dzik 21-4k oryginalny dzik na 4 kołach?

Wszystkie małe ciągniczki takie jak Ursus C-308, Dzik, Mrówka
Awatar użytkownika
Jakub 21-4k
Posty: 10
Rejestracja: 19 sty 2015, 22:40

dzik 21-4k oryginalny dzik na 4 kołach?

Post autor: Jakub 21-4k »

W związku z rozpoczętym przeze mnie remontem ciągnika dzik, zwracam się do szanownego Gremium z pytaniem czy spotkał się ktoś z wersją czterokołową dzika, gdyż ja właśnie taką wersję staram się przywrócić do życia. Oczywiście nie zawracałbym wszystkim głowy gdyby to była jakaś mniej lub bardziej udana ,,samoróba", ale z informacji jakie posiadam jest to fabryczna wersja 4 kołowa do której zresztą posiadam również 2 osiową fabryczną przyczepę. Całość była odkupiona w latach 80 od przedsiębiorstwa Elektromontaż nr1 Zakład transportu i Sprzętu. W tym protokole zdawczo odbiorczym widnieje on jako
ciągnik rolniczy Dzik 21-4k nr fabryczny 17740 nr silnika 15534 nr ewid 428 sprawny bez braków.
Za wszelkie informacje będę wdzięczny. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Jacek ze Skansena
Posty: 2797
Rejestracja: 17 paź 2006, 11:22

RE: dzik 21-4k oryginalny dzik na 4 kołach?

Post autor: Jacek ze Skansena »

No to by się zdało to zobaczyć.
Awatar użytkownika
Jakub 21-4k
Posty: 10
Rejestracja: 19 sty 2015, 22:40

RE: dzik 21-4k oryginalny dzik na 4 kołach?

Post autor: Jakub 21-4k »

https://plus.google.com/photos/11795051 ... 5or70ovNAg

To link do moich zdjęć wykonanych ostatnio przed rozebraniem ciągnika
Awatar użytkownika
baro
Posty: 584
Rejestracja: 19 sty 2010, 19:17

RE: dzik 21-4k oryginalny dzik na 4 kołach?

Post autor: baro »

Kurczę u kolegi w krzakach coś podobnego stało ja zawsze myślałem że to sam... ciekawe czy dalej to tam stoji. A ten drugi tył to niby od tego samego? Strasznie to wygląda to wogóle zapala?
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1534
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

RE: dzik 21-4k oryginalny dzik na 4 kołach?

Post autor: marek »

Były na pewno trzykołowy C-308 na bazie dzika .Z przodu jedno z tyłu dwa.Był używany do transportu wewnątrz zakładowego.Dzik czterokołowy to raczej samoróbka.
tomektrak
Posty: 65
Rejestracja: 18 mar 2014, 21:39

RE: dzik 21-4k oryginalny dzik na 4 kołach?

Post autor: tomektrak »

Ciekawa konstrukcja a możliwe że zbudowano ich kilka bo na aukcjach z czymś podobnym się nie spotkałem albo jest coś w stylu do "doczepki" widziałem podobną konstrukcje w mf70 chodzi o doczepkę a kolego czy jest możliwość bezbolesnego wymontowania przodu to wtedy jest możliwe moje założenie maska na bank nie jest oryginalna więc tu raczej nie ma co brnąc w te stronę a tur 10 to na pewno nie jest ciekawa konstrukcja:p powodzenia
Awatar użytkownika
Jakub 21-4k
Posty: 10
Rejestracja: 19 sty 2015, 22:40

RE: dzik 21-4k oryginalny dzik na 4 kołach?

Post autor: Jakub 21-4k »

dziękuje wszestkim za zainteresowanie się tematem.
Oprucz zdjęć jest jeszcze historia mojego ciągnika. moja rodzina jest w jego posiadaniu i użytkowaniu od 1980 r i na pewnno był on już kupiony jako 4 kołowy i nie był poddawany specjalnie przeróbkom, jedynie co zostało zmienione od oryginału to kilka lat temu padła przekładnia kierownicza i została przerobiona na zastawowską oryginalnie była z syreny.
przed nami jedynym właścicielem dzika był energomontaż i z zeznań ówczesnych świadków wynikało że to również nie był ich ,,wytwór" tylko twierdzili że taki już kupili i że była to jakaś fabryczna krótka seria. z dokumentów zakupu wynika że w energomontażu był zaewidencjonowany jako dzik21-4k, i tu rodzi się pytanie czy jeżeli którys z pracowników ,,dospawał by sobie przednie kółka" to czyzmieniali by jego oznaczenie ewidencyjne? robić sobie taki kłopot.
I sprawa najważniejsza numer nadwozia z dokumentów jest odlewany na przedniej osi a nie wzięty z tabliczki znamionowej ze skrzyni (foto)
jest jeszcze sprawa przyczepy, która jest dwuosiowa i na pewno nie jest to przeróbka dzikowskiej. zdjęcia przyczepy dodam później.



Co do konstrukcji::
Z taką maską był kupiony,i raczej inna by nie pasowała bu przedni balast i skrzynia akumulatorowo narzędziowa sprawiają wrażenie dopasowanych właśnie do niej.
Cały przód mocowany jest do kłów z przodu skrzyni, tak samo jak z tyłu mocowany jest zaczep. więc bezboleśnie da się odczepić, kwestia wybicia dwóch klinów, ale pozostaje jeszcze kwestia demontażu układu kierowniczego.
Całość naprawdę nie sprawia wrażenia samoróbki. np przednia oś to odlew z odlanym nr .
przednie piasty i sforznie zwrotnicy taż nie wyglądają jak ,,z czegoś,, doklecone.
A co do stanu to zdjęcia nie oddają rozmiaru tragedii. 5 lat stania pod chmurką i nie ruszania robi swoje , nawet przednie felgii przegniły na wylot, a silnik unieruchomiły skutecznie, jak się okazało po rozebraniu, myszy znosząc skrupulatnie do wentylatora pestki ze śliwek w ilości 2 kg.
A tak właściwie to czym większy syf na początku remontu tym większa satysfakcja na końcu, nieprawdaż?
Prosił bym kolegę baro jeżeli jest taka możliwość o sprawdzenie tego znaleziska z krzaków, jeżeli było by podobne do mojego, to już coś więcej byśmy wiedzieli.
Cóż może uda się nam odtworzyć fragment zapomnianej historii ciągników Dzik. a może wręcz przeciwnie.
pozdrawiam
Awatar użytkownika
baro
Posty: 584
Rejestracja: 19 sty 2010, 19:17

RE: dzik 21-4k oryginalny dzik na 4 kołach?

Post autor: baro »

Będę kiedyś w okolicy to zrobie temu zdjęcie, a zkąd kolega jest jeśli można wiedzieć?
dzik96
Posty: 173
Rejestracja: 08 sie 2012, 11:53

RE: dzik 21-4k oryginalny dzik na 4 kołach?

Post autor: dzik96 »

Też się kiedyś zastanawiałem nad tymi dzikami. Wszyscy wiedzą o Jaromkach i Ursusie trzykołowym, również o Turze. Nikt jednak nie poruszał tematu ww dzika. Moim zdaniem to seryjna produkcja w xxx sztukach. Mówię seryjna, bo za dużo widziałem takich dzików czy to na aukcjach, czy też na filmikach. Te dziczki mają charakterystyczną konstrukcję: maska Ursusa 328 (jeśli się mylę, to mnie poprawcie), kanciate błotniki z tyłu, krótka kolumna kierownicza umieszczona za silnikiem oraz siedzisko praktycznie będące za ciągnikiem. Do tego dochodzą te małe koła z przodu oraz, wyglądający na dedykowany do tego pojazdu, obciążnik z przodu.
Awatar użytkownika
Pawelc-328-
Posty: 403
Rejestracja: 12 sie 2013, 11:32

RE: dzik 21-4k oryginalny dzik na 4 kołach?

Post autor: Pawelc-328- »

Dzikami się nie interesuje, ale oś w tym "ustrojstwie" wygląda na poobcinaną i pospawaną oś z c-325/c-328.
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

RE: dzik 21-4k oryginalny dzik na 4 kołach?

Post autor: bergman31 »

W internecie znalazłem prototyp, ale jego konstrukcja różni się od omawianego Dzika 21-4k http://lochow.archiwa.org/multimedia/bi ... d48cf1.jpg
Awatar użytkownika
Jakub 21-4k
Posty: 10
Rejestracja: 19 sty 2015, 22:40

RE: dzik 21-4k oryginalny dzik na 4 kołach?

Post autor: Jakub 21-4k »

Jestem z okolic Krakowa a konkretnie Łazy gmina Jerzmanowice będących w okolicy zapraszam na oględziny kawa zawsze się znajdzie.
Moja propozycja jest taka, jeżeli ktoś natknie się na jakieś zdjęcia, filmiki, cokolwiek czegoś podobnego to niech przesyła. Może wspólnie uda się ustalić cechy wspólne konstrukcji. Trzeba by sprawdzić czy gdzieś znajdzie się kilka jednakowych egzemplarzy.
Sprawę uważam za otwartą.
A narazie remont. A tu wiosna coraz bliżej.
Awatar użytkownika
baro
Posty: 584
Rejestracja: 19 sty 2010, 19:17

RE: dzik 21-4k oryginalny dzik na 4 kołach?

Post autor: baro »

Ja też jestem z okolic Krakowa i ten 4 kołowy dzik też jest z okolicy okolice Wieliczki...
Awatar użytkownika
Pawelc-328-
Posty: 403
Rejestracja: 12 sie 2013, 11:32

RE: dzik 21-4k oryginalny dzik na 4 kołach?

Post autor: Pawelc-328- »

Jakub 21-4k napisał:

I sprawa najważniejsza numer nadwozia z dokumentów jest odlewany na przedniej osi a nie wzięty z tabliczki znamionowej ze skrzyni (foto)

Całość naprawdę nie sprawia wrażenia samoróbki. np przednia oś to odlew z odlanym nr .
przednie piasty i sforznie zwrotnicy taż nie wyglądają jak ,,z czegoś,, dokręcone.
Teraz się przyjrzałem, na zdjęciu nr. 13 widać numer katalogowy: 50015550 który potwierdza, że oś jest z Ursusa c-325/328. ;)
Awatar użytkownika
parys74
Posty: 75
Rejestracja: 21 paź 2011, 21:38

RE: dzik 21-4k oryginalny dzik na 4 kołach?

Post autor: parys74 »

bergman31 napisał/a:
W internecie znalazłem prototyp, ale jego konstrukcja różni się od omawianego Dzika 21-4k http://lochow.archiwa.org/multimedia/bi ... d48cf1.jpg
To na pewno nie jest teren fabryki w Gorzowie Wlkp.
Mariuszczs
Posty: 386
Rejestracja: 10 cze 2012, 9:53

RE: dzik 21-4k oryginalny dzik na 4 kołach?

Post autor: Mariuszczs »

Taka ulepa miała by być fabryczna ?
dzik96
Posty: 173
Rejestracja: 08 sie 2012, 11:53

RE: dzik 21-4k oryginalny dzik na 4 kołach?

Post autor: dzik96 »

Znalazłem troche materiałów. Wydaje mi się, że są podobne do tego w omawianym temacie.
https://www.youtube.com/watch?v=POffqxqMouI
https://www.youtube.com/watch?v=N7m6FnDnIoY
http://sprzedajemy.pl/traktorek-dzik-dz ... ik,8315252
http://olx.pl/oferta/dzik-2-CID757-ID7wVI1.html
http://olx.pl/oferta/traktorek-ciagnicz ... 7tYjF.html
Tutaj w wersji nieco skróconej:
https://i1.ytimg.com/vi/bcSHdNkD3y0/hqdefault.jpg
Parę przykładów. Wszystko znalezione w Google Grafika i Youtube.
Z tego co słyszałem to dawno temu mój sąsiad też takiego miał, właśnie z maską od ursusa. Może nie była to produkcja na skalę produkcji dzika, ale jakaś krótka seria, kto wie.
Adasiek123
Posty: 438
Rejestracja: 21 sty 2014, 20:13

RE: dzik 21-4k oryginalny dzik na 4 kołach?

Post autor: Adasiek123 »

Szczerze powiedziawszy,też wątpię aby był on fabryczny,ale chciałbym w to wierzyć,że tak jest.Oznaczenie ...4k,jest pewnie numerem ewidencyjnym?Co do tego,że ktoś miał kiedyś coś podobnego z maską Ursusa o niczym nie świadczy.
dzik96
Posty: 173
Rejestracja: 08 sie 2012, 11:53

RE: dzik 21-4k oryginalny dzik na 4 kołach?

Post autor: dzik96 »

Nie wiem. Może ktoś sobie w garażyku coś klepał, ale sami widzicie, że jest tego więcej. Ja podałem kilka przykładów, ale to nie wszystko. Warto byłoby się w to zagłębić choć troszkę, a nie cały czas pisać, że to nie fabryka, że to sam. Jak coś wiecie to piszcie, a nie potwierdzajcie cały czas swojego stanowiska. Nie dziwię się właścicielowi, że chce coś więcej na jego temat wiedzieć. Sam jestem ciekawy co to jest.
Awatar użytkownika
chrapek3011
Posty: 4008
Rejestracja: 23 lip 2011, 20:44

RE: dzik 21-4k oryginalny dzik na 4 kołach?

Post autor: chrapek3011 »

Pawelc-328- napisał/a:
Jakub 21-4k napisał:

I sprawa najważniejsza numer nadwozia z dokumentów jest odlewany na przedniej osi a nie wzięty z tabliczki znamionowej ze skrzyni (foto)

Całość naprawdę nie sprawia wrażenia samoróbki. np przednia oś to odlew z odlanym nr .
przednie piasty i sforznie zwrotnicy taż nie wyglądają jak ,,z czegoś,, dokręcone.
Teraz się przyjrzałem, na zdjęciu nr. 13 widać numer katalogowy: 50015550 który potwierdza, że oś jest z Ursusa c-325/328. ;)
Niestety nie jest on oryginalny,tak jak kolega powyżej napisał...kto z ciapkami ma do czynienia to zna elementy...
ODPOWIEDZ