wałek atakujący TUR 10 D/ Dzik 21

Wszystkie małe ciągniczki takie jak Ursus C-308, Dzik, Mrówka
malinka
Posty: 3
Rejestracja: 03 kwie 2014, 18:23

wałek atakujący TUR 10 D/ Dzik 21

Post autor: malinka »

Witam, posiadam traktorek TUR 10 D. Jestem posiadaczem tej maszyny od niedawna. Podczas małych prac miała miejsce awaria wałka atakującego (most tylnego napędu). Dowiedziałem się również, że ta część pasuje od Dzika 21.Czy ktoś ma może informacje na temat dostępu do części tych modelów lub posiada taką część ? Proszę o jakąśkolwiek podpowiedz gdzie mogę zdobyć tę część.
Darcio
Posty: 81
Rejestracja: 11 sie 2007, 20:28

RE: wałek atakujący TUR 10 D/ Dzik 21

Post autor: Darcio »

Tak. Pasuje wałek atakujący od Dzika, bo Tur ma skrzynię z tego traktorka. Nowego wałka nie dostaniesz w żadnym sklepie. Na allegro trafiają się (kiedyś widziałem nawet nowy w komplecie z kołem talerzowym) ale oferowane są bardzo drogo. Spotkałem się też kiedyś z opisem adaptacji koła i wałka od malucha -chyba robił to któryś z kolegów z forum- ale sprawa jest skomplikowana i kosztowna. Reasumując: przeszukiwanie allegro (najlepiej wałek w komplecie z kołem) lub kupno całej skrzyni, co wcale nie musi kosztować dużo więcej niż sam wałek. Przyczyną uszkodzenia była prawdopodobnie niewłaściwa regulacja zazębienia wałka. Tak na marginesie ile trzeba zainwestować w zakup Tur-a?
Adasiek123
Posty: 438
Rejestracja: 21 sty 2014, 20:13

RE: wałek atakujący TUR 10 D/ Dzik 21

Post autor: Adasiek123 »

Dokładnie,skrzynia TURA jest ta sama co w DZIKU.Z wałkiem jest problem,nie kupisz nowego w sklepie,kiedyś kupowałem u producenta w Gorzowie,ale dzisiaj zapomnij.Poza tym wymienia się wałek atakujący razem z kołem talerzowym w komplecie(stare koło na pewno jest pokaleczone,nie ma cudów).Luz między wałkiem a talerzem regulowało się na gazetę{ma ją zaginać nie kalecząc tzn. nie przecinać,wtedy jest odpowiedni luz}.Przegladaj allegro,można jeszcze trafić,ale ceny...W razie kupna całej skrzynki,zwracaj szczególną uwagę właśnie na atak i talerz-u mnie wałek siadał jak Dzik był przerobiony na 4 koła.Swoją drogą w Ursusie C308 jest to rozwiązane dużo lepiej,zęby na wałku i kole są proste,dużo delikatniejsze niż w Dziku,ale żywotniejsze.
malinka
Posty: 3
Rejestracja: 03 kwie 2014, 18:23

RE: wałek atakujący TUR 10 D/ Dzik 21

Post autor: malinka »

Dzięki za informacje. Jak myślisz; czy wytoczenie nowego wałka i odpowiedni frez coś tutaj pomogą w tej sytuacji ? mam na myśli głównie materiał z jakiego jest ten wałek wykonany. Zrobienie nowego nieoryginalnego wałka jest chyba ostatecznością w tej sytuacji prawda ? Odpowiadając na twoje pytanie za Tur-a zapłaciłem 3,5 tyś. Widziałem, że są nawet takie za 8 tyś więc myślę, że trafiła mi się dobra oferta. Mój TUR jest naprawdę zadbany, widać, że poprzedni właściciel o niego dbał.
Awatar użytkownika
URSUS c 328
Posty: 273
Rejestracja: 06 sty 2008, 14:55

RE: wałek atakujący TUR 10 D/ Dzik 21

Post autor: URSUS c 328 »

Tu masz dużo części do dzika, atak i koło talerzowy chyba nowe
http://allegro.pl/dzik-nowe-i4084481350.html
Adasiek123
Posty: 438
Rejestracja: 21 sty 2014, 20:13

RE: wałek atakujący TUR 10 D/ Dzik 21

Post autor: Adasiek123 »

Atak i koło chyba nowe,ale zwróć uwagę na zęby -na każdym inne(zdj.pierwsze).Okazja była,ale domyślam się dlaczego za takie pieniądze...
malinka
Posty: 3
Rejestracja: 03 kwie 2014, 18:23

RE: wałek atakujący TUR 10 D/ Dzik 21

Post autor: malinka »

Ok, dzięki wielkie za podpowiedzi. Co myślicie o odpowiednim toczeniu i frezowaniu takiego wałka na własną rękę? z jakiego materiału musiało by to być wykonane żeby było to trwałe? Czy to się w ogóle opłaca ?
chodkii
Posty: 148
Rejestracja: 22 sty 2008, 23:51

RE: wałek atakujący TUR 10 D/ Dzik 21

Post autor: chodkii »

wszystko Jest do wykonania odpowiedni warsztat maszyny i obróbka cieplna
Darcio
Posty: 81
Rejestracja: 11 sie 2007, 20:28

RE: wałek atakujący TUR 10 D/ Dzik 21

Post autor: Darcio »

Wykonanie całości od nowa raczej nie ma sensu. Koszt obróbki przy jednostkowej produkcji będzie bardzo duży (toczenie, frezowanie zębów, obróbka cieplna), jednocześnie nie będzie pewności, czy część będzie odpowiednio wytrzymała. Moim zdaniem łatwiej byłoby przerobić przekładnię z Fiata 126p. Są one jeszcze dostępne. Jak wcześniej pisałem widziałem kiedyś opis przeróbki ale obecnie nie mogę tego odnaleźć. Mniej więcej wyglądało to tak: wytoczona odpowiednia flansza pod nowe koło talerzowe umożliwiająca zamocowanie do mechanizmu różnicowego. wałki atakujace zatoczone w ten sposób, że możliwe było połączenie starego z częścią uzębioną nowego wałka. Jednak nie jest to takie proste jak się pisze. Zaletą tego rozwiązania jest wykorzystanie dostępnych części wykonanych w odpowiedniej technologii i z dużym zapasem mocy, odpada frezowanie i hartowanie kół.
Wałek wystawiony jest na allegro ale widziałem go tam wielokrotnie, więc albo ma jakieś wady (np. wałek i koło nie stanowią kompletu) albo sprzedawca chce zrobić interes życia.
http://allegro.pl/nakretka-walek-atakuj ... 97149.html
adam1975
Posty: 1
Rejestracja: 25 paź 2014, 19:51

RE: wałek atakujący TUR 10 D/ Dzik 21

Post autor: adam1975 »

Mam ten sam problem. Malinka jak go rozwiązałeś ? :D
ODPOWIEDZ