JAROMKA nr 24

Wszystkie małe ciągniczki takie jak Ursus C-308, Dzik, Mrówka
JDnB91
Posty: 274
Rejestracja: 13 maja 2019, 14:33

Re: JAROMKA nr 24

Post autor: JDnB91 »

Chciałbym usłyszeć taką rozmowę, biedaczyny handlarza, który błaga żeby mu jednak sprzedać ten sprzęt :lol:
zwierzak0907
Posty: 23
Rejestracja: 28 kwie 2019, 12:39
Lokalizacja: Mnich

Re: JAROMKA nr 24

Post autor: zwierzak0907 »

Ja co jakiś czas pytam go o różne sprzęty do dzika lub ursusa, gadka szmatką i mówię że kupił bym jaromke albo dzika 1, no i cyk są konkretne zdjęcia i ceny i jak mu tu nie uwierzyć tym bardziej że naprawdę to u niego idzie dostać często sprzęty których wogole nie idzie spotkać na aukcjach
JDnB91
Posty: 274
Rejestracja: 13 maja 2019, 14:33

Re: JAROMKA nr 24

Post autor: JDnB91 »

Łatwo by można takiego handlarza wystrychnąć na dudka, ale ja akurat nie jestem geniuszem zła :lol:
Awatar użytkownika
Jaromka 24
Posty: 37
Rejestracja: 31 gru 2017, 13:35

Re: JAROMKA nr 24

Post autor: Jaromka 24 »

Nie wiem czy każdy już wie, ale kolega Jacek Grzywacz ogłosił niedawno że w 2022 organizuje wielkie licznie DZIKA i JAROMKI. Szczegółów nie znam, ale znając Jacka na pewno ma jakiś plan i czymś Nas zaskoczy. Cieszy mnie fakt że JAROMKA ma swoich zwolenników. Tak jak kiedyś powiedziałem że zrobię spotkanie z okazji 50-lecia produkcji Jaromki tak je zrobiłem. Wiem że i ten pomysł się uda. Jaromek na pewno jest zdecydowanie mniej. Nie ukrywam że bardzo mnie interesuje ilość dzików - tu może być wielkie zaskoczenie. Kibicuję pomysłowi i życzę powodzenia.
Awatar użytkownika
SEBRIGHT
Posty: 2556
Rejestracja: 23 sty 2007, 13:27
Lokalizacja: Dobra (Małopolskie)

Re: JAROMKA nr 24

Post autor: SEBRIGHT »

Do 2022 może swojego Dzika ogarnę :D
Przynajmniej będzie motywacja :mrgreen:
Zetor 25K - 1953; Dolpima PS290 - 1988 (chyba); Dezamet ... - 1988; Żuk A06 - 1980; MF70 - 1980 i 1989; HakoTrac T6 - 1963; Dzik 2 - 1969; Ursus C-355 - 1972; Hakotrac T8 - 1965;
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: JAROMKA nr 24

Post autor: Ursus »

No tak, ja mam dwa do zrobienia, to będzie szansa :D
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Jaromka 24
Posty: 37
Rejestracja: 31 gru 2017, 13:35

Re: JAROMKA nr 24

Post autor: Jaromka 24 »

może nie psujmy zabawy i poczekajmy do tego wydarzenia :). Ale już napisaliście to ja też napiszę - mój już prawie jest na ukończeniu. Motywacja do działania jakaś tam jest. Pamiętam jak mnie zaproszono na 80 lecie Jaromy to w ostatnim tygodniu zrobiliśmy tyle co przez 3 miesiące - troszkę godzin w warsztacie na finiszu spędziliśmy
Awatar użytkownika
Jaromka 24
Posty: 37
Rejestracja: 31 gru 2017, 13:35

Re: JAROMKA nr 24

Post autor: Jaromka 24 »

Obrazek
Załączniki
20180718_194535-1.jpg1.jpg
Awatar użytkownika
Jaromka 24
Posty: 37
Rejestracja: 31 gru 2017, 13:35

Re: JAROMKA nr 24

Post autor: Jaromka 24 »

i to mi się podoba - już mogę sam zdjęcia umieszczać bez większych manewrów technicznych :D. Brawo .
Zdjęcie obrazu mojej Jaromki nr 24 autorstwa Agnieszki córki Piotra -(rodo ;) ). Oryginał oczywiście wisi u mnie w gabinecie.
pozdrawiam Wszystkich
Jaromka 88
Posty: 4
Rejestracja: 24 cze 2021, 17:08

Re: RE: JAROMKA nr 24

Post autor: Jaromka 88 »

Jaromka 24 pisze: 23 mar 2018, 20:52 odgrzewam kotleta - jak ma ktoś jakieś nowinki o Jaromce to zapraszam do dyskusjiHISTORIA JAROMKI - TEKST z WETERAN TRAKTOR nr 2 (2017)

Troszkę się najeździliśmy i ludzi odwiedziliśmy z Andrzejem Cieślikiem ,aby powstał ten artykuł - życzę miłej lektury

"JAROMKA - POLSKI TRÓJKOŁOWIEC"

Od grudnia 2015 roku jestem szczęśliwym posiadaczem traktorka o nazwie Jaromka który zakupiłem od Pana Jacka z śląska .Na wstępie przedstawię historię zakładu gdzie w roku 1968 wyprodukowano około 200 sztuk tego niesamowitego pojazdu.
W latach XX w Jan Woelke stworzył w Jarocinie zakład ślusarski, który zajmował się naprawą maszyn rolniczych i pługów parowych. Firma ta działała nie przerwanie do 1937 roku.
Od 1937 r warsztat rozpoczął działalność produkcyjną –produkowano maszyny rolnicze, a także pługi parowe. W czasie II Wojny Światowej warsztat przejął Niemiec Schmiedeke, mieszkający w Jarocinie. Zakład stał się wtedy warsztatem wojskowym, który zajmował się naprawą samochodów.
Po wojnie w 1945 r opuszczony warsztat przejęli bracia Jan i Benedykt Woelke. Zaczęto tam produkować rożnego rodzaju przyczepy. Warsztat przejął nazwę Jarociński Zakład Metalowy. Produkowano w nim przyczepy dla państwowych tartaków. Odbiorcami była Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu.
Od 1951 r Jarociński Zakład Metalowy przyłączono do Wielkopolskich Zakładów Przyczep i Wozów w Poznaniu ”Antoninek” z siedziba w Śremie, a w 1952 roku jarociński zakład przyjął nazwę Jarociński Zakład Przemysłu Maszynowego Leśnictwa. Nowy zakład produkował środki transportowe i narzędzia leśne, przyczepy skrzyniowe i wywrotki hydrauliczne. W roku 1963 zaczęto produkować obrabiarki do drewna, piły taśmowe (do dziś je zakład produkuje). Obrabiarki eksportowano do wielu krajów. W roku 1968 zaczęto produkować trójkołowe ciągniki rolnicze Jaromka. Wykorzystano silnik i skrzynie biegów z ciągnika Dzik-2. Jaromka z przodu posiadała jedno kółko jezdne, a kierownica była typu motocyklowego od WSK M11. Do koła przedniego zainstalowano hamulec ręczny od WSK M11. Z moich obserwacji różnych modeli wyciągnąłem wnioski, że traktorki posiadały dwa rodzaje tylnych hamulców: jedne miały typowe hamulce jak w Dziku, a pozostałe bębny hamulcowe od Żuka. Ciekawostką są też dwa rodzaje tabliczek zamontowanych po prawej stronie pod siedzeniem. Na jednych, prawdopodobnie tych do numeru 99, były podane tylko: typ, numer fabryczny, rok produkcji, znak KT. Pozostałe sztuki miały więcej danych m.in. znak KOT, numer podwozia, numer fabryczny silnika, znak KT, rok budowy, cena w złotych (Jaromka o numerze 192 kosztowała w roku 1968 - 34.700 złotych), ciężar własny w kg.
Mój ciągnik ma ręczną dźwignię skrzyni biegów, jest wyposażony w instalację elektryczna oraz zaczep do przyczepiania maszyn rolniczych i przyczepki o ładowność 800 kg. Nie mam pełnych danych na temat ciągnika, jak długo był produkowany i w jakiej dokładnie ilości egzemplarzy.
W czerwcu 2017 uczestniczyłem na zaproszenie Prezesa firmy Jaroma, Zbigniewa Wojciechowskiego w 80-leciu firmy. Gośćmi tej uroczystości byli m.in. pracownicy, którzy w latach produkcji Jaromki byli uczniami tego zakładu. Rozmowom na temat tego sprzętu nie było końca. Do dnia spotkania byłem przekonany, że traktorków Jaromka zostało wyprodukowanych 100 sztuk. Mit ten nie został potwierdzony przez pracowników fabryki. Dziś jestem pewien, że mieli rację, ponieważ w lipcu 2017 roku stałem się posiadaczem drugiej Jaromki o numerze 192. Ponadto zgłosił się do mnie Pan Mirek, który posiada maszynę o numerze 145.
Odrestaurowany przeze mnie ciągnik prawdopodobnie jest najniższym modelem obecnie na świecie, posiada nr 24. Po długich poszukiwaniach udało mi się ustalić 9 egzemplarzy, które pozostały do obecnych czasów na terenie naszego kraju. Z danych które posiadam w wielkopolsce są 4 sztuki - nr 24 oraz nr 192 w Lesznie, w Budzyniu nr 66, czwarta nie posiada tabliczki, 3 sztuki w kujawsko-pomorskim – nr 62 oraz nr 100, trzecia nie posiada tabliczki w skansenie Łochowice, w podlaskim - Muzeum Narodowym im. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu jest jedna sztuka o numerze 55 , na śląsku u Pana Mirka znajduje się nr 145.
Mam nadzieję że zgłoszą się do mnie osoby które posiadają więcej danych na temat historii tych ciągników lub ktoś, kto jeszcze posiada takowy sprzęt. Pomoże to w powiększeniu wiedzy na temat tych pięknych ciągników o nazwie Jaromka.

Maciej Orzałkiewicz
Witam serdecznie. Od 2 tygodni jestem szczęśliwym posiadaczem ,,Jaromki,, o numerze 88. Możemy więc stwierdzić, że stado się ciągle powiększa. Maszyna kompletna, brakuje tylko pokrywy silnika. Nie wiem czy ktoś dorabia zamienniki ( chodzi o przetłoczenia) jeżeli nie to sam coś spróbuję zmajstrować. Jeżdżąc przez okres kilku lat po Śląsku spotkałem jeszcze 2 sztuki gdzieś w ogrodach. wtedy nie wiedziałem, że to oryginał i pomyślałem, że ktoś przerobił zwykłego dzika. Dziś już niestety nie odtworzę tej lokalizacji, ponieważ trochę czasu upłynęło... Tak czy inaczej jest jeszcze kilka sztuk, które się uchowały. Pozdrawiam Romek Ps. czy szkło lampy przedniej jest takie same jak w SHL M11? średnica pasuje..
Adasiek123
Posty: 438
Rejestracja: 21 sty 2014, 20:13

Re: JAROMKA nr 24

Post autor: Adasiek123 »

Pogratulować kolego. Dobrze że choć trochę się ich "uchowało"... Niestety nie pomogę w temacie klosza lampy, nie miałem styczności z Jaromkami, niestety.. Wrzuć jakieś fotki.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: JAROMKA nr 24

Post autor: Ursus »

Myślę, że tak, z SHL nie miałem do czynienia za bardzo, ale to jest szkło takie "bombajowe" ok. 16 cm.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Jaromka 88
Posty: 4
Rejestracja: 24 cze 2021, 17:08

Re: RE: JAROMKA nr 24

Post autor: Jaromka 88 »

Adasiek123 pisze: 25 cze 2021, 20:24 Pogratulować kolego. Dobrze że choć trochę się ich "uchowało"... Niestety nie pomogę w temacie klosza lampy, nie miałem styczności z Jaromkami, niestety.. Wrzuć jakieś fotki.
Adasiek123 pisze: 25 cze 2021, 20:24 Pogratulować kolego. Dobrze że choć trochę się ich "uchowało"... Niestety nie pomogę w temacie klosza lampy, nie miałem styczności z Jaromkami, niestety.. Wrzuć jakieś fotki.
Jaromka 24 pisze: 23 mar 2018, 20:52 odgrzewam kotleta - jak ma ktoś jakieś nowinki o Jaromce to zapraszam do dyskusjiHISTORIA JAROMKI - TEKST z WETERAN TRAKTOR nr 2 (2017)

Troszkę się najeździliśmy i ludzi odwiedziliśmy z Andrzejem Cieślikiem ,aby powstał ten artykuł - życzę miłej lektury

"JAROMKA - POLSKI TRÓJKOŁOWIEC"

Od grudnia 2015 roku jestem szczęśliwym posiadaczem traktorka o nazwie Jaromka który zakupiłem od Pana Jacka z śląska .Na wstępie przedstawię historię zakładu gdzie w roku 1968 wyprodukowano około 200 sztuk tego niesamowitego pojazdu.
W latach XX w Jan Woelke stworzył w Jarocinie zakład ślusarski, który zajmował się naprawą maszyn rolniczych i pługów parowych. Firma ta działała nie przerwanie do 1937 roku.
Od 1937 r warsztat rozpoczął działalność produkcyjną –produkowano maszyny rolnicze, a także pługi parowe. W czasie II Wojny Światowej warsztat przejął Niemiec Schmiedeke, mieszkający w Jarocinie. Zakład stał się wtedy warsztatem wojskowym, który zajmował się naprawą samochodów.
Po wojnie w 1945 r opuszczony warsztat przejęli bracia Jan i Benedykt Woelke. Zaczęto tam produkować rożnego rodzaju przyczepy. Warsztat przejął nazwę Jarociński Zakład Metalowy. Produkowano w nim przyczepy dla państwowych tartaków. Odbiorcami była Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu.
Od 1951 r Jarociński Zakład Metalowy przyłączono do Wielkopolskich Zakładów Przyczep i Wozów w Poznaniu ”Antoninek” z siedziba w Śremie, a w 1952 roku jarociński zakład przyjął nazwę Jarociński Zakład Przemysłu Maszynowego Leśnictwa. Nowy zakład produkował środki transportowe i narzędzia leśne, przyczepy skrzyniowe i wywrotki hydrauliczne. W roku 1963 zaczęto produkować obrabiarki do drewna, piły taśmowe (do dziś je zakład produkuje). Obrabiarki eksportowano do wielu krajów. W roku 1968 zaczęto produkować trójkołowe ciągniki rolnicze Jaromka. Wykorzystano silnik i skrzynie biegów z ciągnika Dzik-2. Jaromka z przodu posiadała jedno kółko jezdne, a kierownica była typu motocyklowego od WSK M11. Do koła przedniego zainstalowano hamulec ręczny od WSK M11. Z moich obserwacji różnych modeli wyciągnąłem wnioski, że traktorki posiadały dwa rodzaje tylnych hamulców: jedne miały typowe hamulce jak w Dziku, a pozostałe bębny hamulcowe od Żuka. Ciekawostką są też dwa rodzaje tabliczek zamontowanych po prawej stronie pod siedzeniem. Na jednych, prawdopodobnie tych do numeru 99, były podane tylko: typ, numer fabryczny, rok produkcji, znak KT. Pozostałe sztuki miały więcej danych m.in. znak KOT, numer podwozia, numer fabryczny silnika, znak KT, rok budowy, cena w złotych (Jaromka o numerze 192 kosztowała w roku 1968 - 34.700 złotych), ciężar własny w kg.
Mój ciągnik ma ręczną dźwignię skrzyni biegów, jest wyposażony w instalację elektryczna oraz zaczep do przyczepiania maszyn rolniczych i przyczepki o ładowność 800 kg. Nie mam pełnych danych na temat ciągnika, jak długo był produkowany i w jakiej dokładnie ilości egzemplarzy.
W czerwcu 2017 uczestniczyłem na zaproszenie Prezesa firmy Jaroma, Zbigniewa Wojciechowskiego w 80-leciu firmy. Gośćmi tej uroczystości byli m.in. pracownicy, którzy w latach produkcji Jaromki byli uczniami tego zakładu. Rozmowom na temat tego sprzętu nie było końca. Do dnia spotkania byłem przekonany, że traktorków Jaromka zostało wyprodukowanych 100 sztuk. Mit ten nie został potwierdzony przez pracowników fabryki. Dziś jestem pewien, że mieli rację, ponieważ w lipcu 2017 roku stałem się posiadaczem drugiej Jaromki o numerze 192. Ponadto zgłosił się do mnie Pan Mirek, który posiada maszynę o numerze 145.
Odrestaurowany przeze mnie ciągnik prawdopodobnie jest najniższym modelem obecnie na świecie, posiada nr 24. Po długich poszukiwaniach udało mi się ustalić 9 egzemplarzy, które pozostały do obecnych czasów na terenie naszego kraju. Z danych które posiadam w wielkopolsce są 4 sztuki - nr 24 oraz nr 192 w Lesznie, w Budzyniu nr 66, czwarta nie posiada tabliczki, 3 sztuki w kujawsko-pomorskim – nr 62 oraz nr 100, trzecia nie posiada tabliczki w skansenie Łochowice, w podlaskim - Muzeum Narodowym im. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu jest jedna sztuka o numerze 55 , na śląsku u Pana Mirka znajduje się nr 145.
Mam nadzieję że zgłoszą się do mnie osoby które posiadają więcej danych na temat historii tych ciągników lub ktoś, kto jeszcze posiada takowy sprzęt. Pomoże to w powiększeniu wiedzy na temat tych pięknych ciągników o nazwie Jaromka.

Maciej Orzałkiewicz
Kurczę próbuję wrzucić fotki, ale za duża pojemność i nie chcą się załadować. Muszę jakoś program ściągnąć do zmniejszania zdjęć
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: JAROMKA nr 24

Post autor: Ursus »

Proszę nie cytuj poprzednich postów jeśli nie ma to jakiegoś znaczenia dla uporządkowania wypowiedzi, bo czyta się to kiepsko. Co do programu, nie musisz go mieć, jeśli podczas pisania posta klikniesz Dodaj zdjęcie do wiadomości zaraz pod okienkiem (a nie jako załącznik) to wrzuci Ci normalnie na hosting zewnętrzny :)
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Jaromka 88
Posty: 4
Rejestracja: 24 cze 2021, 17:08

Re: JAROMKA nr 24

Post autor: Jaromka 88 »

Ok. Sorry za zamieszanie, próbuję się tu odnaleźć na tym forum....
Obrazek

Obrazek

Obrazek
ihc 64
Posty: 221
Rejestracja: 12 wrz 2007, 21:51

Re: JAROMKA nr 24

Post autor: ihc 64 »

No i fajna maszynka , rób na oryginał , niech cieszy oko i ucho zamiast rozpłynąć się w czeluściach hutniczego pieca..... 8-)
Awatar użytkownika
widelec77
Posty: 1032
Rejestracja: 24 wrz 2016, 23:42

Re: JAROMKA nr 24

Post autor: widelec77 »

Piekna sprawa gratuluje !
Jeżdżąc przez okres kilku lat po Śląsku spotkałem jeszcze 2 sztuki gdzieś w ogrodach.
Ja swojego drugiego dzikusa kupilem na Slasku od normalnego uczciwego czlowieka do dzis mam z nim kontakt i on naprawde zalowal ze sprzedawal-wiek.
Awatar użytkownika
Jaromka 24
Posty: 37
Rejestracja: 31 gru 2017, 13:35

JAROMKA nr 24

Post autor: Jaromka 24 »

gratuluje zakupu - super że jest więcej tych sprzętów. Będziesz kiedyś w Lesznie to zapraszam - zwymiarujesz sobie klapę, a przy okazji kawę u mnie wypijesz.
Awatar użytkownika
Jaromka 24
Posty: 37
Rejestracja: 31 gru 2017, 13:35

Re: JAROMKA nr 24

Post autor: Jaromka 24 »

tabliczki z lewej strony brakuje. Ale dobrze że jest ta druga - ważniejsza. Na błotnikach z tego co widzę brak 2 uchwytów - ale to już szczegół. Na masce oryginalny napis - osobiście bym nie remontował tylko tak zostawił. Moja pierwsza była w opłakanym stanie dlatego remont przeszła. Druga już stoi w oryginale w przydomowej stajni :)
Jaromka 88
Posty: 4
Rejestracja: 24 cze 2021, 17:08

Re: JAROMKA nr 24

Post autor: Jaromka 88 »

Dzięki za info i zaproszenie. Również zapraszam na kawkę jak będziesz w okolicy Raciborza. Na pewno na początku chcę ją doprowadzić do stanu jezdnego. Silnik już uruchomiłem...a czy będzie malowana, to się okaże ;)
ODPOWIEDZ