Kopaczka konna

Wszystko o konnych maszynach
Awatar użytkownika
Mentos22
Posty: 157
Rejestracja: 04 sie 2007, 11:06

Kopaczka konna

Post autor: Mentos22 »

Witam kupiłem w styczniu kopaczkę konną przerobioną na podnośnik. Stała ona tak sobie do wczoraj kiedy wiozłem się za posprawdzanie jej i pomalowanie, no i wyskoczył taki problem jak chcę ją skręcić to nie skręcę bo koła są jakby zablokowane na smyka się ciągnie do przodu do tyłu działa normalnie, miałem w tamtym roku kopaczkę od kolegi i normalnie skręcała i tak coś przeskakiwało jak by na zapadkach może wie ktoś co to jest. Kopaczka jest z 1984 roku stan idealny ściągałem wczoraj pokrywę to tryby były idealne :) Tak się prezentuje po malowaniu :)
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
KECZO
Posty: 271
Rejestracja: 11 lip 2008, 9:21

RE: Kopaczka konna

Post autor: KECZO »

W piastach kół są takie jakby sprzęgiełka jednokierunkowe czy coś w tym stylu. Pamiętam że u mnie jak się skręca to widać jak takie bolce w tej piaście przeskakują. Niestety od środka nie wiem jak to wygląda bo nie rozbierałem tego, ale właśnie tam szukałbym przyczyny. Może po malowaniu coś tam podlazło albo farba zaschła i się blokuje;)
Awatar użytkownika
Mentos22
Posty: 157
Rejestracja: 04 sie 2007, 11:06

RE: Kopaczka konna

Post autor: Mentos22 »

Ona jeszcze przed malowaniem nie skręcała ale popatrzę do tych piast :)
Awatar użytkownika
Rolnik122894
Posty: 422
Rejestracja: 31 gru 2010, 16:37

RE: Kopaczka konna

Post autor: Rolnik122894 »

~Mentos22 skąd jesteś bo widze znajoma rejestracja?
Awatar użytkownika
Mentos22
Posty: 157
Rejestracja: 04 sie 2007, 11:06

RE: Kopaczka konna

Post autor: Mentos22 »

Równe koło Dukli a ty ?? :)
Awatar użytkownika
KECZO
Posty: 271
Rejestracja: 11 lip 2008, 9:21

RE: Kopaczka konna

Post autor: KECZO »

Mentos22 napisał/a:
Ona jeszcze przed malowaniem nie skręcała ale popatrzę do tych piast :)
To właśnie tym bardziej miał tam prawo jakiś syf się zebrać, zardzewieć itd.;)

W poniedziałek wezmę sprawdzę jeszcze u siebie jak to dokładnie działa*tup*
Awatar użytkownika
Rolnik122894
Posty: 422
Rejestracja: 31 gru 2010, 16:37

RE: Kopaczka konna

Post autor: Rolnik122894 »

Ja 20km od Jasła:)
Awatar użytkownika
KECZO
Posty: 271
Rejestracja: 11 lip 2008, 9:21

RE: Kopaczka konna

Post autor: KECZO »

Mentos22 masz tutaj filmik jak to powinno działać http://www.youtube.com/watch?v=tVqvJF_F4uk;)
Awatar użytkownika
Mentos22
Posty: 157
Rejestracja: 04 sie 2007, 11:06

RE: Kopaczka konna

Post autor: Mentos22 »

Wielkie dzięki za sprawdzenie i filmik :) jutro przy odrobinie czasu rzucę na to okiem :)
Awatar użytkownika
krzmaz7
Posty: 411
Rejestracja: 27 lip 2008, 10:49

RE: Kopaczka konna

Post autor: krzmaz7 »

Koledzy, czy wymienialiście w swoich kopaczkach olej? Jeżeli tak to ile go tam wlewaliście? Kilka dni temu nabyłem taką kopaczkę i chcę ją wyremontować. Zajrzyjcie do tematu o FARM-MOTach, tam napisałem trochę więcej i wrzuciłem kilka fotek.
Awatar użytkownika
piotr31
Posty: 545
Rejestracja: 07 sty 2008, 22:59

RE: Kopaczka konna

Post autor: piotr31 »

Obrazek
Awatar użytkownika
krzmaz7
Posty: 411
Rejestracja: 27 lip 2008, 10:49

RE: Kopaczka konna

Post autor: krzmaz7 »

Dziękuję bardzo za ten skanik, niemniej jednak nadal proszę o informacje, jeżeli ktoś wie ile oleju wchodzi do tej skrzyni przekładniowej, bo na powyższym skanie nie ma tej informacji.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Kopaczka konna

Post autor: Ursus »

A nie ma tam jakiegoś korka kontrolnego?
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
krzmaz7
Posty: 411
Rejestracja: 27 lip 2008, 10:49

RE: Kopaczka konna

Post autor: krzmaz7 »

No właśnie nie bardzo, ale dzięki za zainteresowanie. Jest korek wlewowy i spustowy, a korka kontrolnego nie ma, albo ja go nie mogę znaleźć. Kopaczka jest z 65r., ale w pełni sprawna, jednak olej pasowałoby wymienić, bo niewiadomo, kiedy to było robione. Poza tym od przodu korpus jest czarny i wilgotny, więc trzeba zdjąć pokrywę i ją uszczelnić. Naturalnie kopaczka zostanie pomalowana i dodatkowo planuję zrobić, że tak to nazwę ogranicznik rozrzutu wykopanych ziemniaków. Kopaczki gwiazdowe strasznie rozrzucają wykopaną masę, ale widziałem podobne kopaczki napędzane z wałka WOM, które przy gwieździe miały zamocowane coś jak kawałek pasa transmisyjnego czy po prostu grubej gumy i takie coś chcę zamontować w swojej kopaczce. Wszystkie przeróbki postaram się zrobić tak, aby można było je w przyszłości prosto zlikwidować gdyż kopaczka prawdopodobnie trafi kiedyś na ogród jako ozdoba :)
Awatar użytkownika
piotr31
Posty: 545
Rejestracja: 07 sty 2008, 22:59

RE: Kopaczka konna

Post autor: piotr31 »

Obrazek
Awatar użytkownika
krzmaz7
Posty: 411
Rejestracja: 27 lip 2008, 10:49

RE: Kopaczka konna

Post autor: krzmaz7 »

Dziękuję bardzo, o to mi właśnie chodziło.
nikolia
Posty: 3
Rejestracja: 12 cze 2011, 18:24

RE: Kopaczka konna

Post autor: nikolia »

ursus td napisał/a:
witam

czy wie ktoś z was gdzie można kupić kola do takiej kopaczki, chodzi mi o kola zębate które są w środku o te małe stożkowe i te duże tez bo u mnie się wyrobiły. :?
www.hutrowniarolnicza.pl
luqasz17
Posty: 160
Rejestracja: 07 sty 2010, 16:26

RE: Kopaczka konna

Post autor: luqasz17 »

Szanowni koledzy czy ktoś przy swojej konnej kopaczce dorabiał ekran aby w czasie kopania ziemniaki nie odlatywały zbyt daleko. Z tego co kojarzę takie urządzenie jest na ilustracji od instrukcji Kopaczki Pionier. Może ma ktoś zdjęcia?
radkuradku
Posty: 1
Rejestracja: 17 sie 2012, 6:21

RE: Kopaczka konna

Post autor: radkuradku »

piotr31 napisał/a:
Obrazek
Witam. Przypadkiem natknąłem się na to czego poszukuję od dawna, mianowicie na instrukcję kopaczki konnej. Pytanie do Piotr31 - czy jest możliwość zeskanowania całości? Byłbym niesłychanie wdzięczny. Z góry dziękuję i pozdrawiam. rudolf79@o2.pl
michal1997
Posty: 15
Rejestracja: 22 lut 2013, 15:33

RE: Kopaczka konna

Post autor: michal1997 »

Do piotr31- mógłbyś mi przesłać skany instrukcji tej kopaczki konnej będę wdzięczny bo szukam tego od dawna. michaldoroszczak@wp.pl:?
ODPOWIEDZ