Alternatywny silnik do dzika

Wszystkie małe ciągniczki takie jak Ursus C-308, Dzik, Mrówka
BartoszHejduk
Posty: 16
Rejestracja: 07 lip 2020, 21:54
Lokalizacja: okolice Wielunia

Alternatywny silnik do dzika

Post autor: BartoszHejduk »

Dzień dobry,
Czy któryś z Was rozpatrywał możliwość montażu tego typu silnika w dziku?

https://allegro.pl/oferta/silnik-diesel ... 1405824009

Moc zbliżona, jedynie moment obrotowy może być różny.
Pytam bo u mnie dzik będzie użytkowy. Gdy wezmę pod uwagę koszty remontu silnika, zapłonu CDI, to być może taki silnik jest rozsądną inwestycją.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

Re: Alternatywny silnik do dzika

Post autor: Bolszewik »

Chinoleum ....
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Alternatywny silnik do dzika

Post autor: bergman31 »

Przez parę lat użytkowałem traktorek jednoosiowy SAM z silnikiem benzynowym 6,5KM produkcji chińskiej, kopia Hondy GX. Po za często zrywającą się linką szarpaka, nie było z silnikiem żadnych problemów.
BartoszHejduk
Posty: 16
Rejestracja: 07 lip 2020, 21:54
Lokalizacja: okolice Wielunia

Re: Alternatywny silnik do dzika

Post autor: BartoszHejduk »

Mam loncina w kosiarce i chodzi jak złoto. Wiele zależy na jaki egzemplarz się trafi.
Raczej chodzi mi o to jak dzik by współpracował z innym silnikiem, np Andoria

.
Ostatnio zmieniony 09 sty 2022, 11:01 przez BartoszHejduk, łącznie zmieniany 2 razy.
Tomaszek
Posty: 33
Rejestracja: 12 lip 2020, 8:36

Re: Alternatywny silnik do dzika

Post autor: Tomaszek »

Andoria s301 lub 1ca90 taki mógłbyś zamontowaś, ewentualnis ruggeri albo sasch. Te chińkie a benajmniej bęzynowa kopia hondy ma rozrząd na plastikowych kołach jest filmik porównawczy budowy tych silników na yutubie
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Alternatywny silnik do dzika

Post autor: bergman31 »

Jeśli silnik będący kopią Hondy wytrzymał 5 lat w traktorku przy uprawie ogródka o powierzchni 2a i pracę w lesie, to chyba nie jest źle? Zresztą nowy silnik wówczas kosztował tylko 400zł.

Michał ze Stowarzyszenia Retro-Traktor z Golubia-Dobrzynia zamontował w Ursusie C-308 silnik wysokoprężny Lombardini LDW502. W czasopiśmie RPT z marca 2016 roku był artykuł o tym traktorze.
BartoszHejduk
Posty: 16
Rejestracja: 07 lip 2020, 21:54
Lokalizacja: okolice Wielunia

Re: Alternatywny silnik do dzika

Post autor: BartoszHejduk »

A jak wygląda kwestia kierunku obrotów silnika? W którą stronę obraca się wał korbowy?

W tym silniku https://allegro.pl/oferta/silnik-grunwe ... 0632107639 wał obraca się w lewo, rozumiem że patrząc od strony gdzie podłączam sprzęgło
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Alternatywny silnik do dzika

Post autor: bergman31 »

Ten silnik z linku, kręci się w prawo patrząc od strony szarpaka, czyli w lewo patrząc od strony końcówki wału gdzie odbiera się napęd. Jest to typowe rozwiązanie jak w większości silników.
Awatar użytkownika
SEBRIGHT
Posty: 2556
Rejestracja: 23 sty 2007, 13:27
Lokalizacja: Dobra (Małopolskie)

Re: Alternatywny silnik do dzika

Post autor: SEBRIGHT »

Jeszcze miesiąc temu byłem zagorzałym przeciwnikiem plastiku w silnikach tzn rozrząd, smarowanie itp, ale... Opiszę pewną historię :) W zeszłym roku kosiarka którą przejęli po mnie rodzice zaczęła się zacierać - jak się zagrzała silnik dostawał takich oporów że pomimo maks otwarcia przepustnicy aż go dusiło. Kosiarka to "Husqvarna dla ubogich" tzn Electrolux 553cm made in usa z silnikiem Briggs&Stratton seria 650. Rozebrałem go ostatnio z ciekawości - zatarty tłok cylinder, ale ku mojemu wielkiemu zdziwieniu wałek rozrządu, krzywki, zębatka - wszystko plastikowe i bez widocznych objawów zużycia :shock:
Kosiarka o szerokości roboczej 52cm pracowała 15 lat na 40 arach trawnika i plastik w rozrządzie dał radę - dla mnie to był taki trochę szok...
Nadal nie uważam że plastiki lepsze, ale na własnej skórze przekonałem się że jednak dają radę :)

A co do samego przeszczepu, zwróć też uwagę na zakres użytecznych obrotów w obu silnikach - ropniak z ogłoszenia na pewno będzie miał niższy niż oryginalny silnik Dzikowski.
Zetor 25K - 1953; Dolpima PS290 - 1988 (chyba); Dezamet ... - 1988; Żuk A06 - 1980; MF70 - 1980 i 1989; HakoTrac T6 - 1963; Dzik 2 - 1969; Ursus C-355 - 1972; Hakotrac T8 - 1965;
pop
Posty: 758
Rejestracja: 04 lis 2011, 19:23

Re: Alternatywny silnik do dzika

Post autor: pop »

Plastikowe krzywki na wałkach,koła itp.to standart nie tylko w silnikach Brigsa i generalnie przeżywają pozostałe metalowe części silników.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

Re: Alternatywny silnik do dzika

Post autor: Bolszewik »

Andoria S-301d na pewno się nie nadaję bo nie ma jak zamocować do korpusu. Trzeba by robić jakiś szkaradny stelaż który i tak nie wytrzyma, a sam silnik ciężki.

Andoria 1CA90 też chyba nie może być zamocowana od strony koła zamachowego do skrzyni biegów bez jakiejś podtrzymki ?

Na youtube był za to filmik z Ursusem 308 sparowanym z silnikiem Hatz E75.
https://www.youtube.com/watch?v=e_d9MZ2f2Vc
Bardzo ładnie to chodziło. Ten silnik można "zmotać" ze skrzynią. Od siebie dodam że miałem styczność z tym silnikiem w zagęszczarce i jest to dobra maszyna.

Dla mnie decydujące było by czy silnik da się łatwo i solidnie zmocować ze skrzynią.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Alternatywny silnik do dzika

Post autor: Ursus »

Tak, silnik hatz moim zdaniem to też jeden z fajniejszych do tego typu ciągników jeśli ktoś chce się bawić w przeróbki. Sam mam taki silnik i myślę czy jednej skrzyni na koniec nie poskładać z tego co mi zostanie do Dzika i zrobić właśnie taką modyfikację.
https://www.youtube.com/watch?v=wLlj87IbM-I

Widywałem też w Internecie Dziki właśnie z jakimiś chińskimi benzyniakami i raczej było sporo pozytywnych opinii.

Michał wspomniał o istotnej rzeczy - obroty. Nie wiem generalnie do jakich obrotów kręci się np. Hatz, ale silnik Dzika w zależności od wersji kręci się do 2400 lub 3000 obrotów. To sporo wbrew pozorom jak na Diesla.
Znam przypadek, gdzie Pan miał traktorek SAM na bazie skrzyni z koleby i silnika właśnie Dzika - zapożyczony komplet z małej koleby Bumar - zmienił silnik na Puck, który kręci się do jak dobrze pamiętam 1100 albo 1200 obrotów. Wspominał, że na drugi koniec pola szybciej było mu przejść ;) I w zasadzie tylko dlatego ten silnik udało mi się pozyskać, bo miał iść na złom.


Obrazek

Obrazek
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
BartoszHejduk
Posty: 16
Rejestracja: 07 lip 2020, 21:54
Lokalizacja: okolice Wielunia

Re: Alternatywny silnik do dzika

Post autor: BartoszHejduk »

Źle zacząłem temat, wstawiłem silnik diesla, chodziło mi bardziej o zobrazowanie kształtu, typu, konstrukcji silnika. Przeglądałem ogłoszenia, znalazłem silniki 12 - 16 km benzynowe. Pomyślałem o takim 16 km, jest to raczej produkt chiński i najprawdopodobniej ma zawyżoną moc.
bergman31
Posty: 1235
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

Re: Alternatywny silnik do dzika

Post autor: bergman31 »

Z tą zawyżoną mocą to nie jestem taki pewny. W moim traktorku był silnik o mocy 6,5KM i napewno tyle miał zważywszy na prace jakie robiłem tym ciągnikiem.
marian212
Posty: 44
Rejestracja: 06 wrz 2018, 20:39

Re: Alternatywny silnik do dzika

Post autor: marian212 »

BartoszHejduk pisze: 08 sty 2022, 20:12 Dzień dobry,
Czy któryś z Was rozpatrywał możliwość montażu tego typu silnika w dziku?

https://allegro.pl/oferta/silnik-diesel ... 1405824009

Moc zbliżona, jedynie moment obrotowy może być różny.
Pytam bo u mnie dzik będzie użytkowy. Gdy wezmę pod uwagę koszty remontu silnika, zapłonu CDI, to być może taki silnik jest rozsądną inwestycją.
Mam taki wlasnie załozony. Ale kupiłem najtańszy z rozrusznikiem za ok 1800zl chyba 186FA kod. Miesci sie pod maską ale jest za wysoki i trzeba go wysunać przed oryginalne mocowanie
Załączniki
Screenshot_20220530-085339_Gallery.jpg
marian212
Posty: 44
Rejestracja: 06 wrz 2018, 20:39

Re: Alternatywny silnik do dzika

Post autor: marian212 »

Zdjecie przejsciowki. Zrobilem duzą obudowe bo w planie mały hamulec bębnowy weń
Załączniki
received_576158780605751.jpeg
received_576158780605751.jpeg
Pawełek
Posty: 6
Rejestracja: 10 sie 2023, 7:03

Re: Alternatywny silnik do dzika

Post autor: Pawełek »

A jak się sprawuje silniczek ? Nie grzeje się ? Podłączenie do skrzyni wymagało dużo pomysłowości, czy poszło w miarę gładko ? Pozdrawiam
marian212
Posty: 44
Rejestracja: 06 wrz 2018, 20:39

Re: Alternatywny silnik do dzika

Post autor: marian212 »

Cześć. Zero problemów drugi rok. Trochę orki było, trochę jeżdżenia z przyczepą. Już palony z rozrusznika jest. Największym problemem było zrobić tuleję na wał -> musi być na tyle ciasny żeby nie było luzu, bo na nim wisi całe sprzęgło.
ODPOWIEDZ