Dzik 21-Pytania.

Wszystkie małe ciągniczki takie jak Ursus C-308, Dzik, Mrówka
Mariuszczs
Posty: 386
Rejestracja: 10 cze 2012, 9:53

RE: Dzik 21-Pytania.

Post autor: Mariuszczs »

Trzeba wał rozłożyć na pół i potem wycisnąć z niego tą cześć z łożyskami i dopiero ściągnąć łożyska.

Sprawdź kartery czy wał i nie wytarł ( raczej tak jeśli łożyska mają luz ) oraz czy pierścienie wału nie wytarły rowków w karterach .
Awatar użytkownika
AndrzejD21
Posty: 427
Rejestracja: 05 mar 2015, 10:56

RE: Dzik 21-Pytania.

Post autor: AndrzejD21 »

Dzięki za odpowiedź, to znaczy że muszę wycisnąć z przeciwwagi wału całą piastę z łożyskami?

Kartery są w stanie b. dobrym więc nic nie będę ruszał, tylko wytoczę pod uszczelniacze.

Pyt. odnośnie skrzyni, od czego pasują te gumy na skrzynie, te od wybieraka biegów, i blokad?
Bo u mnie są strasznie zniszczone i woda się do skrzyni będzie lać.
tomektrak
Posty: 65
Rejestracja: 18 mar 2014, 21:39

RE: Dzik 21-Pytania.

Post autor: tomektrak »

"U mnie jest taki sklep typu Rol-cześć i tam pytałem o gumy na drążki do przekładni i tego typu ten mniejszy jest od ursusa c330 a ten duży od jakiegoś zetora." myślę że powinieneś właśnie gdzieś do rolniczego popytać:D
Awatar użytkownika
AndrzejD21
Posty: 427
Rejestracja: 05 mar 2015, 10:56

RE: Dzik 21-Pytania.

Post autor: AndrzejD21 »

Myślę jeszcze nad uszczelnieniem silnika, jeden z pierścieni uszczelniających pękł na pół, i silnik miał problem z zaciągnięciem mieszanki.
W zakładzie w którym robią wały i remonty silników wytoczą wał i kartery pod uszczelniacze?

Jeszcze dowiedziałem się o silniku do dzika w mojej miejscowości ktoś ma, i pytanie ile może być warty, nie wiem w jakim jest stanie, ale na pewno był używany, jeżeli będzie miał luzy na wale, ale dobre sprężanie, to ile może być warty?
Najprawdopodobniej jest to silnik od dzika 2.
Mariuszczs
Posty: 386
Rejestracja: 10 cze 2012, 9:53

RE: Dzik 21-Pytania.

Post autor: Mariuszczs »

Grosze warty bo musisz zainwestować w remont.
Czy wytoczą wał i kartery to zależy od tego czy mają na czym .
Awatar użytkownika
AndrzejD21
Posty: 427
Rejestracja: 05 mar 2015, 10:56

RE: Dzik 21-Pytania.

Post autor: AndrzejD21 »

Raczej mają na czym, bo toczą wały korbowe, więc myślę że wytoczą.

Ten tłumik co mam muszę zmienić, bo dzik strasznie hałasuje, myślę nad przerobieniem tłumika od fiata 126p el, tłumik chcę przykręcić do skrzyni biegów, a od wylotu zrobić przedłużkę do góry, tak z 40cm nad maskę.
Faza
Posty: 26
Rejestracja: 04 lis 2011, 18:58

RE: Dzik 21-Pytania.

Post autor: Faza »

Dzik to nie moja działka, ale z czystej ciekawości looknąłem na OLX, ceny zaczynają się od ok 200 zł, na 600 kończąc, za motor niby "po remoncie", (często tylko po umyciu i pomalowaniu paru śrubek - tu może oczywiście być wyjątek).
Wydaje mi się że za dobry, używany silnik 400 - 450 zł to rozsądna cena. Podejrzewam, że za samo przetaczanie karterów w porządnym warsztacie "bekniesz" niewiele mniej.
Ale to są tylko moje przypuszczenia, poparte tylko przypuszczeniami, gdyż jak przypuszczam...:D
Mariuszczs
Posty: 386
Rejestracja: 10 cze 2012, 9:53

RE: Dzik 21-Pytania.

Post autor: Mariuszczs »

A skąd jesteś bo wytoczyć kartery i przetoczyć wał mogę ale w wolnej chwili czyli termin nieznany ??
Awatar użytkownika
AndrzejD21
Posty: 427
Rejestracja: 05 mar 2015, 10:56

RE: Dzik 21-Pytania.

Post autor: AndrzejD21 »

Po rozmowie z tatą zdecydowałem że zostawię oryginalne uszczelniacze, tylko wymienię pierścienie.

Mógłby mi ktoś podać wymiary pierścieni na wale?



Wał oddaję do regeneracji, skrzynię muszę wyczyścić ręcznie, myjka nie mogła zmyć pyłu z olejem, tylko farba odchodziła.

Przymierzam się do budowy glebogryzarki, jakie przełożenie miała glebogryzarka do dzika oryginalna?



Po walce z piastą przegrywam, nie mogę jej zdjąć z osi, próbowałem ściągaczem od stara.
Myślałem że pójdzie, ale siedzi mocno, muszę ją zdjąć żeby wymienić uszczelniacz.
Awatar użytkownika
baro
Posty: 584
Rejestracja: 19 sty 2010, 19:17

RE: Dzik 21-Pytania.

Post autor: baro »

wrzuć zdjecie tego z czym walczysz...
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12233
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Dzik 21-Pytania.

Post autor: Ursus »

Przecież piasta w Dziku powinna swobodnie się przesuwać po półosi. Spróbuj ją namoczyć jakimś WD-40, ropą itd. Odkręciłeś śrubę na środku tą od regulacji rozstawu?
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
AndrzejD21
Posty: 427
Rejestracja: 05 mar 2015, 10:56

RE: Dzik 21-Pytania.

Post autor: AndrzejD21 »

Powinna, ale ta nie była ruszana sporo czasu i siedzi.
Ściągacz napięty bardzo mocno jest ale nic nie rusza, próbowałem młotkiem, i nic.

Myślałem żeby to palnikiem rozgrzać, to może zejdzie.
Nawet próbowałem ropą i odrdzewiaczem, i nic.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel ... a8aa9.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel ... 44a29.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel ... 17ba4.html
Mariuszczs
Posty: 386
Rejestracja: 10 cze 2012, 9:53

RE: Dzik 21-Pytania.

Post autor: Mariuszczs »

Tan ściągacz ma spory skok gwintu przez co masz małą siłę ciągnącą. Rozgrzewać możesz piastę ale wiadomo sto - dwieście stopni nie więcej ( wtedy nic się złego nie dzieje ). Swobodnie chłodzisz i dopiero za którymś razem po nagrzaniu samej piasty która się rozszerza na otworze rdza puści . Większa temperatura lepsza do ściągania ale nie dla elementów .
Awatar użytkownika
AndrzejD21
Posty: 427
Rejestracja: 05 mar 2015, 10:56

RE: Dzik 21-Pytania.

Post autor: AndrzejD21 »

Rozgrzałem trzy razy do 150st., ale nic nie ruszyło.
Spróbuję zalać WD-40, może zejdzie.
Awatar użytkownika
Maciej_76
Posty: 158
Rejestracja: 29 lip 2013, 21:23

RE: Dzik 21-Pytania.

Post autor: Maciej_76 »

To nie na otworze piasty tylko na klinie chwyciło.
Proponuje najprostszy sposób prasa warsztatowa i wycisnąć.
Jeżeli ktoś nie ma proponuje skrócić klin aby zmniejszyć siłę potrzebna do wybicia.
Awatar użytkownika
AndrzejD21
Posty: 427
Rejestracja: 05 mar 2015, 10:56

RE: Dzik 21-Pytania.

Post autor: AndrzejD21 »

Myślałem nad tym, mam prasę, ale trzeba chyba dół skrzyni zdjąć aby wyjąć półoś wraz z piastą.



Dzik już pomalowany, lisek prawie też, jeszcze rozbiórka silnika i wymiana pierścionka.

Jak odpalę silnik już jak będzie w maszynie, to zrobię zdjęcia.
ODPOWIEDZ