Pług Dzik2 - ustawienie

Wszystkie małe ciągniczki takie jak Ursus C-308, Dzik, Mrówka
marian212
Posty: 44
Rejestracja: 06 wrz 2018, 20:39

Pług Dzik2 - ustawienie

Post autor: marian212 »

Czesc ! Mam pytani odn ustawienia pługa obrotowego. Wcina się po dyszel w ziemię i nie bardzo wiem jak to zmienic. Płoza z tyłu nie ma regualcji, niewiele lub nic nie daje zmiana kąta na zastrzasku obrotowym. Duzy ciezarek z przodu troche pomaga ale nie wiele. Brak kroju. To chyba jedyna nie sprawdzona rzecz. Brakuje chyba czegos w stylu koła podporowego, ale tego przy obrotowym nigdy nie było....
Pomocy.
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Pług Dzik2 - ustawienie

Post autor: bergman31 »

Nie wiem jak jest w pługu do Dzika, ale na końcu płozy powinna być przykręcona piętka.
fredek
Posty: 22
Rejestracja: 19 mar 2021, 19:23

Re: Pług Dzik2 - ustawienie

Post autor: fredek »

ww.problem opisałem w temacie 'Orka dzikiem' 4-ty temat od góry na stronie głównej.Po ustawieniu orka jest przyjemnością.
marian212
Posty: 44
Rejestracja: 06 wrz 2018, 20:39

Re: Pług Dzik2 - ustawienie

Post autor: marian212 »

fredek pisze: 29 sty 2022, 16:30 ww.problem opisałem w temacie 'Orka dzikiem' 4-ty temat od góry na stronie głównej.Po ustawieniu orka jest przyjemnością.
Dziękuję za odpowiedz. Wygląda na bardzo rzeczowe podejście do tematu. Mam prośbę, czy mógłbyś zrobić PROSTY szkic tego ustawienia ? Nie jestem rolnikiem i mam obawę źle zrozumieć to.
fredek
Posty: 22
Rejestracja: 19 mar 2021, 19:23

Re: Pług Dzik2 - ustawienie

Post autor: fredek »

Moje umiejętności posługiwania się komputerem są ograniczone do dość nieudolnego pisania .
fredek
Posty: 22
Rejestracja: 19 mar 2021, 19:23

Re: Pług Dzik2 - ustawienie

Post autor: fredek »

Również nie jestem rolnikiem.Główna część pługa to dwie krzywe blachy.Górna większa nazywa się chyba odkładnicą.Na dole ma jadący zawsze najgłębiej wąski pasek blachy nazywany lemieszem.Odkładnica jest przykręcona do korpusu pługa śrubami z płaskimi łbami które równają się z powierzchnią po której przesuwa się gleba.Te 2lub 3 śruby trzeba odkręcić i wymienić na nowe lub wyczyścić i nasmarować aby łatwo się odkręcały.Spróbuj z pomocą drugiej osoby odłączyć pług, w położeniu do orania, od dzika i pociągnij go to zauważysz przy jakim położeniu lemiesza trzeba najmniejszej siły.Lemiesz ślizgający się po dnie wgłębienia za pługiem będzie pozwalał prawidłowo pracować .Podnoszenie jednego z kół w czasie regulacji naśladuje rzeczywiste ułożenie zespołu traktorka-pługa w czasie orki.Śruby mocujące odkładnicę są w niej osadzone sztywno, natomiast ich części z gwintem siedzą w podłużnych otworach korpusu pługa i dlatego można po ich poluzowaniu, obracać odkładnicę z lemieszem, do właściwego ułożenia względem dna bruzdy. Narzędzia potrzebne to:klucz oczkowy 19,młotek,jeśli nie da się odkręcić śrub to szlifierka rozwiąże problem.Śruby 'odkładnicowe' są w każdym sklepie rolniczym.Kosztują ok 2 zł.
Powtórzę jeszcze;luzujemy tylko śruby dużej odkładnicy lemiesz przesuwa się razem z nią.
ODPOWIEDZ