Sprzęt konny

Wszystko o konnych maszynach
Awatar użytkownika
piotr31
Posty: 545
Rejestracja: 07 sty 2008, 22:59

RE: Sprzęt konny

Post autor: piotr31 »

chrapek3011 napisał/a:
Czyżby za niedługo kolejny skansen...powstanie?
A jakie są kryteria abym mógł mój skromny zbiór nazwać skansenem ,Na chwilę obecną jest tego ze 30 sztuk



Kolejny pług tym razem obrotowy uratowany przed przetopem , oberwał już palnikiem *bye*Obrazek Obrazek
patryk98
Posty: 191
Rejestracja: 14 mar 2010, 20:35

RE: Sprzęt konny

Post autor: patryk98 »

Pozostaje tylko pogratulować kolekcji a zwłaszcza sieczkarni -szczerze mówiąc jeszcze takiej nie widziałem ,to koło zamachowe to oryginał?można ja napędzać pasem?Powodzenia i wytrwałości w zbieractwie *tup*
Awatar użytkownika
Jacek ze Skansena
Posty: 2797
Rejestracja: 17 paź 2006, 11:22

RE: Sprzęt konny

Post autor: Jacek ze Skansena »

Piotrek spokojnie Twoja kolekcja zasługuje na miano skansenowej. Małe skanseny takie jak mój czy twój też dbają o historię rolnictwa i to nie raz bardziej jak te co do tego są powołane. Skansen Piotrka uznajemy za otwarty.
Awatar użytkownika
piotr31
Posty: 545
Rejestracja: 07 sty 2008, 22:59

RE: Sprzęt konny

Post autor: piotr31 »

Dzięki za słowa uznania :D.Chyba ogłoszę konkurs na logo mojego skansenu .*annoy* Mojego skansenu jak to fajnie brzmi
kojot71
Posty: 59
Rejestracja: 30 lis 2011, 13:02

RE: Sprzęt konny

Post autor: kojot71 »

oto mój mały skansen
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
bossmann
Posty: 2158
Rejestracja: 22 paź 2011, 17:59

RE: Sprzęt konny

Post autor: bossmann »

Ładnie.*eek*
harvester
Posty: 111
Rejestracja: 08 lut 2012, 18:32

RE: Sprzęt konny

Post autor: harvester »

ta środkowa kopaczka jakiej firmy ?
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Sprzęt konny

Post autor: Ursus »

Piękne zbiory.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
kojot71
Posty: 59
Rejestracja: 30 lis 2011, 13:02

RE: Sprzęt konny

Post autor: kojot71 »

co do firmy i roku produkcji to nie mam pojecia , nie posiada żadnej tabliczki , w srodku jest napedzana łańcuchem
Obrazek
Obrazek
Obrazek
bossmann
Posty: 2158
Rejestracja: 22 paź 2011, 17:59

RE: Sprzęt konny

Post autor: bossmann »

Pytanie odnosnie pozostalej dekoracji... czy pod kamieniami na których stoja maaszyny jest folja czy inny materiał?
kojot71
Posty: 59
Rejestracja: 30 lis 2011, 13:02

RE: Sprzęt konny

Post autor: kojot71 »

witam. pod kamieniami jest wyłozona geowłóknina azeby nie roslo zielsko a kamienie pochodza z torów
Obrazek
michal1997
Posty: 15
Rejestracja: 22 lut 2013, 15:33

RE: Sprzęt konny

Post autor: michal1997 »

Do piotr31-możesz wkleić kilka zdjęć tego pługa obracalnego takich z tyłu ,żeby było widać jak się go obraca:p
bardzomalorolny
Posty: 16
Rejestracja: 12 mar 2012, 20:10

RE: Sprzęt konny

Post autor: bardzomalorolny »

Ja też się chcę pochwalić, że zdobyłem pług konny jednoskibowy koleśny i zrobiłem znacznik z płużków z lat 60. Macie duże szczęście, że takie fajne maszynki możecie kupować. U nas są jeszcze wykorzystywane, bo jeszcze ludzie mają konie i zdobycie ich graniczy z cudem. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Albercik
Posty: 465
Rejestracja: 27 wrz 2012, 21:14

RE: Sprzęt konny

Post autor: Albercik »

Ze zdobyciem takiego sprzętu tu, gdzie się nim już nie pracuje też jest trudne. Często są kwietnikami i ozdobami ogrodu, albo już dawno poszły na złom skąd jest je ciężko wyciągnąć za przyzwoitą cenę.
Sam posiadam dwuskibowca (niedługo fotki wrzucę jak wygląda) a coś więcej to trudno zdobyć.
@Kojot71 gratuluje zbiorów ;) pięknie się prezentują.
Wicher
Posty: 2077
Rejestracja: 27 lis 2011, 14:16
Lokalizacja: Garbów, Lubelskie

RE: Sprzęt konny

Post autor: Wicher »

No Koledzy, wiedziałem że traktor to tylko wstęp, ale żeby aż tak się zarazić, to pewnie i Wasza zasługa ;)

Zakupiłem dziś 3 konne narzędzia - dwa wypielacze i radełko, zdjęcia będą wkrótce.

Historia jak w telenoweli, pijak pędził do skupu który zamknęli mu przed nosem, więc opylił mi po 10 złotych sztuka. Schowałem do firmowego busa, jak będziemy jakiś motocykl wieźli do klienta to je do mnie zwieziemy.

A że apetyt rośnie w miarę jedzenia - mam ochotę na pług taki jak Albercika, ale poczekam na podaż na fajansie. Wiosną jest tego od cholery.



No, dziś przekonałem się że stare maszynki to hobby bardziej zaraźliwe niż ebola... Ale poczytajcie :D

Wicher zajechał swym wiśniowym składakiem na punkt złomu. Znajomi żule ukłonili mu się, złomiarz przyjaźnie machnął ręką. Szybkie pytanie: "Paweł był?" Żule zgodnie odkrzyknęli że owszem. "no to co przywiózł?" zapytał Wicher zaciekawiony. "Sprzęt konny, pola z bron, wyorywacz i pług" powiedział menel Bąbel. Szybki rzut okiem w kontener - no jest. Grządziel sterczy w górę, łańcuch regulatora szerokości orki wisi. No wierzba płacząca a żal chwyta za serce. "No rzucę okiem, co się stanie, nie ten to inny, ale jak się nie trafi?" pomyślał Wicher i złapał się za kieszeń. No to do roboty! Po odwaleniu 3 pól pogiętych bron, skorupy od Frani, wyorywacza bez czepig ukazał się pług. O dziwo nie pogięty, prawie kompletny - rączki czepig miał z jakiegoś węża ogrodowego., "waży pewnie trochę a z kasą krucho. No nic, zobaczmy" Wicher wiedział, że jak podniesie pług jedną ręką to go na niego stać. I podniósł. a oczom jego objawiła się zakonserwowana smarem cześć robocza. Lemiesz lekko zaokrąglony a odkładnica lekko wytarta. "-Biorę go, łapać chłopaki!". Drugi ze złomiarzy ocenił okiem fachowca: "nie wypracowany". I stało się, defilada na wagę. Waga -27 kilo. "policzyć ci w promocji?" spytał złomiarz Piotrek. "Chętnie"rzekł Wicher w myślach wracając do wypielacza. "No to 30 złotych" powiedział złomiarz. Pług trafił pod ścianę, skąd jutro wyjedzie ale już nie do huty. Będzie świadczyć o tym co było, lecz nie minęło.

No to tak, w mojej literaturze "Mazański, Wójcicki, maszyny rolnicze, wsip 1987" odnalazłem informację że jest to Piorun u 058. Trudno to ocenić, bo nie ma tabliczki, za to w tabeli podana została waga 29 kilogramów, czyli zbliżona do tej jaką osiągnął na złomowej wadze (27 kilo). Sam plug jest naprawdę w świetnym stanie, wystarczy go odmalować i dorobić drewniane rączki czepigom. No i naostrzyć lemiesz xd

Zastanawia mnie tylko jedno - stare żelazo wcale nie rdzewieje tak strasznie, ten pług leżał pod drzewem od kilku lat,i jest na nim tylko nalot. Nowe wiadro cynkowane po paru latach już jest fajansem.

Zdjęcia i dokładne wymiary podam jak zwlekę wszystko to do siebie, może komuś się te informacje przydadzą.
Rolnik amator, wiejski mechanizator ;)
Awatar użytkownika
Ursus c-325
Posty: 1693
Rejestracja: 10 wrz 2006, 12:17

RE: Sprzęt konny

Post autor: Ursus c-325 »

Gratulacje :) Nie chcę Cię straszyć, ale jak to na dzień dzisiejszy tak wygląda, to do końca roku będzie mały skansen :p
A co do starego żelaza... Kiedyś się produkowało, a dziś tylko udaje, że się produkuje. Technologicznie jesteśmy dużo dalej, ale i producenci osiągają jakość gorszą od produktów z CHRL.
Wicher
Posty: 2077
Rejestracja: 27 lis 2011, 14:16
Lokalizacja: Garbów, Lubelskie

RE: Sprzęt konny

Post autor: Wicher »

Eee tam skansen, jak kawałek stodoły zaadaptuje i postawię tam odmalowane maszynki to nie znaczy że skansen od razu ;)

Co prawda miał być tylko jeden "kwietnik", ale tak się rozmnożyło jakoś. No i inna sprawa, nie stać mnie na "nowy" traktor a jak sobie flaszkę odpuszczę to od razu mam na pług xd U mnie jest jeszcze z czego wybierać. Od rozpoczęcia prac polowych zaczynam czesać sąsiadów - wiecie, ja im na przykład opryskam a oni mi odstąpią jakąś maszynkę.



Pług w takim stanie zakupiłem na złomie, nie jest on jednak fabryczny - wygląda na przemysł lokalny ;D

Obrazek

Do domu przywiozłem go składakiem Wigry, co utwierdza mnie w przekonaniu że jestem rodowitym Polakiem.
Rolnik amator, wiejski mechanizator ;)
bardzomalorolny
Posty: 16
Rejestracja: 12 mar 2012, 20:10

RE: Sprzęt konny

Post autor: bardzomalorolny »

Udało mi się zakupić siewnik konny. Rok produkcji 81, w orginale, nieprzerabiany, 13 lejkowy, cena 350zł, wydaje mi się okazyjna, gdyż takie siewniki w moim regionie chodzą po 500-600zł,a za przerobione i większe to nawet ponad 1000zł. Pozdrawiam
Wicher
Posty: 2077
Rejestracja: 27 lis 2011, 14:16
Lokalizacja: Garbów, Lubelskie

RE: Sprzęt konny

Post autor: Wicher »

Drób nie dał się odpędzić od sprzętu nawet na czas zdjęcia, bo stoi pod południową ścianą...

Obrazek

Za bardzo sobie kury oswoiłem. Ale jak im się podoba to dobrze, po odmalowaniu gdzieś się to ustawi.
Rolnik amator, wiejski mechanizator ;)
Awatar użytkownika
Albercik
Posty: 465
Rejestracja: 27 wrz 2012, 21:14

RE: Sprzęt konny

Post autor: Albercik »

Pogratulować takich okazów tak dorwanych za taką cenę !
U mnie to graniczy z cudem.
Kuraki u mni eto samo robią ze sprzętem :P
ODPOWIEDZ