MASZYNY Z TAMTYCH LAT

Wszystko co dotyczy czasów minionych, wspomnienia itp.
wojtek12321
Posty: 284
Rejestracja: 01 sie 2014, 22:11

RE: MASZYNY Z TAMTYCH LAT

Post autor: wojtek12321 »

klusek-rolnik napisał/a:
W jakiejś kronice filmowej widziałem, jak takimi ładowaczami właśnie, ładowali buraki na samochody.
W naszym skupie cały czas takie ładowały na wagony, w niektórym sezonie nieraz dwie sztuki. W późniejszym okresie zastąpiono je Fadromą...
A w sąsiednim skupie pracował kompleks
http://fpr.com.pl/gallery/image_page.ph ... e_id=20150
ar2di2speed
Posty: 34
Rejestracja: 19 sty 2010, 17:30

RE: MASZYNY Z TAMTYCH LAT

Post autor: ar2di2speed »

jeżeli ma trzycylindrowy silnik to mazur D 50 a jeżeli czterocylindrowy to będzie KD-35
Awatar użytkownika
papiszon
Posty: 511
Rejestracja: 08 lis 2010, 21:10

RE: MASZYNY Z TAMTYCH LAT

Post autor: papiszon »

Pracując, swego czasu, w PKS-ie, na wywrotce, taką ładowarką "przerzutką" ładowali na kipry piasek, który woziliśmy na nasypy podczas budowy dróg.
Kiedyś przyjechał do piaskowni chłop furmanką i chciał, aby mu operator załadował wóz (prywatna inicjatywa sprzedaży detalicznej:p). Pan Krzysio tłumaczył, że to zły pomysł, ale chłop był uparty. Chłop żywemu nie przepuści.*clap* Pan Krzysiu wbił łychę w skarpę, cofnął i sruuu na wóz. Wóz trzasnął na pół, a chłop przez dobrą godzinę wykopywał spod kupy piachu swoją furę, a właściwie to, co z niej zostało.:o Piasek dostał gratis.*rofl*
Awatar użytkownika
marek79
Posty: 49
Rejestracja: 20 paź 2013, 10:56

RE: MASZYNY Z TAMTYCH LAT

Post autor: marek79 »

Dziś kolejna maszyna z czasów PRL-u, znana z Państwowych Gospodarstw Rolnych i Spółdzielni Kółek Rolniczych - sieczkarnia samojezdna ORKAN Z-350/3 produkcji Poznańskiej Fabryki Maszyn Żniwnych. Sieczkarnie Z-350 były produkowane w latach 1981 - 1991. W roku 1992 ogłoszono upadłość PFMŻ. Pamiętam z czasów dzieciństwa, jak stała na placu PGR-u, obok którego mieszkałem. Była sprzęgnięta z hederem do kukurydzy. Dziś już coraz rzadszy widok przynajmniej w mojej okolicy, a tym bardziej w tak dobrze zachowanym stanie.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
maly-agro
Posty: 368
Rejestracja: 25 lip 2008, 12:50

RE: MASZYNY Z TAMTYCH LAT

Post autor: maly-agro »

Mój dziadek przez wiele lat pracował w PGR tyle, że na Z320. Wspominał, że totalny nie wypał, słaby przerób i dużo mankamentów w konstrukcji, zachodnia sieczkarnia E281 zjadała wszystko :)

Co do Z350 kolos na balonowych kołach :)
Awatar użytkownika
marek79
Posty: 49
Rejestracja: 20 paź 2013, 10:56

RE: MASZYNY Z TAMTYCH LAT

Post autor: marek79 »

Kolejna maszyna z dawnych lat - Białoruś. Ta akurat w wersji budowlanej, a ja z czasów dzieciństwa pamiętam z PGR-u wersję rolniczą z dzieloną tylną łyżką.

Obrazek
grzegorz 1969
Posty: 250
Rejestracja: 24 mar 2013, 12:11

RE: MASZYNY Z TAMTYCH LAT

Post autor: grzegorz 1969 »

Pamiętam pracę takiej białoruśki przy ładowaniu obornika, była dwa razy szybsza od cyklopa.
Wicher
Posty: 2077
Rejestracja: 27 lis 2011, 14:16
Lokalizacja: Garbów, Lubelskie

RE: MASZYNY Z TAMTYCH LAT

Post autor: Wicher »

Taka białoruśka rolnicza zarzucała sobie łyżkę na przód bo miała obrót o 360stopni :D
Rolnik amator, wiejski mechanizator ;)
Awatar użytkownika
marek79
Posty: 49
Rejestracja: 20 paź 2013, 10:56

RE: MASZYNY Z TAMTYCH LAT

Post autor: marek79 »

Wicher napisał/a:
Taka białoruśka rolnicza zarzucała sobie łyżkę na przód bo miała obrót o 360stopni :D
Dokładnie tak. Poniżej jedno z moich pierwszych czarno-białych zdjęć z początku lat 90-tych. Białoruś w wersji rolniczej *yes*

ObrazekKoledzy dziś zdjęcie sieczkarni zielonkowej Forschritt. Pamiętam taką z czasów dzieciństwa. Miał ją SKR, była koloru zgniło zielonego.

Obrazek
Adasiek123
Posty: 438
Rejestracja: 21 sty 2014, 20:13

RE: MASZYNY Z TAMTYCH LAT

Post autor: Adasiek123 »

Ta Fortshrittka to tzw.pokosówka,niestety coraz mniej je widać pracujące.Co do tych "Białorusiek",to na obu zdjęciach są w wersji budowlanej(wyżej koparka,na zdj.niżej ładowarka-ta "łyżka dzielona").W wersji rolniczej miała podnośnik,demontowało się po prostu osprzęt ,montowało podnośnik hydrauliczny.
Awatar użytkownika
Ursus c-325
Posty: 1693
Rejestracja: 10 wrz 2006, 12:17

RE: MASZYNY Z TAMTYCH LAT

Post autor: Ursus c-325 »

U mnie na byłym PGRze taka pokosówka chodzi do dziś. Z tym, że heder zastąpiono kosiarką czołową bodajże Samaszu.
Awatar użytkownika
Traktorek98
Posty: 343
Rejestracja: 30 lis 2012, 18:03

RE: MASZYNY Z TAMTYCH LAT

Post autor: Traktorek98 »

Co ty ~Adasiek123 piszesz?
Obie koparki były na ciągniku i można było przerobić na ciągnika demontując osprzęt.
Białoruśki wersje rolnicze w których ramię miało obrót 360 stopni, miały 2 pompy z tyłu.
Wersje budowlane były typowe do kopania, ramie nie miało możliwość ruszać się nad kabiną, pompa po lewej stronie napędzana przez przystawkę ze skrzyni.
Z resztą widać to na zdjęciach dobrze, a ty piszesz po prostu głupoty.
Awatar użytkownika
agrotechnik
Posty: 1052
Rejestracja: 24 lis 2007, 16:38

RE: MASZYNY Z TAMTYCH LAT

Post autor: agrotechnik »

Zasadniczo koparko-spycharki EO-2621 (bo takie oznaczenie posiadały) były nabudowywane na dostępnych ciągnikach. Głównie do tego celu wykorzystywano JUMZ-y 6L, ale i też zdarzają się MTZ-ty, czasem LTZ-ty. Przebudowy dokonywały głównie Kijewskie Zakłady "Czerwona Koparka", ale i też zakłady w Galiczu, Złotoustowsku i Sarańsku. Dzisiaj rzadko się już je widuje w pracy, a te co przetrwały są z reguły przerabiane często na ciągniki rolnicze.

Co do Orkana Z350 to jeździło to w zakładzie w mojej miejscowości i z opowiadań starszych pracowników wynika że za bardzo udane to one nie były.
Awatar użytkownika
krypton
Posty: 200
Rejestracja: 02 wrz 2009, 21:16

RE: MASZYNY Z TAMTYCH LAT

Post autor: krypton »

Panowie! Przeróbka Białoruśki na ciągnik rolniczy to nie była taka prosta sprawa. Nie będę się zagłębiał w tajniki ale dodam że cały osprzęt posiadał osobną ramę i ważył 3 tony. Te na zdjęciach to są Białoruski rolnicze. Budowlana łyżkę składała do tyłu. Oprócz rosyjskiej zabudowy, były tez zabudowy rumuńskie, dość awaryjne. Rozpoznać je można było po "kanciastych zbiornikach oleju i paliwa". Miałem takiego JUMZa z roku 76 i to była maszyna nie do zajechania.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4840
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: MASZYNY Z TAMTYCH LAT

Post autor: Bolszewik »

Białoruska rolnicza przerobiona na traktor. Tylny osprzęt stanął na podwoziu ze Stara i powstał "cyklop".

https://picasaweb.google.com/1167188366 ... 1217031954

https://picasaweb.google.com/1167188366 ... 0602092354
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Awatar użytkownika
krypton
Posty: 200
Rejestracja: 02 wrz 2009, 21:16

RE: MASZYNY Z TAMTYCH LAT

Post autor: krypton »

Widzisz Bolszewik, przerobić się da , ale jest z tym trochę pracy , to nie jat tak jak kolega Adasiek123 napisał "W wersji rolniczej miała podnośnik,demontowało się po prostu osprzęt ,montowało podnośnik hydrauliczny." Zauważ gdzie ciągnik ma zbiornik paliwa, a różnic jest więcej.
Awatar użytkownika
Bolszewik
Posty: 4840
Rejestracja: 29 mar 2008, 18:12

RE: MASZYNY Z TAMTYCH LAT

Post autor: Bolszewik »

Wiem, to maszyna mojego kolegi, a znam też poprzedniego właściciela który robił ową przeróbkę.
Wypiłem z nimi nie jedną butelczynę i przegadałem cały temat tej operacji.
To się da zrobić, ale wymaga czasu, umiejętności i troszkę grosza. Zauważcie że częściowo jest to dorabiane ręcznie. Pewnie można kupić "plecak", ale tu został dorobiony.
Jeśli chcecie mogę kiedyś zrobić lepsze zdjęcia.
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale po polsku.
T-25
bolszewik@retrotraktor.pl
Adasiek123
Posty: 438
Rejestracja: 21 sty 2014, 20:13

RE: MASZYNY Z TAMTYCH LAT

Post autor: Adasiek123 »

Krypton-racja zachodu z przeróbką było,dlatego nikt się z tym specjalnie nie bawił.Ja napisałem,że zakładało się podnośnik,a mogłem dodać,że było z tym dużo pier.....Po prostu wersja rolnicza Jumza,miała oznaczenie AM i była wersją uzupełnioną o właśnie podnośnik,oraz miała odblokowany 5 bieg.Nie napisałem,że miała i osprzęt i podnośnik (nie wiem w jakim zestawieniu je do nas przysyłali)ale myślę,że rolnicze nie miały osprzętu,tylko podnośnik już zamontowany?Były też "rumunki" zgadza się (różniły się jak dobrze pamiętam grillem maski też).Sorry,ale na zdjęciach jast koparka i koparko ładowarka(inny osprzęt),innej różnicy między nimi nie widzę.Kol.Traktorek napisał,że" obie koparki były na ciągniku i można było przerobić na ciągnika"..Żenada.Kto chciał,mógł przerobić na czołga...
'
Awatar użytkownika
agrotechnik
Posty: 1052
Rejestracja: 24 lis 2007, 16:38

RE: MASZYNY Z TAMTYCH LAT

Post autor: agrotechnik »

Dzisiaj cały osprzęt (rama z wieżą, ramionami i łyżką oraz lemiesz) można kupić za grosze gdyż jak już mówiłem- dzisiaj sporo tych maszyn zostało przerobionych na ciągniki. A tutaj relacja ze składania modelu takiej koparko-spycharki, jak widać osprzęt masywny, jak na Rosjan przystało:
http://pwm.org.pl/viewtopic.php?p=944483

A w ramach kontynuowania tematu, zagadka- co to jest za tajemnicze ustrojstwo?

Obrazek

Ci co wiedzą to prosiłbym o wstrzymanie się z odpowiedzią żeby zabawa potrwała dłużej. Na zdjęciu są 2 wersje tej maszyny, spotykana była głównie tam gdzie dużo zboża. ;)
Awatar użytkownika
marek
Posty: 1526
Rejestracja: 22 gru 2009, 22:06

RE: MASZYNY Z TAMTYCH LAT

Post autor: marek »

Pracowalem przy tej maszynie.Najlepsze bylo to że nikt nie chcial podawać ręki do witania się z osobą będącą na przyczepie przy wężu.Dawali się nabrać tylko ci co nie znali jak do dzialą.Kopnięcie prądu bylo takie że co wrażliwszy to caly drętwial,a już ręka na pewno.Temu co byl na przyczepie nie dzialo się nic.
ODPOWIEDZ