Od tego się wszystko zaczęło...

Wszystko co dotyczy czasów minionych, wspomnienia itp.
Awatar użytkownika
z_daro
Posty: 297
Rejestracja: 14 lut 2008, 22:28

RE: Od tego się wszystko zaczęło...

Post autor: z_daro »

Od małego kocham traktory i maszyny rolnicze ale zbytnio nie interesowałem się starą techniką rolniczą, ale kiedy odnalazłem tą stronkę to wszystko się zmieniło, zaczołem dostrzegać piękno w tych maszynach:D Powiem szczerze, przed odnalezieniem tej strony nawet nie wiedziałem że w ogóle był taki ciągnik jak ursus c 45.
Awatar użytkownika
klusek-rolnik
Posty: 622
Rejestracja: 20 lis 2007, 13:03

RE: Od tego się wszystko zaczęło...

Post autor: klusek-rolnik »

Ja wychowałem się na wsi.Dziadek ma C-330.Od dzieciństwa na niej jeźdźiłem potem zauważyłem że mój 2 wuja ma C-325A(o której artykuł jest na tej stronce)i zainteresowało mnie to.I od jakiegoś już czasu jestem z resztą że tak powiem "Ludzi pozytywnie zakręconych na punkcie zabytkowych maszyn rolniczych" i jestem z tego dumny:):)
Awatar użytkownika
Tomek_J
Posty: 400
Rejestracja: 26 lip 2007, 6:50
Lokalizacja: Okolice Pyrzowic
Kontakt:

RE: Od tego się wszystko zaczęło...

Post autor: Tomek_J »

Będąc miastowym chłopakiem często wyjeżdżałem na wieś. Od zawsze lubiłem wieś, szczególnie pracę przy zwierzętach (potrafię np. wydoić krowę) Natomiast przyznaję, że jestem motoryzacyjnym analfabetą. Będąc dzieciakiem nie dłubałem przy motorach, od zawsze do samochodu mam podejście użytkowe: ja leję paliwo i załatwiam okresowe przeglądy, auto ma jeździć. Tak było przez ostatnie 20 lat.

Lubię konie, mam konie, więc parę lat temu pożegnałem miejskie blokowisko i przeprowadziłem się na wieś. Pojawiła się kwestia utrzymania pastwiska, wożenia siana i słomy, wywozu obornika. Szybko okazało się, że najsensowniej jest robić to własnym sumptem, być niezależnym od widzimisię ludzi, którzy np. odbierając obornik najchętniej jeszcze chcieliby na tym coś zarobić. Początki "zmotoryzowania" mojego małego gospodarstwa polegały na nabyciu starego, drewnianego wozu i wyremontowaniu kupionego okazyjnie SAM-a opartego o silnik "Dzika", most Żuka, skrzynię rozdzielczą z jakiegoś starego UAZ-a i parę detali z dużego fiata. Wtedy doprowadzając silnik do stanu używalności, rozkręcając co do śrubki, czyszcząc i skręcając, po raz pierwszy "łapnąłem bakcyla" mechaniki.

Niestety owa samoróba miała swoje mankamenty i parę razy musiałem ściągać ją z pola na holu, co mnie wkurzyło do tego stopnia, że sprzedałem ją. Jednocześnie w różnych pracach (nie tylko rolnych) bardzo pomaga nam bardzo życzliwy sąsiad. Życzliwy do tego stopnia, że sam nieraz z własnej inicjatywy pożyczał nam swą 330-kę i osprzęt (sam nie parał się regularnym rolnictwem, co najwyżej pomagał w pracach na polach rodzny). No i wtedy poznałem, co to prawdziwy traktor. Córce sąsiada udało nam się załatwić całkiem fajnego konia, a z sąsiadem weszliśmy w układ, coś jakby "mini PGR". On miał 330-kę, siewnik "lejek", żelazną furę i "pająka", ja nabyłem prasę Claas Trabant, a w zeszłym roku Zetora 25A z silnikiem 328-ki no i się zaczęło dłubanie przy traktorze, remontowanie go po trochu. Trzeba było zmienić całą elektrykę, poprzerabiać układ zasilania paliwem... Przy tej okazji szukając materiałów, instrukcji, schematów itp. trafiłem też na "Retrotraktora". Mimo ciągłego dłubania przy sprzęcie nie da się jednak ukryć, że nadal jestem motoryzacyjnym lamerem, aczkolwiek może nie aż takim, jak jeszcze 2-3 latka temu ... ;) Prace przy traktorze traktuję jako zabawę, hobby. Różne rzeczy się przy tej okazji dzieją, szczytem moich możliwości było jak na razie wrzucenie "jedynki" po samochodowemu (czyli w traktorze - wstecznego) i zdemolowanie własnej kosiarki do trawy. Ale nie tracę nadziei, że w kwestii ciągników jeszcze ze mnie będą ludzie ;)
Awatar użytkownika
agrotechnik
Posty: 1052
Rejestracja: 24 lis 2007, 16:38

RE: Od tego się wszystko zaczęło...

Post autor: agrotechnik »

Gdy 2 lata temu znalazłem na strychu u babci książkę do technikum rolniczego mojego taty, nie wiedziałem jak wygląda zetor 25. 5 lat temu to znalem tylko takie traktory jak c330, c360, MTZ, "Biała ruśka" i c385. Kiedyś gdy oglądałem wiosna panie sierżancie widziałem c45 ale nie wiedziałem co to jest. Dopiero pół roku temu mnie olśniło i teraz jestem największym znawca rolnictwa w mojej wsi, i znam sie na starym sprzęcie, czego dowodem było że pomogłem sąsiadowi w rozpoznaniu typu pewnego pługa konnego.
Awatar użytkownika
SEBRIGHT
Posty: 2552
Rejestracja: 23 sty 2007, 13:27
Lokalizacja: Dobra (Małopolskie)

RE: Od tego się wszystko zaczęło...

Post autor: SEBRIGHT »

Z rodzicami szukaliśmy jakiegoś małego ciągnika do pracy w gospodarstwie. Pod uwagę braliśmy Władimirca T25, TZ4K14 i Zetora 25. Akurat trafiliśmy na bociana i się zaczęło....
Zetor 25K - 1953; Dolpima PS290 - 1988 (chyba); Dezamet ... - 1988; Żuk A06 - 1980; MF70 - 1980 i 1989; HakoTrac T6 - 1963; Dzik 2 - 1969; Ursus C-355 - 1972; Hakotrac T8 - 1965;
Awatar użytkownika
zmenczony
Posty: 74
Rejestracja: 22 maja 2008, 21:32

RE: Od tego się wszystko zaczęło...

Post autor: zmenczony »

miro napisał/a:
Mi na szczęście udaje się moich znajomych zarazić trochę tym tematem. może dlatego, że każdy z nich interesuje sie trochę motoryzacją , trochę zabytkami. To chyba coś znaczy.
To znaczy że jesteś bardzo zaraźliwy, jak Cholera:).Jak myślicie, dlaczego zamiast pić piwko na werandzie, albo coś robić "przy chałupie", targam 150 kilo złomu i staram się zrobić z tego przynajmiej działający ,mikrociągniczek, z realną perspektywą jazdy 100 km do Wilkowic? Jeszcze mi tylko brakuje żebym zamiast fajnego samolotu, jakiś model traktoru czy innej brony zbudowałB).
vauxhall
Posty: 407
Rejestracja: 05 cze 2008, 22:07

RE: Od tego się wszystko zaczęło...

Post autor: vauxhall »

Jestes w bledzie admin,duzym i to bardzo .wielu chcialoby miec te lata co ty masz i miec szczescie urodzic sie i zyc w dzisiejszych czasach. Majac twoje lata<mam na mysli teze ktara postawiles>rozumiem twoje nostalgiczne podejscie do sprawy ale rzeczywistosc tamtych czasow byla inna ,to tylko na fotografii i w opowiadaniach tamte lata z ursusami w tle sa piekne tchna romantyzmem pionierstwa i legendy <szli na zachod osadnicy..>ale tak naprawde to bylo zupelnie inaczej.moge ci to powiedziec na swoim przykladzie.ja mature pisalem 20 lat temu, ty w tym roku.Uwazam ze jest to najpiekniejszy okres.uwierz mi...



Do tego realizujesz sie,masz zetorka i wkrotce bedziesz mial wymarzonego ursusa,to kwestia kasy, a o nia latwiej niz cofnac sie w czasie...



Tez wzrastalem w towarzystwie ursusa 45 i deutza<silnika spalinowego>mam szczescie posiadac te pamiatki...
Awatar użytkownika
Deleted_User
Posty: 2797
Rejestracja: 01 sty 1970, 1:00

RE: Od tego się wszystko zaczęło...

Post autor: Deleted_User »

Masz rację Vauxhall.Kiedyś było pięknie ale na zdjęciach i z opowiadań.Tak to tylko praca praca i jeszcze raz praca.
Awatar użytkownika
agrotechnik
Posty: 1052
Rejestracja: 24 lis 2007, 16:38

RE: Od tego się wszystko zaczęło...

Post autor: agrotechnik »

Tak naprawdę to nie było pięknie. Był trud odbudowy kraju po zniszczeniach wojennych, wszyscy się bali następnej wojny, w każdej chwili zimna wojna mogła się przerodzić w wielki konflikt. Do tego to zniewolenie kraju przez komunę....
Awatar użytkownika
Ursus c-325
Posty: 1693
Rejestracja: 10 wrz 2006, 12:17

RE: Od tego się wszystko zaczęło...

Post autor: Ursus c-325 »

To nie miejsce na wymianę poglądów na temat: czy w poprzednim ustroju było lepiej czy nie. Zdania są podzielone. I bardzo dobrze. Radzę tego nie ciągnąć dalej, bo skończy się to pyskówką i tyle. Widziałem już kilka miejsc w internecie, gdzie toczyły się podobna dyskusje i zawsze kończą się wymianą ostrych słów.
Awatar użytkownika
Szczepan-1990
Posty: 628
Rejestracja: 22 sty 2007, 13:46

RE: Od tego się wszystko zaczęło...

Post autor: Szczepan-1990 »

Koniec tego tematu-następne posty o tematyce politycznej będą usuwane-to nie miejsce i nie czas.
Awatar użytkownika
Deleted_User
Posty: 2797
Rejestracja: 01 sty 1970, 1:00

RE: Od tego się wszystko zaczęło...

Post autor: Deleted_User »

W moim przypadku można powiedzieć- że na rolnictwie zjadłem zęby. Może troszkę przesadziłem, ale coś w tym jest, mając na względzie to iż praktycznie małe gospodarstwo prowadzę sam. Tak naprawdę wszystko zaczęło gdy miałem 4 lata. Jako mały chłopiec praktycznie całe dnie spędzałem u dziadków. Pomagałem co mogłem, ciąć sieczkę ręczną sieczkarnią (zakonserwowana do dziś) naprawiać maszyny konne (brony itp.), wręcz zaganiałem wszystkich do pracy. Moją słabością były chyba od zawsze żniwa, urok czerwonych Bizonów. Kiedyś na strychu u dziadków znalazłem książkę: „Ciągniki i maszyny rolnicze” z 1982r. Super lektura dla 8 latka ech. Konstruowałem wtedy ciągniki i kombajny (o innych maszynach już nie wspomnę – opryskiwacze, agregaty <joke>) z klocków lego. W tym roku wybieram kierunek studiów - wybór ekonomia, czy mechanika i budowa maszyn.. no i zgadnijcie..
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12213
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Od tego się wszystko zaczęło...

Post autor: Ursus »

Veteran napisał/a:
Ja sie obudzilem troche z reka w nocniku.... Ursus, slowko tractor jest pochodzenia angielskiego.. a tylko zmieniles pisownie na traktor. Zdaje sie, ze po polsku powinno byc ciagnik, jesli tak bardzo dbasz o czystosc polskiego.
Veteran
Zgadza się, ale to polska strona i nazwę ma retrotraktor a nie retrotractor. Ta druga wydawała mi się zbyt obca. A o pochodzeniu tego słowa to nie odważę się dyskutować bo nie posiadam wystarczającej wiedzy na ten temat. Ale dziękuję za czujność ;)
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4840
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Od tego się wszystko zaczęło...

Post autor: Bolszewik »

Ciągnik jest słowotwórczo słowem polskim.

Słowo traktor przyszło prawie na pewno z języka francuskiego. Jednak i tam nie jest rodzimym pochodzi od łacińskiego traktus. Co wiąże się bezpośrednio z trakcja czyli siła pociągowa i dalej trakt czyli droga.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
maciej sacha
Posty: 161
Rejestracja: 01 gru 2011, 18:15

RE: Od tego się wszystko zaczęło...

Post autor: maciej sacha »

Ja od zawsze byłem zafascynowany maszynami rolniczymi, lubiłem jeździć do wójka, który ma gospodarstwo. 4 lata temu moi rodzice zbudowali dom i tata uznał, że fajnie będzie przed domem wyglądała jakaś stara maszyna- kupił konny pług 2 skibowy i razem go odnawialiśmy. Jak zobaczyłem jakie fajne jest dawanie starym maszynom nowego życia- zacząłem je kupować i spędzać nad nimi całe dnie. Był nawet taki czas, że "ścigaliśmy" się z tatą, który będzie miał więcej maszyn, ale wkońcu i tak tata dał mi swoje. W ostatnie wakacje zacząłem również zbierać stare książki i dokumenty o tematyce rolniczej.
Awatar użytkownika
krypton
Posty: 200
Rejestracja: 02 wrz 2009, 21:16

RE: Od tego się wszystko zaczęło...

Post autor: krypton »

Aż serce rwie, żeby coś na ten temat napisać. Z góry przepraszam jeżeli administrator uzna to za niestosowne. Wychowałem się w cieniu starej wiejskiej kuźni. Tak się złożyło że mój dziadek był kowalem.Podkuwał konie, naprawiał traktory i różne maszyny rolnicze. Produkował też pługi konne, zwykłe i koleśne.Zawsze ciągnęło mnie do traktorów. Jak podjeżdżał sagan z kółka rolniczego od razu rwałem się by zasiąść za kierownicą tego mastodonta. Traktorzyści oczywiście pozwalali, bo i nie za bardzo mogli odmówić wnuczkowi fachowca. Pamiętam jak c 45 podjeżdżał w pobliże stodoły to owijano komin mokrymi szmatami i nakładano wiadro by nie sypał iskrami. Później pojawiły się c 325 i to już była inna bajka, kierownica jak w Warszawie M-20 zegary na desce rozdzielczej, później c 328, bociany i majorki.Łezka się w oku kręci jak czytam wasze posty o starych maszynach rolniczych. To były czasy!Zawsze obok traktorów były jednak konie-to druga moja miłość. Coś z tego na starość człowiekowi jednak zostało.
pozdrawiam
p.s.
Myślę że ciąg dalszy nastąpi.
ArletaPiasek
Posty: 1
Rejestracja: 07 lip 2022, 10:59

Re: Od tego się wszystko zaczęło...

Post autor: ArletaPiasek »

Mi miłość do maszyn rolniczych wszczepili tata i dziadek. Choć jestem kobieta to uwielbiam pracę na roli. Mój mąż się nie raz śmieje, że rozumie, gdy nie chcę mu dać poprowadzić swojego auta, ale ciągnika? Nie oszukujmy się... kto chciałby oddawać Deutz-Fahr 5100 G - to moje oczko w głowie. Co prawda kupujemy z mężem mieszkanie w mieście , ale moi rodzice będą zaledwie 10 minut drogi, więc i tak większość dnia spędzę tam. Czy to normalne u kobiet? ;D
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12213
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: Od tego się wszystko zaczęło...

Post autor: Ursus »

Bez reklamy się nie mogło obejść? :lol:
Link usunąłem.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
ODPOWIEDZ