Dzik 2/21 lampa

Wszystkie małe ciągniczki takie jak Ursus C-308, Dzik, Mrówka
matti1989a
Posty: 133
Rejestracja: 16 maja 2015, 0:00
Lokalizacja: Kobylin

RE: Dzik 2/21 lampa

Post autor: matti1989a »

żarówka ok sprawdzona na innym sprzęcie nawet jest ich kilka. Cewki nowe stare, a to samo jest. Inaczej robiąc remont silnika był on zastały i brudny od piasku i oliwy. Kartery wszystko było czyszczone w benzynie i rozpuszczalniku. Tak samo magneto było bardzo brudne więc też je czyściłem ale po chwili zauważyłem że jakby z niego zaczęła się łuszczyć jakaś powłoka czy farba może to ma jakiś wpływ ? Magnesy nie były czymś pokryte?
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1540
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

RE: Dzik 2/21 lampa

Post autor: marek »

Ta powloka to pewnie jakieś zabezpieczenie antykorozyjne bez znaczenia dla wytwarzania prądu. Zmierz napięcie jakie jest na wyjściu z cewek bez obciążenia i z obciążeniem żarówką.Może tam po prostu musi być żarówka 6 V i 12V nie ,,pociągnie".
snakeman1
Posty: 198
Rejestracja: 16 mar 2013, 20:41

RE: Dzik 2/21 lampa

Post autor: snakeman1 »

magneto- to na pewno moc ma już mniejsza z wiekiem, wiec może tak być że tylko 6V.
daj to komuś do przejrzenia może robisz błąd którego nie widzisz...
matti1989a
Posty: 133
Rejestracja: 16 maja 2015, 0:00
Lokalizacja: Kobylin

RE: Dzik 2/21 lampa

Post autor: matti1989a »

Panowie brak słów tyle walki ze światłami i nadal nic aby trochę diody zaświecą, a żeby żarówka 6v 15/15 W zaświeciła nie ma mowy. Cewki stare i nowe są dobre. Miernikiem nie było mierzone bo się na tym nie znamy ale jak w wsk na próbę to wszystko się podłączy to ładnie śmiga. Chyba magneto ma już swoje najlepsze czasy dawno za sobą choć magnesy nie są pęknięte. Inaczej ktoś montował te magnesy neodymowe już w dziku tak jak wyżej było pisane? Jak tak to gdzie kupił na wymiar ? Bo to jeszcze muszą być odpowiedni zaokrąglone.
snakeman1
Posty: 198
Rejestracja: 16 mar 2013, 20:41

RE: Dzik 2/21 lampa

Post autor: snakeman1 »

Wobec tego można poradzić tylko jedno oddaj jakiemuś elektrykowi od samochodów, najlepiej starszemu panu, zeby przynajmniej obejrzał to .

magneto na pewno jest słabe -ale wszyscy takie maja, a im działa jakoś
wojtek12321
Posty: 284
Rejestracja: 01 sie 2014, 22:11

RE: Dzik 2/21 lampa

Post autor: wojtek12321 »

matti1989a napisał/a:Cewki stare i nowe są dobre. Miernikiem nie było mierzone bo się na tym nie znamy ale jak w wsk na próbę to wszystko się podłączy to ładnie śmiga. Chyba magneto ma już swoje najlepsze czasy dawno za sobą choć magnesy nie są pęknięte.
marek napisał/a:Przede wszystkim należy sprawdzić biegunowość magnesów i ich pokrywanie się z cewkami.Jeżeli cewki są nawinięte w tym samym kierunku i bieguny magnesów są takie same na na odpowiadających sobie stronach rdzenia cewki to nie powinno być problemu.
Nie znam się na tym, ale czytając ten temat i powyższe wypowiedzi tak sobie myślę czy czasami właśnie ta biegunowośc tych rzeczonych magnesów i własnie ten kierunek nawijania cewek, jak pisał marek nie robi tu różnicy, może właśnie koło magnesowe i cewki w WSK są zgodne biegunowością, a w twoim Dziku koło magnesowe ma inaczej te bieguny magnesów (odwrotnie) i dlatego nie zgadza się z cewkami i dlatego ten prąd "mikry"....
matti1989a
Posty: 133
Rejestracja: 16 maja 2015, 0:00
Lokalizacja: Kobylin

RE: Dzik 2/21 lampa

Post autor: matti1989a »

Elektryk sprawdził wszystkie cewki stare i nowe są ok. Jeszcze jutro albo pojutrze obróci się te cewki. Ogólnie to tam jest wszystko zrobione lepiej niż przez fabrykę końcówki polutowane, przelotki żeby kable nie dotykały obudowy. Z wską nie ma problemu i z innymi silnikami bo już i od shl-ki było też sprawdzane. Ostatnie podejście, a jak się nie uda to ktoś musi przyjść.
wojtek12321
Posty: 284
Rejestracja: 01 sie 2014, 22:11

RE: Dzik 2/21 lampa

Post autor: wojtek12321 »

matti1989a napisał/a:Z wską nie ma problemu i z innymi silnikami bo już i od shl-ki było też sprawdzane.
jestem tylko "obserwatorem" forum "Retrotraktor" i nie wiem jak niektóre maszyny są zbudowane, magneto od powyżej wymienionych motocykli nie pasuje aby podmienić?
matti1989a
Posty: 133
Rejestracja: 16 maja 2015, 0:00
Lokalizacja: Kobylin

RE: Dzik 2/21 lampa

Post autor: matti1989a »

Żeby to tak chciało pasować to już dawno nie byłoby problemu ale nie będzie. Powalczymy z tym jeszcze trochę, a jak nie da rady to musi przyjść pleban i poświęcić ;)



Panowie dzisiaj doszliśmy w końcu co jest z tymi światłami w dziku. Chodziło o obrócenie cewek. Jena musi mieć wyjście kabla od góry, a druga od dołu. Dołożenie trzeciej cewki nic nie daje także są dwie. Podaje link jak powinno być zamontowane ściągaliśmy iskrownik od innego dzika i tu jak się przyjrzycie to widać jak to powinno być zrobione.

http://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/4ce93b00bef08a51

a tu filmik jak świeci:

https://www.youtube.com/watch?v=L-imuPNjSjA
Awatar użytkownika
AndrzejD21
Posty: 427
Rejestracja: 05 mar 2015, 10:56

RE: Dzik 2/21 lampa

Post autor: AndrzejD21 »

Pisałem że trzeba cewkę obrócić.
matti1989a
Posty: 133
Rejestracja: 16 maja 2015, 0:00
Lokalizacja: Kobylin

RE: Dzik 2/21 lampa

Post autor: matti1989a »

To tam było obracane ale zaraz obydwie i znowu to samo się robiło. Dzik stoi u wujaszka i on tam stale z tym coś grzebał, aż końcu wyjechaliśmy drugim z krzaków cały zardzewiały, a światła miał. Rozkręciliśmy iskrownik i nadal nie mogliśmy dojść o co chodzi aż końcu się dopatrzeliśmy, że od jednej cewki jest wyprowadzenie w dół, a druga ma w górę. ktoś kiedyś źle złożył i problem powstał. Trochę czasu minęło ale lepiej późno niż później :) Teraz będziemy kładli przewody. Tak jeszcze na szybko podłączyliśmy sygnał i 6v od jakieś jawki był tak samo głośny jak silnik dzika, a 12v od czegoś tam nie miał siły wydusić z siebie dźwięku jedynie tak bardzo cicho. Panowie do klaksonu to już by musiałby być akumulator tak? Bo przynajmniej motor wsk tak ma. Drugie moje pytanie czy żeby w razie czego zamontować taką żarówkę:

http://allegro.pl/zarowka-led-h4-hs1-6v ... 17413.html

będzie potrzebny mostek prostowniczy bo z tego co pisze to, że ta żarówka może niby pracować na prądzie przemiennym ale z tego co wyczytałem gdzieś to musi do żarówek led być właśnie mostek prostowniczy żeby nie zepsuć żarówek
snakeman1
Posty: 198
Rejestracja: 16 mar 2013, 20:41

RE: Dzik 2/21 lampa

Post autor: snakeman1 »

Tak z cewkami właśnie jest- praw fizyki nie przeskoczysz.
Mostek raczej obowiązkowo, prawdopodobnie driver do żarówki led, ale jeśli jest ona przystosowana do motoryzacji to może się obejdzie bez .
jeśli akumulator to koniecznie regulator lądowania (w zasadzie ogranicznik .np z jakiegoś chińskiego skutera za 10zł),
matti1989a
Posty: 133
Rejestracja: 16 maja 2015, 0:00
Lokalizacja: Kobylin

RE: Dzik 2/21 lampa

Post autor: matti1989a »

To czyli w wsk też są tak samo zamontowane cewki, że jedna jest odwrócona? Wujek już tyle motorów i dzików samorobek wyprodukował i nigdy nie miał takich problemów. A w oryginale dzik miał akumulator? Jak tak to co go ładowało? Bo nigdzie na iskrowniku nie widziałem kolejnej cewki do ladowania akumulatora.
snakeman1
Posty: 198
Rejestracja: 16 mar 2013, 20:41

RE: Dzik 2/21 lampa

Post autor: snakeman1 »

cewki nie są odwrócone "bo tak" idą w jednym kierunku po okręgu- są ustawione biegunami do magnesów koła.( i to dotyczy wszystkiego co działa na tej zasadzie!- fizyka)
Dzik miał akumulator,ładowany przez cewki świetlne, prostownik selenowy.
(schematów pełno na tym forum przynajmniej kilka). Cewka zapłonowa osobno jak w większości takich wynalazków z tamtych lat.(wsk i inne)
Chcąc lądować akumulator i tak musisz dać prostownik.Ten selenowy mimo iż już archaiczny dawał rade, bo dzik prądu to nie miał w nadmiarze wiec się nie gotował.Jednak obecnie nie jest problemem dać mu nieco bardziej wyrafinowany układ do ładowania z jakimś prostym zabezpieczeniem,tym bardziej jeśli ktoś ma więcej cewek (4 bo, ze 3 nie zadziałają to już wiesz)
matti1989a
Posty: 133
Rejestracja: 16 maja 2015, 0:00
Lokalizacja: Kobylin

RE: Dzik 2/21 lampa

Post autor: matti1989a »

Nie ja aby tak z ciekawości się pytałem o akumulator bo coś mi się o uszy odbiło, że dziki właśnie posiadały. Swojego dzika chcę mieć jak w oryginale nie jest przerobiony także ja też nie będę tego czynił. To tam podobnie jak wsk bo też miała prostownik selenowy w lampie. Tylko, że ona miała oddzielnie cewke do ładowania. Jak już to aby w lampie zamontuje tą żarówkę led jak światło będzie niezadawalajace .
ODPOWIEDZ