Pamiątki etc. z PRL-u

Wszystko co dotyczy czasów minionych, wspomnienia itp.
Awatar użytkownika
Marcin125p
Posty: 886
Rejestracja: 29 sie 2006, 12:31
Lokalizacja: Koszkowo (w PGS :-) )

Pamiątki etc. z PRL-u

Post autor: Marcin125p »

Stworzyłem ten temat żeby zamieszczać w nim różne pamiątki z okresu PRL-u np wycinki z gazet, tabliczki po maszynach i inne rzeczy. Ja zamieszczam skan tabliczki po młocarni MCC-10B. Szkoda że tej maszyny nie ma -została zezłomowana :(

Obrazek

PS- tabliczka jest naprawdę pęknięta
RATUJMY LEGENDY NASZYCH PÓL I DRÓG
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Pamiątki etc. z PRL-u

Post autor: Ursus »

Hmmm ja mam znaczek Ursusa (z C328 prawdopodobnie), lutlampy dwie, z czego jedna sprawna, w drugiej brakuje tloczka. Jeśli miałbym wymieniać wszystkie pamiątki to byłoby jeszcze:
-wpinki Agroma, Ursus
-breloczki Ursus i Agromet Pionier Strzelce Opolskie
-gazety Motor z lat 50-tych (fotka jest w dziale Nasza literatura)
-kilka starych zdjęć ciągników
-literaturę oczywiście tą co mam
-odznaka Wzorowy kierowca mojego taty - brązowa
-aaaaa i na ścianie wisi jeszcze oprawiona okładka gazety Gromada z 1949 r z Ursusem C-45 na kolcach :)

Z takich związanych z retrotechniką pamiątek to tyle chyba - jak coś mi się przypomni to dopiszę.

P.S. Spójrz Marcin na to ile masz punktów ;) Fajna liczba --> Punktów: 333
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Marcin125p
Posty: 886
Rejestracja: 29 sie 2006, 12:31
Lokalizacja: Koszkowo (w PGS :-) )

RE: Pamiątki etc. z PRL-u

Post autor: Marcin125p »

Jeszcze mam: płótna po snopowiązałce, literaturę (patrz w "Nasza literatura), trochę fotek (maszyny sąsiada, mój pielnik oraz z Wilkowic ); mój dziadek posiada ponadto order - Zasłużony dla rolnictwa PRL-u i kilka dyplomów. Jak coś jeszcze znajdę to napiszę ;)
RATUJMY LEGENDY NASZYCH PÓL I DRÓG
Awatar użytkownika
Mirek
Posty: 195
Rejestracja: 09 paź 2006, 19:18

RE: Pamiątki etc. z PRL-u

Post autor: Mirek »

Ja jak narazie mam instrukcję do młocarni wygraną w retrotraktorowym konkursie, ZETORKA i jak znajde czas to będę miał kosiarkę konną i pielnik (narazie nie miałem czasu - praca, praca, praca... ;) ). Może coś jeszcze by sie znalazło tylko musiałbym poszukać.
Awatar użytkownika
Marcin125p
Posty: 886
Rejestracja: 29 sie 2006, 12:31
Lokalizacja: Koszkowo (w PGS :-) )

RE: Pamiątki etc. z PRL-u

Post autor: Marcin125p »

Troszkę ten temat ''unowocześnię'' - posiadam jeszcze pamiątki po Wilkowicach:
Z IV festiwalu - broszurę "Traktor i maszyna", plan imprezy i plakat
Z V festiwalu - znaczek z Zetorem Suprem 50 i koszulkę
RATUJMY LEGENDY NASZYCH PÓL I DRÓG
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Pamiątki etc. z PRL-u

Post autor: Ursus »

Oto jedna z moich pamiątek o których wspominałem wyżej.

Obrazek
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Jacek ze Skansena
Posty: 2797
Rejestracja: 17 paź 2006, 11:22

RE: Pamiątki etc. z PRL-u

Post autor: Jacek ze Skansena »

Czy ta pamiątka jest sprawna? może wymienimy na dwie nie na chodzie?
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Pamiątki etc. z PRL-u

Post autor: Ursus »

Ta lutlampa jest sprawna. Jedyny mankament to słabe ciśnienie pompki - trzeba wymienić tloczek. Aktualnie jestem w trakcie szukania zamiennika z jakiejś pompki rowerowej. Na Festiwal w tym roku może ją wezmę - planuję ja wyczyścić i odmalować, może na niebiesko tak jak Zetorek bo akurat mam farbę :)
Jedną sprawną lutlampę oddałem do Szreniawy do Muzeum - teraz żałuję. :( Mieli przysłać podziękowania itp a tu nic. Tylko straciłem lutlampę.
Hmmm... szkoda mi się trochę zamieniać ;) To taka moja namiastka Ursusa :lol: No i pamiątka mojego ojca :)

Oto jeszcze jedna fotka robiona dziś.

Obrazek
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Jacek ze Skansena
Posty: 2797
Rejestracja: 17 paź 2006, 11:22

RE: Pamiątki etc. z PRL-u

Post autor: Jacek ze Skansena »

niema problemu. Pamiątki trzeba szanować. Jakoś sobie poradzimy.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Pamiątki etc. z PRL-u

Post autor: Ursus »

A słuchaj a te Twoje 2 to są nie na chodzie bo czegoś brakuje czy wszystko jest a pomimo tego nie działa?? Bo ja mam jeszcze jedną, ale nie sprawną. Muszę ją złożyć.



Taką swoistą pamiątkę PRLu "ustrzelił" aparatem znajomy :)

Obrazek



Dostałem w Wilkowicach od Karola taki oto plakat - będzie na dniach oprawiony i zapewne w Wilkowicach go będzie można za rok oglądać na stoisku.

Obrazek
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Mirek
Posty: 195
Rejestracja: 09 paź 2006, 19:18

RE: Pamiątki etc. z PRL-u

Post autor: Mirek »

A ja będąc na wakacjach pod koniec lipca zrobiłem taką fotkę:
Obrazek
Trochę słaba jakość bo robiona podczas jazdy samochodem. Jak ktos się nie moze doczytac to już tłumacze napis : SOCJALISTYCZNA OJCZYZNA NASZĄ DUMĄ. Zdjęcie wykonałem w okolicach Rafała:lol: ok 20km za Koszalinem w kierunku Kołobrzegu.
P.S. Plakat jest super:yes:
Awatar użytkownika
Marcin125p
Posty: 886
Rejestracja: 29 sie 2006, 12:31
Lokalizacja: Koszkowo (w PGS :-) )

RE: Pamiątki etc. z PRL-u

Post autor: Marcin125p »

Świetne :D. Ja pozwoliłem sobie ustawić jako tapetę na ekranie plakat POM-u :D. Zresztą troszkę układ zabudowań przypomina mi dawny MBM w Koszkowie :D. Niestety MBM kupił jakiś gość i zrobił z niego tartak:@.



Dzisiaj przybyła mi kolejna pamiątka: obraz przedstawiający mój avatar. Zamówilem u pewnej malarki i załatwione. I tym sposobem stałem się właścicielem młocarni MC-85 na płótnie.
RATUJMY LEGENDY NASZYCH PÓL I DRÓG
Awatar użytkownika
agrotechnik
Posty: 1052
Rejestracja: 24 lis 2007, 16:38

RE: Pamiątki etc. z PRL-u

Post autor: agrotechnik »

Ten plakat jest ciekawy. widać tam nawet s4 z taką przyczepką na słomę, traktory typów "H", jakieś bombajce, sagany na kołach stalowych??!! Niezłe, można by odnowić, skopiować i brać na Wilkowice jako sztandar RT. Ja po dziadku mam sporo odznak strażackich ( 5, 15, 20 lat służby i 35) a nawet medal za bohaterstwo podczas akcji gdzie młocarnia się paliła i stodoła ratując człowieka który zemdlał ze strachu. Z woja też ma mój tata sporo odznak, również dziadka. Z starych pamiątek PGR-owskich nic nie zostało bo starość i wilgoć ja zniszczyły.
Awatar użytkownika
hubert
Posty: 663
Rejestracja: 30 lip 2007, 21:01

RE: Pamiątki etc. z PRL-u

Post autor: hubert »

Ja mam po dziadku MEDAL I DYPLOM WZOROWEGO KIEROWCY (był traktorzystą w PGR), SAMa z S-15, LUTLAMPE od C-45 i tyle mi się narazie sunie na klawiature, jak się coś przypomni to dopiszę:D:D
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Pamiątki etc. z PRL-u

Post autor: Ursus »

Obrazek



Fotka nadesłana przez Karola :)
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
Deleted_User
Posty: 2797
Rejestracja: 01 sty 1970, 1:00

RE: Pamiątki etc. z PRL-u

Post autor: Deleted_User »

To jest super, tylko komu się chciało to malować :/
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12218
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: Pamiątki etc. z PRL-u

Post autor: Ursus »

Czy ja wiem czy Bombaj ? Mi jakoś tak C330 nieudaną przypomina.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
hubert
Posty: 663
Rejestracja: 30 lip 2007, 21:01

RE: Pamiątki etc. z PRL-u

Post autor: hubert »

Nie no C-45 jak nic, trochę nie udany może, ale komin i wielkosć wskazuje na BOMBAJNA, 30 trochę inny komin ma, a może to ogólnie jest coś CIĄGNIKO-PODOBNE i ma coś z 30, coś z BOMBAJNA;)
Awatar użytkownika
agrotechnik
Posty: 1052
Rejestracja: 24 lis 2007, 16:38

RE: Pamiątki etc. z PRL-u

Post autor: agrotechnik »

To jest coś pod c330 robione bo komin najpierw taki szeroki a u wylotu wąski jak w c330. Mam coś jeszcze ale to chyba się nie zalicza. Maskę przeciwgazową MC-1 używaną podczas oprysków i prac z nawozami. Nawet jeszcze sprawna ale pochłaniacza nie mam.
Awatar użytkownika
Deleted_User
Posty: 2797
Rejestracja: 01 sty 1970, 1:00

RE: Pamiątki etc. z PRL-u

Post autor: Deleted_User »

Moim zdaniem tak jak koledzy mówią nieudany BOMBAJ, ten komin to właśnie do Bombaja podobny.
ODPOWIEDZ