MASZYNY Z TAMTYCH LAT

Wszystko co dotyczy czasów minionych, wspomnienia itp.
Awatar użytkownika
marek79
Posty: 49
Rejestracja: 20 paź 2013, 10:56

RE: MASZYNY Z TAMTYCH LAT

Post autor: marek79 »

Ursus napisał/a:
O, byłeś w mojej okolicy :) Naprzeciwko tego DT kiedyś pracowałem :)
Paweł gdy bym wiedział, to byłaby okazja spotkać się chociaż na moment. Dokładnie, DT stoi naprzeciwko wjazdu do jakiegoś zakładu. Zwróciłem na to uwagę, bo przy bramie jest portiernia, w której siedzi strażnik i obawiałem się, że za moment zainteresuje się człowiekiem z aparatem i mnie przegoni, ale na szczęście zupełnie mnie zignorował.

Koledzy dziś smak lat 60-tych i 70-tych - kombajn Vistula KZB-3B. Jest to eksponat w muzeum rolnictwa mieszczącym się przy szkole w Kościelcu. Na tle pozostałych maszyn z dawnych lat wygląda tak, jakby czas zatrzymał się w miejscu 40 lat temu. Niesamowity widok.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 12213
Rejestracja: 16 cze 2006, 11:31
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

RE: MASZYNY Z TAMTYCH LAT

Post autor: Ursus »

Marku, mijałem ten skansen jakiś czas temu - teraz dobrze nie pamiętam skąd wracałem. Ale chyba z okolic Koła.
Zetor 25, Zetor 25A, Zetor 25K, Zetor 50 Super, Zetor 3011 Major, Ursus C-325, Ursus C-328, Ursus C-4011, Ursus C-308, Dzik 2, Dzik 21, Robi 151, żniwiarka, silniki stacjonarne, snopowiązałki, młocarnia i wiele innych...
piter7011
Posty: 178
Rejestracja: 28 gru 2009, 0:14

RE: MASZYNY Z TAMTYCH LAT

Post autor: piter7011 »

Zdaża mi się tam też czasami przejeżdzac tylko nigdy nie miałem z sobą aparatu albo było za ciemno ale warto się zatrzymac i pooglądac . Kościelec , muzeum przy szkole rolniczej to chyba jest .
Awatar użytkownika
marek79
Posty: 49
Rejestracja: 20 paź 2013, 10:56

RE: MASZYNY Z TAMTYCH LAT

Post autor: marek79 »

Dokładnie, muzeum znajduje się na trasie Koło - Konin. Jadąc od strony Koła należy skręcić w Kościelcu na głównym skrzyżowaniu w lewo w kierunku autostrady A2 i po około 300 metrach po lewej stronie pojawi się szkoła wraz ze skansenem *yes*

Koledzy kolejna niewątpliwa perełka, której próżno już szukać w gospodarskich zagrodach. Traktor T-74 produkowany przez Charkowską Fabrykę Traktorów, bliźniak traktora DT-54 produkcji Wołgogradzkiej Fabryki Traktorów. Sądząc po dolnych wycięciach w bocznych ścianach kabiny na egzemplarzu widocznym na zdjęciach najprawdopodobniej zamontowana była linowa ładowarka przerzutowa TŁ 3A. Najczęściej można było je spotkać w cukrowniach i na placach odkładczych. Poszukiwania tego modelu trwały długo, ale na szczęście się udało *annoy*
Jacku ogromne podziękowania za gościnę i możliwość wykonania sesji zdjęciowej tego niezwykłego i rzadkiego już egzemplarza.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
ObrazekKoledzy dziś spotkane w okolicy BIZONY Z056 w mroźnej zimowej scenerii.

Obrazek
Obrazek
Adasiek123
Posty: 438
Rejestracja: 21 sty 2014, 20:13

RE: MASZYNY Z TAMTYCH LAT

Post autor: Adasiek123 »

Marek,widzę że jak zwykle Byłeś w odpowiednim miejscu i czasie:D Miło popatrzeć.Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
marek79
Posty: 49
Rejestracja: 20 paź 2013, 10:56

RE: MASZYNY Z TAMTYCH LAT

Post autor: marek79 »

Dziękuję Adam. Niekiedy trafiam w takie miejsca zupełnie przypadkowo.
Koledzy dziś efekt 300-tu kilometrowej wyprawy - długo poszukiwany DT-75b z okrągłą kabiną w wersji błotnej i stojąca obok "cywilna" odmiana w wersji rolniczej z tylnym podnośnikiem pod osprzęt zawieszany i pół zawieszany. Widok niecodzienny, niczym jakby czas zatrzymał się 30 lat temu na placu PGR-u. Niemalże swój idealny stan błotniak zawdzięcza gruntownej odbudowie u Braci Kwaśniewskich. Od 4-rech lat maszyna jest nieużywana, właściciel raz w miesiącu regularnie go przepala i odbywa krótki "kurs" po terenie. Stojący obok jego brat także jest sprawny i gotowy do pracy.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
ObrazekKoledzy dziś kolejne dwa spychacze na ciągnikach gąsienicowych DT-75. Oczywiście modele, które pamiętam z czasów dzieciństwa z PGR-u, czyli z okrągłymi kabinami. Zielony egzemplarz z drugiego zdjęcia to nieco rzadziej spotykana wersja różniąca się od w większości widywanych DT-ów małym szczegółem - mianowicie płaskim dachem kabiny. W tej wersji widywane były w PGR-ach i Kółkach Rolniczych znaczne rzadziej bynajmniej w mojej okolicy.

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
pawelll48
Posty: 232
Rejestracja: 18 lis 2011, 23:44

RE: MASZYNY Z TAMTYCH LAT

Post autor: pawelll48 »

http://www.agrofoto.pl/forum/gallery/im ... 4-vistula/
Może w tym roku też uda mi się ją upolować? :-)
Awatar użytkownika
SEBRIGHT
Posty: 2552
Rejestracja: 23 sty 2007, 13:27
Lokalizacja: Dobra (Małopolskie)

RE: MASZYNY Z TAMTYCH LAT

Post autor: SEBRIGHT »

Zielonego Deta znalazłeś na jakiejś bazie PKSu, czy ktoś dla jaj naklejkę na drzwiach nakleił:? ;p
Zetor 25K - 1953; Dolpima PS290 - 1988 (chyba); Dezamet ... - 1988; Żuk A06 - 1980; MF70 - 1980 i 1989; HakoTrac T6 - 1963; Dzik 2 - 1969; Ursus C-355 - 1972; Hakotrac T8 - 1965;
Awatar użytkownika
marek79
Posty: 49
Rejestracja: 20 paź 2013, 10:56

RE: MASZYNY Z TAMTYCH LAT

Post autor: marek79 »

SEBRIGHT napisał/a:
Zielonego Deta znalazłeś na jakiejś bazie PKSu, czy ktoś dla jaj naklejkę na drzwiach nakleił:? ;p
DT stoi na terenie oczyszczalni i wysypiska śmieci pod Powidzem. Naklejka jest z PKS-u Gniezno. Obydwie miejscowości oddalone od siebie o około 35 km, więc teoretycznie mógł zostać odkupiony z gnieźnieńskiego PKS-u. Wątpię jednak, aby w swoim taborze PKS miał taką maszynę. Przypuszczam więc, że pewnie ktoś nie wiedział, co zrobić z tą naklejką i znalazła się na drzwiach DT-a.
Awatar użytkownika
papiszon
Posty: 511
Rejestracja: 08 lis 2010, 21:10

RE: MASZYNY Z TAMTYCH LAT

Post autor: papiszon »

W PKS-ach były nie tylko autobusy i ciężarówki. Bywały również ładowarki, koparki, to mógł być też i spychacz. W PKS Krasnystaw, gdzie pracowałem przez jakiś czas, w kopalniach kruszywa (piasek, pospółka) pracowały firmowe ładowarki i koparki. O "spychu" nie słyszałem, ale możliwe, że też były.
Awatar użytkownika
SEBRIGHT
Posty: 2552
Rejestracja: 23 sty 2007, 13:27
Lokalizacja: Dobra (Małopolskie)

RE: MASZYNY Z TAMTYCH LAT

Post autor: SEBRIGHT »

Nawet nie wiedziałem że PKSy posiadały jakieś inne sprzęty oprócz autobusów i ciężarówek...
Zetor 25K - 1953; Dolpima PS290 - 1988 (chyba); Dezamet ... - 1988; Żuk A06 - 1980; MF70 - 1980 i 1989; HakoTrac T6 - 1963; Dzik 2 - 1969; Ursus C-355 - 1972; Hakotrac T8 - 1965;
Awatar użytkownika
marek79
Posty: 49
Rejestracja: 20 paź 2013, 10:56

RE: MASZYNY Z TAMTYCH LAT

Post autor: marek79 »

Koledzy dziś cofamy się do drugiej połowy lat pięćdziesiątych. Prawdziwy rodzynek w skali europejskiej, protoplasta Vistuli. Produkowany przez Fabrykę Maszyn Żniwnych im. Marcelego Nowotki w Płocku w latach 1954 - 1958 na rosyjskiej licencji kombajn S - 4. Egzemplarz z końca produkcji z roku 1957. Być może niektórzy z Kolegów pamiętają czasy, gdy można było spotkać je na polach w okresie żniw. Dziś maszyna robi niesamowite wrażenie.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
ObrazekKoledzy dziś znana wszystkim spycharko - ładowarka "Białoruś". Tutaj w wersji z dzieloną łyżką rolniczą. W jej miejsce można było także zamontować dzielone dwuczęściowe widły do załadunku obornika, słomy czy innych tego rodzaju materiałów. Oczywiście pamiętam taką z czasów dzieciństwa z pobliskiego PGR-u. Była koloru czerwonego.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
maly-agro
Posty: 368
Rejestracja: 25 lip 2008, 12:50

RE: MASZYNY Z TAMTYCH LAT

Post autor: maly-agro »

Piękny jumzik.
Awatar użytkownika
SEBRIGHT
Posty: 2552
Rejestracja: 23 sty 2007, 13:27
Lokalizacja: Dobra (Małopolskie)

RE: MASZYNY Z TAMTYCH LAT

Post autor: SEBRIGHT »

Marek Widzę że zwiedzałeś muzeum drogownictwa w Szczucinie :) Byłem tam ze 3 lata temu i naprawdę było na co popatrzeć, na mnie w szczególności zrobił wrażenie stan eksponatów, które pomimo że stoją cały rok pod chmurką nie mają na sobie żadnej rdzy mchu, zacieków itp :p

W S-4 ciekaw jestem jak się pracowało na takim mocno asymetrycznym stanowisku operatora...
Zetor 25K - 1953; Dolpima PS290 - 1988 (chyba); Dezamet ... - 1988; Żuk A06 - 1980; MF70 - 1980 i 1989; HakoTrac T6 - 1963; Dzik 2 - 1969; Ursus C-355 - 1972; Hakotrac T8 - 1965;
Muran001
Posty: 316
Rejestracja: 31 gru 2011, 12:23

RE: MASZYNY Z TAMTYCH LAT

Post autor: Muran001 »

Mój znajomy, od którego z tatą kupiliśmy 5 lat temu Bizona Z056 Supra, miał taką Białoruśkę z widłami jak w Cyklopie.
Awatar użytkownika
wisera
Posty: 250
Rejestracja: 13 sty 2013, 13:58

RE: MASZYNY Z TAMTYCH LAT

Post autor: wisera »

Sąsiad taką pająk, brony, siewnik konny i rozsiewacz ciąga :P Tylko czasami ma założone ramię tylnej Łyszkowice, a czasami nie. Nawet chyba tym przyczepę ciąga :)
Awatar użytkownika
marek79
Posty: 49
Rejestracja: 20 paź 2013, 10:56

RE: MASZYNY Z TAMTYCH LAT

Post autor: marek79 »

SEBRIGHT napisał/a:
Marek Widzę że zwiedzałeś muzeum drogownictwa w Szczucinie :) Byłem tam ze 3 lata temu i naprawdę było na co popatrzeć, na mnie w szczególności zrobił wrażenie stan eksponatów, które pomimo że stoją cały rok pod chmurką nie mają na sobie żadnej rdzy mchu, zacieków itp :p
Wybierałem się tam od dwóch lat. Z racji odległości ponad 360-ciu kilometrów był kłopot z wygospodarowaniem czasu tym bardziej, że muzeum czynne jest w dni powszednie w godzinach 7:00-15:00. Ale nareszcie się udało i dwa dni urlopu przeznaczyłem na odwiedzenie Szczucina i Szreniawy (w ciągu dwóch dni przemierzone ponad tysiąc kilometrów *yes* ).
Rzeczywiście w Szczucinie wszystkie eksponaty znajdują się na zewnątrz na placu ekspozycyjnym i zdumiewający jest ich nienaganny stan. Widać ogrom pracy i zapewne niemałe nakłady finansowe związane z utrzymaniem wszystkich maszyn w tak perfekcyjnym stanie, co z pewnością nie jest łatwe, gdy wszystkie eksponaty stoją niczym nie osłonięte żywcem pod chmurką. Muzeum nie ma rangi narodowego, jest własnością GDDK i A, więc ogromny pokłon dla Dyrekcji za pomysł oraz środki na utworzenie i utrzymanie tej placówki. Oby tak dalej!
Na placu wystawowym można znaleźć maszyny spotykane niegdyś z powodzeniem także na polach i placach PGR-ów i Kółek Rolniczych, czego przykładem jest powyżej przedstawiona Białoruśka oraz poniżej perfekcyjnie zachowany przepiękny URSUS C-360. Wygląda tak, jakby co najwyżej kilka tygodni temu wyjechał z fabryki.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Rafallll360V1
Posty: 307
Rejestracja: 12 cze 2015, 10:16
Lokalizacja: Rzeszów

RE: MASZYNY Z TAMTYCH LAT

Post autor: Rafallll360V1 »

Ten ursus nie wygląda tak jak by wyjechał z fabryki.Szkoda że się nie przyłożyli do renowacji i nie zrobili go tak jak wyglądał w tamtym czasie *helpless*
Awatar użytkownika
wisera
Posty: 250
Rejestracja: 13 sty 2013, 13:58

RE: MASZYNY Z TAMTYCH LAT

Post autor: wisera »

To jeszcze 55, szkoda że nie ma oryginalnych lamp i atrapy, o malowaniu już nie wspomne ;)
Awatar użytkownika
marek79
Posty: 49
Rejestracja: 20 paź 2013, 10:56

RE: MASZYNY Z TAMTYCH LAT

Post autor: marek79 »

Widok, jakby czas zatrzymał się na PGR-owskim placu 30 czy 40 lat temu...

Obrazek
ODPOWIEDZ