Brak świateł w Dzik 21

Wszystkie małe ciągniczki takie jak Ursus C-308, Dzik, Mrówka
Granit99
Posty: 2
Rejestracja: 26 sty 2021, 17:13

Brak świateł w Dzik 21

Post autor: Granit99 »

Witam serdecznie. Od niedawna jestem posiadaczem Dzika 21, ale niestety mam z nim kilka problemów. A oto pierwszy: brak światła bez akumulatora, dzik wydaje się że ma iskrownik identyczny jak WSK 125, więc światła powinny świecić bez akumulatora, a tu prawie nic. Żarówka ledowa zaczyna świecić na bardzo dużych obrotach ale jakoś tak pulsacyjnie. Nadmieniam że cewki świetlna zamieniłem z WSK 125 i w motocyklu są światła a w dziku niestety jest problem.
Drugi problem związany jest z obrotami silnika. Dzik odpala praktycznie od pierwszego pociągnięcia za dźwignię i chodzi ładnie równo i wchodzi na obroty. Natomiast podczas jazdy przy dodawaniu gazu dławi się i gaśnie na tak zwanym pokazie, a zaczyna dopiero dobrze wchodzić na obroty na całym gazie. I wtedy jest naprawdę mocny, natomiast po odpuszczeniu gazu znowu się dławi dopóki nie dam całego gazu. Oczywiście jest to bardziej wyczuwalne na 3 biegu, bo na pierwszym i na wstecznym jedzie dobrze. Prosze o pomoc. Każda rada się przyda.
Tomaszek
Posty: 33
Rejestracja: 12 lip 2020, 8:36

Re: Brak świateł w Dzik 21

Post autor: Tomaszek »

Wsk z tego co pamiętam ma instalację 6V, a ty założyłeś cewki od wsk a żarówki zapewne madz 12V
pop
Posty: 758
Rejestracja: 04 lis 2011, 19:23

Re: Brak świateł w Dzik 21

Post autor: pop »

1.Odłącz przewód od silnika i podłącz żarówkę bezpośrednio do zacisku (żarówkę, nie LED,bo tam jest napięcie zmienne).
2.Odłącz przewód gaszenia od silnika i zobacz jak się zachowuje silnik (może być nakićkane w instalacji ,a to jest jedna z metod sprawdzenia).
Silnik bez obciążenia normalnie wchodzi na obroty,a pod obciążeniem nie?
W czasie jazdy dodaj mocno gazu,jak zacznie się problem to odpuść lekko gaz i zaobserwuj ,czy wraca do żywych.Zaobserwuj ,czy tak samo dławi się wjeżdżając pod górkę i z górki.
Wyregulowałeś gaźnik i zapłon,znasz się na tym ?
Masz możliwość zaobserwować,czy przerywacz nie iskrzy ?
Spróbuj zmniejszyć eksperymentalnie przerwę na świecy do 0,5,a nawet do 0,4.
Granit99
Posty: 2
Rejestracja: 26 sty 2021, 17:13

Re: Brak świateł w Dzik 21

Post autor: Granit99 »

Witam.
Próbowałem zwykła żarówką światła i nic. Taka żarówka 3,5V do lampki ledwo świeci. A wszystkie te próby wykonywałem bezpośrednio na zaciskach wychodzących z silnika. Jasło chodzi o spadek mocy to jak już wejdzie na obroty to jest bardzo mocny i czy z górki czy pod górkę to mocy nie traci. Przerwy i mam ustawione na 0,4 na świecy i na przerywaczu. Gaźnik przeczyszczony,
Tak mi teraz jeszcze przychodzi do głowy czy koło magnesowe nie mogło się jakoś tam rozmagnesowac i nie daje prądu na światła? Dzięki za odzew i proszę o więcej.
pop
Posty: 758
Rejestracja: 04 lis 2011, 19:23

Re: Brak świateł w Dzik 21

Post autor: pop »

Koło potrafi się rozmagnesować,ale z tego co piszesz,to chyba nie jest to główna przyczyna.Teraz nie bardzo mam czas,żeby temat drążyć,ale następną szybką podpowiedzią jest sprawdzenie poziomu paliwa i ew.obniżenie iglicy dyszy głównej(piszę z głowy,bo tak na prawdę nie wiem czy ten gaźnik ma taką konstrukcję),bo taki objaw,to także zbyt bogata mieszanka.Odnośnie świateł ,wieczorem coś podrzucę.
Awatar użytkownika
lxxx20
Posty: 50
Rejestracja: 04 sty 2017, 20:31

Re: Brak świateł w Dzik 21

Post autor: lxxx20 »

Ja bym obstawił elektrykę przyczyną twoich zmartwień. Rozbierz wszystko posprawdzaj czy nigdzie nie ma zwarcia,czy wszystkie te izolatory są na miejscu czy przewody nie są po przecierane itd.
pop
Posty: 758
Rejestracja: 04 lis 2011, 19:23

Re: Brak świateł w Dzik 21

Post autor: pop »

Też raczej tutaj bym się skupił ,nie mam doświadczenia z tym silnikiem,nie wiem na ile zamienne są części z WSK.Rozmagnesowane koło widziałem raz w swoim życiu i raczej tego nie podejrzewam,bo o jakiejkolwiek iskrze moglibyśmy zapomnieć,tak myślę.
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1534
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

Re: Brak świateł w Dzik 21

Post autor: marek »

Piszesz o akumulatorze, A gdzie on był podłączony?Jeżeli do przewodów oświetlenia bez odłączenia ich od magneta i bez prostownika to powstało silne pole magnetyczne wytworzone przez te cewki co doprowadziło do rozmagnesowania koła. Skoro zamiana cewek nic nie dała ( zakładam że były identyczne) to musisz podmienić koło zamachowe od innego dzika.Oczywiście nie podłączaj aku!!Jeżeli będą światła to koło do wymiany.Trochę pola magnetycznego zostało to wystarcza na zapłon ale na światła już nie.Można spróbować wkleić zamiast oryginalnych magnesów magnesy neodymowe .Ale to wyższa szkoła jazdy. Trzeba odpowiednio dobrać bieguny NS.
Awatar użytkownika
lxxx20
Posty: 50
Rejestracja: 04 sty 2017, 20:31

Re: Brak świateł w Dzik 21

Post autor: lxxx20 »

pop pisze: 28 sty 2021, 11:09 Rozmagnesowane koło widziałem raz w swoim życiu i raczej tego nie podejrzewam
Też bym odrzucał tą myśl, jeżeli mówimy o oryginalnej instalacji to akumulator nic nie zmienia światła świecą tak samo z aku jak i bez, on jest potrzebny tak na prawdę tylko do zasilania sygnału i świateł przyczepki.
marek pisze: 28 sty 2021, 11:46 Trochę pola magnetycznego zostało to wystarcza na zapłon ale na światła już nie.
Dzik z zasady ma słabą iskrę stąd też wiele przeróbek na zapłon bateryjny itp. tak więc gdyby magneto się rozmagnesowało to by już nie odpalił a kolega piszę że pali dosyć dobrze.
pop
Posty: 758
Rejestracja: 04 lis 2011, 19:23

Re: Brak świateł w Dzik 21

Post autor: pop »

Generalnie zgadzam się z Markiem,że przy braku prostownika cewka zamienia się w elektromagnes i robi niezły bałagan magnetyczny,ale czy jest w stanie rozmagnesować trwale koło,to nie zamierzam się wypowiadać,bo nie mam żadnych doświadczeń w temacie.Jedyne rozmagnesowane magneto widziałem w motocyklu ,który leżakował kilkadziesiąt lat.Jedyną metodę jaką przyjmowałem w naprawie tych wrednych iskrowników ,to podmiana podejrzanej części.W silnikach małej pojemności i słabej energii iskry dość trudno ocenić,czy silnik się "zalewa"z powodu słabej iskry ,czy zbyt bogatej mieszanki.W motocyklach nieraz w czasie jazdy próbnej zamykałem paliwo i starałem się czujnie zaobserwować zachowanie silnika,przy niedoborze paliwa.Zasadę jaką przyjmowałem w uruchamianiu sprzęta ,to podstawowe ustawienie gaźnika ,zapłonu i obserwacja co nie kuka.O świecach,przewodach i fajkach w tych niewydajnych układach już się na forum wymądrzałem.Fajnie gdyby właściciel przegonił nieco Dzikusa i popatrzył na kolor świecy.Łatwe uruchomienie zimnego silnika ze ssaniem,bez?.
Ostatnio zmieniony 28 sty 2021, 14:12 przez pop, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Brak świateł w Dzik 21

Post autor: Ursus »

Tomaszek pisze: 26 sty 2021, 18:40 Wsk z tego co pamiętam ma instalację 6V, a ty założyłeś cewki od wsk a żarówki zapewne madz 12V
W Dziku akurat instalacja jest 6V, ale żarówka 12V bo nie ma regulatora napięcia.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1534
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

Re: Brak świateł w Dzik 21

Post autor: marek »

Powiem tak. Przez kilka lat zajmowały mnie odnawialne źródła energii Między innymi elektrownie wiatrowe . W związku z tym tworzyłem różnego rodzaju prądnice. Przezwajałem silniki. Robiłem tzw. amerykanki itp. Montowałem na wirnikach czy tarczach magnesy neodymowe. Wszystko trzeba było odpowiednio zgrać i działały, ale to szczegóły. Zmierzam do tego że jeżeli jest sprawna cewka znajdująca się w polu magnetycznym i przesuwa się w tym polu to musi powstać prąd elektryczny.To fizyka i nic więcej.Kolega twierdzi że wymieniał cewki na sprawne i żadnej różnicy. Brak napięcia. To pozostaje niewłaściwe pole magnetyczne ( słabe lub brak) W fizyce cudów nie ma. Są proste zasady.W necie oglądałem te cewki i wychodzi że są połączone równolegle. Może ktoś połączył je szeregowo i należy wtedy zamienić końce którejś z cewek. Rozłącz te cewki i zobacz czy pojedynczo wytwarzają napięcie.Ale moim zdaniem problem tkwi w polu magnetycznym
Awatar użytkownika
lxxx20
Posty: 50
Rejestracja: 04 sty 2017, 20:31

Re: Brak świateł w Dzik 21

Post autor: lxxx20 »

Nie wierze w takie cuda żeby magneto się rozmagnesowało w taki sposób że jest na tyle słabe żeby nie zapalić żarówki i na tyle mocne żeby odpalić od strzała tego typu silnik.
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1534
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

Re: Brak świateł w Dzik 21

Post autor: marek »

Magnes łatwo rozmagnesować.https://www.greelane.com/pl/nauka-tech- ... et-607873/ Kolega pisał że ta prądnica daje napięcie dla żarówki karzełkowej , a to widocznie wystarczy by uruchomić cewkę zapłonową.


Wystarczy podłączyć aku do przewodów oświetlenia i trochę pokręcić kołem by zakłócić działanie magnesów i je rozmagnesować.Cewki wytworzą bardzo silne pole magnetyczne a silniejszy magnes niszczy słabszy.
pop
Posty: 758
Rejestracja: 04 lis 2011, 19:23

Re: Brak świateł w Dzik 21

Post autor: pop »

Jeśli sprawdziłeś napięcie bezpośrednio na zacisku i odłączonym przewodzie z instalacji,to proponuję rozłączyć cewki i sprawdzić każdą z osobna nie podłączając oczywiście do instalacji.
ODPOWIEDZ