Dzik. Uszkodzony wysprzęglik ,sprzęgło ?

Wszystkie małe ciągniczki takie jak Ursus C-308, Dzik, Mrówka
irek76
Posty: 10
Rejestracja: 21 mar 2015, 21:16

Dzik. Uszkodzony wysprzęglik ,sprzęgło ?

Post autor: irek76 »

Witam serdecznie.Jestem nowym użytkownikiem forum i od dwóch dni posiadaczem traktorka SAM na bazie skrzyni DZIKA z silnikiem wysokoprężnym S301D.
Moja wiedza na temat budowy skrzyni jest niewielka i po dwóch dniach użytkowania pojawił się problem.
Podczas orki pługiem konnym jedna skiba,po rozgrzaniu coraz ciężej wchodziły biegi a jeszcze trudniej wychodziły,raz na końcu pola za nic nie wyszła jedynka i dopiero sam się zdusił na przeszkodzie.Po kilkunastu minutach odpoczynku biegi znów przez chwilę chodziły normalnie a później powtórka.
Dziś nie skończyłem orki,bo po kilkunastu minutach pracy,sprzęgło chodziło coraz ciężej i po puszczeniu sprzęgła całkowicie,dopiero po kilku,kilkunastu sekundach zaczynało ciągnąć.Z pola zjechałem dosłownie bujając ciągniczek,bo wtedy zaczynał łapać.
Rozebrałem wszystko do sprzęgła,odkręciłem obudowę ze sprzęgłem od skrzyni,wyjąłem tarcze i grubość tarcz super,ale przekładki między tarczami częściowo przebarwione na niebiesko-fioletowo jakby były przegrzane.
Druga sprawa to wysprzęglik,aby go wycisnąć musiałem użyć sporej siły mimo że sprzęgło było zdjęte.
Wysprzęglik wysuwał się może ok półtora centymetra poza wałek w stronę sprzęgła.aby go z powrotem cofnąć,też trzeba sporo siły.
Czy on tak ciężko chodzi,czy u mnie coś nie tak?
Nie mam już pomysłu za co się brać.
Ciągnik kupiłem od Pana w podeszłym wieku i jak dzwoniłem to się zarzekał że nic się wcześniej nie działo,z tym że on raz w roku zwoił drzewo na zimę i resztę roku ciągnik stał nie użytkowany.
Jak sprawdzić czy wysprzęglik pracuje prawidłowo,jak go ewentualnie wyjąć aby sprawdzić,czy coś się nie skrzywiło,pękło,zapiekło?
Ale się rozpisałem,ale chciałem jak najlepiej opisać problem*rolleyes*
Bardzo proszę o wszelkie sugestie.
Irek.
Awatar użytkownika
baro
Posty: 584
Rejestracja: 19 sty 2010, 19:17

RE: Dzik. Uszkodzony wysprzęglik ,sprzęgło ?

Post autor: baro »

Możew dołącz zdjęcie sama... bedzie prościej
michalloo321
Posty: 15
Rejestracja: 30 gru 2014, 13:55

RE: Dzik. Uszkodzony wysprzęglik ,sprzęgło ?

Post autor: michalloo321 »

Też tak miałem w swoim dziku że sprzęgło się ślizgało powodem było wyrobienie się wałka sprzęgłowego.
irek76
Posty: 10
Rejestracja: 21 mar 2015, 21:16

RE: Dzik. Uszkodzony wysprzęglik ,sprzęgło ?

Post autor: irek76 »

michalloo321 napisał/a:
Też tak miałem w swoim dziku że sprzęgło się ślizgało powodem było wyrobienie się wałka sprzęgłowego.
Czy objawy były takie,że jak silnik zimny to biegi wchodziły ,a później z każdą minutą pracy coraz trudniej wbić i wybić bieg?
Chodzi o cały wałek z zębatką na sprzęgło,czy o wałek wyciskowy sprzęgła wychodzący z wałka sprzęgłowego.


Kolego baro, chętnie jutro wrzucę fotki,ale nie widzę opcji "dodaj zdjęcie" w edytorze dodawania postów.
Jak dodawać fotki bezpośrednio w pisanym poście?
michalloo321
Posty: 15
Rejestracja: 30 gru 2014, 13:55

RE: Dzik. Uszkodzony wysprzęglik ,sprzęgło ?

Post autor: michalloo321 »

Chodzi o cały wałek na który wsuwane są tarcze .W moim dziku też sprzęgło ciężko chodziło ślizgało się i gdy wcisnęło się sprzęgło ciężko było wyłączyć bieg a gdy chciało się włączyć pojawiał się zgrzyt. Sprawdź czy na twoim wałku są wyrobione zęby od tarcz.
Nie było różnicy czy silnik był zimny czy ciepły.
Mariuszczs
Posty: 386
Rejestracja: 10 cze 2012, 9:53

RE: Dzik. Uszkodzony wysprzęglik ,sprzęgło ?

Post autor: Mariuszczs »

No jak ci się wysprzęglik blokuje to jak sprzęgło ma działać na czas ?

Przekładki się zgrzały bo w takim przypadku zanim się ściśnie to trochę się poślizga lub nawet cały czas ci się ślizgało .
chodkii
Posty: 148
Rejestracja: 22 sty 2008, 23:51

RE: Dzik. Uszkodzony wysprzęglik ,sprzęgło ?

Post autor: chodkii »

wałek wysprzęglika powinien chodzić swobodnie tylko nie wiem jaki masz mechanizm włączania sprzęgła może on coś blokuje najlepiej daj zdjecia
irek76
Posty: 10
Rejestracja: 21 mar 2015, 21:16

RE: Dzik. Uszkodzony wysprzęglik ,sprzęgło ?

Post autor: irek76 »

Jest to pierwsza wersja skrzyni DZIK 21.
Dziś wyjąłem wałek sprzęgłowy z wysprzęglikiem. łożysko na wysprzęgliku pęknięte,otwór wałka w którym chodzi wysprzęglik suchy z takim naklejonym syfem,jakby się przycierał.Za łożyskiem dodana podkładka tak że wałek od strony skrzyni nie wystaje,kończy się równo z podkładką.nie wiem czy łożysko jest oryginalne.Jak wygląda oryginalne łożysko na wałku?

Mam zrobione zdjęcia,ale nie mam opcji dodawania na forum.
Jak mam dodać zdjęcia bezpośrednio do tematu?
MARIO83
Posty: 180
Rejestracja: 10 paź 2008, 21:43

RE: Dzik. Uszkodzony wysprzęglik ,sprzęgło ?

Post autor: MARIO83 »

Łożysko jest na pewno na docisku sprzęgła. Jest ono bardzo małe i nie znam wymiaru. Ale jak masz część starego to dasz na wzór.
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1540
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

RE: Dzik. Uszkodzony wysprzęglik ,sprzęgło ?

Post autor: marek »

irek76 napisał/a:

Mam zrobione zdjęcia,ale nie mam opcji dodawania na forum.
Jak mam dodać zdjęcia bezpośrednio do tematu?
Prześlij zdjęcia mailem do URSUS a On zamieści na forum.
Mariuszczs
Posty: 386
Rejestracja: 10 cze 2012, 9:53

RE: Dzik. Uszkodzony wysprzęglik ,sprzęgło ?

Post autor: Mariuszczs »

ściągnij sobie katalog części z neta (np jest na chomiku, na tym forum )
Szymek
Posty: 35
Rejestracja: 08 paź 2014, 18:20

RE: Dzik. Uszkodzony wysprzęglik ,sprzęgło ?

Post autor: Szymek »

łożysko 51100
Awatar użytkownika
Jakub 21-4k
Posty: 10
Rejestracja: 19 sty 2015, 22:40

RE: Dzik. Uszkodzony wysprzęglik ,sprzęgło ?

Post autor: Jakub 21-4k »

jak kolego będziesz to składał do kupy pamiętaj że tarcze sprzęgła nie są jednakowe. powodzenia
irek76
Posty: 10
Rejestracja: 21 mar 2015, 21:16

RE: Dzik. Uszkodzony wysprzęglik ,sprzęgło ?

Post autor: irek76 »

Szymek napisał/a:
łożysko 51100
Dzięki za namiary.
Wczoraj kupiłem od gościa wysprzęglik z łożyskiem za 70zł.Za łożysko policzył sobie 20zł.
Teraz jak zobaczyłem że nowe łożysko kosztuje najwyżej kilka zł,to mnie trafiło:@
Nauka na przyszłość ,nie spieszyć się tak bardzo.
Skąd wiadomo jakie numery moją pasujące zamienniki,coby znów kiedyś nie przepłacać tak słono.
Mariuszczs
Posty: 386
Rejestracja: 10 cze 2012, 9:53

RE: Dzik. Uszkodzony wysprzęglik ,sprzęgło ?

Post autor: Mariuszczs »

Cena łożyska zależy od producenta ( to także oznacza jego jakosć ) i nie że zamienniki. Po prostu jest to oporowe 51100 .
irek76
Posty: 10
Rejestracja: 21 mar 2015, 21:16

RE: Dzik. Uszkodzony wysprzęglik ,sprzęgło ?

Post autor: irek76 »

Jakub 21-4k napisał/a:
jak kolego będziesz to składał do kupy pamiętaj że tarcze sprzęgła nie są jednakowe. powodzenia
Tarcze złożyłem tak jak były,sprzęgło skręciłem i czeka do założenia.
Skręcając sprzęgło te sześć śrub dociskających dokręcałem do oporu,tak ma być,czy może zostawiać jakiś luz?
Mariuszczs
Posty: 386
Rejestracja: 10 cze 2012, 9:53

RE: Dzik. Uszkodzony wysprzęglik ,sprzęgło ?

Post autor: Mariuszczs »

o_O mają powypadać ?
irek76
Posty: 10
Rejestracja: 21 mar 2015, 21:16

RE: Dzik. Uszkodzony wysprzęglik ,sprzęgło ?

Post autor: irek76 »

Wymieniłem łożysko wysprzęglika,linkę sprzęgła była pozarywana jednak problem pozostaje.
Zauważyłem że obrzeża tarcz na około połowie obwodu są pozdzierane,a dalsza część gładka.W miejscach obtarć tarcze są krzywo znitowane i okładziny są przesunięte względem środka.
Znajomy który trochę dłubie w ciągnikach,stwierdził że to te krzywizny są przyczyną problemu,bo ocierają o kołki sprzęgle i przez to nie można płynnie wbić biegu.Bieg wbije ale przy dużym zgrzycie.
Powiedział abym oszlifował haczący o kołki nadmiar okładzin i problem z wysprzęglaniem zniknie.
Czy miał ktoś podobny problem? Tarcze były nitowane ręcznie przez sprzedającego.
Mariuszczs
Posty: 386
Rejestracja: 10 cze 2012, 9:53

RE: Dzik. Uszkodzony wysprzęglik ,sprzęgło ?

Post autor: Mariuszczs »

Kup sobie jakieś używki powinny grosze kosztować.
irek76
Posty: 10
Rejestracja: 21 mar 2015, 21:16

RE: Dzik. Uszkodzony wysprzęglik ,sprzęgło ?

Post autor: irek76 »

Chodzi o to że okładziny są grube,tylko krzywo zanitowane i częściowo krawędzią trą o te kołki w koszu sprzęgłowym (sześć sztuk) Czy faktycznie może to być przyczyną niepełnego wysprzęglania i problemów z wbiciem biegu bez zgrzytów.
ODPOWIEDZ