dzik 21-4k oryginalny dzik na 4 kołach?

Wszystkie małe ciągniczki takie jak Ursus C-308, Dzik, Mrówka
Mariuszczs
Posty: 386
Rejestracja: 10 cze 2012, 9:53

RE: dzik 21-4k oryginalny dzik na 4 kołach?

Post autor: Mariuszczs »

dzik 96 czego jest więcej ? Podałeś linki do samów i każdy jest inny ...sorry ale się tak napaliłeś jak założyciel tematu .

wersja skrócona ... robili wersje standard, poszerzane, zwężane, skrócone wydłużone, podwyższone, obniżone *sarcasm*
dzik96
Posty: 173
Rejestracja: 08 sie 2012, 11:53

RE: dzik 21-4k oryginalny dzik na 4 kołach?

Post autor: dzik96 »

Na pewno każdy inny, ale bazują na tej samej konstrukcji moim zdaniem. Wersja skrócona- tak napisałem, bo wiem że jego właściciel sam go skrócił. Skąd wiem- widziałem filmiki i zdjęcia. A czy się napaliłem? No nie wiem, ale chcę się też czegoś dowiedzieć. Chyba po to jest to forum, no nie?
Jeszcze raz proszę w imieniu moim i myślę, że założyciela tematu też, żeby popatrzeć na to z trochę innej perspektywy. Podałem kilka przykładów, żeby udowodnić że jest więcej dziwnym trafem podobnych traktorków.
Mariuszczs
Posty: 386
Rejestracja: 10 cze 2012, 9:53

RE: dzik 21-4k oryginalny dzik na 4 kołach?

Post autor: Mariuszczs »

Traf nie jest dziwny tylko łatwo wykorzystać skrzynię od dzika która ma biegi, osie .... i element od kierownicy do którego przykręcali siedzenie. Każdy jest inny a nie inne wersje.
Osoby bardziej wyrafinowane robiły siedzenie nie za ciągnikiem tylko na nim . Normalnie do produkcji seryjnej nie opłacało by się oprócz skrzyni kupować ramy z pod niej, obciążników, tego elementu kierownicy .
Po przejściu dzika do wuko robiono tam potem ciągniki na tej skrzyni 4 kołowe np TUR10D . Nawet zgrabne maszynki .
rzeznik2555
Posty: 177
Rejestracja: 03 lis 2011, 19:55

RE: dzik 21-4k oryginalny dzik na 4 kołach?

Post autor: rzeznik2555 »

Mogę się mylić ale koła to tak jakby w każdej konstrukcji są takie same i drążki do zmiany biegów , nawet mój wujek kiedyś coś takiego posiadał . Ale jak padł oryginalny silnik to założony był S301 i przekładnia kątowa przy sprzęgle i przednia rama była mocowana tez na kliny
Mariuszczs
Posty: 386
Rejestracja: 10 cze 2012, 9:53

RE: dzik 21-4k oryginalny dzik na 4 kołach?

Post autor: Mariuszczs »

Rzeźnia jest - tam ludzie się chwalą jak przerobili dziki na 4 kołowce. I piszą czytelnie np "Sam na bazie dzika " lub "sprzedam dzika przerobionego na 4 koła" ....
Koła przednie nie wszystkie są takie same ale tylne jak najbardziej bo dziki miały koła takie same a nie każdy inne. Jeszcze niech ktoś napisze że obciążniki na tylne osie są takie same ....
Dlaczego miały by być inne drążki od zmiany biegów w dzikach ?

Czy koła przednie to takie jak w przegrabiarkach ? Nie za długo mieszkam na wsi to słabo się orientuje .
Adasiek123
Posty: 438
Rejestracja: 21 sty 2014, 20:13

RE: dzik 21-4k oryginalny dzik na 4 kołach?

Post autor: Adasiek123 »

Świetnie to ująłeś Mariuszczs....Też nie dziwię się właścicielowi,że chciałby dowiedzieć się jak najwięcej na jego temat.Tak jak napisałem wcześniej-chciałbym wierzyć,że jest to krótka wersja fabryczna.Koła przednie to 5.00-9 (np. snopowiązałka-koło zbożowe).
Awatar użytkownika
Jakub 21-4k
Posty: 10
Rejestracja: 19 sty 2015, 22:40

RE: dzik 21-4k oryginalny dzik na 4 kołach?

Post autor: Jakub 21-4k »

gdzie dwóch polaków tam niestety 3 zdania.
W woli sprostowania temat założyłem nie po to żeby wszystkim wmówić że odnalazłem jedyny na świecie egzemplarz prototypowy 4 kołowego dzika, a następnie wystawić go na allegro za milion jak na światowej sławy unikat prrzystało. Ciągnik ma dla mnie moją wartość nie ukrywam że sentymentalną, i dlatego zostanie doprowadzony do stanu jaki ja uważam za oryginalny, tzn godny z tym co pamiętam i mam na starych zdjęciach.
Mówię tylko że na tyle na ile udało mi się zgłębić jego historię, z tego co się u nas zawsze mówiło , dzik wyjechał z fabryki na 4 kółkach. a w życiu zagadki trzeba rozwiązywać a plotki dementować i stąd pomysł na temat.
co do przedniej osi to bardzo dziękuje za wyjaśnienie tematu, i jestem przekonany że pochodzi z c325,328. I jest to normalne. jak wiemy wykorzystywanie istniejących na rynku elementów do tworzenia nowych konstrukcji było i jest powszechne, szczeggólnie przy tak małym zakładzie jak fabryka dzika, stąd w całym rwpg mieliśmy te same hamulce przekładnie kierownicze reflektory, migacze...... to samo dotyczy przednich kólek które sę nie tylko z przewracarki ale również z prasy, młockarni i wielu innych ustrojstw. tego nikt nie neguje.
Co do nr to jest on odlany na przedniej osi, i właśnie ten nr widnieje w dokumentach ewidencyjnych z energomontażu jako nr ramy. Możemy również przyjąć logiczne założenie że energomontaż wciągnął pojazd do ewidencji raczej po jego zakupie ( z fabryki), więć ciąnik trafił do nich z przednią osią, bo inaczej spisali by nr z tabliczki znamionowej ze skrzyni a tam jest inny.
I stąd hipoteza poparta marnymi ale zawsze dokumentami że fabryka wyprodukowała dzika na 4 kołach z czego 2 są z przewracarki, i z przerobioną osią z c325 i taką maską. oczywiście nikogo nie namawiam żeby się z tym zgadzał.
Zanim wszyscy przestaną się interesować tematem mam jeszcze pytanie odnośnie przyczepy która była do dzika w komplecie dodałem jedno narazie takie sobie zdjęcie może jutro zrobię lepsze
https://plus.google.com/photos/11795051 ... 5or70ovNAg
Ja osobiście widziałem 2 lub 3 takie przyczepy, więc tu jestem pewny że to jakaś seryjna produkcja ale kto i do czego to produkował? rad bym widzieć.



http://olx.pl/oferta/traktorek-ciagnicz ... 7tYjF.html
Dzięki za linka
No i co panowie bo o ile się dobrze przyjżałem to to coś ma identyczną konstrukcję od przedniej osi po tylne błotniki tylko maski nie ma
Awatar użytkownika
Jacek ze Skansena
Posty: 2797
Rejestracja: 17 paź 2006, 11:22

RE: dzik 21-4k oryginalny dzik na 4 kołach?

Post autor: Jacek ze Skansena »

Coś wam powiem. Mam kolegę i posiada on takie cosi podobne strasznie mocno do twojego 4 kołowego Dzika. podeślę foto tylko podaj maila oki



Fotka podesłana do Pawła to moze niebawem wstawi.
Awatar użytkownika
Jakub 21-4k
Posty: 10
Rejestracja: 19 sty 2015, 22:40

RE: dzik 21-4k oryginalny dzik na 4 kołach?

Post autor: Jakub 21-4k »

http://olx.pl/oferta/dzik-ciagnik-trakt ... 68aLx.html
A tu jest 3 ten jest już identyczny jak mój i nie mówie tu tylko o masce ale o osi przekładni kierowniczej obciążniku przednim skrzynkach drążkach kierowniczych(u mnie są przerabiane ale były takiejak w tym) błotnikach nawet kolor maski o mnie był kiedyś podobny
no 3 takie same samoróby bądźmy poważni. Czekam na opinie
Podziękowania dla michalloo321 który znalazł linki
Awatar użytkownika
parys74
Posty: 75
Rejestracja: 21 paź 2011, 21:38

RE: dzik 21-4k oryginalny dzik na 4 kołach?

Post autor: parys74 »

Jako że mieszkam pod Gorzowem, a wcześniej mieszkałem obok jednego z dwóch zakładów GZML-u postanowiłem spotkać się z dawnymi pracownikami tej fabryki, notabene wcale nie małej. Właśnie wczoraj rozmawiałem z dwoma starszymi panami byłymi pracownikami GZML i zdecydowanie twierdzą że Dziki były produkowane tylko w wersji dwukołowej. Jeden z nich pracował w biurze konstruktorskim, a drugi był tokarzem
Darcio
Posty: 81
Rejestracja: 11 sie 2007, 20:28

RE: dzik 21-4k oryginalny dzik na 4 kołach?

Post autor: Darcio »

W czasopiśmie "Zrób Sam" nr 4/82 jest artykuł pt. Jak zrobić traktorek z ciągnika ogrodowego "Dzik"? Są tam trzy zdjęcia oraz krótki opis wraz z informacją o możliwości kontaktu z konstruktorem. Nie ma wzmianki o fabrycznych wersjach czterokołowych, na których można się wzorować. Stąd wniosek, że prawdopodobnie takich nie było. Artykuł mógł być inspiracją dla posiadaczy dwukołowców. Podobieństwa konstrukcji powstałych w różnych miejscach mogą wynikać z niewielkiego asortymentu dostępnych części. W różnych rejonach Dziki cieszyły się różną popularnością. Np. w moim regionie (północno-wschodnie mazowsze) w ogóle ich nie kupowano (nigdy w promieniu kilkudziesięciu kilometrów nie widziałem takiego pojazdu).
Zdjęcie artykułu wysłałem do administratora z prośbą o dołączenie.
Mariuszczs
Posty: 386
Rejestracja: 10 cze 2012, 9:53

RE: dzik 21-4k oryginalny dzik na 4 kołach?

Post autor: Mariuszczs »

Obciążniki tak dzik takie posiadał fabrycznie więc i temu konstruktorowi się przydały. Obciążniki przednie się różnią - ciekawe który ma oryginalny .
Jakub - widać po tym trzecim przykładzie ze w twoim brakuje deski rozdzielczej - musisz gdzieś taką zdobyć - będzie bardzo trudno zapewne ale może gdzieś będzie taka sama od 4 kołowca zupełnie nie związana z dzikiem jednoosiowym .....*sarcasm*

No i u ciebie jest uboższa wersja fotela z podparciem tylko centralnie.

Do tej pory robi się w zakładach jakieś maszyny, pojazdy w pojedynczych egzemplarzach na dostępnych częsciach, ale nie można tego nazwać fabryką tych rzeczy .

Taki wysoki numer ramy oznacza że jest tego pełno.
Adasiek123
Posty: 438
Rejestracja: 21 sty 2014, 20:13

RE: dzik 21-4k oryginalny dzik na 4 kołach?

Post autor: Adasiek123 »

Jakub,ta przyczepka przypomina mi raczej tą od Tura10d.Pomysł z założeniem tematu miałeś dobry,myślę że nikt tego nie neguje-nie ukrywam że mnie też temat zainteresował,bo Dziki interesowały mnie od dziecka.Przednie koła nie są od żadnej przewracarki (chyba że ktoś przerabiał?)Temat na pewno warto drążyc dalej.Powodzenia.
Awatar użytkownika
Jacek ze Skansena
Posty: 2797
Rejestracja: 17 paź 2006, 11:22

RE: dzik 21-4k oryginalny dzik na 4 kołach?

Post autor: Jacek ze Skansena »

Kiedyś Tymon mówił mi, że jego tata lub wujek produkował małe samy, które wykonał kilkanaście egz i wszystkie były identyczne. Może to taka produkcja byłą.
Awatar użytkownika
damber
Posty: 2568
Rejestracja: 29 lis 2009, 19:18
Kontakt:

RE: dzik 21-4k oryginalny dzik na 4 kołach?

Post autor: damber »

Te przednie koła nie są czasem z kopaczki elewatorowej, bo taki mi jakoś bardzo podobnie wyglądają ;)
Facebook. old URSUS tractor
Mariuszczs
Posty: 386
Rejestracja: 10 cze 2012, 9:53

RE: dzik 21-4k oryginalny dzik na 4 kołach?

Post autor: Mariuszczs »

To ja zadam pytanie - cofnijmy się do lat 70-80 i jakie części mamy do wyboru na budowanie sama w oparciu na skrzyni dzika ?
Awatar użytkownika
baro
Posty: 584
Rejestracja: 19 sty 2010, 19:17

RE: dzik 21-4k oryginalny dzik na 4 kołach?

Post autor: baro »

Części mamy takie jakie sie da wyniesc z fabryki w której se pracuje :P bo w tych czasach kupic cos było ciezko :P
Awatar użytkownika
Jakub 21-4k
Posty: 10
Rejestracja: 19 sty 2015, 22:40

RE: dzik 21-4k oryginalny dzik na 4 kołach?

Post autor: Jakub 21-4k »

co do deski rozdzielczej to oczywiście że mam identyczną jak w tym przykładzie, z kontrolkami i przełącznikiem migaczy. No ale idąc waszym tokiem rozumowania każdy mógł sobie taką zrobić a że akurat wyszła mu identyczna... Ironizując dalej ja w moim Junaku mam inne siedzenie niż na Twoim zdjęciu więc na pewno obydwa junaki to samoróby:)
Jeżeli chodzi o obciążniki to nie chodzi mi o te oryginalne dzikowskie, tylko o te nad przednią osią mają one charakterystyczne wycięcie z prawej strony na drążek kierowniczy, w przykładzie bez maski tego obciążnika nie ma ale jest on wogóle zdekompletowaany.
Zanim ktoś znowu napisze że zamieszczone poniżej przykłady nie mająze sobą wiele wspólnego niech przyjży się im jeszcze raz niech
zwróćcie uwagę na przednie osie- wszystkie są identyczne
skrzynki narzędziowe te duże za przed silnikiem
konstrukcje ramy przedniej
przednie obciążniki to takie blaszene skrzynki nad przednią osią wypełnione pieskiem.
układ kierowniczy ten u mnie jest przerobiony jak już pisałem ale w dwóch pozostałych egzemplażech są identyczne.
błotniki.tylne

Te elementy które wymieniłem wyżej nie są podobne , zrobione według podobnego wzoru tylko identyczne. kto je robił? no na pewno nie każdy sobie w garażu, na pewno trzech Heńków nie wyniosło z fabryki takich samych elementów i nie poskładało ich w identyczny sposób, proszę Was.
http://olx.pl/oferta/dzik-ciagnik-trakt ... 68aLx.html
https://plus.google.com/photos/11795051 ... 5or70ovNAg
http://olx.pl/oferta/traktorek-ciagnicz ... 7tYjF.html
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12232
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: dzik 21-4k oryginalny dzik na 4 kołach?

Post autor: Ursus »

Wrzucam na życzenie

Obrazek
Obrazek




Obrazek
Obrazek
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
ODPOWIEDZ