MASZYNY Z TAMTYCH LAT

Wszystko co dotyczy czasów minionych, wspomnienia itp.
Adasiek123
Posty: 438
Rejestracja: 21 sty 2014, 20:13

RE: MASZYNY Z TAMTYCH LAT

Post autor: Adasiek123 »

Nie raz chciałoby się wrócić do tamtych lat,chociażby dla takich widoków...Marek,czy to jakieś muzeum jest?
Awatar użytkownika
marek79
Posty: 49
Rejestracja: 20 paź 2013, 10:56

RE: MASZYNY Z TAMTYCH LAT

Post autor: marek79 »

Adasiek123 napisał/a:
Nie raz chciałoby się wrócić do tamtych lat,chociażby dla takich widoków...Marek,czy to jakieś muzeum jest?
Adam dokładnie, chciałoby się aby tamte lata powróciły choćby na moment. Wiata może nie do końca z okresu PRL-u, ale maszyny jak najbardziej z tamtych lat.
Jest to kompleks - restauracja, hotel i spa połączone ze skansenem. Dzięki pasji i zamiłowaniu właściciela przetrwało kilkadziesiąt wyjątkowych maszyn oraz zabudowań wiejskich łącznie z dwoma wiatrakami. To miejsce naprawdę warto odwiedzić. Skansen znajduje się w miejscowości Bicz.

http://www.skansenbicz.pl
Adasiek123
Posty: 438
Rejestracja: 21 sty 2014, 20:13

RE: MASZYNY Z TAMTYCH LAT

Post autor: Adasiek123 »

Naprawdę cieszy fakt,że są Tacy ludzie.Ten sprzęt zasłużył na godziwą emeryturkę,a wiata-mało istotne czy z okresu PRL-u,ważne że sprzęty pod dachem.To Twoje strony nie.
Awatar użytkownika
marek79
Posty: 49
Rejestracja: 20 paź 2013, 10:56

RE: MASZYNY Z TAMTYCH LAT

Post autor: marek79 »

Dokładnie tak Adam, niecałe 20km ode mnie *yes*
Koledzy dziś pewnie troszkę nietypowo. Na co dzień nie zdajemy sobie z tego sprawy i nie pamiętamy o tym, że mechanizacja rolnictwa to nie tylko maszyny jeżdżące po ziemi. To także maszyny latające, które wspomagają gospodarowanie z powietrza. Bardzo popularne w latach 70-tych i 80-tych opryski i opylanie pól oraz lasów i chyba najpopularniejszy samolot w wersji rolniczej z tamtego okresu, Antonow AN-2R z agregatem opryskowym pod kadłubem.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
maciej sacha
Posty: 161
Rejestracja: 01 gru 2011, 18:15

RE: MASZYNY Z TAMTYCH LAT

Post autor: maciej sacha »

Gdzie takie cudo można zobaczyć?
Awatar użytkownika
Marcin125p
Posty: 886
Rejestracja: 29 sie 2006, 12:31
Lokalizacja: Koszkowo (w PGS :-) )

RE: MASZYNY Z TAMTYCH LAT

Post autor: Marcin125p »

W Szreniawie pod Poznaniem.

Mają tam kilka samolotów rolniczych (chyba 6 sztuk) i śmigłowca.
RATUJMY LEGENDY NASZYCH PÓL I DRÓG
bergman31
Posty: 1229
Rejestracja: 29 wrz 2011, 20:49

RE: MASZYNY Z TAMTYCH LAT

Post autor: bergman31 »

Śmigłowiec napewno Mi 2? Pamiętam jak w latach 80 tych taki śmiglowiec robił opryski na pegerowskich polach.
Awatar użytkownika
marek79
Posty: 49
Rejestracja: 20 paź 2013, 10:56

RE: MASZYNY Z TAMTYCH LAT

Post autor: marek79 »

Dokładnie tak, w Muzeum Rolnictwa w Szreniawie. W chwili obecnej znajduje się tam osiem samolotów oraz śmigłowiec MI-2R.

Obrazek
ObrazekKoledzy dziś spotkanie dwóch pokoleń - BIZON Z040 i VISTULA KZB-3B. Widok, który z pewnością był codziennością Kółek Rolniczych i PGR-ów w latach ich świetności.

ObrazekKoledzy dziś raczej niespotykany już w normalnej eksploatacji traktor DUTRA D4K "B" z 1966 roku. Przyznam szczerze, że w mojej okolicy nie miałem możliwości zobaczenia go w czasach, kiedy były jeszcze normalnie eksploatowane, ale Koledzy mieszkający w innych regionach kraju i ci nieco starsi zapewne pamiętają ten model z Państwowych Gospodarstw Rolnych oraz Nadleśnictw, gdzie jak mi wiadomo także były użytkowane. Na uwagę zasługuje niespotykana chyba w tamtych ani w obecnych czasach dwuosobowa kabina z fotelami umieszczonymi jeden za drugim.

Obrazek
Obrazek
Adasiek123
Posty: 438
Rejestracja: 21 sty 2014, 20:13

RE: MASZYNY Z TAMTYCH LAT

Post autor: Adasiek123 »

Cześć Marku. Widzę nie "odpuszczasz" i dobrze:D U mnie,w ok.Gdańska Dutry pracowały w PGR-ach,pamiętam je dobrze.Niestety już dawno "wyginęły".W Nadleśnictwach też z pewnością pracowały,chociaż akurat nie kojarzę.Z tego co pamiętam,to kabiny były mniejsze,tylko dla traktorzysty,ale jak widać nie było to regułą.
grzegorz
Posty: 109
Rejestracja: 15 sie 2011, 22:28

RE: MASZYNY Z TAMTYCH LAT

Post autor: grzegorz »

O "Muzeum w Szreniawie" jest program "Magazyn motowizja" można na yt znaleźć ,program poświęcony samolotom używanych w rolnictwie,polecam.
Awatar użytkownika
marek79
Posty: 49
Rejestracja: 20 paź 2013, 10:56

RE: MASZYNY Z TAMTYCH LAT

Post autor: marek79 »

Koledzy dziś początek nieco nietypowy - dźwig produkowany przez Zakłady Urządzeń Technicznych w Ostrówku Węgrowskim z 1966 roku zabudowany na Starze 25. Niewiele ma on wspólnego z mechanizacją rolnictwa, ale można je było czasami spotkać na terenach Państwowych Gospodarstw Rolnych w trakcie ich budowy bądź rozbudowy o nowe obory, chlewnie czy budynki użytkowe. Dziś także dwie gąsienicowe perełki znane z PGR-ów, Kółek Rolniczych i Cukrowni - traktory DT-54 i T-74. Dziś próżno już szukać tych maszyn na polach czy placach gospodarstw, ale dzięki wyjątkowym osobom można dalej cieszyć oczy i przenosić się do lat dzieciństwa, kiedy ich widok był czymś normalnym i powszednim. Jacku dziękuję *annoy*

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
ObrazekKoledzy, wspomnienia to nie tylko maszyny, ale ich zdjęcia, które odpowiednio oddadzą klimat tamtych lat. Dziś kilka fotek rodem z kliszy analogowego aparatu, noszące ślady zębów czasu, jakby co najmniej kilkanaście lat przeleżały w albumie lub w szufladzie *yes*

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
ObrazekKoledzy dziś Vistula KZB-3B. Obecny właściciel uratował ją przed podróżą na złom. Teraz stoi dumnie przed gospodarstwem przy trasie Stęszew - Buk w Wielkopolsce pełniąc honorową rolę eksponatu.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12213
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: MASZYNY Z TAMTYCH LAT

Post autor: Ursus »

Bardzo dobra postawa właściciela :) Widziałem ją z trasy jakiś rok temu.
Szkoda tylko, że wygląda jakby trochę wrastała.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
marek79
Posty: 49
Rejestracja: 20 paź 2013, 10:56

RE: MASZYNY Z TAMTYCH LAT

Post autor: marek79 »

Koledzy dziś kilka MAZURÓW w różnych odmianach. Starsi Koledzy pewnie pamiętają je z Rejonów Dróg czy placów odkładczych Gminnych Spółdzielni Samopomocy Chłopskiej. W mojej okolicy niestety nie widywałem ich nigdzie. Przypuszczam, że nie były raczej używane w większych ilościach przez Kółka Rolnicze i PGR-y.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
SEBRIGHT
Posty: 2552
Rejestracja: 23 sty 2007, 13:27
Lokalizacja: Dobra (Małopolskie)

RE: MASZYNY Z TAMTYCH LAT

Post autor: SEBRIGHT »

Widzę że odwiedziłeś muzeum drogownictwa w Szczucinie :)

Duża kolekcja, a najbardziej podziwiam, że pomimo ciągłego stania pod chmurką maszyny są zadbane, błyszczące, bez większych oznak korozji i mchu :)
Zetor 25K - 1953; Dolpima PS290 - 1988 (chyba); Dezamet ... - 1988; Żuk A06 - 1980; MF70 - 1980 i 1989; HakoTrac T6 - 1963; Dzik 2 - 1969; Ursus C-355 - 1972; Hakotrac T8 - 1965;
Awatar użytkownika
marek79
Posty: 49
Rejestracja: 20 paź 2013, 10:56

RE: MASZYNY Z TAMTYCH LAT

Post autor: marek79 »

SEBRIGHT napisał/a:
Widzę że odwiedziłeś muzeum drogownictwa w Szczucinie :)

Duża kolekcja, a najbardziej podziwiam, że pomimo ciągłego stania pod chmurką maszyny są zadbane, błyszczące, bez większych oznak korozji i mchu :)
Dokładnie, cała kolekcja sporej ilości maszyn wygląda tak, jakby co najwyżej były używane sporadycznie. Wstęp darmowy w godzinach pracy Rejonu Dróg, a jednak udaje się pozyskiwać środki na tak perfekcyjne utrzymanie wszystkich eksponatów. Szacunek dla Dyrekcji.

Koledzy dziś DT-75 w nowszej odmianie z kwadratową kabiną i zbiornikiem paliwa z boku. W PGRze, przy którym mieszkałem był wcześniejszy model z okrągłą kabiną. Nowszy z kwadratową był w posiadaniu Spółdzielni Kółek Rolniczych znajdującej się w miejscowości oddalonej o ok. 5 - 6 km. Ten SKR dysponował dwoma DTami - drugi był taki, jak w PGRze, z okrągłą kabiną. Minęło ponad 30 lat, a pamiętam jak dziś, gdy przejeżdżając drogą było je widać stojące przy płocie z siatki...

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Koledzy z uwagi na rozpoczynające się żniwa temat kombajnów jak najbardziej na czasie *yes* Kilka retro-zdjęć Vistuli KZB-3B. Lepszej scenerii do sesji fotograficznej chyba nie można było sobie wymarzyć. PGR-owski plac z garażami z jednej strony, a z drugiej z gorzelnią i gorzelnianym kominem. Vistula wygląda tak, jakby za moment miała ruszyć w pole... To kolejny nowy eksponat w kolekcji Narodowego Muzeum Rolnictwa w Szreniawie. Aktualnie stoi z tyłu placu i dzięki temu, że nie zdążyła jeszcze trafić na plac ekspozycyjny możliwe było wykonanie zdjęć w jej naturalnej scenerii. Widok niczym z lat 60-tych i 70-tych, kiedy to te maszyny były normalnym widokiem na PGR-owskich placach.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
ObrazekKontynuując temat żniw kilka zdjęć nieśmiertelnych BIZONÓW. Pamiętam, kiedy w czasach dzieciństwa kolumna kilku sztuk startowała rankiem z PGR-u na pole. Wieczorem czekałem zawsze na ich powrót.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
ObrazekKoledzy dziś kilka URSUSÓW - C318, C342, 4011 i 912.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
ObrazekKoledzy dziś największy z rodziny BIZONÓW - Gigant Z083, rok budowy 1987. O tym modelu rolnicy indywidualni mogli sobie pomarzyć, nawet nie każdy PGR mógł się poszczycić posiadaniem największego z polskich kombajnów. Także dziś jest on dość rzadkim widokiem na polach. I taka ciekawostka - rozmawiając z obecnym właścicielem dowiedziałem się, że jest on drugim prywatnym użytkownikiem, a pierwszy właściciel odkupił go od legendarnego Kombinatu Rolnego w Kietrzu na Opolszczyźnie.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
ObrazekKoledzy dziś prawdziwy rarytas - wersja eksportowa kombajnu BIZON, model Z055 America, rok produkcji 1975. Jest to chyba jeden z dosłownie kilku sztuk w kraju. Od ponad 30-tu lat w rękach obecnego właściciela, co sezon bierze udział w żniwach. Wcześniej maszyna była własnością jednego z podszczecińskich PGR-ów.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12213
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: MASZYNY Z TAMTYCH LAT

Post autor: Ursus »

Marek podsyłaj jakieś fotki bez znaków wodnych do kalendarza :) Są świetne!
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
Awatar użytkownika
marek79
Posty: 49
Rejestracja: 20 paź 2013, 10:56

Re: MASZYNY Z TAMTYCH LAT

Post autor: marek79 »

Ursus pisze:Marek podsyłaj jakieś fotki bez znaków wodnych do kalendarza :) Są świetne!
Dzięki Pawle ;) W takim razie przygotowuję swoje propozycje :)
Awatar użytkownika
marek79
Posty: 49
Rejestracja: 20 paź 2013, 10:56

Re: MASZYNY Z TAMTYCH LAT

Post autor: marek79 »

Koledzy większości prezentowanych na poniższych zdjęciach maszyn próżno było szukać na naszych polach w okresie PRL-u, ponieważ trzy z nich są wersjami eksportowymi, które nie trafiały na rodzimy rynek. Dwa BIZONY 5056, BIZON 5058 i wersja krajowa Z058. Po upadku PGR-ów i Kółek Rolniczych ciężko jest znaleźć takie stadko w jednym miejscu ;)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
MARCIN149
Posty: 211
Rejestracja: 04 sty 2015, 11:59

Re: MASZYNY Z TAMTYCH LAT

Post autor: MARCIN149 »

Cześć,
Co to za urzadzenie? Przypuszczam, że to dmuchawa, ale nie jestem pewny. Mam na strychu i jestem ciekawy czy jest to cos warte.
Obrazek

Obrazek
wojtek12321
Posty: 284
Rejestracja: 01 sie 2014, 22:11

Re: MASZYNY Z TAMTYCH LAT

Post autor: wojtek12321 »

Wygląda jak dmuchawa/wentylator, może być od kuźni. Bywały przy takich kuźniach/paleniskach kowalskich podobne.

https://www.worthpoint.com/worthopedia/ ... 700-blower
Załączniki
buffalo-forge-model-700-blower_1_1915389b9b3735d383d408cbd59e531d.jpg
ODPOWIEDZ