Nośniki narzędzi.

Czyli RS i inne
Awatar użytkownika
agrotechnik
Posty: 1052
Rejestracja: 24 lis 2007, 16:38

Nośniki narzędzi.

Post autor: agrotechnik »

Dzisiaj gdy można na zwykłych traktorach zamontować dużo sprzętu, zapomina się o takich maszynach jak nośniki narzędzi. Nośnik narzędzi to samobieżna rama zdolna do wykonania wszystkich prac rolnych. Postaram się dodać trochę zdjęć i przybliżyć wam niektóre konstrukcje.
RS-09:

http://www.fahrzeugmuseum-gloethe.de/Mo ... ld0406.htm

http://eisenbahndienstfahrzeuge.privat. ... 9/rs09.htm

Model Fendta

http://www.hobbysta.pl/sklep_obrazki/s/siku3476a.jpg


Na razie tylko tyle ale będzie tego więcej. Możecie dodawać inne zdjęcia, im więcej tym lepiej.
Awatar użytkownika
Szczepan-1990
Posty: 628
Rejestracja: 22 sty 2007, 13:46

RE: Nośniki narzędzi.

Post autor: Szczepan-1990 »

Skoro już o tym rozmawiamy to przytaczam adresy kilku niemieckich stron o wersji GT122 ale i GT124

http://www.landmaschinen.tu-dresden.de/ ... _bild.html

http://www.falke.online.de/html/rs09.html
Awatar użytkownika
TYMON
Posty: 228
Rejestracja: 05 lip 2007, 17:46

RE: Nośniki narzędzi.

Post autor: TYMON »

wiem gdzie taki stoi i marnieje w polu z silnikiem 2 cylindrowym właściciel mówił ze sprzeda ewentualnie dokupiłby do tego tura < ale mu powiedziałem ze ten tur graniczy z cudem :)
Awatar użytkownika
Szczepan-1990
Posty: 628
Rejestracja: 22 sty 2007, 13:46

RE: Nośniki narzędzi.

Post autor: Szczepan-1990 »

Tymon uchyl rąbka tajemnicy :)
Awatar użytkownika
TYMON
Posty: 228
Rejestracja: 05 lip 2007, 17:46

RE: Nośniki narzędzi.

Post autor: TYMON »

Szczepan-1990 napisał/a:
Tymon uchyl rąbka tajemnicy :)
ee jak ktoś chce dam namiary na priv telefon łącznie z adresem postoju B)
bo mi się jakoś nie podobają te sprzęty , może dlatego ze niewiedze zastosowania u siebie :) ale tamten gość widać było że był chętny się tego pozbyć .
Awatar użytkownika
agrotechnik
Posty: 1052
Rejestracja: 24 lis 2007, 16:38

RE: Nośniki narzędzi.

Post autor: agrotechnik »

Przydadzą się każde zdjęcia aby były.
Awatar użytkownika
Szczepan-1990
Posty: 628
Rejestracja: 22 sty 2007, 13:46

RE: Nośniki narzędzi.

Post autor: Szczepan-1990 »

Niestety miro nie widziałem nigdy na żywo takiej kabiny ale były one montowane fabrycznie.
Awatar użytkownika
agrotechnik
Posty: 1052
Rejestracja: 24 lis 2007, 16:38

RE: Nośniki narzędzi.

Post autor: agrotechnik »

Taką skrzynię to ewentualnie z t16 można skombinować:
http://mezogeparchivum.fw.hu/Traktorok/t16m.jpg
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1534
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

RE: Nośniki narzędzi.

Post autor: marek »

Czy ktoś wie ile wynosiła ładowność skrzyni rs-a.Mnie interesuje w moim rs-ie tylko skrzynia ,ale sądząc po kącie mocowania zwolnic to zbyt dużo tam włożyć nie będzie można .Mnie interesują jakieś 2 tony
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Nośniki narzędzi.

Post autor: Bolszewik »

Dwie to może być sporo nie tyle nawet dla samej ramu co dla układu kierowniczego. Może się cięzko kręcić. Druga sprawa to zalezy po czym to będziesz woził. Bo jesli po lesie, kamieniołomie lub innym trudnym terenie to może być ciężko.

RS waży chyba coś poniżej 1,5 t wiec pewnie jego maksymalna ładownośc nie przekraczała własnie 1,5 t, ale to tylko domysły.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1534
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

RE: Nośniki narzędzi.

Post autor: marek »

O układ kierowniczy się nie martwię bo założyłem od merca ze wspomaganiem i lekko się kręci a jeszcze nie podłączyłem pompy.Natomiast chcę zwozić drewno z lasu i trochę po lesie a trochę po drodze czyli różnie.Rs waży 1060 kg,ale sądząc ze zdjęć niektóre maszyny musiały sporo ważyć.Będę się starał nie przesadzać. Dzięki.
Awatar użytkownika
damber
Posty: 2568
Rejestracja: 29 lis 2009, 19:18
Kontakt:

RE: Nośniki narzędzi.

Post autor: damber »

Na niemieckiej stronie znalazłem troche o RS 09 lub znanym też jako GT 124 i tam jest podane, że masa RS-a wynosi 1600kg ale to jest masa nośnika z kabiną, zamontowaną kosiarką listwową E126 i założoną metalową skrzynią ładunkową T025.
Facebook. old URSUS tractor
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Nośniki narzędzi.

Post autor: Bolszewik »

Wg. mnie na przy takim użytkowaniu uwzględniając to żeby zawsze najpierw myśleć potem robić 1500 kg to maksymalny ładunek.

Wożenie drewna po lesie to chyba najbardziej obciążająca czynność transportowa. Zła droga, cały czas podskoki a do tego będziesz miał wysoko środek ciężkości. Zresztą zależy jaką zrobisz pakę. Myślę ze jej wymiary to tak ok. 1,5m x 2,5m ?
Jeśli tak to załadujesz teoretycznie ok. 4 - 4,5 m3. Teraz wystarczy mniej więcej znać wagę drewna, dla przykładu:
http://agroenergetyka.pl/articles/169/169_b_1.jpg
Wiadomo że 2m dęba/buka załadujesz bez problemu. Więcej i tak nie dasz rady chyba że dźwigiem bo za wysoko. Natomiast drobnicy jeszcze do tego suchej znacznie więcej i to nie tylko ze względu na masę ale i na fizyczne możliwości przeciętnego człowieka.
Myślę że w sumie "okoliczności" ograniczą same masę ładowanego drewna.

Ja wiem że można z czubkiem naładować Kamaza z przyczepą baz żadnych urządzeń. W trzech cała dniówka. Tylko po co się szarpać i maszynę ?

Pomysł z paką, najlepiej wywrotką, jest bardzo doby. Uważam że każdy nośnik jest wręcz idealnie stworzony do posiadania takiego urządzenia.

Jak będziesz miał dociążony przód to możesz jakąś mała przyczepkę też dopiąć. Wtedy kurs do lasu będzie bardziej ekonomiczny.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
Drobilek
Posty: 44
Rejestracja: 18 kwie 2007, 1:06

RE: Nośniki narzędzi.

Post autor: Drobilek »

Szczepan-1990 napisał/a:
Niestety miro nie widziałem nigdy na żywo takiej kabiny ale były one montowane fabrycznie.
- to prawda. W warszawskim Miejskim Przedsiębiorstwie Robót Ogrodniczych, tak do m/w 1993 r. używano sporej ilości RS 09 (jeszcze nie wiedziałem, co to za wynalazek) ze skrzynią ładunkową i kabiną. Kabina, jeśli dobrze pamiętam to był blaszany przód z szybą i dachem, natomiast boki były z brezentu z celuloidowymi oknami. Żałuję, że nie mam fotek :-(
Awatar użytkownika
Szczepan-1990
Posty: 628
Rejestracja: 22 sty 2007, 13:46

RE: Nośniki narzędzi.

Post autor: Szczepan-1990 »

Ja mam w swoim pakę i wchodzi tam 750kg węgla. Suchego, ważonego latem. Jednak zdarzały się kursy cięższe z paletą cementu itd itd.
Awatar użytkownika
Rs 09
Posty: 118
Rejestracja: 17 mar 2009, 19:13

RE: Nośniki narzędzi.

Post autor: Rs 09 »

mój rs jest z kabiną oryginalną takiego już kupiłem i silnik ma cztero cylindrowy chyba też od niego:confused: .



Acha i jeszce co do wagi to go ważyłem kiedyś mam załorzonego na nim tura to waży 1650kg
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1534
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

RE: Nośniki narzędzi.

Post autor: marek »

Dokładnie tak chcę zrobić .Wywrotka do przodu, siłowniki od tura (mam go teraz założonego).Myślałem o skrzyni podwieszonej z tyłu na belce.Tam obciążenie szło by bezpośrednio na koła.Ale chyba zrobię jednak przyczepkę.Nie wiem jak z orginalnością haka bo raczej samoróbka nie będzie mile widziana.Na razie likwiduję wszystkie wycieki i gruntowny przegląd.Nad resztą będę myślał póżniej.Kolory orginalne były takie jak u kolegi Szczepana.Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4843
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Nośniki narzędzi.

Post autor: Bolszewik »

Zrobisz sobie "wielbłąda":

http://picasaweb.google.pl/Bolszewik3/S ... 0218338658

Chodzi Ci zapewne o coś takiego, ja mam to jako widły do palet ale dorobiłem też mała paczkę.

To fajne do małych rzeczy albo na bliskie odległości. Woziłem tak drewno od trajzegi pod szopę. Do lasu to byś miał raczej tylko miejsce na piłę, siekierę liny itp. Lepiej zrobić/kupić przyczepę. Znajdź jakieś zdjęcia lub poproś kolegów to na pewno zrobią Ci zdjęcia oryginalnego haka. Zawsze możesz zrobić mniej lub bardziej wierną replikę.

Widziałem że Szczepan ma pakę węższą od pojazdu. Jeśli to ma być do lasu to szerokość musi być taka żeby łubki weszły. Standardowo szerokość to 1,2 wiadomo że w lesie nikt nie mierzy dokładnie więc ja bym zrobił pakę o szerokości 1,5. Wtedy prawdopodobnie będzie zasłaniać światła, nikt nie powiedział że nie wolno założyć dodatkowych świateł i kierunkowskazów z przodu. Pamiętaj też żeby od razu przewidzieć miejsca na "rogi" i jakieś uchwyty do pasów.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
Szczepan-1990
Posty: 628
Rejestracja: 22 sty 2007, 13:46

RE: Nośniki narzędzi.

Post autor: Szczepan-1990 »

Nie wiem dokładnie jaką moja ma szerokość ale wystarcza doskonale do przewozu różnych rzeczy. Zawsze lepiej tym niż taczką ;) Ale wiosną będzie w nim wywrot dwustronny
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1534
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

RE: Nośniki narzędzi.

Post autor: marek »

Mam z tyłu nad ramionami podnośnika chyba orginalną belkę z profilu zamkniętego o ściance z 8 mm ,ciężka jak diabli ze wspawaną rurką w której był kiedyś obrotowy zaczep.Myślę czy poprostu nie przyspawać kuli od zaczepu samochodowego i zrobić na dyszlu przyczepy orginału.Wtedy nikt nie powinien się przyczepić.A co do obciążania konstrukcji rs-a to przeraża mnie to wszędobylskie aluminium.Gdyby to było żeliwo nie miał bym żadnych skrupułów I ten kąt zwolnic.Siła nacisku nie działa bezpośrednio z góry lecz poprzez,jakby ,,korbę" i zgięcie tej korby marnie widzę jako słaby punkt poważnie ograniczający obciążenie konstrukcji.Ale przy montowaniu nowej przekładni kierowniczej ,przednią oś musiałem conąć a skrzynię chcę trochę wysunąć do przodu przed ramę w związku z wywrotem to myślę że dużo obciążenia przejmie przednia oś.Oczywiście nie zamierzam przesadzać.Ograniczy mnie chociażby wysokość ładunku bo przecież muszę coś widzieć::lol:
ODPOWIEDZ