Terra vari MJ-5 z 1984 kilka pytań

Wszystkie małe ciągniczki takie jak Ursus C-308, Dzik, Mrówka
arjuredi
Posty: 6
Rejestracja: 10 paź 2022, 9:41

Terra vari MJ-5 z 1984 kilka pytań

Post autor: arjuredi »

Witam wszystkich na forum.
Zakupiłem sobie na działkę terrę i mam pytania odnośnie:
  • Pod zbiornikiem są 2 kabelki jeden żółty, który sobie lata luzem i drugi czarny, który mam poprowadzony wzdłuż kierownicy i jak powiedział sprzedawca, gaszę nim silnik po dotknięciu do masy. Czy tak ma być? Do czego jest ten żółty?
  • Po zdjęciu rurki od filtra olejowego mam klapkę albo zamkniętą z dziurką, albo całkiem otwartą. I teraz pytanie: w jakiej pozycji ma ona być do normalnej pracy? Wydaje mi się, że całkiem otwarta, aby powstawała mieszanka paliwowo-powietrzna, a pozycja z dziurką to ssanie. Chyba, że się mylę. Czy ja do tego filtra mam na dno wlewać jakiś olej? Jeśli tak, to jaki?
  • Wstępnie doczytałem się, że obroty reguluje się tą śrubą ze sprężynką (jest z przodu silnika), do której przyczepione jest cięgno. Czy faktycznie tak jest?
  • Do orki mam silnik odwrócony, tak, że wstecznym idę do przodu. Czy cofając się mam z luzu zdecydowanym ruchem wrzucać "1", bo jak lekko to się robi, to słychać zgrzytnięcie?
Obrazek. Dzięki za odpowiedzi
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 19 lis 2022, 10:57 przez arjuredi, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
SEBRIGHT
Posty: 2556
Rejestracja: 23 sty 2007, 13:27
Lokalizacja: Dobra (Małopolskie)

Re: Terra vari z 1986 kilka pytań

Post autor: SEBRIGHT »

Ad.1 Terry nie mam, ale w również Czechosłowackim MF70 jest tak że czarny po zwarciu do masy wyłącza zapłon, żółty to wyjście cewki oświetleniowej - jak nie używasz zabezpiecz żeby nie zwierał do masy...
Zetor 25K - 1953; Dolpima PS290 - 1988 (chyba); Dezamet ... - 1988; Żuk A06 - 1980; MF70 - 1980 i 1989; HakoTrac T6 - 1963; Dzik 2 - 1969; Ursus C-355 - 1972; Hakotrac T8 - 1965;
arjuredi
Posty: 6
Rejestracja: 10 paź 2022, 9:41

Re: Terra vari MJ-5 z 1984 kilka pytań

Post autor: arjuredi »

Trochę pola poorałem, a teraz mam problem z odpaleniem. Iskra na świecy jest, odpala, pochodzi z 5 sekund i gaśnie. Za drugim razem już nie załapie, ale po jakimś czasie jak podejdę to znowu zaskoczy na 5 sekund. Wkręcona jest świeca Magnetti Marelli F7TN i czym ją na początek zastąpić?
lukaszekm1
Posty: 15
Rejestracja: 09 kwie 2019, 11:52

Re: Terra vari MJ-5 z 1984 kilka pytań

Post autor: lukaszekm1 »

Hej, postaram się odpowiedzieć.

Tak ma być. Żółty powinien iść do światełek w przyczepce bodajże.

Ma być otwarta. Zasłonięta to pozycja ssanie :)

Obroty regulujesz raz że na regulatorze, a dwa na gaźniku.

Zgrzytniecie skrzyni po opadnięciu obrotów, świadczą albo o za wysokich obrotach na biegu jałowym (sprzęgło dośrodkowe) - albo o zużyciu łożysk w skrzyni na wałku kosza sprzęgłowego. Jeśli rozbierasz skrzynie - wymieniasz komplet łożysk i uszczelniaczy, nie tylko te dwa - uprzedzam. Sprawdź poziom oleju w skrzyni. Dodam jeszcze że terra z tą skrzynią to dobry pomysł do glebogryzarki. Do orki tylko nowsza wersja 317. Ta jest po prostu nie bezpieczna.

Świece kupisz u dystrybutora Terra Vari . Chyba hand.pl się nazywa. Jeśli nie pomoże to najpewniej kondensator albo cewka do wymiany, uprzedzam potrzebujesz ściągacz do koła żeby go nie zmasakrować.
ODPOWIEDZ