Muzyka z dawnych lat retro

Wszystko co dotyczy czasów minionych, wspomnienia itp.
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1526
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

Muzyka z dawnych lat retro

Post autor: marek »

Przeglądam sobie nasze forum i nie znalazłem nic o muzyce.Często na forach tematycznych na których mnie można znaleźć (samochodowe ) są tematy czego słuchaliśmy czy czego słuchamy.Wiem że jazda ciągnikiem ma wpływ na słuch, ale żeby aż tak?:D Może trochę rozśpiewać to forum.Oczywiście nie mam na myśli twórczości własnej tylko jak najbardziej retro piosenki. W latach 70-tych królował rock n roll. Moją ulubioną piosenkarką była trzecia gitara basowa Świata czyli Suzi Quatro.Oczywiście Suzi dalej śpiewa.Ale pamiętam i wolę tamtą Suzi z lat 70- gdzie miała swoje ,,5 minut" i królowała przez kilkanaście lat.Wtedy słuchało się tych piosenek w radiu Luksemburg.Pamiętacie to radio nadające na falach średnich od 22 wieczorem? Nagrywało się nocami na magnetofon szpulowy.Potem szczytem techniki był kaseciak.W tzw muzyce rozrywkowej królował program 3 Polskiego Radia. Co niedziela o 17 był program zapraszamy do trójki prowadzony na przemian przez Niedźwiedzkiego , Kaczkowskiego, Manna i Zębatego.Tam można było usłyszeć i nagrać trochę rockowych nowości.Bo rock jako muzyka imperialistyczna nie był mile widziany w polskich mediach.Dla młodych to co piszę to egzotyka większa niż stary traktor ale tak było.Pomyślałem że można by powspominać i na ten temat. Czego się słuchało i skąd brało utwory.My jak ktoś nagrał nowy utwór to przegrywaliśmy jeden od drugiego.Dopiero jak w telewizji powstał program ,, bliżej świata" można było zawsze na końcu programu obejrzeć jakieś teledyski z zachodnimi wykonawcami.Dopiero teraz w internecie nadrabiam wszelkie zaległości oglądając teledyski czy całe koncerty moich ulubionych wykonawców.Znałem przedtem ich twarze tylko z plakatów. A Wy czego słuchaliście?Może ktoś przypomni mi zespół o którym zapomniałem.Tyle ich było !Tamta muzyka miała przewagę nad współczesną że grali ludzie a nie komputery bez których teraz nie jeden z muzyków nie potrafił by zagrać nawet gamy.Tą solówkę oglądam kilka razy w tygodniu. Może i Wam coś przypomni. Tu nie graja komputery . Tak grała Suzi Quatro. Polecam szczególnie od 3 minuty.Resztę jej piosenek znajdźcie sobie w necie bo warto posłuchać królowej gitary basowej lat 70-tych.Koncert live Praga 1979.Był cały ale ktoś usunął.Miałem wtedy 20lat.
http://www.youtube.com/watch?v=Kz2idcnhSHk
vauxhall
Posty: 407
Rejestracja: 05 cze 2008, 22:07

RE: Muzyka z dawnych lat retro

Post autor: vauxhall »

Poruszyles ciekawy temat,tyle ze ja jestem osluchany o dekade pozniej,
Lata 80-te,Wtedy byla moda na plakaty,,zespolow,,wycinanych z periodyka
NOWA WIES czy tez ze SWIAT MLODYCH.Na owczesnych dyskotekach z kolei krolowala SANDRA,MODERN TALKING,SABRINA itp.No oczywiscie wspomniane juz kaseciaki byly nieodlaczna czescia tego,,folkloru,, z tamtych lat.Liczyl sie np KASPRZAK,to byla taka wyzsza polka sprzetowa.
Czasem milo posluchac utworow z tamtego okresu.
Widze taka analogie -kasety magnetofonowe i fotografia analogowa.
Wyciagnalem karton z moimi sprzetami:3 Zenity,Smeny,Lubitel,legende Olympus OM-1 z zestawem obiektywow-wowczas to majatek.Postanowilem ze jesli dojade na tegoroczne Wilkowice to zgodnie z duchem czasu robie zdjecia Zenitkiem.
Wicher
Posty: 2077
Rejestracja: 27 lis 2011, 14:16
Lokalizacja: Garbów, Lubelskie

RE: Muzyka z dawnych lat retro

Post autor: Wicher »

W moim "ośrodku rozwojowym rolnictwa" na peerelowskiej szafce na klucze stoi sobie radiomagnetofon "Condor" z Unitry Lubartów, mimo że jest bardzo zniszczony to odbiera radio złote przeboje jak żadne inne radio...
Rolnik amator, wiejski mechanizator ;)
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1526
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

RE: Muzyka z dawnych lat retro

Post autor: marek »

I dodam jeszcze że nosiło się takie włosy ( pióra)jak ci gitarzyści.Groziło to jednak tym że milicja łapała na ulicy takiego delikwenta i wycinała mu ręczną maszynką jakieś wzory na głowie i musiał iść do fryzjera. Mnie się jakoś upiekło.To była moda zachodnia i hipisowska a polski obywatel musiał być schludnie ubrany i ładnie uczesany.Takie to były czasy,Ale miło je wspominam (bez podtekstu politycznego) bo to były czasy mojej młodości. a teraz coraz wyższe czoło i tylko muzyka przypomina że kiedyś się było ,,pięknym i młodym". Lata 70-te to jeszcze ABBA, SLADE, SWEET. THE RUBETTES, DE MOOD, ELO,NAZARETH,DEEP PURPLE GARY GLITTER, PINK FLOYD,GLENN MILLER, BEE GEES.I wszyscy dawali nieźle ,,po uszach". a ta muza wymagała mocy.Teraz wieża SAMSUNG 2x300W to już słychać wyraźnie.Dobrze że w necie można się cofnąć w czasie I posłuchać tego wszystkiego jeszcze raz.A plakaty miałem z tygodnika RAZEM i tygodnika BRAVO.Nie jestem pewien czy BRAVO nie ukazuje się i teraz.I dobrze że WICHER przypomniałeś o radiu złote przeboje bo tam można tego wszystkiego posłuchać , choć właśnie internet pozwala tamte zespoły też obejrzeć a to jednak robi różnicę w odbiorze.
Awatar użytkownika
papiszon
Posty: 511
Rejestracja: 08 lis 2010, 21:10

RE: Muzyka z dawnych lat retro

Post autor: papiszon »

Jestem chyba w podobnym wieku, co @marek. Też pamiętam Suzi Quatro. Radio Luxemburg również. Oczywiście początki Beatlesów, Roling Stonesów, a z polskich Breakout, Niebiesko i Czerwono Czarni, Czerwone Gitary itp, itd. Można wymieniać pół dnia. Lubiłem też solówki The Shadows.
Ja nie tylko słuchałem, ale też na przełomie lat 70 i 80 grywałem w kapeli po weselach i wiejskich zabawach (gitara, organy el., trochę bas). Moje studio nagraniowe wyposażone było w magnetofon M 2405 z dwoma kolumnami. To był sprzęt. Kosztował mnie półtora pensji (8,5 tys.)Magnetofonu już nie mam, ale są jeszcze szpule taśm na ładnych kilka dni grania non stop.*clap*
Eeech, czasy.
vauxhall
Posty: 407
Rejestracja: 05 cze 2008, 22:07

RE: Muzyka z dawnych lat retro

Post autor: vauxhall »

Zapomnialem dodac ze uzupelnieniem takich imprez-dyskotek,zabaw byl
bardzo ciekawy z dzisiejszego punktu widzenia¤park maszynowy¤ w rozumieniu czym sie przyjezdzalo na impreze,poczawszy od rowerow UKRAINA (chlopcy bez prawa jazdy i wino na 3-ch wypite za ceglami kolo remizy) poprzez komarki,MZ, po Polonezy z kaseciakiem WIRAZ.
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1526
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

RE: Muzyka z dawnych lat retro

Post autor: marek »

I żebyście mnie nie posądzili o brak patriotyzmu to oczywiście słuchało się takich ,,dinozaurów" jak BAJM czy BUDKA SUFLERA. PERFECT ze swoją ponadczasową ,,autobiografią" czy SBB. Co do zwyczajów to wystawiało się za okno głośniki i kto ma lepszy sprzęt i głośniejszą muzykę. ,,Tuningowało" się lampowe wzmacniacze by uzyskać większą moc.Miałem amatora stereo co miał całe 2x15w .To była moc. Ale powiem Wam, że jak sobie to przypominam to było fajnie. Człowiek sam coś wykonał czy polepszył i nosił głowę wyżej bo miał lepszy sprzęt.Teraz idziesz do sklepu kupujesz i ,,,,,wcale to nie cieszy.Jednak czegoś brak.
Moim zdaniem młodzi mają czego żałować.
Vauxhall wtedy było ,,branie" na wsk-i.Ja mając AVO SIMSONA bodajże 350 cm. T4 na wał byłem bezkonkurencyjny. Po odpaleniu szyby brzęczały ale można nim było orać.Palił bodajże 6/100km ale bajer nie z tej ziemi.Nikt się spalaniem nie przejmował bo benzyna była w cenie bochenka chleba.Czy jakoś tak.Piękne czasy .Łza się w oku kręci. I wino marki ,,wino" patykiem pisane pite z gwinta też miało smak którego dziś nie uświadczysz.Przecież ,,żeby się zabawić trzeba coś zaprawić" i ,,żeby żyć trzeba pić bo bez picia nie ma życia."Takie były hasła dnia.
Awatar użytkownika
Marcin125p
Posty: 886
Rejestracja: 29 sie 2006, 12:31
Lokalizacja: Koszkowo (w PGS :-) )

RE: Muzyka z dawnych lat retro

Post autor: Marcin125p »

Ja rocznik 1985 lubię muzykę z lat 60-tych, 70-tych i 80-tych. Nowsze to wyjątkowo jakieś porządne. Do moich ulubieńców należą: Beatlesi, Slade, Susi Quatro, Drupi, Abba, Boney M, Scorpions, Omega i moje ulubione SMOKIE.
Patriotycznie to Czerwone Gitary, Skaldowie, Trubadurzy, Dżem, Perfect, Krystyna Giżowska, Eleni, Papa Dance (obecnie Papa D ), Budka Suflera, Universe.
RATUJMY LEGENDY NASZYCH PÓL I DRÓG
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4840
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Muzyka z dawnych lat retro

Post autor: Bolszewik »

Marek wspomniał o zespole Bajm ....
Kolega miał w Maluchu magnetofon, ale jak wiadomo tam piosenki idą jedna za drugą (chyba że ktoś przewija). Nie da się odtwarzać ulubionego utworu jeszcze raz. Na ten problem znalazł mój kumpel rozwiązanie - nagrał cała kasetę "Białą Armią" - jak leci raz za razem *flower*

Lady Pank !!!

Republika !!!
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
papiszon
Posty: 511
Rejestracja: 08 lis 2010, 21:10

RE: Muzyka z dawnych lat retro

Post autor: papiszon »

@marek, amator miał tylko kolumny 15-to watowe, samo radio dawało 10 W. Też miałem amatora II (4,7 tys.).
@vauxhall wymienił sprzęt, który był w użyciu do wypadu na "tłukę" (zabawa), a ja dodam, że czasami można było wrócić z bronami na/w plecach. Sztacheta, to było nieodzowne narzędzie obrony*clap*
Awatar użytkownika
Albercik
Posty: 465
Rejestracja: 27 wrz 2012, 21:14

RE: Muzyka z dawnych lat retro

Post autor: Albercik »

jestem rocznik 95 ale muzycznie wydaje mi się poprawnie wychowany. Wyżej wspomniane zespoły znam i szanuje, na koncertach bywam i lepiej mi się słucha tych starszych kawałków niż tych nowych. Ogólnie słucham reggae wiec przychylam się do Izraela czy Daab-u :)

Pytanko jeszcze takie, tata mi często wspominał o piosence która w refrenie miła słowa Ciężarówki, nocne tiry tyle z niej pamięta, chciałbym ją znaleźć, pomoże ktoś? A może ktoś zna? szukanie w googlach po tych wersach nie pomogło.
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1526
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

RE: Muzyka z dawnych lat retro

Post autor: marek »

Miło poczytać że wśród młodego pokolenia jest zainteresowanie piosenkami z lat 70 i 80-tych. Ta muzyka jest tego warta.Jest naprawdę ponad czasowa.Tak jak to .Rok 1974 a leci w radio przed każdymi świętami.
Mój ulubiony zespół.http://www.youtube.com/watch?v=YxNemfdMnOU
I żeby było trochę w temacie forum to proponuję coś takiego..Albercik przesłuchaj ich piosenki .Oni mieli takie niekonwencjonalne teksty.Może tam znajdziesz tekst o którą pytasz. TRZECI ODDECH KACZUCHY.
http://www.youtube.com/watch?v=SEJjANuFnEA
Polecam ich piosenkę WÓDZ. I pytanie kto jest tytułowym ..wodzem"?
http://www.youtube.com/watch?v=jeGL2K4JN0gTo rok 1981
Awatar użytkownika
Albercik
Posty: 465
Rejestracja: 27 wrz 2012, 21:14

RE: Muzyka z dawnych lat retro

Post autor: Albercik »

Trzeci oddech kaczuchy jest mi również znany :)
Lubię również cięższe brzmienia (IRA) ale będąc niejednokrotnie na koncertach Kultu pokochałem ich miłością czystą :D
Wodza nie rozszyfrowałem.
makumba
Posty: 169
Rejestracja: 05 mar 2011, 16:45

RE: Muzyka z dawnych lat retro

Post autor: makumba »

a ja uwielbiam zespół QUEEN
*music*
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1526
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

RE: Muzyka z dawnych lat retro

Post autor: marek »

Hymn miłośników polskiego przemysłu spirytusowego. Pamiętacie tego pana?http://www.youtube.com/watch?v=fMxiCu4EXWk
To drugie bardziej współczesne ale z moją dedykacją dla kierowców z tego forum. Sam kręciłem zawodowo fajerą przez kilkanaście lat.
http://www.youtube.com/watch?v=hpDIso4-cMM
Czy może ktoś wie gdzie można dostać taki papier toaletowy, bo chciał bym sobie podarować odrobinę luksusu.:D
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4840
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: Muzyka z dawnych lat retro

Post autor: Bolszewik »

Za >> to << to bym gościa ukarał:

- administracyjnie grzywną za obrazę symboli państwowych,
- na drodze karnej za obrazę osoby nieżyjące czyli Wł. Jagiełło,
- na drodze cywilnej za kopiowanie wzoru towarowego (pieniądz to też towar i ktoś go zaprojektował),
- od siebie dał bym mu jeszcze w mordę za głupie pomysły .... *rolleyes*
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Wicher
Posty: 2077
Rejestracja: 27 lis 2011, 14:16
Lokalizacja: Garbów, Lubelskie

RE: Muzyka z dawnych lat retro

Post autor: Wicher »

A broń nas Panie Boże władcą naszym tyłek wycierać!
A tak na rozluźnienie nastroju to proszę bardzo, fajna muzyczka:
http://www.youtube.com/watch?v=Ym0hZG-zNOk
Nie wiem czemu, ale zawsze mi to gra w głowie jak taki jeden wariat (siwy dziadek) na ścigaczu Kawasaki z lat 80 do nas w gości wpadnie...
Rolnik amator, wiejski mechanizator ;)
bossmann
Posty: 2158
Rejestracja: 22 paź 2011, 17:59

RE: Muzyka z dawnych lat retro

Post autor: bossmann »

Co do teledysków Majkela to byly droższe niż holiludzkie filmy , a ten to jeden z tych drogich bo tam graja prawdziwi gangsterzy .... a ot ciekawostka.
Wicher
Posty: 2077
Rejestracja: 27 lis 2011, 14:16
Lokalizacja: Garbów, Lubelskie

RE: Muzyka z dawnych lat retro

Post autor: Wicher »

Rolnik amator, wiejski mechanizator ;)
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1526
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

RE: Muzyka z dawnych lat retro

Post autor: marek »

Dzięki. Chcę Was uspokoić że nabędę go w celu wyłącznie ozdobnym.
Jeżeli przeczytaliście opis przedmiotu to jest tam, że papier jest zadrukowany tylko jednostronnie.Mam już papier z podobizną byłego rzecznika rządu i uspokoję miłośników ,że też go nie używam.:D
Wracając do mojego pytania kto był tytułowym wodzem to chodziło oczywiście o Edwarda Gierka zwanego ,,Manitu"
ODPOWIEDZ