fajnie by było jakby kogoś poszukać z Jarocina, kogoś kto to produkował. Na pewno jest jeszcze ktoś kto zajmował się produkcją "Jaremki"
Mirek0805
Posty: 3
Rejestracja: 19 lip 2013, 16:29

RE: Ciągnik trójkołowy "JAROMKA" na bazie Dzik 2

Post autor: Mirek0805 »

Dziękuję za link do ogłoszenia ze zdjęciami. To jest oryginalna "Jaromka" zresztą z moich okolic. Rocznik również ten sam. Kiedyś znalazłem ogłoszenie z Jastrzębia Zdroju jednak bez zdjęć. Widocznie trafiła w nasze okolice partia tego sprzętu.
ODPOWIEDZ