TUR-10D, problem z blokadami

Wszystkie małe ciągniczki takie jak Ursus C-308, Dzik, Mrówka
olorin669
Posty: 2
Rejestracja: 28 maja 2014, 22:45

TUR-10D, problem z blokadami

Post autor: olorin669 »

Witam,
Jestem świeżym posiadaczem ciągniczka TUR-10d. Po zakupie (niestety) zauważyłem, że TUR pracuje na włączonej blokadzie obu kół. Próbowałem blokadę rozłączyć, ale bezskutecznie. W dniu wczorajszym zdecydowałem się zdjąć górną pokrywę skrzyni, aby zobaczyć jak to wszytko działa (żaden ze mnie mechanik, choć nie boję się rąk ubrudzić i sam coś zrobić). Niestety od góry nie bardzo da się prześledzić cały proces blokady. Złożyłem wszystko z powrotem, Cała operacja miała jednak sens, bo zauważyłem że poprzedni właściciel założył odwrotnie dekielek wyznaczający ruch dźwigienki blokad, co wcześniej nie pozwalało na ruch tej dźwigienki w prawo i w lewo (nie można było załączyć blokady lewego i prawego koła). Po obróceniu o 180 stopni pokrywki popróbowałem różnych położeń dźwigienki i zauważyłem, że po zblokowaniu lewego koła ciągniczek nie rusza po załączeniu biegu "do przodu". Natomiast kiedy załączyłem "wsteczny" to ruszył i zgodnie z blokadą ruszyło jedno koło. Trochę to wyglądało tak jakby napęd był rozłączony dźwignią znajdującą się z tyłu skrzyni. Po kilku próbach manipulowania dźwigienkami unieruchomiłem ciągnik na dobre tzn. napędy zostały rozłączone. Nie pomaga przestawianie dźwigni rozłączające napęd na oba koła. Czuję, że skrzynia padła na dobre.

Może ktoś tutaj naprawiał skrzynię dzika i mógłby mi podpowiedzieć od czego w ogóle zacząć ewentualną naprawę. Co sie tak naprawdę stało?

pozdrawiam
Krzysiek
Darcio
Posty: 81
Rejestracja: 11 sie 2007, 20:28

RE: TUR-10D, problem z blokadami

Post autor: Darcio »

Na początek przeczytaj instrukcję obsługi. Jest tam opis używania blokady i rozłączania napędu. Może tam znajdziesz rozwiązanie.
http://muerte28.republika.pl/
olorin669
Posty: 2
Rejestracja: 28 maja 2014, 22:45

RE: TUR-10D, problem z blokadami

Post autor: olorin669 »

Mam tą instrukcję i oczywiście czytałem. Dźwigniami załączania blokad umiem się posługiwać. To raczej nie w tym problem, ale dzięki za odzew.

pozdrawiam
ODPOWIEDZ